Norveç Aile Birleşimi

Norveç Aile Birleşimi

Norveç Aile Birleşimi Destek Hattı

İstanbul 0212 970 05 18
Ankara 0312 970 05 18
İzmir 0232 970 05 18
Edirne 0850 460 15 18
Adana 0850 241 13 82
Gaziantep 0850 241 18 35

Norveç Aile Birleşimi Vizesi

Norveç’e Aile Birleşimi amacıyla gidecek kişilerin ilk olarak Norveç’e giriş yapmadan önce oturum izni almaları gerekmektedir. Fakat istenen büyük kriterleirn karşılandığına emin olunan bazı istisnai durumlarda oturum izni düzenlenmeden de Norveç’e giriş yapılabilmektedir.

Bu gibi durumlarda eğer kişinin vize geçerliliği varsa, giriş vizesine ihtiyacı olur ve bu vize aile birleşimi (D vizesi) başvurusu cevabının beklenilmesi için düzenlenmektedir.

Giriş vizesinin verilme amacı, başvuru sahibinin Norveç’e giriş vizesi alabilmesi ve oturum izni başvurusunu Norveç polisine yapabilmesidir. Bu sayede oturum izni başvurusu devam ederken başvuru sahibi Norveç’te bekleyebilmektedir ve polis durumu inceleyip araştırdığından ve ileri bir işlem için Norveç Göçmen Bürosu’na göndermediğinden işlem süresi kısalmaktadır.

Bununla birlikte Norveç oturum iznine başvuru yapan kişilere giriş izni düzenlenebilmekte bu sayede başvurularının sonuçlanmasını Norveç’e giderek bekleyebilirler. D vize yalnıza istisnai durumlarda düzenlenebilmektedir. Bu durum aile birleşimi şartlarının sağlanıp sağlanmayacağında şüphe olmamasıdır.

Norveç Büyükelçiliği, aile birleşimi amacıyla oturum izni D vize kriterleri karşılanmadığında veya kriterlerin karşılanacağından şüphe duyarsa D vize başvuru işlemlerini reddetmektedir.

Vize başvuru merkezlerinden sadece Türk vatandaşları oturum izni için başvuru yapabilmektedir. Fakat başvuru sahibinin Türk olduğu aile birleşimi durumlarında ve referansın 25 yaş altı olduğu duurmlarda Norveç Göçmen Bürosu referans ile mülakat yapılması gerektiğini düşündüğünden birçok Türk vatandaşı D vize için uygun olmayacaktır. Eğer Norveç Büyükelçiliği referansın aile birleşimi durumunda görüşmeye girmesi gerektiği ihtimalini düşünürse oturum izni, D vize başvurusu reddedilir.

Aile birleşimi için oturum izni, yalnızca Norveç Büyükelçiliği’ne ilişkinin uzun süreli ve ciddi olsuğu belgelerle ispat edilmesi durumunda düzenlenmektedir. Başvuru sahibi ve referansın uzun süredir birlikte yaşadıklarını gösteren belgeler gibi.

Eğer referans kişi Norveç’e aile birleşimi aracılığıyla geldiyese D vizesi başvuru işlemi olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

Eşlerin yanı sıra, aile birleşimi yapmak isteyen çocuklar da başvuru yapabilmektedirler. Oturum izni (D vize) aynı zamanda işçi olarak Norveç’te oturum izni olan kişilerin eş ve çocuklarına da verilebilmektedir.

Norveç aile birleşimi D vize başvurusu yapmak için C vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Büyükelçilik başvuruyu aldıktan sonra D vizeye çevirecektir.

D vize başvuru sahibine oturum izni kararını Norveç’te beklemesi için verilen bir tür giriş vizesi niteliğindedir. Oturum izni değildir ve D vize başvuru sahibine herhangi bir çalışma izbi, sağlık hizmeti hakkı vermemektedir.

Norveç Aile Birleşimi için Gerekli Evraklar

 • D vize yalnızca Norveç Büyükelçiliği’ne ibraz edilen evraklarla, ilişkinin uzun süreli ve ciddi olduğu ispatlanırsa verilebilmektedir. Aile birleşimi başvurusu için gerekli evrakların yanı sıra Norveç’teki eşle birlikte aile birleşimi yapılabilmesi aşağıda belirtilen evrakların beyan edilmesi gereklidir.
 • Dilekçe; başvuru sahibinin ve referansı arasındaki ilişkiyi evlilik öncesi ve sonrasını açıklayan bir dilekçe yazması gerekmektedir. Referans olan kişi nasıl ve nerede tanışıldığını ve birlikte geçirilen süreyi detaylı olarak açıklamalıdır.
 • Başvuru sahibi ve referans arasındaki ilişkinin belgelenmesi gereklidir. Norveçli eşin pasaportundaki Türkiye’ye giriş damgalarının fotokopisiyle ve başvuru sahibinin Norveç’e ziyaretini gösteren giriş ve çıkış mühürkerinin fotokopileriyle birlikte yaşadığını gösteren belgeler.
 • Fotoğraf; güncel en son 6 ay içerisinde çekilmiş 35x45mm ebatlarında, beyaz fon üzerine çekilmiş olmalıdır. Çene noktasından saç başlangıcıma 30mm olacak şekilde bütün yüze çekimi olması gereklidir.
 • Ek evraklar eğer Norveç’te vasıflı işçi olarak oturumu olan eş ile aile birleşimi yapılıyorsa gerekli değildir.
 • D vizesi için başvuru yaparken C vizesinde gereken evrakların da sunulması durumu olabilir.
 • Pasaportun aslı: İçerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve vize başvurusu tarihinden itibaren 1 yıl daha fazladan geçerlilik süresi olmalıdır. Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların Schengen vize sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.).
 • Dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen başvuru formu
 • Gidiş uçak rezervasyonları (varsa) 
 • Evlilik cüzdanı (orijinal ve fotokopi), başvuran çocuk ise doğum kayıt örneği 
 • Sağlık raporu
 • Adli sicil belgesi, noter onaylı çevirisi ve apostili ve fotokopisi
 • Doğum belgesi, noter onaylı çevirisi ve apostili
 • Seyahat sağlık sigortası, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında
 • D vizesi için başvuru yapıldığında aile birleşimi için gereken bütün evraklar, daha önce sunulmuş olsa bile yeniden sunulması gerekmektedir.

Norveç Aile Birleşimi Vizesi Çıkış Süresi

Norveç D vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama olarak 2 aydır. Başvuru evrakları ibraz edildikten sonra, başvuru sahibi Norveç Büyükelçiliği tarafından görüşmeye davet edilmektedir. Norveç Göçmen Bürosu tarafından incelemede olan aile birleşimi başvurusu için görüşmeye davet edilmiş başvuru sahibi büyükelçilik tarafından yeniden görüşmeye çağırılmamaktadır.

DİKKAT! Yukarıda yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, Vize Merkezi olarak "Oturum" işlemi yapmamaktayız. Başvuruyla ilgili Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Norveç Oturumu Nasıl Alınır?
  Celil, 19 Ara 2018, 14:20

  Merhaba iyi günler ben şu an Norveçteyim ve turistik vizesi üzerine geldim bir çocuğum var, 1.5 yaşında ama evli degilim kız arkadaşım da çalışmıyor. Devlet yardımı alıyor benim yapmak istediğim burada kalıp çalışmak ve ailemin yanında olmak bunun için ne yapabilirim herhangi bir öneriniz varsa sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp