Çekya Schengen Vizesi

Çekya Schengen Vizesi

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliğine (AB) üye olan ülkelerden bir tanesidir. Dolayısıyla Çekya Schengen vizesi, adından da anlaşılabileceği üzere Schengen özellikli vize türlerindendir. Bu sayede Çekya Schengen vizesi hamilleri, Schengen bölgelerine üye olan tüm devletlerin içerisindeki sınırlarda kontrolsüz geçiş yapabilirler. Özellikle bordo pasaport hamillerinin ise Çek Cumhuriyeti’ne gidebilmeleri adına bu vize türüne başvurmaları gerekmektedir. 

Bu yazı içerisinde; Çekya Schengen vizesi almak kolay mı ve Schengen vizesi Çek Cumhuriyeti için nasıl alınır gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Aynı zamanda, Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorunuzu da açıklamış olacağız. Eş zamanlı olarak; Çekya Schengen vizesi almanın en kolay yolu hakkında gerekli ipuçlarını öğrenecek ve Çek Cumhuriyeti Schengen vize ücreti noktasında da bilgilendirileceksiniz.

Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okuyabilir, yanı sıra diğer vize türleri için ise internet sitemizde yer alan Çek Cumhuriyeti vize işlemleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Çekya Schengen Vizesi Almak Kolay mı?

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi almak için uzun bir prosedürü an be an takip etmeniz ve yürütmeniz gerekmemektedir. Çünkü özellikle daha önce başka bir ülke için Schengen vizesi almış olan kişilerin bu vize tipine başvuru yapabilmeleri çok kolay olacaktır.

Aynı zamanda Vize Merkezi olarak bizler, tüm başvurularınızı kolaylaştırmak ve işlemlerinizi sizin yerinize takip etmek adına, sizlere hem kaliteli hem de güvenilir bir hizmet sunuyor olacağız. Sizler de bu sayede kendi sürecinizi kolaylıkla takip edebilir ve Çek Cumhuriyeti vize başvurularınızda zorluk yaşamadan ilerleyebilirsiniz.

Eğer Vize Merkezi farkıyla vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız; internet sitemizde yer alan, iletişim sayfası üzerindeki formu doldurabilirsiniz. Deneyimli vize uzmanlarımız en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek, taleplerinizi dinleyeceklerdir.

Çekya Schengen Vizesi Almanın En Kolay Yolu

Çek Cumhuriyeti, Schengen tipi vizelerde başvuru ve alım kolaylığı tanıyan sayılı ülkelerden bir tanesidir. Bu doğrultuda Vize Kolaylaştırma Anlaşması imzalanmış ve özellikle Avrupa Birliği (AB) vatandaşları ile diğer ortak ülke vatandaşlarına çeşitli imkanlar sunulmuştur. 

Bu imkanlar arasında daha hızlı başvuru imkanı ve sonuçlanma hatta daha düşük harç bedelleri yer almaktadır. Yanı sıra bahsi geçen kişilerin, vize başvurusunda bulunurken daha az evrak ibraz etmeleri gerekmektedir. Ki zaten süreci kolaylaştıran ve hızlandıran yegane durumlardan biri de budur.

Kısaca Çekya Schengen vizesi almak, özellikleri şartları karşılayan kimseler için zannedildiğinden çok daha kolaydır, diyebiliriz. Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusunda bulunurken bu imkanlardan yararlanabilecek olan ülke vatandaşları ise şunlardır; Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna – Hersek, Ermenistan, Gürcistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Moldova, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Yeşil Burun Adaları.

Schengen Vizesi Çek Cumhuriyeti için Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu için kişilerin öncelikle başvuru formunu doldurmaları beklenmektedir. Bu formun eksiksiz ve tamamıyla doğru olacak şekilde doldurulması çok önemlidir. Üstelik tamamı büyük harflerle, tükenmez kalemle ve İngilizce doldurulmaları gerekmektedir. 

Fakat bu noktada başvuracağınız aracı kurum tarafından yönlendirilecek ve pek çok benzeri aşamada da ciddi bir destek alacaksınız. Bu nedenle endişelenmeniz gerekmeyecektir. 

Bu aşamanın akabinde ise diğer evrakları tamamlamış olmanız istenecektir. Bu evrakları da yine başvuracağınız aracı kurumdan öğrenebilir hatta bir kısmını direkt olarak kurumdan temin edebilirsiniz. Yanı sıra bu hususta unutulmaması gereken yegane durum ise şudur: 

Farklı ülkeden ya da ülke için alınmış herhangi bir Schengen vizesi aracılığıyla Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmeniz mümkünüdür. Ancak ziyaret süresinizin 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olduğunu bilmelisiniz. Bu süreyi aşabilmek ise sadece çoklu giriş imkanı tanıyan Schengen vizesi hamillerinin hakkıdır. 

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çekya Schengen vizesi için gerekli evraklar listesine ve bu evrakların detaylarına aşağıdaki maddeleri takip ederek ulaşabilirsiniz.

Pasaport

Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış yani güncel olması gerekmektedir. Ayrıca içerisinde en az 2 sayfalık boş alan bulundurmalıdır.

Başvuru Formu

Eksiksiz, tamamen doğru ve büyük harfle olacak şekilde İngilizce doldurulmalıdır. Başvuru formu, başvurunun temel taşlarından birisi olduğu için mutlaka ayrıntı içermelidir.

Fotoğraf

İbraz edilecek olan fotoğrafların 2 adet olmaları yeterli olacaktır. Bu fotoğrafların ise biyometrik fotoğraf niteliklerine uygun olarak, 35 x 45 mm ölçülerinde olmaları gerekmektedir. Ayrıca beyaz bir arka fonda çekilmeleri ve çekim esnasında yüzü kapatacak herhangi bir aksesuarın olmaması da beklenmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası, Çekya Schengen vizesi kapsamında olmazsa olmaz evraklardan bir tanesidir, diyebiliriz. Seyahat sürenizin tamamını kapsayacak ve en az 30.000 EUR teminatlı olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi seyahat planınızı ve seyahat bilgilerinizin tüm ayrıntılarını içeren evraklardan bir tanesidir. Yazı içerinde Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu nasıl yapılır başlığı altında dilekçe yazımına dair detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet sitemizde yer alan, Çek Cumhuriyeti form ve dilekçe sayfasına da göz atabilirsiniz.

Uçak ve Konaklama Rezervasyonları

Tüm gidiş ve dönüş uçak biletleriniz ve seyahat süreniz boyunca konaklayacağınız otel vb. alanların rezervasyonlarına başvuru belgeleriniz arasında belirtmeniz gerekmektedir.

Hesap Dökümleri

Hesap dökümleri, genellikle seyahat sırasında kendi geçiminizi sağlayabileceğinizin ve gerektiği an ülkenize dönebileceğinizin garantisi olarak talep edilmektedir. Bu anlamda finansal yeterliliğinizi belirtmeniz adına son 6 aylık hesap dökümlerinizi ibraz etmeniz beklenmektedir.

Çek Cumhuriyet Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Bu vize tipinde en çok merak edilenlerden bir tanesi de Çek Cumhuriyeti vizesi randevusu nasıl alınır sorusudur. Çek Cumhuriyeti kısa süreli vize türleri için ne yazık ki konsolosluk ve büyükelçilik üzerinden başvuru yapılmamaktadır.

Dolayısıyla Çek Cumhuriyeti vize randevusu alabilmek adına aracı bir kuruma başvurmalısınız. Vize Merkezi olarak, bu noktada sizlere ihtiyaç duyabileceğiniz tüm koşul ve imkanları sağlamak adına burada olacağız. 

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Peki ya, Çek Cumhuriyeti Schengen vize başvurusu nasıl yapılır? Öncelikle, Çekya Schengen vize başvurusu yapabilmek için aracı bir kuruma başvurmanız şarttır.

Çünkü başvurular direkt olarak konsolosluklar ya da büyükelçilikler üzerinden yapılmamaktadır. Aracı kurumun desteğiyle yapacağınız tüm başvurular ise yoğun bir sürecin basitleştirilmesiyle birlikte kolaylaşacaktır. Vize Merkezi olarak bu noktada sonsuz bir güven ve kaliteli bir hizmet politikasını benimsediğimizi bilmelisiniz. Peki ama vize başvurusu nasıl yapılır?

Çekya vizesi için öncelikle her vize tipinde olduğu gibi başvuru formu ve vize talep dilekçesi doldurmanız gerekecektir. Aracı kurum bu konularda size yardımcı olacak olsa da genel hatlar itibariyle bilmeniz gerekenler şunlardır:

Her iki belge de İngilizce doldurulmalı ve mutlaka Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Belgelerin içerisinde mutlaka ad, soyad, pasaport numarası ve meslek gibi kişisel bilgilerin tümüne yer verilmelidir. Seyahat tarihleri ve diğer konaklama, rezervasyon bilgileri tamamıyla doğru girilmeli ve bu bilgilerin değişmesi durumunda dilekçeler güncellenmelidir. 18 yaşından küçük olanlar için bu belgelerin ebeveynleri tarafından doldurulması gerekmektedir. Akabinde ise diğer gerekli evraklar toparlanmalı ve harç bedelinin ödenmesinden sonra hepsi birden ibraz edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Ücreti

Çekya Schengen vize ücreti her vize türünde olduğu gibi konsolosluklar tarafından belirlenen harç bedelleri olarak talep edilirler. Ayrıca başvuru için gerekli belgeler arasında, ödenen harç bedellerinin dekontlarının da sunulması mecburidir. Kesin bir rakamdan bahsetmek mümkün olmasa da daha detaylı bilgi için internet sitemizde yer alan, Çek Cumhuriyeti vizesi ücretleri sayfasını inceleyebilirsiniz.
Vize Merkezi olarak; tüm soru, görüş ve önerileriniz için her an burada olacağız!

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp