Çek Cumhuriyeti Aile Birleşimi Vizesi

Çek Cumhuriyeti aile birleşimi vizesi sayfamıza hoş geldiniz.

Çek Cumhuriyeti'ndeki eşin yanına gitmek isteyen eşlerin Türkiye’den başvuru yapmaları gereken d tipi ulusal vize başvurusudur. Aile birleşimi vizesi başvuru yapan kişiye oturum hakkı sağlamakla birlikte oturumunu Türkiye’ye gelmeden uzatma imkanı sağlamaktadır. Çek Cumhuriyeti aile birleşimi için başvuru yapacak olan başvuru sahipleri öncelikle gerekli belgeleri hazırlamalı ve online randevu alarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti aile birleşimi vizelerde mutlaka başvuru sahibinin mutlaka Çek Cumhuriyeti'nde ikameti bulunan veya Çek Cumhuriyeti vatandaşlığı olan bir bireyle evlilik yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu yapılamamaktadır.

Yapılacak başvurular aynı şekilde çek cumhuriyeti konsolosluklar tarafından gerekli evrak ve dokümanlar kişiden talep edilir. Yapılan başvuru dilekçesi ile başvuru belirtilen belgelerin teslimiyeti ışığında resmiyet kazanır. Bu resmiyetin sonuçlanma süresi de temin edilecek belgelere ve kanıtlanan ilişkiler ile oluşmaktadır.

Vize kaç günde çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuruları randevudan sonra ortalama 15-20 iş günü sürmektedir. Başvuru yaparken bu süreyi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İşlem süresi Konsolosluğun yoğunluğuna ve tatil günlerine göre değişiklik göstermektedir.

Vize ücreti

Çek Cumhuriyeti aile birleşimi başvuruları için 100 € ücret tahsil edilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yaparken ödemeler Konsolosluğa ödenmektedir.

Vize harcı ne kadar ve nereye yatırılır?

Çek Cumhuriyeti Aile birleşimi başvuruları Çek ya Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Vize ücreti 100€ olarak nakit € olarak tahsil alınmaktadır. Ücretler Konsolosluğa direk başvuru yapılma sebebi ile Konsolosluğa ödenmektedir.

Vize başvuru formu

Çek Cumhuriyeti aile birleşimi vizeleri için başvuru formu Konsolosluk resmi sitesinden temin edilmektedir. Çek Konsolosluğunun sitesinden de indirilebilinmekle ile beraber her başvuru sahibi tarafından form doldurulmalı ve dosyaya eklenmelidir. Başvuru formu olmayan hiçbir dosya Konsolosluktan kabul görülmemektedir.

Çek Cumhuriyeti aile birleşimi vizesi başvurusu için gereken belgeler

Çek Cumhuriyeti aile birleşimi başvurusu için hazırlanması gereken belgeler eksiksiz ve doğru olarak hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Aile birleşimi için gerekli belgeler;

 • Vize başvuru formu ve dilekçe
 • Pasaport aslı ve fotokopileri
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı
 • Nüfus kayıt belgesi örneği- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği barkotlu olmalıdır.
 • İkametgâh belgesi- İkametgah belgesi onaylı olmalıdır.
 • Adli sicil belgesi- Adli sicil kaydında sabıka bulunmaması olumludur. Belge onaylı olmalıdır.
 • Vatandaşlık belgesi- Çek vatandaşlarından istenir. Çek doğum belgesi doğuştan Çek vatandaşlarından istenmektedir.
 • Davetiye- Çekya’da oturan kişinin bilgilerinin bulunduğu davetiye yazısı yazılmalıdır.
 • Davet eden kişinin kira kontratı ya da ev tapusu
 • Uluslararası evlilik kayıt örneği (Formül B)
 • Maaş ve gelir belgeleri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu ve sağlık sigortası

Çek Cumhuriyeti aile birleşimi vizesi için bilgi verdik. Çek Cumhuriyeti vizesi çeşitleri için başvuru yapmak için Vize Merkezi uzmanlarını arayabilirsiniz. 0212 970 05 28

Yükleniyor...