Çek Cumhuriyeti Vize

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım! Çek Cumhuriyeti vizesi için gereken vize belgeleri koşullara göre değişebilmektedir. Çek Cumhuriyeti vizesi güncel evraklarına ulaşmak için temsilcilerimizi aramanız yeterli olacaktır. Vize Merkezi Temsilcilerimiz Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde size destek olmaktan mutluluk duyacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti Vizesi Almaları Zorunlu mu?

Türk vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti ’ne giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Ancak Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla Çek Cumhuriyeti ’ne vizesiz seyahat edebilirler.

Çek Cumhuriyeti vizesi, Çek Cumhuriyeti ’e seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları için gerekli bir prosedürdür. Çek Cumhuriyeti ’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu temsilciliklerine Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişilere vize alma zorunluluğu koyarken; Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi kişileri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize işlemlerinden muaf tutmaktadır.

Değerli ziyaretçimiz, Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu için gerekli evraklar turistik, ticari veya aile ziyareti gibi vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmış ve evraklarda beyan edilen bilgilerin güncel olması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurusunda bulunacaksanız seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza yönelik başvuru evraklarını web sayfamızın sol bölümünde bulunan Turistik, Ticari, Transit, Aile ve Arkadaş ziyareti, Şoför Vizesi içeren vize kategorilerinde bulabilirsiniz.

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı Çağrı Merkezini arayarak Çek Cumhuriyeti Vizesi (90 güne kadar konaklamalı) başvuru evraklarını temsilcilerimizden ''bilgi e-maili'' olarak talep edebilirsiniz. Vize Merkezi - Çek Cumhuriyeti Vize Departmanı hazırlanması gereken evrakların güncel halini sizlerle e-posta olarak paylaşacaktır. Çek Cumhuriyeti vize başvurunuz için hazırlanması gereken evraklar tarafınıza yönlendirmiş olduğumuz bilgi malinde veya web sayfamızda belirtilen evrakların listesi ile sınırlı değildir. Konsolosluk vize bölümünce tarafınızdan yeni evraklar talep edilebilir, beyan etmiş olduğunuz evrakların orijinalini paylaşmanız istenebilir veya sunmuş olduğunuzun evrakların yeniden güncel tarihli halini sunmanız söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde talep edilen evrakları yeniden sunmak zorunda olduğunuzu ve Çek Cumhuriyeti vizesi alım işlemlerinizin uzamaması için Vize Merkezi müşteri temsilcilerimize ileteceğiniz bilgilerin seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza uygun, tutarlı bilgiler olması gerektiğini unutmayınız.

Çek Cumhuriyeti ’te bulunan aile/akraba/arkadaş ziyaretinde bulunacak kişilerin Çek Cumhuriyeti aile/akraba/arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde seyahat amacınızı farkında olmadan yanlış olarak beyan etmeniz halinde vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanabilir. Örneğin aile/akraba/arkadaş ziyaretinde bulunacak kişiler başvuru dilekçesinde seyahat amacını turistik olarak değil mutlaka aile/arkadaş/akraba ziyareti olarak belirtmelidir.
Çek Cumhuriyeti vizesi alım işlemleri ve vize başvurusu için gerekli evraklar Çek Cumhuriyeti seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Seyahat amacınıza göre Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi, Çek Cumhuriyeti Ticari Vizesi, Çek Cumhuriyeti Aile Ziyareti Vizesi, Çek Cumhuriyeti Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi, Çek Cumhuriyeti Şoför vizesi gibi tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için Çek Cumhuriyeti vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu yapmadan önce pasaportunuzda herhangi bir tahrifat (yırtık, kazıntı, silinme vb.) bulunmadığını kontrol etmemeniz ve Çek Cumhuriyeti seyahatlerinizde pasaport fotokopinizi ve seyahat sağlık sigortanızın bir nüshasını yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti vizesi için müracaatta bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler vize başvurularını doğrudan Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na yapabilecekleridir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, vize müracaatlarını anlaşmalı kurumlar ve anlaşmalı kurum akreditasyonu bulunan seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuruları İçin Randevu Alma Zorunluluğu Var Mı?

Çek Cumhuriyeti vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin randevu almaları gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için randevular Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilir. Bu sebeple vize başvurusunun seyahat tarihinden 4 hafta önce yapılması tavsiye edilir. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularınız için seyahat tarihinize uygun randevu tarih ve saati konusunda Vize Merkezi temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vize başvuru evraklarının hazırlanmasından itibaren vizeniz sonuçlanana kadar bütün vize başvuru sürecinde size danışmanlık ederek Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru dosyanızın hızlı, güncel ve eksiksiz şekilde tamamlanmasına destek olmaktadır. Vize Merkezi temsilcilerimizle irtibata geçmeniz halinde Çek Cumhuriyeti vize ücreti, Çek Cumhuriyeti vize harcı, seyahat sağlık sigortası, en uygun fiyatlı hotel ve uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Merkezi, Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemlerinizin takip ve idari kısmına destek olmak için vardır. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması tamamen Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin ve Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun yetki alanı içindedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusu Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Çek Cumhuriyeti Vizesi için yapılan başvurular 5 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun vize bölümünün yoğun çalışma halinde olduğu resmi tatilleri, hafta sonlarını, ek evrak talep edilmesi sırasında yaşanan zaman kayıplarını kapsamamaktadır. Bu gibi durumlarda Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu sebeple Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibinin olası aksiliklere veya prosedürlerin uzamasına karşı en az 1 ay önceden Çek Cumhuriyeti vize müracaatını başlatması tavsiye edilir.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru sürecinizin uzaması halinde veya başka bir ülkeye seyahatiniz için pasaportunuzu kullanmanızı gerektiren durumlarda, istisnai durumunuzu kanıtlayıcı ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin rezervasyonlarını başvuru dosyasında bulunması gerektiğini unutmayınız. Buna ek olarak Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun çalışma programına göre vize başvurunuzun sonuçlanma süresinin değişkenlik gösterebileceğini de belirtmek isteriz.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım ücreti ödememenizi, Çek Cumhuriyeti  vize başvurularınız için gerekli olan konaklama ve ulaşım bilgilerinizi ön rezervasyon olarak vize başvuru dosyanızda beyan etmenizi tavsiye ederiz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat amaçlarını Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne vize talebinde bulunan kişi seyahatinin amacını, tarihlerini ve  seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik yeterliliğinin bulunduğunu Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazacağı dilekçe metninde açık bir şekilde belirtmelidir. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılacak dilekçe metni; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, bağlı bulunduğu işyerindeki pozisyonuna ve seyahatinin amacına göre kategorize edilmiş vize türlerine göre değişiklik gösterecektir. 

Çek Cumhuriyeti vize başvuru sahibi emekli ise; Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılacak dilekçe metnini şahsen hazırlamalıdır. Emekli kişi Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna yazacağı dilekçe metninde seyahat niyeti, gidiş dönüş tarihleri gibi bilgileri Çek Cumhuriyeti Konsolosluk görevlileri ile paylaşmak durumundadır.

Çek Cumhuriyeti vize başvuru sahibi ev hanımı ise; vize başvuru dosyasına Konsolosluğa şahsen yazacağı dilekçe metnine ek olarak kendisinin masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakını statüsündeki sponsoru tarafından yazılmış dilekçeyi de dahil etmelidir. Ayrıca Çek Cumhuriyeti vize müracaatında bulunacak ev hanımının başvuru dosyasına masraflarını karşılayacak kişinin bağlı bulunduğu şirketten alacağı “Çalışma Yazısı” da eklenmelidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Başvurusunda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çek vizesi alırken vizenizin işleneceği pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmasına, seyahatinizin sonlanacağı tarihten sonra en az 3 ay geçerliliğinin ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat etmeniz gerekir.

Çek Cumhuriyeti’ne vize alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta biyometrik verilerinizdir.  Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde vize başvurusunda bulunan kişileri biyometrik verilerinin teyidi veya mülakat için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna çağırabilir. Çek Cumhuriyeti  vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde, mülakata çağrılan kişilerin hazırlıklı olmasına yönelik gerekli bilgiler, Vize Merkezi temsilcimizce tarafınıza iletilecektir.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan bildiride, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında “Vize Bilgi Sistemi (VBS)” genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi T.C. vatandaşlarından da parmak izi alınmaya başlanacağı duyurulmuştur. Bu sebeple Çek Cumhuriyeti  vize talebinde bulunan kişilerin parmak izi verisinin de içinde bulunduğu biyometrik veri işlem kaydını yaptırması gereklidir. 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların yeni başvurular için biyometrik veri (parmak izi) beyan etmesi gerekmektedir. 

Çek Cumhuriyeti Vizesi Ücreti

Çek Cumhuriyeti vizesi ücretleri seyahat amacına, başvuruda bulunulan vize kategorisine, seyahatin süresine göre değişiklik gösterebilir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik gösteren vize ücretlerini öğrenmek için Vize Merkezi temsilcimizle irtibata geçebilirsiniz. Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru belgeleri arasında bulunması zorunludur. Dekontun orijinalinin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Reddi

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Büyükelçiliği egemenlik yetkisini kendi iradesiyle sınırlama, ülkeye hangi yabancının hangi koşulda girebileceklerini belirleme hakkına sahiptir. Bu sebeple Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu kişinin Çek Cumhuriyeti  vizesi başvurusunu uygun görmemesi halinde reddedebilir. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularında Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun talep ettiği şartlardan bir veya birkaçının yerine getirilmemesi, belgelerin eksik veya hatalı olması, başvurunun ret alma olasılığını doğrudan etkilemektedir. Çek Cumhuriyeti vizeniz reddedilme durumu, Çek Cumhuriyeti ’ya olan seyahatinizin engellendiği anlamını taşımamaktadır. Çek Cumhuriyeti vize talebi reddedilen kişi Çek Cumhuriyeti vize başvurusunun reddine itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na yazılı müracaatla yapılmaktadır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu vize başvuru sayısına sınırlama koymamaktadır. Çek Cumhuriyeti  vizesi başvurusu reddedilen kişi yeniden başvuru yapmadan önce belgelerinin tutarlılığını denetlemelidir. Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunan kişi gerekli hazırlıklarını tamamlaması halinde tekrar vize başvurusunda bulunabilir. Vize Merkezi, başvuru sahibinin aynı zaman ve para kaybını yaşamaması için alanında uzman vize danışmanlarıyla yeni bir başvuru yapmanıza yardımcı olur.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için Randevu Almak Zorunlu mu?

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Çek Cumhuriyeti  Schengen Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Fakat 2017 öncesi VIS kaydı bulunan yolcuların da  yeni başvurular için biyometrik veri (parmak izi) beyan etmesi gerekmektedir. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır.

Biyometrik verilere dahil olan Çek Cumhuriyeti  vize başvurusuna ekleyeceğiniz fotoğrafınızda dikkat çekici bir fiziksel değişiklik olması Çek Cumhuriyeti  Konsolosluğu’nun vize başvurusunu değerlendirme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden fotoğrafınızın 3 ay içinde ve Schengen vize işlemlerinde istenen biyometrik ölçülere uygun olarak çektirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. 

Çek Cumhuriyeti Vizesi için Hemen İletişime Geçin!

Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vize Temsilcileri, Çek Cumhuriyeti  vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Çek Cumhuriyeti  Schengen Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın. Çek Cumhuriyeti vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

Çek Cumhuriyeti Vize Merkezi Ofisleri

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 4727