Norveç Kültürel, Sportif ve Konferans Vizesi

Norveç Kültürel, Sportif ve Konferans Vizesi

Norveç Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Norveç Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Norveç vizesi güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Vize Merkezi, Norveç vize başvuru işlemlerinde bireysel ve kurumsal olmak üzere danışmanlık hizmeti vermektedir. Norveç eğitim, kültürel, sportif faaliyetler vizesi başvuru işlemleri için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek evrak listesini e-posta aracılığıyla gönderilmesini talep edebilirsiniz. Norveç eğitim, kültürel, sportif faaliyetler vizesi başvuruları Norveç Konsolosluğu’na, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Norveç, Schengen bölgesine dahil olduğundan Norveç vize başvuruları Schengen vizesi olarak verilmektedir. Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır.

Norveç’e kültürel faaliyetler, organizasyonlar, spor müsabakaları ve spor aktiviteleri, konferans, seminer gibi etkinlikleri gerçekleştirmek için seyahat edecek kişilerin Norveç eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vize kategorisi altında Norveç vize başvurusu yapabilirler.

Norveç vize başvurusu yaparken önemli nokta, Norveç vize süresinin iyi kullanılmasıdır. Eğer birden çok ülkeye seyahat edilecekse Norveç vizesi alındıktan sonra seyahat edilecek ilk ülkenin Norveç olması gerekmektedir. Norveç vizesi sahibi kişiler seyahatlerini Norveç’ten başlatmak koşuluyla Schengen ülkelerini ziyaret edebilir.

Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi başvuru işlemleri Norveç Konsolosluğu, konsolosluğun yetki verdiği vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesinin onaylanması için Norveç Konsolosluğu’nun vize prosedürleri tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Vizenin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması Norveç Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Norveç Konsolosluğu gerekli görürse başvuru sahibini görüşmeye çağırabilmektedir.

Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesine başvuru yapmak için Norveç’e seyahat amacının kurslara katılmak, staj yapmak, eğitim ve değişim programlarına dahil olmak, yaz okullarına, kültürel değişim programlarına ve konferanslara katılmak olmalıdır. Norveç Konsolosluğu vize başvuru için istenen gerekli belgelerin İngilizce olmaması halinde İngilizceye tercümesini istemektedir.

Norveç Eğitim, Kültürek ve Sportif Faaliyetler Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Vize Başvuru Formu. Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu.
 • Pasaport. Geçerli pasaport ve eğer varsa eski pasaportlar. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 iki sayfasının boş olduğu pasaport. Pasaport fotokopileri, işlem görmüş sayfaların ve kişisel bilgilerin olduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf 1 adet 6 aydan eski olmayan güncel 35x45mm ebatlarında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulasım aracına ilişkin rezervasyon yada alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, Tren, Uçak, Araç, Feribot Vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.
 • Seyahat sağlık sigortası. 30.000 euro kapsamlı tüm Schengen ülkelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası.
 • Davetiye
  • Kültürel etkinlikler veya konferanslar için organizasyon şirketi veya sahibinden davetiye.
  • Spor aktiviteler için klüpten veya federasyondan davetiye veya aktiviteye katılım belgesi
  • Eğitim veya araştırma programlaırna katılım için okul veya araştırma merkezinden davetiye
  • Sanat amaçlı seyahat ediliyor ise: Norveç'ten gönderilmiş, faaliyetleri belirten davetiye. 4 haftadan fazla kalma durumunda izin belgesi gerekmektedir.
  • AB eğitim ve araştırma programları / projeleri: Üniversite veya araştırma biriminden orijinal davetiye. Türk Ulusal Ajans veya TÜBİTAK tarafın dan yazılmış.
  • AB programlarından burs/destek alındığına dair yazı. Türkiye’deki eğitim kurumundan yazı.
  • Grup halinde gitmek isteyenler: Federasyondan davet yazısı ve Türkiye’deki federasyondan açıklayıcı yazı.

Başvuru sahibi çalışan ise;

 • İşyerinden çalışma mektubu veya izin onay yazısı, işyerinden antetli kağıda yazılması gereklidir. Antetli kağıda veya İngilizce olarak yazılmalı veya belgenin yeminli İngilizce çevirisi yapılmalıdır.
 • Son 3 aya ait maaş bordroları, SGK işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü ve faaliyet belgesi.

Başvuru sahibi çiftçi ise; Çiftçilik yaptığını belirten çiftçilik belgesi

Başvuru sahibi işveren ise; Ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi

Başvuru sahibi emekli ise; Emekli olduğunu göstereb emekli kartı, emekli maaş hesabı.

Başvuru sahibi öğrenci ise; Öğrenci belgesi, İngilizce orijinali ya da yeminli tercümandan çevirisi ile son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren resmi onaylı banka hesap dökümü.

 • Muvaffakatname. Başvuru sahibi eğer 18 yaşın altındaysa noter onaylı muvaffakatname, İngilizce veya onaylı çevirisi. Ancak bu durum resmi velilerden yalnızca bir tanesinin velayet sahibi olduğu yasal olarak ispatlanabilirse geçersizdir.
 • Oturum Kartı. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar oturum kartları ile başvuru yapabilirler.

Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi başvuru işleminin sonuçlanma süresi eksiksiz olarak yapılması halinde normal şartlarda 15 gündür. Norveç Konsolosluğu’nun belirtmiş olduğu sürede vizenin sonuçlanması için başvuru işleminin vize prosedürlerine uygun olarak yapılması gereklidir.

Norveç, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler vizesi ücreti belirli dönemlerde değişebilmektedir. Norveç Konsolosluğu vize ücretlerinde değişiklik yapma yetkisine sahiptir.

Norveç Konsolosluğu, ek evrak talep etme ve başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkına sahiptir. Vize başvuru ücretinin ödenmesi, vize alma hakkını vermemektedir. Vize başvurusunun herhangi bir nedenden dolayı reddedilmesi durumunda vize başvuru ücreti geri ödenmemektedir.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp