Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi

Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi

Kıymetli ziyaretçilerimiz, Türkiye kalkışlı bir uçakla başka bir ülkeye yapacağınız aktarmalı yolculuklarda aktarma merkeziniz Çek Cumhuriyeti havaalanlarından birisi ise Çekya transit vizesi almanız gerekmektedir. Yalnızca Çek Cumhuriyeti havalimanı sınırları içerisinde geçerli olan bu vize türü için nasıl başvuru yapacağınızı ve hangi durumlarda Çek Cumhuriyeti transit vizesi almanız gerektiğini merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Kısa süreli Schengen vize türleri arasında yer alan transit Çekya vizesi başvuru işlemlerinizi Vize Merkezi’mizin uzman ekibinden destek alarak kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında aşağıdaki başlıklara ait bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Çek Cumhuriyeti transit vizesi hangi durumlarda gereklidir?
 • Çek Cumhuriyeti transit vize istiyor mu?
 • Transit Çek Cumhuriyeti vizesi hangi durumlarda gereklidir?
 • Çekya transit vize başvurusu nasıl yapılır?
 • Transit Çekya vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?
 • Çek Cumhuriyeti transit vize ücreti ne kadardır?
 • Çekya transit vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Uçak yolcuğu ile üç ayaklı bir seyahate çıkacaksanız ilk iniş yaptığınız aktarma merkezi olan havalimanına giriş yapabilmeniz için gereken vizeye transit vize denir. Çek Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı resmî pasaport sahiplerinde transit vize şartı aramazken, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi bireylerin ülkeye girişlerde Çekya transit vizesi alması gerekmektedir. 

Çek Cumhuriyeti’nde iniş yapacağınız havalimanında geçireceğiniz süre fark etmeksizin bu vize türü için başvuru yapmadan transit yolculuğunuza başlayamazsınız. Örneğin, İstanbul üzerinden Çekya aktarmalı olarak Brezilya’ya seyahat etmek istiyorsunuz. Çek Cumhuriyeti havalimanına iniş yaptıktan sonra orada diğer uçuşunuz saatini beklemekle geçireceğiniz süre için transit Çek Cumhuriyeti vizesi almanız gerekmektedir. Öte yandan bu vizenin yalnızca ilgili Çekya havalimanında geçerli olduğunu unutmamalısınız. 

Yani ülke topraklarına giriş yapamaz, herhangi bir turistik veya ticari faaliyette bulunamazsınız. En fazla 6 ay içerisinde kullanmanız gereken transit vize ülkeye tek veya çift giriş hakkı elde etmenizi sağlar. Süresi dâhilinde kullanılmayan transit vizeniz geçerliliğini yitirir. Çek Cumhuriyeti A tipi transit Schengen vizesi almak için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek istiyorsanız Vize Merkezi Çekya temsilcilerimize 0212 970 05 28 no’lu telefon hattı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize İstiyor mu?

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer aldığı için Schengen vize kurallarını uygulayan Çek Cumhuriyeti, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından aktarmalı yolculuklarda transit vize istemektedir. Ancak Çek Cumhuriyeti transit vizesinden muaf olabileceğiniz şartları taşıyorsanız Çek Cumhuriyeti transit vizesi almanıza gerek kalmaz.

Çekya A tipi transit vizesi almadan aktarmalı yolculuk yapma şartları

 • Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi olmak.
 • Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin birinde oturum iznine sahip olmak.
 • AB üyesi ülkelerde oturum iznine sahip bir aile üyesinin olması.
 • Uçuş ekibi içerisinde yer almak.
 • Uzun süreli Schengen vizesine sahip olmak.
 • Japonya, Kanada veya Amerika Birleşik Devletleri vizesine sahip olmak.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Çekya aktarmalı uçuşunuz varsa ve söz konusu ülke havaalanında en fazla 24 saate kadar  kalmanız gerekiyorsa bu vize türü için başvuru yapabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti transit Schengen kısa süreli A tipi vize işlemleri prosedürüne uygun başvuru koşullarını yerine getirerek ülke topraklarına giriş yapabilirsiniz. 

Çek Cumhuriyeti transit vizesi almazsanız ülkeye girişiniz engellenir. Bu nedenle Çekya transit vizesinden muaf olma şartlarını taşımıyorsanız söz konusu ülke üzerinden gerçekleştireceğiniz seyahatlerin için bu vizeye sahip olmanız gerekmektedir.

Çekya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çek Cumhuriyeti vize işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Çekya transit vizesi başvurusu için ilk olarak bu merkezlere ulaşarak randevu talep etmeniz gerekir. Vize Merkezi danışmanlık sürecinde sizin adınıza randevu alma işlemlerini titizlikle yürütür. Randevu tarihine kadar kendi başvuru türünüze uygun gerekli transit vize evraklarını toplayarak randevu tarihinde teslim etmeye hazır hâle getirmelisiniz. 

Çek Cumhuriyeti transit vizesi başvuru formunu da istenen şartlarda ve dillerde doldurarak seyahat sürecinizi açıkca belirtmeniz beklenir. Konsolosluk yetkilileri tarafından belirlenen Çek Cumhuriyeti vizesi ücretini de yatırdıktan sonra parmak izi tarama randevunuzun tarihini beklemeye başlayabilirsiniz. Sizin için uygun görülen randevu tarihinde biyometrik veri işleminizi de tamamlayarak Çek Cumhuriyeti transit vize başvuru aşamalarını atlatmış olursunuz.

Çek Cumhuriyeti Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çekya aktarmalı uçak yolculuklarınızda edinmeniz gereken Çek Cumhuriyeti transit vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Pasaport
 • Çek Cumhuriyeti’ne iniş yaptığınız tarihin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan, son 10 yıl içerisinde alınmış, yırtık sayfası bulunmayan geçerli bir pasaport.
 • Varsa eski pasaportlarınız.
 • Pasaportun kimlik bilgileri ve resim olan sayfasının ve daha önce alınmış Schengen vizelerinin olduğu sayfaların fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Çek Cumhuriyeti transit vizesi başvuru formu.
 • 2 adet standartlara uygun çekilmiş biyometrik fotoğraf.
 • Çekya transit vize ücreti dekontu.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30 bin euro teminatlı olarak hazırlanması gereken seyahat sigorta poliçesi için Vize Merkezi’mizden destek alabilirsiniz.
 • Aktarmalı uçak yolculuğunuzu belgeleyen uçak bileti.
 • Dilekçe: Çek Cumhuriyeti konsolosluklarına hitaben yazılan ve tüm seyahat sürecinizi, aktarma yaparak varacağınız ülkeyi ve seyahat amacınızı detaylı olarak anlatan bir adet dilekçe.
 • Banka hesap dökümleri ve diğer gelirlerinizi gösteren tüm belgeler.
 • Varsa sizin adınıza gönderilen davetiye.
 • Uçak yolculuğunun tamamlanacağı ülkeye ait vize ve uçak bileti.
 • Sigortalı olarak çalışan kişiler için istenen ek transit vize evrakları ise şöyle sıralanır:
 • Barkodlu güncel SGK hizmet dökümü.
 • SGK işe giriş bildirgesi.
 • Maaş bordrosu.
 • Şirket antetli kağıdına yazılan işyeri onay dilekçesi.
 • Çalışılan firmaya ait belgeler: Güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi.
 • Tüm bu belgelere ek olarak Çekya transit vize başvurusunda bulunan kişi işyeri sahibi ise istenen evraklar:
 • Barkodlu 4B hizmet dökümü.
 • Şirkete ait banka hesap bilgileri.

Başka meslek dalları veya emekli, şoför, çiftçi, kamu personeli ve öğrenci gibi farklı statüler için de ek belgeler konsolosluk yetkilileri tarafından talep edilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize evrakları ile ilgili tüm detaylara Vize Merkezi Çekya sayfalarından dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Çekya transit vize ücretleri dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. Öte yandan Çek Cumhuriyeti hükümetinin fiyatlarda dilediği zaman değişikliğe gitme hakkı saklıdır. Çek Cumhuriyeti transit vize fiyatı içerisinde; vize harç bedelinin yanı sıra yetkili vize başvuru merkezinin ücreti de yer almaktadır. 

Vize Merkezi’miz tarafından tüm vize sürecinizin yönetilmesini talep ederseniz ücret karşılığı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Başvuru sırasında beklenmedik bir durumla karşılaşmamak için öncesinde 2023 yılı Çek Cumhuriyeti transit vize ücreti hakkında en güncel bilgileri Vize Merkezi’mizden öğrenerek gerekli hazırlıkları yapabilirsiniz.

Çekya Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Transit uçak yolculuğu yapacak kişiler, Çek Cumhuriyeti aktarmaları varsa almaları gereken Çekya transit vize süresi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istemektedir. Peki Çek Cumhuriyeti transit vizesi kaç günde çıkar? Uçak biletinizin tarihinden en az 3 ila 4 hafta öncesinde transit vize başvuru sürecinize başlamanız tavsiye edilir.

Schengen kısa süreli Çek Cumhuriyeti A tipi transit vize başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak sürecin uzamasına neden olan ek evrak talepleri veya resmî tatil günleri gibi sebepler de bulunur. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak yolculuk tarihinize kadar vizenizin hazır olması için en uygun başvuru zamanını seçmeniz gerekir. Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti uzman ekibinin yönlendirmeleri ile Çekya transit vize sürecinizi sorunsuz bir biçimde atlatarak, yolculuğunuza çıkmaya hazır olabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp