Norveç C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Norveç C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Norveç Schengen vizesi bir diğer adıyla Norveç C Tipi Kısa Süreli Vize 180 günlük süre içerisinde 90 gün Norveç’te kalabilmenizi sağlayan bir vize türüdür. Norveç’in de üye olduğu Schengen üye ülkelerine ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişilerin Norveç C tipi vize başvurusu yapması lazımdır.

Norveç C Tipi Vizesi nedir?

Norveç C tipi vize, Schengen üyesi olan ülkelere turistik, ticari ya da eğitim amacıyla seyahat etmek isteyenlerin başvuru yaptığı bir vizedir. Norveç Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi kişilere vize alma zorunluluğu şartı koymaktadır. 
Norveç C tipi vizesi için vize muafiyeti tanınan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şunlardır:

 • Diplomatik (kırmızı ve siyah) pasaport sahipleri
 • Hizmet (gri) pasaport sahipleri
 • Hususi (yeşil) pasaport sahipleri 

Norveç vizesi alım işlemleri ve vize başvurusu için gerekli olan evraklar seyahat amacına göre farklı olmaktadır. Norveç C tipi (kısa süreli) vize türleri aşağıdaki gibidir:

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Transit vizesi
 • Şoför vizesi

Norveç C vizesi nasıl alınır?

Norveç C vizesi alabilmek için Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul’da bulunan Macaristan Başkonsolosluğu yetki sahibidir. Norveç vizesi için gerekli olan evrakların vize başvuru merkezlerine teslim edilmesi lazımdır. Vize işlemlerinizin hatasız ve doğru bir biçimde gerçekleşmesi için Vize Merkezi danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Vize başvurularınızın olumlu sonuçlanması ya da vize reddi kararları sadece Konsolosluklar ve Büyükelçiliğin inisiyatifinde olmaktadır. 

Kimler Norveç C Tipi Vize başvurusu yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturum iznine sahip kişiler vize başvuru merkezleri aracılığıyla Norveç C tipi vize başvurusu yapabilmektedir.

Norveç C tipi giriş vizesi şartları nelerdir?

Seyahat tarihinden en fazla 3 ay en az 15 gün öncesinde Norveç vizesi başvurusunun yapılması gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerinden randevu alınıp seyahat amacı ve süresine göre toplanan belgelerin elden teslim edilmesi lazımdır.  Seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli (pasaport ve önceden alınan vizelerin kopyaları) Buna ek olarak pasaportlarda en az 2 sayfanın boş bırakılması önemlidir. 
Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması lazımdır. 10 yıldan eski olması halinde vize başvurunuz reddedilmektedir.

Vize başvurusunda parmak izinin verilmesi lazımdır. Son 5 yıl içerisinde Vize Bilgi Sistemi üzerinden parmak izinizin alınmış olması durumunda bile işlemi yeniden yapmanız gerekmektedir. Bu durumdan sadece 12 yaşından küçük çocuklar ile parmak izi veremeyecek olan kişiler muaftır. 

Norveç C Tipi Vize başvuru evrakları nelerdir?

Norveç C Tipi (Kısa Süreli) Vize için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu evraklar şunlardır:

 • 10 yıldan eski olmayan ve seyahatin bitiş tarihinden itibaren 3 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • 2 adet 3,5x4,5 ölçülerinde, arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf
 • Son 3 aylık hesap hareketliliğini gösteren, ıslak imzalı, kaşeli ve banka imza sirküleriyle beraber bir seyahat için en az 35.000 TL karşılığını bulunan şahsi banka hesap özeti. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Norveç vizesi başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonları (PNR numarası olması zorunludur.)
 • Otel rezervasyonu
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan, minimum öngörülmüş olan ikamet ve transit süresini kapsayan, asgari poliçe teminatının 30.000 euro olduğu seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Çalışan kişiler için meslek ve gelirlerini gösteren belgeler

Norveç C vizesi başvurusu için randevu nasıl alınır?

Norveç C tipi vizesi başvurusu yapacak kişilerin vize randevusu alması lazımdır. Vize başvurularının seyahat tarihinden 1 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir. Vize randevularını yetkili başvuru merkezleri üzerinden ya da Konsolosluk aracılığıyla alabilirsiniz. 

Diğer Schengen üye olan ülkelerle beraber biyometrik bilgi sistemini 25 Eylül 2014 tarihinden beri kullanan Norveç, vize başvurularında biyometrik parmak izi (VIS) uygulamasını kullanmaktadır. Parmak izi verisi diğer Schengen vize başvurularında da kullanılmak üzere 5 yıllık bir süre için geçerlidir. Ancak bazı Schengen ülkeleri yeniden parmak izi talebinde bulunabilmektedir. 

Norveç C vizesi kaç günde çıkar?

Norveç C Tipi (Kısa Süreli) Vize başvuru değerlendirme süresi 15 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dışında diğer ülkelerin vatandaşları için de bu süre geçerli olup bazı durumlarda 15 gün ile 1 ay arasında sonuçlanabilmektedir.

Norveç C tipi vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

 • Norveç C Tipi (Kısa Süreli) Vize başvurularında rezervasyon bilgileri, dilekçe, seyahat sağlık sigortası, şirket yazıları ve sponsorluk ile ilgili yazıların İngilizce hazırlanması lazımdır.
 • Norveç’e turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti amacıyla vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları kabul edildiğinde alınacak vize Schengen vizesi kapsamına girmektedir.
 • Tek girişlik Schengen vizesi olan kişiler, vize geçerliliği bulunan tarihlerde Schengen kurallarına göre ilk başta Schengen vizesi alınan ülkeye sonrasında Schengen üye ülke sınırlarından ayrılmadan 2. ve 3. Schengen ülkelerine vize sürelerini ihlal etmeme şartıyla seyahat gerçekleştirebileceklerdir. 
 • İstanbul’da yaşayan kişilerin Norveç C Tipi (Kısa Süreli) Vize için başvuruları İstanbul Norveç Konsolosluğunda yapılmamaktadır. Norveç vizesi için İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğuna başvuru yapılabilmektedir. 
 • Norveç vizesi başvurusunda bulunmak için randevu talep edilmektedir. Randevu almayan kişilerin vize başvuru işlemleri gerçekleştirilmemektedir. 
 • Norveç C tipi (kısa süreli) vize ya da diğer adıyla Norveç Schengen vizesine ilk kez başvuru yapacak kişilerin pasaportlarında son 3 yıl içerisinde alınmış olan Schengen vizesi olmaması durumunda Norveç vizesi başvuru işlemleri için şahsen gelmeleri lazımdır. Norveç vize başvuru formu, Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilmektedir.
 • Norveç vizesi randevuları Macaristan Konsolosluğunun vize randevu sistemi üzerinden yapılmaktadır. 

Norveç Vizesi Ücretleri

Norveç vizesi ücretlerini inceleyerek seyahat amacına uygun vize kategorisinin fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp