Çek Cumhuriyeti Vize

Çek Cumhuriyeti Vize

Çek Cumhuriyeti Vize başvurusunu Vize Merkezi uzmanları danışmanlığında gerçekleştirerek işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. Bu nedenle önceki seyahatlerdeki performanslar öncelikli olarak önem arz etmektedir. Eğer Çek Cumhuriyeti dışında diğer Schengen ölge ülkelerini de ziyaret edecekseniz; ilk ziyaret edeceğiniz ülke Çek Cumhuriyeti olmalı ve en çok konaklama da bu ülkede yapılmalıdır. Aksi halde vize evraklarınızda süreci anlattığınız dilekçenizde belirtilen tarih ve diğer bilgiler nedeniyle vize başvurunuza ret cevabı alabilirsiniz.

Türk vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti ’ne yasal olarak giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Fakat, Diplomatik, gri ve yeşili pasaport sahipleri 1 yıllık süreç içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla Çek Cumhuriyeti ’ne vizeden muaf olarak seyahat edebilirler.

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri

Çek Cumhuriyeti vize türleri seyahat süresine göre uygulamaya alınmıştır.

Kısa Süreli Çekya Vizeleri

90 Güne kadar konaklama hakkı tanıyan kısa dönem vize türleri

 • Turistik vize
 • Ziyaret vizesi
 • Kültürel amaçlı vize
 • Sportif faaliyet vizesi
 • Eğitim vizesi
 • Bilimsel araştırma amaçlı vize
 • Ticari vize
 • Resmi ziyaret amaçlı vize

Uzun Süreli Çekya Vizeleri

 • Çalışma Vizesi
 • Girişimcilik Vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Bilimsel araştırma amaçlı vize
 • Aile birleşimi vizesi
 • Spor/kültür/davet amaçlı vize
 • Tıbbi tedavi amaçlı vize

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu için gerekli evraklar vize türüne, seyahat süresine, kişisel özelliklere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için gerekli olan evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmış ve güncel olması gerekmektedir. Uzmanlarımıza mail ya da diğer iletişim kanalları ile ulaşarak şahsınıza özel evrak listenizi edinebilirsiniz. Seyahat sebebinizi ve süresi belirterek uzmanlarımızın sorularını cevapladığınız takdirde dosyanızda olması gereken evrak listeniz size ulaştırılacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti vizesi için müracaatta bulunacak Türkiye vatandaşları veya Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler vize başvurularını anlaşmalı kurumlar ve akreditasyonu bulunan seyahat acenteleri üzerinden işlemlerini başlatabilmektedir.

Çekya Vize Başvuruları İçin Randevu Alma Zorunluluğu Var mı?

Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuruda bulunacak herkesin randevu alması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için randevular vize işlem ofislerinin yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilir. Bu nedenle vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 4 hafta önce yapılması tavsiye edilir. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularınız için seyahat tarihinize uygun randevu tarih ve saati konusunda Vize Merkezi ülke uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusu Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Çek Cumhuriyeti Vizesi için yapılan başvurular 10 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun yoğun çalışma halinde olduğu Türkiye ve Çek Cumhuriyeti resmi tatilleri, olası sistem arızaları, ek evrak talep edilmesi gibi sebeplerle bu sürç uzayabilir.

Bu nedenle Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibinin olası aksiliklere veya prosedürlerin uzamasına karşı asgari 1 ay önceden vize başvurularını başlatması önerilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru sürecinizin uzaması durumunda ya da başka bir ülkeye seyahatiniz için pasaportunuzu kullanmanız gerektiğinde durumunuzu kanıtlayıcı ek dilekçe, seyahat edilecek ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin bulunduğu başvuru dosyanızda bulunması gerektiğini unutmayınız. Buna ek olarak Çek Konsolosluğunun çalışma programına göre vize başvurunuzun sonuçlanma süresinin değişkenlik gösterebileceğini de unutmamanız gerekir.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru işlemlerinizi sonuçlandırmadan konaklama ve ulaşım ücreti ödememenizi öneriyoruz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunacak kişilerin dosyasının en önemli belgelerinden biri olan vize talep dilekçesi dikkatle ele alınması gereken evraklardandır.

Başvuruda bulunacak kişiler Çek Cumhuriyeti’ne yönelik seyahat amaçlarını Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na yazılı olarak beyan etmelidir. Çek Cumhuriyeti’ne vize talebinde bulunan başvuru sahibi, seyahatinin amacını, tarihlerini ve seyahat masraflarını nasıl karşılayacağını bildirdiği dilekçeyi açıklıkla yazmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçe; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, bağlı bulunduğu iş yerindeki pozisyonuna ve seyahatinin gayesine göre uygulamada olan vize türlerine göre farklılık gösterecektir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Ücreti

Çek Cumhuriyeti vizesi ücreti seyahat sebebine, başvuruda bulunulan vize türüne, seyahatin süresine ve ülkeye kaç kez giriş yapılacağına göre değişiklik gösterebilir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik gösteren vize ücretlerini öğrenmek için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru belgeleri arasında bulunması da bir diğer zorunluluktur.

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Konsolosluğu yabancı vatandaşların ülkeye girişini sınırlama, ülkeye hangi yabancının hangi koşulda girebileceklerini belirleme hakkına sahiptir. Bu nedenle Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu başvuru sahibinin Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunu uygun görmemesi durumunda reddedebilir.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında belgelerin eksik veya hatalı olması, önceki seyahatlerin performansı başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir. Çek Cumhuriyeti vizeniz reddedilmesi seyahatinizin engellendiği anlamını taşımamaktadır. Çek Cumhuriyeti vize talebi reddedilen kişi vize başvurusunun reddine itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun belirlediği birime yazılı müracaatla yapılmaktadır. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu reddedilen kişi yeniden başvuru yapmadan önce evraklarının tutarlılığını kontrol etmelidir. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunan kişi gerekli hazırlıklarını tamamlaması durumunda yeniden vize başvurusunda bulunabilir. Vize Merkezi, başvuru sahibinin zaman ve para kaybı yaşamaması için alanında uzman vize danışmanlarıyla yeni bir başvuru yapmanıza yardımcı olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusunda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çek vizesi başvurusunu gerçekleştirmeden önce pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olmasına, seyahatinizin biteceği tarihten sonra en az 3 ay geçerliliğinin olmasına ve ayrıca pasaportunuzun en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat etmeniz gerekir.

Çek vizesi başvurusundan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta biyometrik verilerinizdir. Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde vize başvurusunda bulunan kişileri biyometrik verilerinin onayı veya mülakat için Konsolosluğa çağırabilir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde, mülakata çağrılan kişilerin hazırlıklı olmasına yönelik gerekli bilgiler, Vize Merkezi temsilcimizce iletilecektir.

25 Eylül 2014 tarihi itibarıyla Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Ancak 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların da yeni başvurular için parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından alınacaktır.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru dosyasına ekleyeceğiniz fotoğrafınızda dikkat çekici bir fiziksel değişiklik olması işlemlerin değerlendirme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden fotoğrafınızın son 3 ay içinde ve Schengen vize işlemlerinde istenen biyometrik ölçülere uygun olarak çektirilmiş olması önemlidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Hemen İletişime Geçin!

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vize Temsilcileri, vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Schengen Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve başvuruya dair en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki seyahat amacınıza uygun kategorideki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi Ofisleri

Çek Cumhuriyeti ile ilgili sizden gelen sorular

46 sorudan en popüler 20 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Çek Cumhuriyeti vize randevusu 2022
  KEREM, 18 Şub 2022, 16:36

  Çek Cumhuriyeti vize randevusu 2022 için işlem yaptırmak istiyorum. İkametgah ettiği bölgeye göre randevu alma kısmında değişiklikler oluyor mu? Telefonla randevu alabilir miyiz? Bilgilendirme rica ederim kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti transit vize 2022
  DİNÇER, 17 Şub 2022, 14:54

  Çek cumhuriyeti transit vize 2022 için bilgi almak isterim web te çok fazla bilgi var aklım karıştı haliyle bana yardımcı olmanızı rica edeceğim. Hangi durum da ihtiyaç var transit vizeye hangi durum da yoktur. Bilgi rica ederim. İyi çalışmalar dilerim kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya vize işlemleri
  K. B., 24 Nis 2020, 17:17

  İyi günler, Çekya vize işlemleri olarak aile arkadaş ziyareti başvurusunda bulunmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz? Hangi vize tipine giriyor öğrenebilir miyim? Üniversite dönemimde D tipi Erasmus başvuru yapmıştım aynı vize türümü oluyor? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti vizesi almak
  E. İ., 24 Nis 2020, 16:42

  Merhaba, Çek Cumhuriyeti vizesi almak istediğimde hangi adımları izlemem gerektiği ile ilgili fazla bilgim yok yardımcı olabilme şansınız var mı? İlk defa Avrupa ya seyahat edeceğim. Öncesinde Dubai ve Aysa ülkelerine seyahatlerim olmuştu. Fazlasıyla bilgi eksikliğim var sizin araçlığınız ile başvuru yapmayı talep ediyorum. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek vize randevu
  G. V., 24 Nis 2020, 16:07

  İyi günler, Çek Cumhuriyeti turistik vize başvurusu için nereden işlem yapabiliriz? Çek Vize randevu şart mı? Sizlerden işlemlerimizi danışmanlığınızdan faydalanarak yaparsak size evrak teslimi için randevu alınması gerekli mi? Ücretler, seyahat sağlık sigortaları hakkında ek bilgi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek vize işlemleri
  S. A., 24 Nis 2020, 15:44

  İyi günler, Çek Cumhuriyeti’ne ticari seyahatim var. Çok defa vize aldım fakat artık bir destekle daha rahat bir süreç geçirmek adına danışmanlık isteğim var. Çek Vize işlemleri konusunda ticari Schengen vizesi için neler istenir ve nereden başvuru kabulü yapılır. İstanbul’dayım ve şirket sahibiyim. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi
  S. Paşa, 24 Nis 2020, 15:19

  Merhabalar, turistik yapacağımız vize işlemleri için Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi nerededir? Ofisinize evraklarımızı göndererek işlem yapabilir miyiz? Vize Merkezi olarak sizlerin yetki alanınız nedir? Başvuru formu ve dilekçe için siz bizler için oluşturabilir misiniz? Başvuru günü şahsen gelmek zorunda mıyız? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek vize merkezi
  A. Er, 23 Nis 2020, 22:59

  İyi günler, acil bir Çek vizesine ihtiyacımız var. Ailece bir tur katılacağız. Vize başvurularımız için Çek vize merkezi üzerinden mi işlem yapılabiliyor? Tam olarak anlayamadım çok fazla bilgi var sizin tecrübenizden faydalanmak istiyoruz. Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Ben ve eşim çalışan oğlumuz ise üniversite öğrencisidir.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti yeşil pasaportlar için vize
  C. Safak, 23 Nis 2020, 22:33

  İyi günler, emin olmadığımız bir durum var Çek Cumhuriyeti yeşil pasaportlar için vize uygulaması yapıyor mu? Ben ve ailem yeşil pasaportluyuz Çek Cumhuriyetine seyahat için Schengen vize başvurusu yapmamız gerekli mi? Bir de hangi durumlarda yeşil pasaportlara vize uygulama mevcuttur? Ek bilgi Yakın zamanda farklı bir sektörde çalışmaya başlayacağım ve yeşil pasaport hakkımı kaybetmiş olacağım. Lütfen yardımlarınızı beklerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çekya Online vize başvurusu
  S. M., 23 Nis 2020, 21:29

  İyi günler, Çekya online vize başvurusu seçeneği var mı? Birçok ülke artık online başvuru kabul ediyor. 2 ay sonra Çek Cumhuriyeti’ne turistik bir seyahatim olacak başvuru merkezine gitmeden işlemlerimi yapabileceğim bir platform var mı? Sizler bana hangi konuda yardımcı olarak az yorulmamı sağlayabilirsiniz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti transit vize
  K. B., 23 Nis 2020, 21:08

  Merhaba, Amerika seyahatim olacak fakat uçuşum Çek Cumhuriyeti üzerinden 7 saatlik bir bekleme süresi ile aktarmalı olacak. Çek Cumhuriyeti transit vize olarak bir vize türü var mıdır? Transit vize Çek Cumhuriyeti başvurularında hangi durumlarda gerekmiyor ve istenen belgeler nelerdir? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti e-vize
  E. B., 23 Nis 2020, 16:09

  Merhaba, Çek Cumhuriyeti e-vize başvuru tipi seçeneği var mı? Bazı ülkeler de e-vize hizmeti vardı.. Eğer yok ise nasıl başvuru yapacağız. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularınız hangi türlerde nasıl yapabiliriz? Özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti sanatçı vizesi
  B. S., 23 Nis 2020, 14:55

  Merhaba, seslendirme sanatçısıyım kışın yapmak istediğim bir turistik seyahat olacak. Evraklarımın ne kadar güncel olması yeterli, Vize Merkezi danışmanlık servisinizde neler bulunmaktadır? Çek Cumhuriyeti sanatçı vizesi olarak hangi evrakları toparlamam doğrudur? Seyahatim 15 Aralık’ta ne kadar önce başvuru yapmam iyi olur?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çek Cumhuriyeti hızlı vize
  M. Kırdar, 23 Nis 2020, 14:17

  Merhaba, Çek Cumhuriyeti’ne acil bir şekilde sahibi olduğum şirketi temsilen ticari seyahat yapmalıyım. Vizemi kaç günde teslim alabilirim? Çek Cumhuriyeti hızlı vize VIP servisi var mı ücreti nelerdir? Birçok ülkeden başvuru yaptım kısa sürede sonuçlandı Çek Cumhuriyeti bu konuda bana yardımcı olabilir mi? Tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çalışmayanlara Çek Cumhuriyeti vizesi
  Ferit.K, 22 Nis 2020, 16:02

  Merhaba, yaklaşık bir yıl önce uzun bir süredir endüstri mühendisliği yaptığım bir şirketten çıktım. Çalışmayanlara Çek Cumhuriyeti vizesi alımı hakkında neler yapılmaktadır? Eşim çalışıyor ve 3 ay sonra Çek Cumhuriyeti’ne turistik bir gezimiz olacak eşimin benim başvuru evraklarıma etkisi olabilir mi yoksa sorun yaşar mıyım? İnternette fazlasıyla farklı bilgiler var var ikilem yaşıyorum yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Serbest meslek sahibi olanlara çek cumhuriyeti vizesi
  F. P., 22 Nis 2020, 15:34

  İyi günler, koleksiyonerim ve sahip olduğum parçaları web sitesi üzerinden satmaktayım. Serbest meslek sahibi olanlara Çek Cumhuriyeti vizesi ile turistik bir seyahat düşünüyorum. İstanbul’da ikamet ediyorum ve başvurum için hazırlanması gereken evrakları nasıl sağlayabilir, nelere dikkat etmeliyiz, başvuru formumu nasıl doldurabiliriz? Sizlerden randevu almam gerekli mi? Yetkileriniz ve işlemleriniz konusunda bilgi alabilir miyim? Saygılarımla.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Freelance çalışanlara Çek cumhuriyeti vizesi
  S. S., 22 Nis 2020, 14:55

  Merhaba, ben yazarım ve freelance olarak hayatımı geçindiriyorum. Freelance çalışanlara Çek Cumhuriyeti vizesi kültürel bir kitap fuarına katılmak istiyorum vize almam ne kadar mümkün? Öncesinde bir Avrupa ve Amerika vizem var Çek Cumhuriyeti Serbest çalışanlara yaklaşımı nasıl ve nasıl bir dosya hazırlayabiliriz beraber? Ordu’da ikamet ediyorum başvurumu nereden yapabiliriz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Resmi geliri olmayanlara çek cumhuriyeti vizesi
  H.Varlık, 22 Nis 2020, 14:30

  Merhaba sayın yetkili, Yaklaşık 1 yıl önce işimden ayrıldım. Şuanda freelance olarak grafik ve tasarım üzerine proje bazlı çalışmaktayım. Resmi geliri olmayanlara Çek Cumhuriyeti vizesi alma konusunda nasıl tavsiyeleriniz vardır? Resmi gelir olmadan Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında öncesinde almış olduğum vizelerim bana katkı salar mı? Tecrübenize dayanarak danışmanlığınızı almak istiyorum? Süreç ve ücretler konusunda ayrıntılı bilgiler alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Kira geliri ile Çek Cumhuriyeti vizesi
  M.Sefa, 22 Nis 2020, 13:44

  Merhaba, Ben ve eşim emekliyiz. Çek Cumhuriyeti’ne vize alacağız. Emekli maaşım az ve gelir kaynağımız tamamen kira gelirlerimizdir. Kira geliri ile Çek Cumhuriyeti vizesi almamız uygun mudur? Dikkate alınır mı ve bu gelirimizi hangi belgelerimiz ile ispatlamamız gerekli? İlk defa yurt dışına çıkıyoruz sizlerin yardımınıza ihtiyacımız var. Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Türkmen vatandaşları için Çek Cumhuriyeti vizesi
  M.Özer, 22 Nis 2020, 11:35

  Merhaba, Türkmen vatandaşları için Çek Cumhuriyeti vizesi alma konusunda nasıl bir yardımda bulunabilirsiniz özellikle dilekçe yazma konusunda ne yapacağımı bilmiyorum? Türkiye’de özel bir okulda 2. Sınıf öğrencisiyim. Kendi imkanlarımla başvuru yapabilir miyim? Başvuru formu nasıl olmalıdır? Uçak biletimi satın alınması zorunlu mu? Danışmanlık ve Konsolosluk ücretiniz nedir? Seyahatime 5 ay var şuanda başvurumu yapabilir misiniz? Teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çek Cumhuriyeti için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp