Oturum

Oturum

Çek Cumhuriyetini 90 günü aşan konaklama ile ziyaret etmek isteyen eğitim görecek, çalışacak ya da aile birleşimi için ülkeye giriş yapacak kişiler uzun süreli vize başvurusunda bulunarak ülkeye giriş yapmalı ve Çek Cumhuriyeti Oturum izni işlemlerini tamamlamalıdır. Çekya geçici ve kalıcı oturum izni olmak üzere 2 tür oturum izni uygulamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Geçici Oturma İzni Nedir?

Çek Cumhuriyeti geçici oturma izni, ülkede 90 günden uzun ve maksimum 1 yıl boyunca yaşamak, eğitim görmek ve çalışmak için giriş yapmak isteyenler için oluşturulmuş bir uygulamadır. Kişinin ülkede kalış koşullarının değişmemesi durumunda, yeniden geçici oturma izni için başvuru gerçekleştirilebilir. Çek Cumhuriyeti geçici oturma izinleri, uzun süreli vize ile düzenlenmektedir. Uygulamaya farklı gerekçeler üzerinden başvuru yapılabilir.

 • Eğitim için
 • Çalışma için
 • Aile Birleşimi İçin

Çek Cumhuriyeti Geçici Oturum İzni Başvurusu

Çek Cumhuriyeti geçici oturma izni alabilmek için, öncelikle Türkiye’den Çek Cumhuriyeti dış temsilcilikleri üzerinden uzun süreli vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Geçici Çek Cumhuriyeti Oturma İzni Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Seyahatten dönüş tarihi itibarıyla en az 6 ay daha geçerli pasaport. Bu pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Başvuru sahibi tarafından imzalanmış D tipi vize başvuru formu
 • En fazla son 180 gün içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Çek Cumhuriyeti’nde konaklama yapılacak yer hakkında belgeler,
 • Finansal kaynaklara dair kanıtlar
 • Çek Cumhuriyeti’nde geçerli en az 60Bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Çekya vize ücretinin ödendiğini gösterir evrak.

Çek Cumhuriyeti Kalıcı Oturma İzni Nedir?

Çek Cumhuriyeti kalıcı oturma izni, başvuru sahibinin ülkenin vatandaşı olmasa da Çek Cumhuriyeti’nde yasal olarak yaşamasına izin vermektedir. Kalıcı oturum izni ile eğitim alabilir, çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Çekya kalıcı oturum izninin süresi dolmaz ve süre sınırlaması olmadan uzatılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Kalıcı Oturma İzni Başvurusu

Çekya kalıcı oturma izni başvuruları şahsen yapılmaktadır ve 15 yaşından küçük çocukların başvuruları bir temsilci aracılığıyla tamamlanır.

Kalıcı Oturum İzni için Gerekli Evraklar

Geçici oturum iznine dair ibraz edilen belgelere ek olarak;

 • Son 5 yılda Çek Cumhuriyeti’nde yaşandığını gösterir belgeler.
 • Ülkede ki konaklama durumunu gösterir tapu ya da kira sözleşmesi
 • Kişinin ülkede geçimini sağlayacak düzeyde finansal kaynağa sahip olunduğunu gösteren evraklar,
 • Çekçe dil sınavı sertifikası
 • Adli sicil kaydı

Çek Cumhuriyeti Erasmus Başvurusu

Çek Cumhuriyeti Erasmus Başvurusu öğrenci değişim programı Erasmus Projesine dahil olacak öğrenciler için yapılabilmektedir. Erasmus Programı, 90 gün ve üzeri Yüksek lisans, Doktora ve Öğrenci Değişim Programları üzerinden Ulusal Vize başvurusu ile gerçekleştirilir.

Erasmus Vizesi ve Oturum İzni Başvurusu için Gerekli Olan Belgeler

Genel ulusal oturum izni vizesi evraklarına ek olarak;

Kabul Mektubu

Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversiteden temin edilmiş orijinal, ıslak imzalı ve Çek dilinde kabul mektubu dosyada bulunmalıdır. Başvuru sahibi öğrencinim doğum yeri ve tarihi de belirtilmiş olmalıdır.

Hibe Belgesi

Başvuru sahibi öğrencinin Türkiye'deki üniversiteden alacağı programa katıldığını ve hibe miktarını gösteren hibe belgesi dosyada mutlaka bulunması gereken bir diğer evraktır. Bu belge öğrencinin doğum yeri ve doğum tarihini içermeli, orijinal, ıslak imzalı olmalıdır.

Hibe almayan veya hibesi başvuru sırasında henüz onaylanmayan başvuru sahibi öğrenciler kendi adlarına açılmış ve her bir sömestr için en az 7 bin Türk Lirası (güncel rakamı Vize Merkezi uzmanlarını arayarak öğrenebilirsiniz.)

Çek Cumhuriyeti Oturum izni vizesi ve Erasmus vizesi başvurusu için uzmanlarımızla iletişime geçerek işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

5 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Şirketimin temsilciliğini kurdum Çekya'da oturum nasıl alırım?
  F.K, 30 May 2022, 12:50

  Çekya’da şirketimin temsilciliğini kurdum Çekya’da oturum nasıl alırım? Ben yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de firma sahibiyim ve geçen sene Çekya’da temsilciliğimi kurdum. Devamlı gelip gitmem gerekiyor ve her seferinde vize başvurusu yapmak oldukça zorlu ve uzun sürüyor. Sizden ricam bu oturum hakkında ne yapmam gerektiği ile alakalı danışmanlık rica ediyorum. Başvuru esnasında hangi belgeleri sunmalıyım? Ve işlemlerimi sizin kanalınız ile gerçekleştirebilir miyim? Bilgi ve danışmanlık rica ediyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti işçi vizesi
  M. P., 23 Nis 2020, 15:35

  İyi günler, Çek Cumhuriyeti işçi vizesi başvuruları yalnızca Konsolosluklar mı kabul ediyor? İşçi vizesi başvuru merkezileri ve sizler hangi konularda yardımcı olabilirsiniz? Türkiye’de çalışıyorum ve işyerimin anlaşmalı olduğu Çek Cumhuriyeti’nde bulunan şirkette çalışmaya gideceğim. Turistik vize ile aynı evraklar mı gerekecek?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Yatırımcılar için çek cumhuriyeti vizesi
  E.Ker, 22 Nis 2020, 16:20

  Merhabalar, Ben emekli bir vatandaşım. Eşim ile beraber Çek Cumhuriyeti’nden ev sahibi olmayı planlıyoruz. Yatırımcılar için Çek Cumhuriyeti vizesi kolay çıkar mı? Yatırımcılar için ayrı bir vize türü bulunur mu? Neler yapabiliriz ve sizin yetki alanınız nedir hangi vizeler için yardımcı olabilirsiniz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti Oturum İzni
  E. Kal., 06 Nis 2020, 16:46

  Merhaba, Çek Cumhuriyeti oturum izni için hangi şartları yerin getirmek lazım? Benim çalışma vizesine ihtiyacım bulunmaktadır. Çek kökenli bir firmada hizmet veriyorum. Çek Cumhuriyeti’ndeki ayağında çalışmak üzere uzun süreli oturma ve çalışma vizesine ihtiyacım bulunmaktadır. İşlemler nasıl ilerlemektedir? Uzun sürüyor mu?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti Çalışma Vizesi
  O. inalkac, 20 Haz 2018, 14:08

  Merhaba, Şuanda Türkiye’de mühendis olarak çalışmaktayım. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan bir firmadan çalışma teklifi aldım. Çek Cumhuriyeti çalışma vizesi başvurusu yapmalıyım. Daha öncesinde yaptığım schengen başvuruları gibi mi? Yoksa tamamen farklımı farklı ise nelere dikkat ederek başvurumuzu yapabiliriz? Başvuruya şahsen gitmemiz gerekli mi? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp