Norveç Vizesi Başvurusu

Norveç Vizesi Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport Hamilleri Norveç vize işlemlerinden muaf tutularak Norveç’e girişlerde bu pasaport sahiplerinden vize talep edilmeyeceği duyurulmuştur. Ancak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Norveç’e yapacakları 90 günden daha kısa süreli seyahatler için Norveç Schengen vize talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu ile yaptığı temsiliyet anlaşmasına göre Norveç vizesi için İstanbul’dan yapılan başvurularda Macaristan Başkonsolosluğu yetki sahibidir. Bu anlaşma ile amaçlanan İstanbul ve çevresinden yapılacak Norveç vize başvurularını kolaylaştırmaktır. Ankara’dan yapılacak Norveç vize işlemi başvurularını Norveç Büyükelçiliği değerlendirmektedir. Norveç vizesi için gereken belgeler diğer Schengen vize başvurularında olduğu gibi vize başvuru merkezlerine (AS Visa) teslim edilmektedir.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan bildiride, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında “Vize Bilgi Sistemi (VBS)” genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi T.C. vatandaşlarından da parmak izi alınmaya başlanacağı duyurulmuştur. Bu sebeple Norveç vize talebinde bulunan kişilerin parmak izi verisinin de içinde bulunduğu biyometrik veri işlem kaydını yaptırması gereklidir. Bu tarihten sonra yalnızca Norveç'e seyahat eden kişiler ve 12 yaş altı çocuklar VIS/parmak izi prosedüründen muaf tutulmuştur.

Vize kararıyla ilgili yetkili kuruluşlar Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliğidir. Vize Merkezi, Norveç Schengen vize işlemlerinizin olumlu sonuçlanabilmesi için size vize işlemlerinizle ilgili bir danışmanlık hizmeti sağlar. Vizenizin olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanmasındaki karar dediğimiz gibi yalnızca Konsolosluklar ve Büyükelçiliğin inisiyatifindedir.

Vize Merkezi, Norveç vize başvuru evraklarının hazırlanmasından itibaren vizeniz sonuçlanana kadar bütün vize başvuru sürecinde size danışmanlık ederek Norveç vizesi başvuru dosyanızın hızlı, güncel ve eksiksiz şekilde tamamlanmasına destek olmaktadır. Vize Merkezi temsilcilerimizle irtibata geçmeniz halinde Norveç vize ücreti, Norveç vize harcı, seyahat sağlık sigortası, en uygun fiyatlı hotel ve uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Değerli Ziyaretçilerimiz

Biyometrik verilere dahil olan Norveç vize başvurusuna ekleyeceğiniz fotoğrafınızda dikkat çekici bir fiziksel değişiklik olması Norveç Konsolosluğu’nun vize başvurusunu değerlendirme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden fotoğrafınızın 3 ay içinde ve Schengen vize işlemlerinde istenen biyometrik ölçülere uygun olarak çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
Norveç vizesi başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım ücreti ödememenizi, Norveç vize başvurularınız için gerekli olan konaklama ve ulaşım bilgilerinizi ön rezervasyon olarak vize başvuru dosyanızda beyan etmenizi tavsiye ederiz.
Norveç vizesine başvurusu yapmadan önce pasaportunuzda herhangi bir tahrifat (yırtık, kazıntı, silinme vb.) bulunmadığını kontrol etmemeniz ve Norveç seyahatlerinizde pasaport fotokopinizi ve seyahat sağlık sigortanızın bir nüshasını yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp