Norveç vize merkezine hoş geldiniz. Norveç vizesiyle ilgili ihtiyacınız olan bilgileri sizin için derledik. Norveç Konsolosluğu'yla işbirliği içinde güvenilir vize işlemlerinizi yürütmenizi sağlıyoruz. Norveç vize işlemlerinizi hızlıca sonuçlandırmak, sorunsuz ve çözüm odaklı vize hizmeti almak için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz

Norveç Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Norveç vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Norveç’e kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Norveç vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Vize Merkezi, Norveç vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Norveç Vize Merkezi, Norveç vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Norveç vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Norveç Konsolosluğu, Norveç vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Norveç Konsolosluğu tarafından belirtilen Norveç vizesi evrak listesine ve Norveç vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Norveç vizesi almak ve başvuruya dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir. 

Norveç Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport Hamilleri Norveç vize işlemlerinden muaf tutularak Norveç’e girişlerde bu pasaport sahiplerinden vize talep edilmeyeceği duyurulmuştur. Ancak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Norveç’e yapacakları 90 günden daha kısa süreli seyahatler için Norveç Schengen vize talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Norveç Vizesi

Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu ile yaptığı temsiliyet anlaşmasına göre Norveç vizesi için İstanbul’dan yapılan başvurularda Macaristan Başkonsolosluğu yetki sahibidir. Bu anlaşma ile amaçlanan İstanbul ve çevresinden yapılacak Norveç vize başvurularını kolaylaştırmaktır. Ankara’dan yapılacak Norveç vize işlemi başvurularını Norveç Büyükelçiliği değerlendirmektedir. Norveç vizesi için gereken belgeler diğer Schengen vize başvurularında olduğu gibi vize başvuru merkezlerine teslim edilmektedir. Vize kararıyla ilgili yetkili kuruluşlar Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliğidir. Vize Merkezi, Norveç Schengen vize işlemlerinizin olumlu sonuçlanabilmesi için size vize işlemlerinizle ilgili bir danışmanlık hizmeti sağlar. Vizenizin olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanmasındaki karar dediğimiz gibi yalnızca Konsolosluklar ve Büyükelçiliğin inisiyatifindedir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç vizesi başvurusunda bulunacak vizeye tabi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günden kısa süreli seyahatler için Norveç vizesi için gerekli evrakları hazırlamaları ve vize taleplerinde Schengen vize başvuru formunu doldurmaları zorunludur. Norveç Schengen vize başvuru formu okunaklı bir şekilde doldurulmalı ve Norveç vize talebinde bulunan kişinin imzasını taşımalıdır. Norveç vize başvuruları için 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Schengen vize başvurusunda ibraz edilecek olan fotoğrafların 6 aydan eski olmaması ve daha önce hiçbir Schengen vizesinde kullanılmamış olması gerekmektedir. Norveç’e bir ticari seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, davet eden kurumdan yetkili imzasını ve kaşesini veya kurumun damgasını taşıyan davetiye almanız gerekmektedir. Davetiyenin orijinal olması şart değildir, fotokopi versiyonu kabul edilebilmektedir ancak davetiyede mutlaka surette katılım yapılacak organizasyona dair yer ve zaman bilgisinin, etkinliğin hangi tarihler arasında gerçekleştirileceğinin bildirilmesi gerekmektedir. Norveç aile ve arkadaş ziyareti için gereken davetiyenin, davet eden kişinin ikamet ettiği belediyeden onaylı olması gerekmektedir. Ayrıca davet eden kişinin kimlik, pasaport ve oturum izni belgelerinin başvuru için hazırlanması gerekmektedir.

Norveç vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken çalışanların, iş yerlerinden iş yerine ait belgeleri ve aynı zamanda çalıştıkları kurumdan izin yazısı almaları gerekmektedir. Çalışanlar ve şirket sahipleri çalıştıkları veya sahibi oldukları kuruma dair vergi levhası, kurumun imza sirküleri, faaliyet belgesi, resmi sicil gazete fotokopileri gibi evrakların sunulması gerekmektedir. Çalışanların son 3 aylık SGK dökümleri ve maaş bordrolarının Norveç vize evraklarının arasında olması gerekmektedir. Çalışanlar ve şirket sahipleri, şirket tarafından hazırlanan izin ve görev yazılarının İngilizce olması gerekmektedir. Yeminli çevirmenler tarafından yapılan İngilizce çevirilerde kabul edilmektedir.

Norveç vizesi için gereken evraklardan biri olan banka hesap dökümleri Norveç’te kalacağınız süre boyunca masrafları kim karşılıyorsa başvuru sahibini finanse edebilecek miktarda olmalıdır. Benzer şekilde seyahat masrafları birinci dereceden yakınları tarafından karşılanacak olan kişilerin sponsorlarının da Norveç vize talebinde bulunan kişinin oradaki masraflarını karşılayacak güçte olması beklenmektedir. Norveç’e eğitim amaçlı giden öğrenciler Norveç vize evraklarını hazırlarken güncel tarihli öğrenci belgesini sunmalıdırlar. Bununla birlikte öğrencilere sponsor olacak kişilerin sponsorluk yazısı ile birlikte mesleki durumlarına uygun evrakları hazırlamaları gerekmektedir. 

Norveç Vizesi

Norveç seyahatinizden önce yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır ve Norveç vizesi evraklarına eklenmelidir. Bütün Schengen bölgesinde geçerli olacak olan seyahat sağlık sigortası seyahat tarihinizden bir gün önce ve seyahatin son tarihinden bir gün sonrayı kapsayacak şekilde düzenlenmeli ve İngilizce hali evak dosyasına eklenmelidir. 

Norveç vizesi için gereken bütün bu evrakların yanında kimlik fotokopinizin ve pasaportunuz güncel olmalıdır. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi seyahat sonrası en az 3 ay sonrasında olmalıdır.

Eğer Norveç seyahatine ailenizle birlikte çıkıyorsanız her aile bireyi için ayrı ayrı form doldurulması zorunludur. 18 yaşından küçüklerin ebeveynlerinin imzasını taşıyan noter onaylı muvafakatnameyi sunmaları gerekmektedir. Başvuru formu ve noter onaylı muvaffakatnamenin İngilizce olarak sunulması gerektiği unutulmamalıdır. 18 yaşın altında tek başına veya ebeveynelerinden biri ile seyahat eden çocukların başvurularında muvaffakatname sunulması şarttır.

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve Norveç ticari vizesi türlerinde başvurularda Norveç'ten gönderilecek davetiye Norveç'teki emniyet birimlerince kaşeli ve onaylı olmalıdır. Davetiye Norveç devletine ait olup belgenin adı Utlendingsdirektoratet Norwegıan directorate of Immigration, kısaca UDI belgesidir. Davetiyenin davet eden kişi veya kurumun imzasını ve Norveç polis departmanının kaşe ve imzasını taşıması zorunludur.

Norveç vize seyahat amacınıza (turist, ticari, aile ve arkadaş ziyareti) göre hazırladığınız Norveç vizesi için gerekli evrakların listesi ile vize randevusuna gitmelidirler. 

Norveç vizesi için gereken evrak listesine Vize Merkezi Norveç sayfamızda seyahat amacınıza uygun vize türlerinden ulaşabilmekle birlikte, güncel evrak listesini talep etmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Önemli Not: Norveç Konsolosluğu Norveç vizesi için gereken, şahsi dilekçe, şirket izin yazısı, şirket görev yazısı, sponsor yazısı, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortaları, öğrenci belgeleri, başvuru formları, 18 yaşından küçükler için verilen muvaffakatname evraklarının sadece İngilizce versiyonlarını kabul etmektedir. Bu evraklardan bazılarının ayrıca noter onaylı çevirileri de talep edilebilmektedir. orjinal veya fotokopi, Türkçe veya İngilizce olarak hazırlanması gereken evraklar hakkında detaylı bilgi için lütfen Vize Merkezi Norveç departmanımızı arayarak bilgi alınız.

norveç vizesi evrakları

Norveç Vizesi Randevusu

Norveç vize randevusu Vize Merkez’inin çalışma alanı içerisindedir. Müşteri temsilcilerimiz dosyanızı hazırladıktan sonra sizin adınıza Macaristan Konsolosluğunun akredite ettiği başvuru merkezinden randevu alır ve size gerekli bilgilendirmeyi yapar. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren diğer Schengen ülkeleriyle birlikte biyometrik bilgi sistemine geçen Norveç vize başvurularında biyometrik parmak izi (VIS) talep etmektedir. Biyometrik verinizin yani parmak izinizin alındığı bu işlem sırasında temsilcimiz size refakate edecektir. Norveç vize işlemlerinde verdiğiniz bu parmak izi verisi 5 yıl süre ile diğer Schengen vize başvurularınızda da geçerli olacaktır. Ancak Schengen ülkelerinden bazıları kendilerinin aldığı VIS bilgisi dışındaki biyometrik parmak izi verisini tanımadığı için yeniden parmak izi talep edebilmektedir.

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç Schengen Vize başvuruları seyahat tarihinizden en az 15-20 gün önce yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte Macaristan  Konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliği vize işlemlerinde ek evrak talebinde bulunabilir. Büyükelçilik ve Başkonsolosluğun yoğunluğu ve gerektiği durumlarda ek evrak talepleri göz önünde bulundurularak Norveç vize başvurusunun en az 15-20 gün önceden yapılması tavsiye edilmektedir. Konsoloslukların tatilleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Norveç vizesinin ilgili kurumlardan onay alınarak çıkma süresi ortama 5-10 iş günüdür.

 

Norveç ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
İ. K. 16/01/19, 15:19
Merhaba,
2002 doğumlu bir oğlum var. Şu an 11. sınıfta ve derslerinde de başarılı bir öğrenci. Aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü altyapı takımında sporcu. Yan flüt çalıyor ve orta-üst düzeyde İngilizce biliyor.
Kaide ve kurallara uyan ve sosyal sorumluluk programlarına katılan bir çocuk. Uluslararası geçerliliği olan "Edinburgh Dükü Programı" kapsamında gümüş rozet sahibi ve altın rozet için de başvurusu kabul edilmiş durumda. Ses ve görüntü sistemlerine de oldukça ilgisi var. Video edit konusunda da epey bilgi birikime sahip.
Ben bir bankanın teknoloji şirketinde çalışıyorum. Eşim ise üniversiteden emekli ve doktorasını da yapmış bir öğretim görevlisi.
Oğlumun daha iyi bir eğitim alması ve daha üst düzey standartlar da yaşayabilmesi adına ülkeniz okulları, bu okulların bursları, yaşam koşulları konusunda bilgi almak istiyoruz.
Desteğiniz ve dönüşünüz için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.
Cevabı Görüntüle
A. KAÇMAZ 14/01/19, 23:55
Merhaba;

Makine mühendisliği ve Otomotiv mühendisliği bölümlerini çift anadal yaparak her iki bölümde de fakülte birincisi oldum. Ayrıca bir yıl yurtdışında eğitim deneyimim bulunmaktadır. Norveç'e master yapmak istemekteyim . Bu konuda bilginiz ve tercubeleriniz doğrultusuda beni yönlendirebilir misiniz?

Abbas KAÇMAZ
İlginiz için teşekkürler Saygılarımla kolay Gelsin.
Cevabı Görüntüle
O. 14/01/19, 21:07
Norveç'e gitmek için önceliğim ne olmalı? Dil sorun olabilir büyük ihtimal
Cevabı Görüntüle
H. K. 13/01/19, 20:22
Slm evli bir çocuğum var Afganistan ve Türkiye vatandaşlığım var Norveç’e kalıcı yerleşmeyi istiyoruz yasım 28 eşimin 24 oğlumun 5 yardımcı olursanız mutlu oluruz teşekkür ederiz
Cevabı Görüntüle
H. Y. 09/01/19, 15:36
Vize başvurusu yapmıştım vermemişlerdi, itiraz hakkınızı kullanın demiştiniz itirazıma 3 aydır cevap gelmiyor, lütfen yardımcı olur musunuz?
Telefon