Norveç Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Norveç Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Norveç vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi Norveç’teki aile ya da arkadaşları ziyaret etmek için alınan bir vize türüdür. Vize başvurusu yapılırken ziyaret edilecek kişiden bir davetiye alınması gereklidir ve kimi durumlarda da finansal garanti sunulması istenmektedir. Schengen vizesi yabancı uyruklu kişilerin Norveç’i ve diğer Schengen ülkelerini 90 güne kadar ziyaret etmelerine imkan tanımaktadır. Norveç’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Norveç Konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliği T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilere vize alma zorunluluğu koyarken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi kişiler 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vize işlemlerinden muaftırlar.

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi için Norveç’ten gönderilen davet mektubu, davet eden kişi tarafından ziyaret nedeni, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi, seyahat masraflarının karşılanma garantisi ve ülkeye zamanında dönme garantisi veren bir yazının hazırlanması gerekmektedir. İngilizce ve ya Norveç dilinde, orijinal nüsha ve imzalı olmalıdır.

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi için davetiyede başvuru sahibinin ziyaret amacı, seyahatin hangi tarihler arasında gerçekleşeceği, davet eden kişinin adı soyadı, eğer davet eden kişinin evinde ikamet edilecekse bu evde kalınacağı belirtilmeli, davetiyeye davet eden kişinin oturum kartı ve kimlik fotokopisi eklenmelidir. İlgili konu hakkında bilgileri teyit etmek için Ankara’daki Norveç Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu’ndan bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesinin geçerlilik kapsamı içerisinde Schengen bölgesinin dışına seyahat etme ve Schengen bölgesine geri dönme gibi bir seyahat planı varsa vize başvuru formu doldurulurken iki ya da çok giriş seçeneği işaretlenmelidir. Schengen bölgesi dışına çıkış planı ile ilgili seyahat planının ayrıntılarını içeren dilekçe ve seyahat bilgilerinin paylaşılması önemlidir.

Norveç aile ziyareti vizesi ile verilecek kalış süresi en çok 90 gündür. Bununla birlikte Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile uzun süre Norveç’te ikamet edilememektedir.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi Evrak Listesi

 • İngilizce vize talep dilekçesi: Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı.
 • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli.
 • Pasaport fotokopisi: Daha önceki seyahatlerin fotokopileri.
 • Davet eden kişinin pasaport fotokopisi
 • 1 adet biyometrik fotoğraf: Güncel, 35x45 mm ölçülerinde, beyaz fon arkalı.
 • Davet mektubu: Orijinal olmalı. Norveçce veya İngilizce yazılmalı ve davet eden kişi tarafından yollanmalıdır. Norveç'teki polis biriminden onaylı olmalıdır.
 • İzin mektubu: Başvuru sahibinin işvereninden alınan izin mektubuna, izinli olduğuna dair izin yazısı ve ziyaret sonrası çalışmaya devam edeceği bilgileri eklenmelidir.
 • Garanti Formu: Norveç vizesi için başvuruda bulunan kişi yeterli mali varlığa sahip değilse, Norveç’teki polisten onay damgalı ve orijinal “Garanti Formu” sunulmalıdır.
 • Güncel tarihli şirket evrakları: Oda Sicil Kaydı, Orijinal Faaliyeti Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri.
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü.
 • Banka hesap özeti: Son 3 aylık banka hesap hareketliliğini içeren, en az 35.000 TL bakiyesi olan kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Eğer başvuru sahibi nişanlısını, erkek veya kız arkadaşını ziyaret etmek istiyorsa birlikte çekilmiş bir fotoğrafları.
 • Aile ve akrabalık bağlarını kanıtlayıcı belge.
 • Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gidiş - Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu: (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulasım aracına ilişkin rezervasyon yada alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, Tren, Uçak, Araç, Feribot Vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

Norveç Vizesi için Davetiye

Norveç'e aile arkadaş ziyareti vizesi ile gidecek olan kişilerin Norveç’te oturma izni olan yakınlarından veya Norveç vatandaşı olan yakınlarından davetiye talep etmeleri gerekmektedir.

 • Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda mutlaka istenecek evrak davetiye mektubudur. Norveç’teki belediyeden alınmış davetiyenin aslı ibraz edilmelidir. Norveç polisi tarafından kaşeli imzalı olmalıdır.
 • Davet eden kişinin oturum kartı veya kimlik kartının fotokopisi.
 • Davet eden kişinin Norveç belediyesinden alınmış aile toplum kağıdının aslı.
 • Davet eden kişinin gelir belgeleri: Maaşlı çalışan ise; son 3 aylık maaş bordrosu. Serbest çalışan ise; son yıla ait vergi beyannamesi (tüm sayfaların eksiksiz fotokopisi).
 • Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan emekliler son emekli maaş kartı, sosyal yardım veya işsizlik maaşı alıyorsa son 3 aylık ödeme kanıtını ibraz etmelidir.
 • Davet eden kişi ile akrabalık bağı varsa, aile bağını kanıtlayan vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Davet eden kişi arkadaş ise; davet eden kişinin adres bilgileri, telefon numarası ve kalış süresinin yer aldığı Norveç resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış bir davet dilekçesi gerekir.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak reşit olmayan kişiler için yasal velisini gösteren belgeler; kimlik cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği vb. istenmektedir. Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerden muvafakatname. Ebeveynlerinden biriyle seyahat ediyorsa seyahat etmeyen anne veya babadan muvaffakatname. Ebeveynleriyle birlikte seyahat ediyorsa, ebeveynleriyle olan akrabalık kanıtı istenmektedir.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak yabancı uyruklu T.C vatandaşları için planlanan seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Turkiye oturma veya ikametgah izninin fotokopisi.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak öğrenciler için öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi ile okuldan aldığı izin belgesi ibraz edilmelidir.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak çiftçiler bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çitçi belgesini evraklarına eklemelidir.
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesine başvuracak işverenler ticaret odası sicil kaydı, imza sirküleri ve şirketin antetli kâğıdına Norveç resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış vize başvuru yazısını evraklarına eklemelidir. Çalışanlar ise 3 aylık SGK dökümünü ve işe giriş belgesini konsoloslukla paylaşmalıdır.

Norveç Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Önemli Notlar

- Norveç vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Norveç Konsolosluğudur.

- Norveç Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

- Acil vize başvurularınız için Norveç VIP vize başvuru hizmetinden yararlanabilirsiniz. VIP vize hizmeti için temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

- Değerli yolcularımız; Vize Merkezi temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Schengen üye ülkelere yapılacak vize başvuruları için başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Norveç Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.

- Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.

- Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp