Konsolosluk

Konsolosluk

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir.  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

Çek cumhuriyeti  Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler. Çek cumhuriyeti Konsolosluğu, Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun Görevleri

Çek cumhuriyeti Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Çek cumhuriyeti Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Çek cumhuriyeti Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Çekya Vize Merkezi Ofisleri

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Çek Konsolosluğu Vize Başvuru
  L. A., 01 Nis 2020, 16:06

  Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği Schengen başvurularını şahsen müşteriler ile kabul ediyor mu? Yoksa nereden işlem yapabiliriz? Konu ile ilgili çok fazla kirli bilgi ve söylenti var. İncelemelerim doğrultusunda sizin gibi tecrübeli bir danışmanlık kurumundan bilgi almak istedim. 6 kişilik bir aile arasında bir gezimiz olacaktır. Ağustos ayında seyahat etmek istiyoruz. En geç ne zaman başvuru yapmalıyız? Çek konsolosluğu vize başvuru ile ilgili desteğinizi talep ediyoruz. Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya Konsolosluğu
  K. Tanrıkulu, 27 Mar 2020, 11:28

  Selamlar, İstanbul’da yaşıyorum ve ailemle vize başvurusu yapmak istiyorum ancak Çekya konsolosluğu nerededir bilmiyorum. İstanbul’da vize başvurusunu oradan yapabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp