Norveç Vize Türleri

Norveç Vize Türleri

Norveç’e seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Norveç Konsolosluğu, Hususi (yeşil) pasaport, Diplomatik (siyah) pasaport ve Hizmet (gri) pasaportu olan kişilere 180 günlük süre içerisinde geçerli, ülkelerinde 90 gün kalabilmelerine imkân sağlayan vize muafiyeti hakkını tanır. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin ise Norveç’e seyahat edecekleri zaman vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Seyahat amacına göre Norveç Vize Türleri değişiklik göstermektedir. Norveç vize türleri kısa süreli (C Tipi) ve uzun süreli (D Tipi) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Norveç C Tipi (Kısa Süreli Vize)

Norveç C Tipi (Kısa Süreli Vize) bir diğer adıyla Norveç Schengen Vizesi 180 günlük süre içerisinde 90 gün Norveç’te kalabilmenizi sağlayan bir vize türüdür. Norveç’in de üye olduğu Schengen üye ülkelerine ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişilerin Norveç C tipi vize başvurusu yapması lazımdır.

Norveç Vize Türleri C Tipi

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Sağlık vizesi
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Eğitim kültürel-sportif etkinlik vizesi

Norveç Turistik Vizesi

Turistik amaçlarla Norveç’e seyahat gerçekleştirmek isteyen ve Norveç’in kültürünü tanımak kişilerin Norveç turistik vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. 180 günlük süre için geçerli olup 90 gün Norveç’te kalabilmenizi sağlamaktadır. Norveç turistik vizesine sahip olan kişiler Schengen’e üye olan diğer ülkeleri ziyaret edebilmektedir.

Vize başvuru belgelerinize maaş bordrolarınızı, ev sahibi iseniz tapunuzu, aracınız varsa ruhsatınızı, eğitiminiz devam ediyor ise öğrenci belgenizi eklemeniz lazımdır. Şirket sahibi ya da çalışanı olmanız durumunda şirket evraklarını (şirketinize ait olan faaliyet belgesinin ıslak imzalı ve güncel olması ve e-devletten temin etmeniz gerekmektedir) hizmet döküm belgesini, son 3 aylık banka hesap özetinizi vize başvuru dosyasına eklemeniz gerekmektedir.

Norveç Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç turistik vizesi için bazı evrakların hazırlanması gerekmektedir:

 • Seyahat süresinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan, son 10 yıl içerisinde alınan ve en az iki sayfası boş olan pasaport
 • 1 adet 35x45 mm boyutlarında, güncel ve arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Kimlik Fotokopisi
 • Son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösteren, minimum 35.000 TL bakiyesi bulunan banka hesap dökümü. Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.
 • Vize başvurusu yapan kişinin bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılan, şirketin yetkili kişisi tarafından imzalanan (kaşeli ve ıslak imzalı) İngilizce olarak yazılması gereken vize talep dilekçesi
 • Uçak ve otel rezervasyonları (İngilizce)
 • Turist vizesi başvuru formu (Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesinden doldurulması lazımdır.)
 • Schengen bölgesi ve vize başvurusu yapılan süreyi kapsayan en az 30.000 euro değerindeki seyahat sağlık sigortası
 • Vize harcının ödendiğini gösteren dekont

Norveç Ticari Vize

Norveç ticari vize başvurusu için gerekli olan şirket yazısı, şirket izin ve görevleri yazısı, davetiye, kurumsal ve şahsi dilekçelerin İngilizce hazırlanması gerekmektedir. Norveç’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusu yapması lazımdır. Norveç seyahati gerekliliğini gösteren ya da sahibi olduğu şirket tarafından onaylanan iş organizasyonu (toplantı, kongre, seminer, fuar) için seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin başvuru yapılan bir vize türüdür.

Norveç ticari vize başvurusu için gereken evraklardan vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, şirket görev yazısını içeren dilekçelerin İngilizce yazılması lazımdır.

Norveç Ticari Vizesi için Gerekli Belgeler

 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Çalışılan ya da sahibi olunan şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben imzalı ve kaşeli İngilizce vize talep dilekçesinin yazılması gerekmektedir.
 • Norveç emniyetinden onaylı, kaşeli ve imzalı, davet eden firmanın imza ve kaşesini içeren davetiye
 • 3,5x4,5 cm ölçülerinde olan arka fonu beyaz 1 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Aile ve adres bilgilerini içeren güncel tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Eğer varsa araç ruhsatı, kira gelirleri, tapu fotokopileri
 • Gidiş- dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu (Uçak rezervasyonlarından PNR numarasının olması şartı aranmaktadır.)

Norveç Sağlık Vizesi

Norveç sağlık vizesi Norveç’e sağlık nedeni ile ziyaret gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de seyahat dönüş tarihleri itibariyle en az 2 ay geçerliliği bulunan yasal oturum iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin başvurduğu bir vizedir. Vize başvurusu için tedaviye gidilecek hastaneden, hastaneye kabul edildiğini gösteren kurum tarafından imzalı ve kaşeli davetiyenin alınması lazımdır. Tüm masrafların ödendiği belirtilmeli ve hastaneden tedavisi yapılacak olan hastalığın gösterildiği sağlık raporunun alınması gerekmektedir.
Norveç sağlık sebepli vize gerekli evraklar bölümüne göz atarak vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi Norveç’te bulunan aile veya arkadaşları ziyaret etmek için alınan bir vizedir. Vize başvurusu gerçekleştirilirken ziyaret edilecek kişiden davetiye alınması ve bazı durumlarda da finansal garantinin sunulması gerekmektedir.

Norveç’ten gönderilen davet mektubunun, davet eden kişinin hazırladığı ziyaret nedeni, seyahat süreleri, davet eden kişinin adı soyadı, davet eden kişinin oturum iznini gösteren belge, kimlik fotokopisi, konaklama bilgileri, seyahat masraflarının karşılama garantisi ile ülkeye dönme garantisini içeren bir yazının belgelere eklenmesi lazımdır. Belgelerin İngilizce ya da Norveç dilinde, imzalı ve orijinal nüshasının bulunması gerekmektedir.

Norveç Eğitim Kültürel-Sportif Vizesi

Norveç’e seminer, konferans, kültürel etkinlikler, organizasyonlar, spor aktiviteleri için seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin başvuru yaptığı bir vize türüdür. Vize başvuruları Norveç Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.
Norveç eğitim kültürel-sportif vizesi başvurusu için Norveç’e seyahat nedeninin staj yapmak, kurslara katılmak, eğitim ve değişim programları içerisinde yer almak, kültürel değişim programları, yaz okulları ve konferanslara katılmak gerekmektedir. Norveç eğitim kültürel-sportif vizesi için gerekli evraklar kısmını inceleyerek vize başvurunuzu gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Norveç D Tipi (Uzun Süreli Vize)

Norveç ulusal vizesi ya da diğer adıyla Norveç D tipi (uzun süreli vize) Norveç’te 90 günden uzun süre kalmak isteyen vatandaşların başvuru yaptığı bir vize çeşididir.

Norveç Vize Türleri D tipi

 • Çalışma vizesi
 • Eğitim-Erasmus vizesi
 • Yatırımcı vizesi

Norveç Çalışma Vizesi

Norveç’e çalışmak için gidilmesi durumunda oturum izninin olması gerekmektedir. Üç aydan fazla bir süre için eğitime gidilmesi halinde eğitim iznine başvuru yapılmalıdır. Eğitim izni alındıktan sonra haftada 20 saat olarak tatil günlerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilmek mümkündür.

Norveç başvuru portalı üzerinden çalışma izni için başvuru kaydınızın yapılması gerekmektedir. Kaydınızı yaptıktan sonra ücretini ödeyip, gerekli evrakları vize başvuru merkezinden randevu ile alabilirsiniz.

Oturum izninizin onaylanmasının ardından oturum kartı alabilmek için Norveç polisinden randevu alınması lazımdır. Normal şartlarda, AB/AEA ülkeleri dışında çalışmak için gelen göçmenler, oturum izinleri onaylanmadan ve oturum kartı alınması için polise gitmeden işe başlayamamaktadır. Eğer kişi kalifiye işçi ve polisten onay almış ise işe başlayabilmektedir.

Norveç polisinin erken çalışma için onayı vize başvuru sahibi tarafından Büyükelçiliğe iletildiğinde giriş vizesi verilmektedir. Büyükelçilikten randevu alınmasına gerek görülmemektedir. Ancak başvuru yapacak kişinin pasaport ve fotoğrafını yanında getirmesi ve pasaportunu polise ibraz etmesi gerekmektedir. Polis, oturma izni başvurunuza karar verilene kadar, işveren için çalışmanıza onay verebilmektedir.

Norveç Eğitim Erasmus Vizesi

Norveç eğitim vizesi yabancı uyruklu vatandaşların Norveç’te uzun süre kalabilmelerine imkân sağlayan bir vizedir. Norveç’te devlet üniversitesine başlayacak ya da koleje başlayacak kişiler başvuru yapabilmektedir. Ücretsiz staja gidilmesi durumunda bununla ilgili bilgileri içeren belgelerin ibraz edilmesi lazımdır. Öğrenci oturma izni başvurusu ve Norveç Erasmus vizesi için gerekli evraklar bölümünü inceleyip vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Norveç Yatırımcı Vizesi

Norveç yatırımcı vizesi, uzun süreli D tipi bir vize olup Norveç’te şirket kuran işleten kişiler ve bu kişilerin eş ile çocuklarına verilen bir vizedir. Norveç yatırım vizesine sahip olan kişiler Norveç’te çalışma ve yaşama haklarını elde etmektedir.

Norveç Vizesi Ücretleri

Norveç vizesi ücretleri için Vize Merkezi danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Norveç vizesi reddi nedenlerine göz atarak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Norveç ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Norveç için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp