Çek Cumhuriyeti İşçi Vizesi

Çek Cumhuriyeti İşçi Vizesi

Çek Cumhuriyetine gidebilmek için birçok farklı vize türüne başvurma seçeneği vardır. Bu vizelerden biri ise Çek Cumhuriyeti işçi vizesi türüdür. Bu vize C tipi kısa dönem kalış ve D tipi uzun dönem kalış imkanı veren vize türüdür.

D tipi uzun süreli vizeler arasında bazı şu vize türleri yer almaktadır; işçi vizesi, eğitim vizesi, aile birleşimi vizesi yer almaktadır. Vize başvurusundan kabul almanız durumunda D tipi vize türüne dahil olduğu için 6 ay içerisinde 90 günden fazla ülkede kalabilme hakkına sahip olursunuz. C tipi kısa dönem kalış vizesinde ise 90 günden az kalma zorunluluğu vardır.

Vize başvurunuzu VFS Global Çekya firması üzerinden yapabilirsiniz. Çek cumhuriyeti başvuruları direkt başvuru sahibi tarafından yapılmasını beklemektedir. Fakat bir vize merkezi ile anlaşarak bu süreçte (evrakları toplama ve diğer önemli adımları atma sürecinde) destek alabilmektesiniz. Bu yazımızda Çek Cumhuriyeti işçi vizesi işlemleri hakkında detaylı bilgi edineceksiniz.

Sayfamızın devamında şu alt başlıklar ile konuya ilişkin bilgiler yer almaktadır; Çekya işçi vizesi nasıl alınır, Çek Cumhuriyeti işçi vizesi için gerekli evraklar nelerdir, Çekya işçi vizesi ücreti, Çekya işçi vizesi kaç günde çıkar, Çekya’da işçi alımı şartları nelerdir.

Çekya işçi vizesi nasıl alınır?

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi almanın iki farklı yolu vardır. 90 günden az ya da 90 günden fazla çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu vize başvurusunu yapabilmeniz için çalışacak olduğunuz kurumdan size bir davetiye gönderilmiş olması beklenmektedir.

Bu belgeyi başvuru evraklarınızın arasında bulunması oldukça önemlidir. Aksi durumda bu vize türünü alabilmeniz mümkün değildir. Çek Cumhuriyeti’ne vizesiz gidebilmek mümkün değildir. Bu sebeple vize başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzun onaylanması durumunda Çek Cumhuriyeti vizesi ile Schengen ülkelerine dahil olan farklı ülkelere de giriş yapabilirsiniz.

Başvuru sahibinin başvurunun yapılacağı yetkili kurumdan (VFS Global Çekya firması) randevu alması gerekmektedir. Randevunuzu almanız durumunda evrak işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu süreçte sizden beklenecek olan evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde toplamanız oldukça önemlidir. Randevu tarihiniz geldiğinde evraklarınızı teslim etmeniz beklenmektedir.

Randevu tarihini ve saatini kaçırmamanız oldukça önemlidir. Diğer ve son aşama ise başvurmuş olduğunuz vize için ödenmesi gereken ücretin yatırılmasıdır. Vize ücretini de yatırmanız durumunda yetkili kurumdan gelecek olan kararı beklemeniz gerekmektedir.

Çekya işçi izni almanız Çek Cumhuriyeti işçi vizesi alabilmenizdeki ön koşullardan biridir. Bu izin belgesi ise İstihdam Yasası uyarınca Çek Cumhuriyeti Kamu İstihdamı Dairesinden alınmaktadır. Gerekli evrakları toplamanız durumunda başvurunuzu konsolosluk tarafından yetkilendirilen VFS Global Çekya firması üzerinde yapılmalıdır. Vize başvurunuz bu kurum aracılığı ile yapılabilmektedir ve karar aşaması tamamen Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna aittir.

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi nasıl alınır?

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu VFS Global Çekya firması üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.
Çalışacağınız kurumdan davetiye almanız gerekmektedir.

Randevu gün ve saatinde kurumda olmayı unutmamanız oldukça önemlidir. Randevu tarihinize kadar gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde toplamanız gerekmektedir.Vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Aksi durumda vizeniz red ile sonuçlanacaktır.

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi başvuru sürecinde konsolosluk tarafından sizden beklenen bazı evrak olacaktır. Bu evrakları başvuru merkezine teslim etmeniz gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti işçi vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusuna dair cevapları aşağıdaki listede sıraladık:

 • Çekya işçi vizesi başvuru formu
 • Pasaport
 • Davetiye
 • İkametgah belgesi
 • Çekya işçi vizesi ücreti
 • Çekya seyahat sağlık sigortası
 • Biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • Çek Cumhuriyeti Kamu İstihdam Dairesi tarafından verilen istihdama izin kararı
 • Adli sicil belgesi

Çekya işçi vizesi ücreti

Çek cumhuriyeti işçi vizesi alabilmek için evraklarınızı teslim etmeniz gerekmekte ve aynı zamanda ödemeniz gereken Çekya iş vizesi ücreti de vardır. Çek Cumhuriyeti vize ücreti ayrıntılar şu şekildedir;

 • Çekya işçi vizesi harcı : 100 EUR
 • Başvuru formu ve dilekçe doldurma : 60 EUR
 • Randevu : Ücretsiz
 • Biyometri işlemleri : 40 EUR

Çekya işçi vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi için gerekli olan evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeniz ve belirtilen vize ücretini ödemeniz durumunda yaklaşık 2 hafta içinde vize başvuru sonucunuz açıklanmaktadır. Fakat konsolosluğu yoğun olduğu bir döneme denk gelirse ya da resmi tatil ile çakışırsa belirtilen süreden daha farklı bir sürede vize sonucunuz açıklanabilir.

Çekya’da işçi alımı şartları nelerdir?

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi alabilmeniz için karşılamanız gereken bazı koşullar vardır. Bu sebeple Çekya işçi alımı şartları nelerdir sorusuna aşağıdaki listeden cevap bulabilirsiniz:

 • Çek Cumhuriyetinde çalışma için yukarıda bahsetmiş olduğumuz Çekya işçi izni almanız gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Çalışmayı hedeflediğiniz sektöre dair bilgi birikiminizin olması beklenmektedir.
 • 46 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir.
 • Sağlık durumunuzun çalışmayı planladığınız işte çalışabilme koşullarına sahip olması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti Türk işçi alımı sırasında başvuru sahibinin iş ile ilişkili bir tecrübesi olmasını önemsemektedir. Bu durum karar aşamasında önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda tecrübeniz ile uyumlu olan bir Çek Cumhuriyeti'ndeki bir kurumdan teklif almanız ve vize başvurunuz için davetiye almanız gerekmektedir.

Fakat bu koşulları karşılaşmanız durumunda kabul alma imkanınız oldukça yüksektir. Çünkü Çek Cumhuriyeti aktif olan Türk firmaları işçi istihdamın sırasında çoğunlukla Türkiyeli vatandaşları işçi olarak tercih etmektedir.

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp