Çek Cumhuriyeti D Tipi Vizesi

Saygıdeğer ziyaretçilerimiz, Orta Avrupa ülkeleri arasında yer alan Çekya’da farklı amaçlarla 90 günden uzun süre kalmak için başvurulması gereken vize türüne Çek Cumhuriyeti D tipi vizesi adı verilir. 

Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Schengen vize başvuru prosedürü uygulanan uzun süreli D tipi Çek Cumhuriyeti vizesi hakkında detaylara yer verdiğimiz yazımız sizin için rehber olabilir. 

Çekya’da 3 aydan fazla kalmak isteyenlere yönelik bu vize türü ile ilgili tüm cevapları bulabileceğiniz yazımızda ayrıca; ‘Çek Cumhuriyeti D tipi vizesi için istenen belgeler nelerdir?’, ‘Çekya uzun süreli vize başvurusu nasıl yapılır?’ ‘Çekya ulusal vize ücreti nedir?’ gibi soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde uzman ekibi ile hizmet veren Vize Merkezi, Çekya ulusal vize başvurularında da hızlı ve koordineli işleyişi ile en kısa sürede sonuca ulaşmanıza destek olur. 

Dilerseniz şimdi Çek Cumhuriyeti uzun süreli D tipi vize başvuru adımlarını detayları ile inceleyelim. 

 • Çekya uzun süreli vize için kimler başvuru yapabilir?
 • Çek Cumhuriyeti D tipi vize randevusu nasıl alınır?
 • Çek Cumhuriyeti ulusal D vizesi başvurusu nasıl yapılır?
 • Çek Cumhuriyeti D tipi vizesi için gerekli belgeler nelerdir?
 • Çek Cumhuriyeti D vizesi başvuru ücreti nedir?
 • Çekya ulusal vize kaç günde çıkar?

Çekya Uzun Süreli Vize için Kimler Başvuru Yapabilir?

Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştireceğiniz ve süresi 90 günü aşan tüm ziyaretleriniz için Çekya ulusal vize başvurusu yapmanız şarttır. Pek çok farklı vize türüne sahip Çek Cumhuriyeti’nde sizin kalış amacınıza uygun olan vize çeşidini belirleyerek uzun süreli Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinize başlayabilirsiniz. 

Örneğin, bu ülkede Erasmus programı ile eğitim görecekseniz veya dil okuluna gidecekseniz, eğer ikamet edeceğiniz süre toplamda 90 günü aşıyorsa başvurmanız gereken vize türü Çek Cumhuriyeti D tipi vizesidir. Yine Çekya’ya 3 aydan fazla sürecek bir aile veya akraba ziyareti planlıyorsanız bu vize için işlem yapabilirsiniz.

Ülkede sürdürdüğünüz ticari faaliyetlerin süresi 90 günü aşacaksa D tipi uzun süreli Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi başvuru adımlarını takip edebilirsiniz. Son olarak eğer Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan birisi ile evlilik bağı oluşturarak o ülkeye gidecekseniz de oturum izni içeren Çek Cumhuriyeti D tipi vizesine başvuru yapabilirsiniz. 

Uzun süreli Çekya vize başvurusu için uygun olup olmadığınızı tespit etmek için Vize Merkezi D tipi Çek Cumhuriyeti vizesi sayfalarımızı inceleyebilir, size en yakın ofisimizi tespit ederek bizi istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti D Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çekya vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle ilgili merkezlere bizzat başvurabilir ya da Vize Merkezi’mizden danışmanlık desteği alarak sizin adınıza tüm işlemleri yürütmemizi talep edebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti D tipi vizesi için randevu bu vize merkezleri üzerinden alınmaktadır. Seyahat tarihinize kadar vizenizin sorunsuz bir biçimde onaylanması için başvurunuzu ziyaretinizden önceki aylarda yapmalısınız. 

Böylece Çekya vize randevularında yoğunluk nedeniyle yaşanabilecek olası problemlerin önüne geçebilirsiniz. Çekya ulusal vize başvurunuzu Vize Merkezi’mizin uzman ekibinin ellerine teslim ederseniz randevu sürecini de konforlu bir biçimde atlatabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Ulusal D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avrupa Birliği üye ülkelerinden olan Çek Cumhuriyeti’ne giriş yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına Schengen vize işlemleri uygulanır. Çekya konsolosluk yetkililerinin belirlediği vize merkezleri üzerinden yürütülen Çekya uzun süreli vize türüne sahip olmak için başvuru sürecinin ilk adımı gerekli evrakları temin etmekten geçer. 

Daha sonra Çek Cumhuriyeti D tipi vize başvuru formunu da eksiksiz, detaylı ve açıklayıcı bir biçimde doldurarak evraklarınızla beraber incelenmek üzere teslim etmelisiniz. Son olarak Çek Cumhuriyeti hükümeti tarafından belirlenen Çekya vize ücretini de yatırarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi için biyometrik veri taramasına katılmadıysanız size verilen randevu tarihinde bu işlemi de yapmanız gerekmektedir. 

Yaşadığınız bölgeye bakan Çek Cumhuriyeti Ankara Başkonsolosluğu’na ya da Çek Cumhuriyeti İstanbul Büyükelçiliği’ne belirtilen randevu saatinde gidip parmak izi tarama testinden geçerek son adımı da tamamlayabilirsiniz. Vize Merkez’miz Çek Cumhuriyeti uzun süreli D tipi vize başvurunuzun form doldurma veya konsolosluk randevusu gibi işlemlerde hep yanınızda olur.

Çek Cumhuriyeti D Tipi Vize için Gerekli Belgeleri Nelerdir?

Oturum izni de gerektiren uzun süreli Schengen vize türü olan D tipi Çek Cumhuriyeti ulusal vizesi için başvuran kişilerden istenen evraklar, başvurulan vize türüne göre farklılık gösterir. Ancak ortak olarak tüm başvuranlardan istenen Çek Cumhuriyeti D tipi vize için gerekli belgeler ise şunlardır:

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan, son 10 yılda çıkarılmış, deforme olmayan ve en az 2 boş sayfası olan bir pasaport.
 • Pasaportun kimlik bilgilerinin yer aldığı ve daha önceki Schengen vizelerinin bulunduğu sayfalarının fotokopisi.
 • Biyometrik fotoğraf: Schengen vize standartlarına uygun olarak beyaz fonda çekilmiş 2 adet fotoğraf.
 • Çek Cumhuriyeti uzun süreli D tipi vize başvuru formu.
 • Çekya ulusal vize başvuru ücreti dekontu.
 • Dilekçe: Konsolosluğu hitaben vize başvurusunda bulunan kişi tarafından kaleme alınan dilekçede; ziyaret amacınız, konaklama tarihleriniz ve yolculuğunuzla ilgili tüm detaylara yer vermeniz beklenir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30 bin euro teminatlı, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, üzerinde doğum tarihi ve seyahat tarihlerinizin yer aldığı ıslak imzalı ve kaşeli seyahat sigorta poliçesi.
 • Son üç aylık banka hesap dökümü: Bankadan onaylı ve ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.
 • Gelir durumunuzu gösteren belgeler.
 • Uçak bileti ve konaklama bilgileri.
 • Varsa Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden kişi tarafından adınıza gönderilen davetiye.
 • Çek Cumhuriyeti D tipi vizesi evrakları ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Vize Merkezi Çekya temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti D Vizesi Başvuru Ücreti Nedir?

Çekya hükümeti tarafından belirlenen Çek Cumhuriyeti vize ücretleri; başvurulan vize türüne, ülkede geçirilecek zamana göre değişiklik gösterir. Çekya vizesi harç bedelinin yanı sıra konsolosluk yetkililerinin belirlediği vize başvuru merkezinin ücretini de ödemeniz gerekir.

Başvuru sürecinizde beklenmedik bir durumla karşılaşmamak için güncel Çek Cumhuriyeti D vizesi başvuru ücretini Vize Merkezi’mizden teyit etmeniz önemle tavsiye edilir. 

Çekya Ulusal Vize Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize, incelemesi uzun süren vize türleri arasında yer alır. Ülkede 90 günden fazla ikamet etmeye hak kazanabileceğiniz Çekya ulusal vize başvurularının sonuçlanması vakit alabilir. Çek Cumhuriyeti’ne eğitim görmek, Erasmus programına katılmak, iş amacıyla, aile birleşimi nedeniyle veya uzun süreli ziyaret amacıyla giriş yapmak isteyenler Çek Cumhuriyet D tipi vize kaç günde çıkar? sorusunun yanıtını merak etmektedir. 

Tüm evraklarınızı başvurduğunuz vize türüne uygun olarak eksiksiz tamamlayıp, vize başvuru formunu hatasız bir biçimde doldurduysanız Çekya ulusal vize başvuru sonucunuzu beklemeye başlayabilirsiniz. Dönemsel yoğunluklar veya resmî tatil günleri gibi durumların da süreci etkilemesinin yanı sıra Çek Cumhuriyeti D tipi vizesi için yapılan incelemeler 1 ila 6 ay arasında sürebilmektedir. Konsolosluğun ek evrak isteme talebi bulunursa bu süreç daha da uzayabilir. 

Bu nedenle Çek Cumhuriyeti’ne giriş yapmak istediğiniz tarihten en az 6 ay önce Schengen uzun süreli D tipi Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuru sürecinizi başlatmanız önerilir. Kendi durumunuzu, ülkeye giriş sebebinizi ve Çekya’da kalacağınız süreyi Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti temsilcilerimize izah ederek size en uygun Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize için başvuru işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz. Tüm Çekya vize işlemleriniz için iletişim hatlarımızdan bize ulaşabilir, dilerseniz size en yakın ofisimizi bizzat ziyaret edebilirsiniz.

Yükleniyor...