Norveç D Tipi Vize

Norveç D Tipi Vize

Norveç Konsolosluğu, Hususi (yeşil) pasaport, Diplomatik (siyah) pasaport ve Hizmet (gri) pasaportu olan kişilere 180 günlük süre içerisinde geçerli, ülkelerinde 90 gün kalabilmelerine imkân sağlayan vize muafiyeti hakkını tanır. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin ise Norveç’e seyahat edecekleri zaman vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Norveç ulusal vizesi ya da diğer adıyla Norveç D Tipi Vize Norveç’te 90 günden uzun süre kalmak isteyen vatandaşların başvuru yaptığı bir vize çeşididir. 

Norveç D vizesi nedir?

Norveç D vizesi diğer adıyla Norveç ulusal vize vize başvuru sahiplerinin Norveç’te oturum izni başvurusu belli olana kadar ülkede kalabilmelerini sağlayan bir vizedir. Norveç D tipi vizesi, Schengen’e üye ülkelerde eğitim görme ve çalışma gibi seçenekler sunan D tipi uzun süreli vizelerden farklı bir biçimde vize başvuru sahibine bu hakları sunmamaktadır.

Norveç D vizesi nasıl alınır?

Norveç’te eşi ya da ebeveynleri yaşayan kişiler, Norveç oturum izni başvuruları sonuçlanana kadar Norveç’te kalabilmek için Norveç uzun süreli vize başvurusu yapmaktadır. Norveç D vizesine yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapmakta olup yabancı uyruklu kişilerin başvuru yapmaları mümkün olmamaktadır. Norveç D vizesi başvurusu için Vize Merkezi danışmanlarımızla iletişime geçerek sorunsuz bir şekilde vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Kimler Norveç D Tipi Vize başvurusu yapabilir?

Norveç D vize başvurusunu herkesin yapması mümkün olmayıp bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Norveç’te yaşamakta olan veya Norveç’e yerleşmeyi planlayan Norveç vatandaşlarının eşleri ile çocukları
 • Son 3 yıldır Norveç’te yaşayan İskandinav vatandaşlarının eşleri ile çocukları
 • Yabancı uyruklu kişiler arasında Norveç daimî oturum iznine sahip olanların eşleri ile çocukları
 • Nitelikli işçi olarak Norveç’te çalışmakta olan ve oturum iznine sahip kişilerin eşleri ile çocukları
 • Yabancı uyruklu kişiler içinden grup halinde çalışmak için bireysel izinleri bulunanların eşleri ile çocukları

Norveç D tipi vizesi şartları nelerdir?

Norveç D tipi giriş vizesine başvuru yapabilmek için vize başvurusu yapacak kişinin aile göçü başvurusunun kabul edilmesi lazımdır. Aile göçü başvurusunun kabul edilebilmesi için aile göçmenlik izni için gerekmekte olan bütün belgelerin eksiksiz tamamlanması lazımdır. 

Norveç D vizesi başvurusu nasıl yapılır?

Norveç D vizesi başvurusu Göçmenlik Müdürlüğü’nün web sitesinden online olarak yapılmaktadır. D vizesine başvuru yapabilmek için önce başvuru portalı üzerinden C tipi vizesi için başvurunuzu kaydedip D tipi vize olarak verilmesini talep etmeniz gerekmektedir. Vize başvurunuzu Büyükelçilik vize başvuru merkezi aracılığı ile alarak C tipi vizenizi D tipi vizeye çevirmektedir.

Norveç D vizesi başvurusunda, aile göçü başvuruları için sizden istenen gerekli evrakların ibraz edilmesi ve başvuru portalı aracılığıyla online olarak vize başvuru ücretinin ödenmesi lazımdır. 

Norveç D Tipi Vize başvuru evrakları nelerdir?

Norveç D tipi vize başvuru evrakları şunlardır:

 • Son 10 içerisinde alınmış pasaport ve işlem görmüş sayfalarının kopyaları
 • Göçmenlik Müdürlüğü web sitesi üzerinden Norveç D tipi vize başvuru formunun doldurulması 
 • Online başvuru yapıldıktan sonra vize başvurusunda bulunan kişinin mail adresine gönderilmiş olan kapak mektubunun çıktısının alınarak imzalanması 
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan arka fonu beyaz iki adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren vize harç dekontu
 • E-devlet üzerinden temin edilebilen nüfus kayıt örneği
 • Vize başvurusu yapacak kişinin doğum belgesi
 • Norveç’te yaşayan aile üyesinin Norveç’te çalışması durumunda istihdam süresini gösteren iş sözleşmesi, son 3 aylık maaş bordrosu ile son vergi bildiriminin iletilmesi lazımdır. 
 • Aile üyesi öğrenci ise eğitim görmekte olduğu üniversiteye ait belge, başvuru yapan kişiyi ve kendisini destekleyeceğine yetecek kadar maddi gelirin olduğunu gösteren kanıtlar ile öğrenim için alınmakta olan kredi ve hibe miktarlarının kanıtlarının sunulması gerekmektedir. 
 • Norveç’te ikamet etmekte olan aile üyesinin Norveç’te serbest meslek sahibi olarak çalışması durumunda şirket kaydının belgesi, aylık gelirini gösteren evraklar, son vergi ödemesi ile son 1 yılda sosyal yardım alınmadığını gösteren yazılı beyanı sunulması gerekmektedir.
 • Norveç Göçmenlik Müdürlüğü (UDI) belge kontrol listesi eksiksiz olarak doldurularak imzalanıp sunulması lazımdır.

Norveç D tipi vize kaç günde çıkar?

Norveç D vizesi başvuru süreci 2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvuru sahibi, başvuru yaptıktan sonra Büyükelçilik tarafından çağrılmaktadır. Vize başvurusu yapan aile Göçmenlik Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir dava için daha önceden bir mülakata girmiş ise büyükelçilik başvuru yapan aile ile görüşme gerçekleştirememektedir.

Norveç D tipi vizesi hamiline hangi hakları sağlamaktadır?

Norveç D tipi vize oturum izni için beklemekte olan vize başvuru sahibinin Norveç’e giriş yapmasına izin vermektedir. Norveç D vize oturum izni vizesi olmamakla birlikte vize başvurusu yapan kişinin çalışma, sosyal yardım ya da sağlık hizmetinden yararlanmasına imkân sağlamamaktadır. Norveç D vize başvurusu yapacak kişilere oturum izni başvurularının sonuçları belli olana kadar özel sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Norveç D tipi vize reddi kararına itiraz etmenin yolları nelerdir?

Norveç D tipi vizesi başvurularında bazı durumlarda ret kararı verilebilmektedir. Ret kararına itiraz kararın belli olmasından sonra üç hafta içerisinde Büyükelçiliğe yapılmaktadır. İtiraz dilekçesinin İngilizce veya Norveç dilinde olması veya bu dillerden birine çevrilmesi lazımdır. Dilekçe e-posta olarak iletilebileceği gibi PDF dosyası taranarak da gönderilebilmektedir. Norveç D tipi vizesi ret kararına itiraz dilekçesinin vize başvurusu yapan kişi veya vekaletname sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. 

Norveç vizesi ret sebepleri bölümünü inceleyerek vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz. Vize başvurunuzu Vize Merkezi danışmanlarımızla irtibata geçerek sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Norveç Vize Ücreti

Norveç güncel vize ücretlerini inceleyip seyahat amacınıza uygun vize kategorisinin fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp