Çek Cumhuriyeti Fuar Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Fuar Ziyareti Vizesi

Avrupa’nın göbeğinde yer alan ülkelerden olan Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen çeşitli fuar, ticari görüşme veya iş konferansı gibi organizasyonlara katılmak için almanız gereken vize çeşidi Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesi olmalıdır. Bu makalemizde Çekya fuar vizesi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. “Çek Cumhuriyeti fuar vizesine nasıl başvurulur?”, “Çek Cumhuriyeti fuar vize ücreti nedir?” ve “Çek Cumhuriyeti vize evrakları nelerdir?” gibi pek çok farklı sorunun cevabını da sayfamızın devamında öğrenmeniz mümkün. 

Vize Merkezi’miz, Çek Cumhuriyeti ticari ve fuar vizesi işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirerek iş yükünüzü azaltır, pratik ve hızlı bir biçimde vizenizi almanızı sağlar. Yazımızın devamında aşağıdaki başlıklara ait bilgilendirmeyi bulabilirsiniz.

 • Çek Cumhuriyeti fuar vizesine kimler başvuru yapabilir?
 • Çekya fuar vizesi nasıl alınır?
 • Çek Cumhuriyeti fuar vizesi için gerekli evraklar nelerdir?
 • Çek Cumhuriyeti fuar vize ücreti ne kadardır?
 • Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti Fuar Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirmek istediğiniz pek çok mesleki ve ticari faaliyetiniz için Çekya ticari vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti fuar vizesine kimler başvurabilir? sorusunun cevabı merak konusu olmaktadır. 

Çekya’ya farklı fuarlara katılımcı olmak, iş toplantısı yapmak, mesleki amaçlı kongrelere, seminerlere ve sempozyumlara katılım sağlamak için gitmeyi amaçlıyorsanız Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesi için işlem yapmanız gerekmektedir. Yine ticari pazar araştırmaları yapmak, iş görüşmeleri gerçekleştirmek veya Çek Cumhuriyeti’nde birlikte çalıştığınız firmalara hizmetinizi tanıtmak için bu ülkeye giriş yapmak istiyorsanız da Çekya ticari vizesi için başvuru yapabilirsiniz. 

Kısa süreli Schengen vize türleri arasında yer alan Çek Cumhuriyeti ticari ve fuar ziyareti vizesini alarak ülkede 180 gün içerisinde 90 gün dolaşım hakkı kazanabilirsiniz. En doğru vize türüne başvuru yapabilmek için ülkeye gidiş amacınızı ve Çekya’da geçireceğiniz süreyi iyi belirlemeniz tavsiye edilir.

Çekya Fuar Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği’ne üye devletler arasında yer alan Çek Cumhuriyeti, Schengen Anlaşmasına tabii ülkelerdendir. Bu nedenle Avrupa Birliği dışında kalan ülke vatandaşlarının Çekya’ya girişlerde vize alması şarttır. 

Fuar ziyareti için Çek Cumhuriyeti’ne giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli C tipi Schengen vizesi olarak adlandırılan Çek Cumhuriyeti ticari fuar ziyareti vizesine ait başvuru prosedürlerini izlemeleri gerekir. Çek Cumhuriyeti vize başvuruları doğrudan ilgili ülke konsolosluklarına yapılmaz. Konsolosluk yetkilileri tarafından belirlenen vize başvuru merkezlerine müracaat ederek Çek Cumhuriyeti fuar vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Ya da tüm bu çetrefilli evrak süreçleri ile vakit kaybetmek istemezseniz Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti ekibinin uzman danışmanlarından destek alabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vize başvuru aşamaları şu şekilde ilerlemektedir:

 • İlk olarak kendi bulunduğunuz duruma uygun evrakları eksiksiz olarak hazırlayarak Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezine bizzat ya da Vize Merkezi’miz aracılığı ile başvurmak ve tüm evrakları yetkililere teslim etmek.
 • Çek Cumhuriyeti fuar vize ücretini ödemek.
 • Biyometrik tarama işlemi için size verilecek olan randevu tarihinde ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın konsoloslukta hazır bulunarak parmak izi bilginizi sunmak.
 • Konsolosluk yetkilileri tarafından yapılan incelemelerin ardından Çekya fuar vize başvuru sonucunuzun size bildirilmesi.
 • Pasaport ve vizenin size teslim edilmesi.

Çek Cumhuriyeti Fuar Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çekya’da katılacağınız fuar veya organizasyon nedeniyle almanız gereken Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun yanıtını merak mı ediyorsunuz? İşte Çek Cumhuriyeti ticari vizesi için istenen belgeler…

Pasaport

Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az 2 boş sayfası olan ve seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaport. Pasaportta kimlik bilgileri olan sayfanın ve varsa Schengen vizesi içeren tüm sayfaların fotokopisi.

Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesi başvuru formu

Schengen vize başvuru formu anlamına da gelen ve çok dikkatli bir biçimde doldurulması gereken Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları Vize Merkezi’mize ulaşarak yöneltebilirsiniz. 

Çekya ticari vize başvuru dilekçesi

Çalıştığınız şirket tarafından antetli kağıda yazılması gereken dilekçede, ülkede yapacağınız faaliyetlerin yanı sıra işyerindeki konumunuz, yaptığınız işin detayları ve Çek Cumhuriyeti’nde kalacağınız süre ve o sürede yapacağınız faaliyetler gibi tüm detaylar yer almalıdır.

Davetiye

Çek Cumhuriyeti’nde katılacağınız fuar organizasyonunu düzenleyen firma tarafından sizin adınıza gönderilecek olan davetiyenin aslı. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus davetiyenin şirket antetli kağıdına yazılması ve ülkedeki polis birimleri tarafından onaylanmış olmasıdır. Öte yandan davetiyede mutlaka gönderen kişinin kimlik ve iletişim bilgileri, ülkede geçireceğiniz süre, katılacağınız fuarın tarihleri ve içeriği yer almalıdır.

Biyometrik fotoğraf

Standart ölçülerde Schengen vize başvurusuna uygun olarak çekilen 2 adet fotoğraf.

Nüfus cüzdanı fotokopisi 

Nüfus cüzdanındaki bilgilerin diğer evraklarda yer alan bilgilerle örtüşmesi gerekir.

Seyahat sağlık sigortası

30 bin euro teminatlı olarak hazırlanması gereken sağlık sigortası poliçesi ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Banka hesap özetleri

Ülkede kalacağınız süre boyunca masraflarınız karşılayabileceğinize dair belgeler.

Rezervasyon ve seyahate dair belgeler

Katılacağınız fuara ait davetiye veya biletler. Gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyon bilgileri.

Çalıştığınız şirkete ait güncel tarihli evraklar

Ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve vergi levhası gibi belgeler.

Çekya fuar ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişi işyeri sahibi ise istenen bazı ek evraklar bulunur:

 • Barkodlu 4B hizmet dökümü.
 • İşyerine ait banka hesap özetleri.

Çek Cumhuriyeti ticari vize başvuru sahibi iş yeri çalışanı ise temin etmesi gereken ek belgeler ise şunlardır:

 • Son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları.
 • SGK işe giriş bildirgesi.
 • Barkodlu 4A SGK hizmet dökümü.

Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vize evrakları ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarına 0212 970 05 28 no’lu iletişim hattı üzerinden Vize Merkezi’mizi arayarak ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Fuar Vize Ücreti Ne Kadardır?

Çekya konsolosluk yetkilileri tarafından belirlenen ve dönemsel olarak artan Çek Cumhuriyeti fuar vize ücreti, başvuru durumuna göre farklılık göstermektedir.

Ülkede kalınacak süre, başvurulacak vize türü gibi faktörler Çek Cumhuriyeti vize fiyatlarını etkiler. Öte yandan Çek Cumhuriyeti hükümet yetkililerinin ücretlerde dilediği zaman değişikliğe gitme hakkı saklıdır. 2024 yılı güncel Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vize ücretleri ile ilgili en doğru bilgileri Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti sayfalarımızda gezinerek ya da Vize Merkezi’mize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Fuar Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Titiz ve detaylı bir inceleme gerektiren Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesinin başvuru süreci ne kadar sürede sonuçlanacağı en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. ‘Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesi kaç günde çıkar?’ sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz. 

Eğer uygun vize türüne başvurup, doğru ve eksiksiz olarak evraklarınız hazırladıysanız ortalama 15 gün içerisinde Çekya ticari vize başvurunuz sonuçlanabilir. Ancak her türlü olumsuz durumu göz önünde bulundurarak ülkeyi ziyaret tarihinizden en az 1 ay önce Çek Cumhuriyeti fuar ziyareti vizesi başvuru işlemlerinize başlamanız önerilir. Bazı durumlarda konsolosluk yetkilileri sizden ek evrak talep edebilir. 

Bu durum vize sonuçlanma sürecinizi uzatan faktörler arasında yer alır. Yine dönemsel yoğunluklar veya resmî tatil günlerinde de başvurunuz incelenemeyeceği için vize sonuçlanma süreci sarkabilir. İçeriye sunduğunuz evrakların incelemeye alınıp değerlendirilmesinde tek yetkili kurum Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği veya Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

Vize Merkezi’mizin uzman Çek Cumhuriyeti vize danışmanları aracılığı ile yaptığınız Çekya fuar ziyareti vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma oranı oldukça yüksektir. Siz de bu süreçte dilediğiniz zaman Vize Merkezi’mizle iletişim kanalları üzerinden temas kurarak Çek Cumhuriyeti fuar vizesi için başvuru işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp