Norveç Turistik Vize

Norveç Turistik Vize

Norveç Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Norveç Turistik Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Norveç turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Norveç turistik vizesi kişinin kendi konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını yaparak turistik amaçlarla Norveç’i ziyaret etmek ve kültürünü tanımak isteyen kişiler için geçerli kısa süreli vize tipidir. Norveç turistik vizesi olan kişiler ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Norveç Schengen bölgesindeki ülkelerden biri olduğu için Norveç turistik vizesine sahip olan kişiler, Schengen’e üye olan diğer ülke veya ülkelere de Norveç Schengen vizeleriyle giriş yapabilirler. Norveç vizesi ile başka bir Schengen ülkesinden seyahat başlamak veya Norveç’e hiç gitmeden diğer Schengen üye ülkelerine giriş yapmak daha sonraki Schengen vize başvurularınız olumsuz yönde etkileyebilir. Norveç Schengen vizesinin doğru kullanımı ve güncel evrakları talep etmek için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi arayın. İkamet ettiğiniz şehre en yakın şubemizi iletişim bölümünden görebilirsiniz.

Norveç turistik vize başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz banka hesap dökümünüz ve Schengen bölgesinden vizenin bitiş tarihinden önce ayrılacağınızı destekleyen belgeler seyahat niyetinizi açığa çıkarıcı nitelikleri taşıdığından Norveç Konsolosluğu için büyük önem arz etmektedir. Vize talep dilekçenizi Norveç Konsolosluğu’na hitaben, ıslak imzalı olarak hazırlamanızı; pasaportunuzun Norveç’ten dönüş tarihinizden sonra en az 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Norveç turistik vizesi için başvuru dosyanıza 1 adet biyometrik fotoğrafınızı da eklemeyi unutmayınız. Norveç Schengen vizesi için sunduğunuz fotoğrafların daha önceki Schengen vizelerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Norveç Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Norveç turistik vize başvuru dosyanıza çalışansanız maaş bordrolarınız; ev sahibiyseniz tapunuzu; araç sahibiyseniz aracınızın ruhsatını; eğitiminiz devam ediyorsa öğrenci belgenizi eklemeniz gerekebilir. Bu evrakları dikkatle ve birbirleriyle tutarlı şekilde hazırlamanızı öneririz. Norveç’e turistik vize başvuru dosyasına eklenecek belgeler kişinin mesleki durumuna ve statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Norveç turistik vize başvuru dosyanıza; şirket sahibi veya çalışanı iseniz güncel şirket evraklarınızı; hizmet döküm belgenizi ve son 3 aylık banka hesap özetinizi dahil etmelisiniz. Şirketinize ait faaliyet belgeleri güncel ve ıslak imzalı olmalıdır veya e-devletten alınmış faaliyet belgenizi kullanmanız gerekir.

Norveç turistik vize başvurularınızda otel ve uçak rezervasyonu yaptırdığınız tarihlerin dilekçenizdeki tarihlerle uyumlu olmasına özen gösteriniz. Bu evraklardaki tarihle ilgili tutarsızlıklar vize sonucunuzu olumsuz etkileyebilir. Otel ve uçak rezervasyonları hakkında Vize Merkezi temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. Norveç vize başvurularında dilekçe, Norveç Schengen vize başvuru formu, sponsor yazısı, şirket dilekçesi, şirket izin ve görev yazıları İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Bu evrakların Türkçe haliyle yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Norveç vize başvuruları sırasında birden daha fazla kişi ile seyahat edilecek ve seyahat edilecek diğer aile fertlerinin seyahat masraflarını tek bir kişi karşılayacak olması halinde; Banka bilgilerinizde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin yukarıda belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. Norveç vize başvuruları için kullanacak olduğunuz banka bilginizde seyahat edecek tüm başvuru sahiplerini finanse edecek limitte bakiye olmasına özen gösterilmelidir. Gösterilecek hesabın uzun süreli hareketliliğe sahip olması yararınıza olur.

Norveç Turistik vizesine başvuru yapan kişi reşit değilse İngilizce vize başvuru formunda hem kendisinin hem de yasal velisinin imzası bulunmalıdır.

Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Norveç vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar Norveç Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar Konsolosluk tarafından verilecektir.

Norveç Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli.
 • 1 adet Biometrik fotoğraf: 35x45 mm ölçülerinde, güncel ve arka fonu beyaz olmalıdır.
 • Banka Hesap Dökümü: Son 3 aylık hesap hareketlerini içeren, en az 35.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Güncel tarihli, orjinal belge, kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir.
 • Vize Talep Dilekçesi: Kişinin bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış,şirket yetkilisi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmalı ve İngilizce yazılmalıdır.
 • Uçak ve Otel rezervasyonları: Satın alınmış ve İngilizce tercih ediliyor.

Norveç turistik vize başvuru sahibi bulunduğu duruma göre hazırlaması gereken ek belge listesi;

Kişi Şirket Sahibi ise;

 1. Güncel şirket evrakları ( Orjinal faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, sicil gazete fotokopileri)
 2. SGK/BAĞ-KUR Hizmet Dökümü

Kişi Şirket Çalışanı ise;

 1. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve barkodlu SGK Hizmet Dökümü
 2. Maaş Bordroları (Son 3 aylık ıslak imzalı)
 3. Güncel tarihli şirket evrakları ( Orjinal faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, sicil gazete fotokopileri)

Kişi Emekli ise;

 1. Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık, emeklilik maaşının yattığını gösterecek şekilde, en az 35.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 2. Emekli kart fotokopisi veya E devletten alınmış Emekli olduğunuzu gösterir belge

Kişi Devlet Memuru ise;

 1. Çalışma ve resmi izin belgesi (Meslek ve görev bilgilerinizi içeren, mühür ve ıslak imzalı)
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)

Başvuru sahibi çiftçi ise;

 1. Çiftçilik yaptığını belirten çiftçilik belgesi.
 2. Çiftçilik Odası kaydı belgesi (Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi)

Kişi Ev Hanımı ise;

Ev hanımına sponsor olacak 1. dereceden akrabasına ait (anne, baba, kardeş, eş, çocuk) evraklar

İşveren ise;

 1. Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, İngilizce yazılmış sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirtecek şekilde kaşe ve imzalı)
 2. Barkodlu 4 B Hizmet dökümü veya BAĞ-KUR Hizmet dökümü (e-devletten barkodlu olarak alınmalı)
 3. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 4. Banka hesap dökümü (En az 35.000 TL bakiyesi olan, son 3 ayın bilgilerini içeren, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalıdır) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Çalışan ise;

 1. Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılacak, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten kaşe ve imzalı)
 2. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 3. SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz / barkodlu olmalı)
 4. Maaş bordrosu (Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 5. Banka hesap dökümü (En az 35.000 TL bakiyesi olan, son 3 ay bilgilerini içeren, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Devlet Memuru ise;

 1. Çalışma belgesi (meslek ve çalışma bilgilerini içeren)
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 3. Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve mühür olan)
 4. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılacak olup, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten, ıslak imzalı)
 5. Banka hesap dökümü (En az 35.000 TL bakiyesi olan, son 3 ay bilgilerini içeren, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Emekli ise;

 1. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılacak olup, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten, ıslak imzalı)
 2. Banka hesap özeti (Son 3 aylık, emeklilik maaşının yattığını gösterecek şekilde, en az 35.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 3. Emekli kart fotokopisi veya E devletten alınmış Emekli olduğunuzu gösterir belge
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile bilgilerini içerir)

Kişi Öğrenci ise Hazırlaması Gereken Evraklar

 1. Pasaport, varsa eski pasaportlar (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli)
 2. Öğrenci belgesi (Güncel, ıslak imzalı ve kaşeli, İngilizce haliyle)
 3. 2 adet biometrik yeni fotoğraf (35x45 ölçülerinde, beyaz fon üzeri, güncel)
 4. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 5. Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük olması halinde, anne, baba imzalı, noter onaylı orjinal belge İngilizce olarak ibraz edilmelidir)
 6. Uçak ve Otel rezervasyonlarınız (Satın alınmış olarak var ise İngilizce olarak sunulmalıdır)

Öğrenciye sponsor olacak 1. dereceden akrabasına ait (anne, baba, kardeş, eş, çocuk) aşağıda belirtilen evraklardan uygun olanları sunmalıdır:

İşveren ise;

 1. Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, İngilizce, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten kaşe ve imzalı)
 2. Barkodlu 4 B Hizmet dökümü veya BAĞ-KUR Hizmet dökümü (e-devletten barkodlu olarak alınmalı)
 3. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 4. Banka hesap dökümü (En az 35.000 TL bakiyesi olan, son 3 ayın bilgilerini içeren, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalıdır) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Çalışan ise;

 1. Şirket yazısı (İşveren tarafından, şirketin antetli kağıdına,İngilizce, konsolosluğa hitaben, kişinin şirketteki görevi hakkında bilgileri içeren kaşe ve imzalı)
 2. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten, ıslak imzalı)
 3. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 4. SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu 4 A hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz)
 5. Maaş bordrosu (Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 6. Banka hesap dökümü (En az 35.000 TL bakiyesi olan, son 3 ay bilgilerini içeren, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Devlet Memuru ise;

 1. Çalışma belgesi (meslek ve çalışma bilgilerini içeren)
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 3. Maaş bordrosu (son 3 aylık, imza ve mühür olan)
 4. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, İngilizce, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten, ıslak imzalı)
 5. Banka hesap dökümü (En az 35.000 TL bakiyesi olan, son 3 ay bilgilerini içeren, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Emekli ise;

 1. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben,İngilizce, sponsor olunacağını ve akrabalık bağını belirten, ıslak imzalı)
 2. Banka hesap özeti (Son 3 aylık, emeklilik maaşının yattığını gösterecek şekilde, en az 35.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
 3. Emekli kart fotokopisi veya E devletten alınmış Emekli olduğunuzu gösterir belge
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)

Vize Merkezi Aracılığıyla Norveç Turistik Vizesi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.
Vize Merkezi- Norveç Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak temsilcilerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı Merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.
Vize Merkezi – Norveç Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.
Vize Merkezi – Norveç Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme
Vize Merkezi – Norveç Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahiplerinin ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı
Vize Merkezi – Norveç Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık ederek sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘VİS’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi
Vize Merkezi – Norveç Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Norveç turistik vize işlemleri 5 ile 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Norveç Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Norveç Turistik Vize
  E.O., 17 May 2018, 11:28

  Sayın Yetkili, Norveç turistik vize için eşim ve 2 çocuğum için nasıl bir yol izlemem gerekli? Saygılarımla

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Norveç turistik vize
  Y.K., 22 Eyl 2017, 01:15

  Merhaba, Norveç ülkesinde yaşamak için , Norveç de tanıdığımız birisinin mi olması gerekiyor? Norveç'e sadece 1 hafta süreli tatil için gidiş mümkün mü?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp