Çin Vize Merkezi Web Sayfasına Hoşgeldiniz. Çin vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman Vize Merkezidir.

Çin Vizesi

Çin Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti, Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk Vatandaşlarına vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bu nedenle Çin’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının bu ülkeye yapacakları kısa ya da uzun süreli seyahatlerinin öncesinde Çin vizelerinin olması gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik  pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 30 güne kadar Çin’e yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf olup daha uzun süreli seyahatler için vize almaları gerekmektedir.

Çin’e kısa süreli seyahatler için vize başvuru işlemleri Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş turizm seyahat acenteleri yoluyla yapılmaktadır. Çin vizesi için Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Ankara Çin Büyükelçiliğine gidip şahsen başvuru yapmanıza gerek yoktur.  Türkiye'de ikamet ettiğiniz her yerde Çin vizesi  için hazırladığınız evraklarınızı kargo yoluyla Vize Merkezi’ne göndererek Çin vize başvurularınız zaman kaybetmeden sizin adınıza gerçekleştirilir. İstanbul ve Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızın bu şehirlerdeki Vize Merkezi şubelerine gelip evrak teslimini bizzat sağlayarak da başvuru işlemlerini gerçekleştirilebilmektedir. Çin vize başvurusunu evraklarınızı size bildirilen şekilde eksiksiz gönderip Vize Merkezi aracılığıyla yapmanız başvuru işlemlerinizin daha kolay ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunmaktadır. Ancak, unutulmaması gerekir ki Çin vize başvurusunun sonucuna, Çin vizesinin süresine ve ülkeye giriş sayısında karar veren tek kurum Çin Konsolosluğudur.

Çin turistik vize ve Çin ticari vizesi sık başvurulan vize türleri olmakla birlikte web sitemizin bu vizeler için özel hazırlanan sayfalarını ziyaret ederek ve Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşmanız mümkündür. Bu vize türleri için Vize Merkezi  aracılığıyla başvurarak vize işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’de bulunan Çin konsoloslukları Çin vizesini Türk vatandaşlarına vermekle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar için de farklı evraklar getirmesi halinde vermektedir.

Çin turistik vizesi ve Çin ticaret vizesi de dahil kısa süreli kalışlar için verilen vize türlerine başvuru yetkili seyahat acentaları aracılığıyla yapılmaktadır. Uzun süreli Çin vizesi başvuruları içinse Çin’in Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine doğrudan yapılabilmektedir. Çin vize başvurusu için evraklarınızı eksiksiz göndererek Vize Merkezi aracılığıyla yaparsanız başvuru işlemleriniz daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak, Çin vize başvurunuz hakkında karar yetkisine sahip tek kurum Çin Konsolosluğudur.

Çin için verilen vize türleri çok çeşitli olup kişiler öncelikle Çin vizesi başvurularından önce kendilerine uygun vize türünü belirlemelidir. Çin vizesi için yetkili olan makamlar, Çin vizesine başvuranların kimliklerine, Çin’e gerçekleştireceği seyahat niyetine ve pasaport tiplerine göre vize vermektedir.  Çin vizesi, Çin’e seyahat etmek veya Çin’den transit geçiş yapmak için yetkili Çin makamlıları tarafından alınan vize türüdür. Çin vize işlemleri gerçekleştirilmeden önce size verilen vize başvuru formunda bilgilerinizin eksiksiz, net ve doğru olarak doldurulmasına Çin konsolosluğu tarafından çok önem verilmektedir. Aksi takdirde başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Vize Merkezi olarak başvuru formunuzu Çin Konsolosluğunun istediği şekilde doldurmanıza yardımcı olmaktayız. Vize başvuru formu hakkında daha fazla bilgi için Vize Merkezi temsilcilerimiz size destek olacaklardır.

Çin vizesi almak için gereken evrak listesi başvuracağınız vizenin türüne göre değişmekte olup seyahat amacına uygun vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Çin turistik ve ticari vize için gerekli evraklara ve bu vizelere uygun vize uygulamasına hakkındaki bilgileri Çin Vize İşlemleri’ndeki ilgili sayfaları ziyaret ederek bulabilirsiniz. Çin turistik vize ve Çin ticari vize için normal şartlarda istenen evrakların yanında özel bir durumunuz olmanız halinde veya başvurunuz sonrasında Çin konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak talep etme yetkisine sahiptir. Bu da vize başvurunuzun işlem süresini uzatıp zaman kaybetmenize neden olmaktadır. Vize Merkezi temsilciliklerimizle irtibat kurarak durumunuzla ilgili olarak size tavsiyelerde bulunup gereken evrak listesini e-mail yoluyla sunmaktadır. Evraklarınız bize ulaştıktan sonra eksik evrak tespit edilirse sizle e-mail veya telefon yoluyla iletişime geçilir. Vize Merkezi temsilciliklerimiz başvurunuzun gerçekleşmesinden sonra da Çin vize başvurunuzu baştan sona kadar takip etmektedir. Çin konsolosluğu sizden ek evrak istemesi durumunda da Vize Merkezi sizle hemen iletişime geçmekte ve çözüm üretmeye çalışarak size en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Böylece Vize Merkezi başvuru işlemlerinizin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunmaktadır.

Çin Vizesi İçin Fotoğraf Ölçüsü

Çin vizesi için yapılacak başvurularda istenen fotoğraf özelliğine önem verilip  vereceğiniz her vesikalık fotoğrafla yapılan başvurular işleme konmamaktadır. Çin vize başvurusu için gerekli olan fotoğrafla ilgili en önemli kriterlerin başında vize için istenen fotoğrafın ölçüsü gelmektedir. Çin vizesi için gerekli olan vesikalık fotoğrafınız önden çekilmiş olmakla birlikte ölçüsü 33x48 mm olmalıdır. Ayrıca vesikalık fotoğrafınızdaki yüzünüzün ölçüsü de önemlidir. Fotoğrafta kafanızın genişliği 15 ile 22 mm arasında olmalıdır. Kafanızın uzunluğu ise 29 ile 33 mm arasında olmalıdır. Kafanızın tepesi ile fotoğrafınızın tepesi arasındaki yatay uzunluk 3 ile 5 mm arasında olmalıdır. Fotoğrafınızın ölçüsü ile birlikte fotoğrafınızın renkli olması ve arka fonunun beyaz olması gerektiği de unutulmamalıdır. Fotoğrafta başınızın kapalı olması sadece dini gerekçeler durumunda kapatılmış olması ve yüzün hiçbir tarafını kapatmaması durumunda izin verilmektedir.

Çin Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çin Vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken temel evrakların listesi aşağıdadır:

1- Çin vize başvuru formu

2-  En az 6 ay geçerliliği olan ve boş vize sayfası olan pasaport ve pasaporttaki bilgi kımının fotokopisi

3- Fotoğraf (önden çekilmiş, başı açık, renkll, arka fonu açık, son zamanlarda çekilmiş)

4- Yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiye’de ikamet iznine olduğuna dair belge

5- Önceden Çin vatandaşı olup sonradan başka ülkenin vatandaşlığına geçen kişiler için eski Çin pasaportu (ilk defa Çin vizesine başvurulması halinde) veya eski Çin vizesi (daha  önce Çin vizesi varsa)

Çin vizesi için gerekli evraklarla ilgili önemli Not:

Listede yer alan evraklar Çin konsolosluğu tarafından bütün vizeler için istenen temel evraklar olup farklı vize türleri için farklı ek evraklar istenmektedir. Bu ek evraklar Çin için yapmak istediğiniz seyahatin kalış süresine ve amacına göre değişiklik göstermektedir.  Çin’in vermiş olduğu vize türleri çok çeşitli olup sizden istenen ek evraklar arasında işe başvuru amacınıza uygun davetiye, gidiş dönüş bileti, vergi levhası, işe giriş bildirgeniz, SGK Hizmet dökümü, ikametgah belgesi, sabıka kaydı banka hesap defteri gibi belgeler olabilmektedir.

Çin turist vizesi ve Çin ticari vize en sık başvurulan vize türleri olup Vize Merkezi Sitemizde yer alan Çin vizesi sayfasından bu vizelerle  ilgili sayfayı ziyaret ederek ayrıntılı bilgiye ve gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz. Bu vizelerle ilgili özel durumunuz olduğunda Vize Merkezi temsilciliklerimizle iletişime geçerek sizin çin uygun olan gerekli evrak listesi e-mail aracığıyla size gönderilecektir. Başvurunuz sonrası Çin konsolosluğunun sizden ek evrak talep etme hakkı olmaktadır. Bu sebeple Çin vizesi için uygulanan karmaşık prosedürlerden dolayı zaman kaybetmemek için Vize Merkezi yetkilileriyle yapacağınız görüşmeler başvuru işleminizin sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Çin Vizesi Ücreti

Çin vizesi için Vize Merkezi’ne yapılan müracaatlarda Çin Konsolosluğu için ödenmesi gereken vize başvuru ücretinin dışında servis ücreti ve hizmet bedeli talep edilmektedir. Turistik vize için ücretler seyahatinizin planına göre seyahat acentelerinin gerçekleştirdiği turlara veya kişisel olarak gerçekleştireceğiniz ziyaretlere göre değişmektedir. Çin ticari vizesinin ücreti ise başvurmak istediğiniz vizenin süresine veya giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Uzun sureli Çin vizelerinde ise vizeler başvuracağınız vizenin geçerlilik süresinin uzunluğuna göre değişmektedir.

Çin vize ücreti Çin Konsolosluğunun yetkisi dahilinde değişmektedir ancak başvurular yetkili acenteler aracılığı ile gerçekleştirilebildiğinden bu seyahat acentelerinden vize ücret bilgisini öğrenebilirsiniz. Çin Konsolosluğu Çin vize ücretini istediği zaman değiştirme hakkına sahip olup Türkiye ve Çin arasında gerçekleşen resmi görüşmeler sonrasında da vize ücretlerinde değişme olabilmektedir. Bu sebeple Çin Vizesi hakkında en güncel bilgiyi öğrenebilmek için yetkili seyahat acentalarıyla vize almayı planladığınız tarihe yakın bir tarihte iletişime geçiniz.

Çin Vizesi Kaç Günde Alınır?

Çin vizesi işlemleri süreci eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 7 iş günü sonunda vize sonucu açıklanır ancak Çin vize başvurularındaki tek karar merci olan Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği başvuru dosyasının daha dikkatle incelemek için bu süreyi daha uzun tutabilir veya eksik evrak talebi olduğu durumlarda başvuru evrakları tamamlanmamış sayıldığından vize çıkış süresi uzayabilir. Başvurunun konsolosluğu kapalı olduğu tatil günleri gibi tarihlere denk geldiği günlerde de işlem süresi uzayabilir. Bu sebeple Çin vizesine 1 ay önceden başvurmanız uygun görülmektedir. Ayrıca Çin vizesi almanız halinde Çin’e giriş için verilen geçerlilik süresi 3 ay olacağından başvuruyu 3 aydan daha önce bir sürede başvuruyu yapmamalısınız.

Çin Turistik Vizesi ve Çin Ticari Vize İçin Hemen Bizle İletişime Geçin!

Vize Merkezi’nin Çin vizesi ile ilgili temsilcileri, Çin turist vizesi ve Çin ticari vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Bu vizeler ile ilgili evrakların detaylı listesi ve Çin vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgi için web sitemizin Çin bölümünde yer alan ilgili sayfalarını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Çin turistik vizesi ve Çin ticari vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi’ne gelerek, ya da Vize Merkezi’nin vize danışmanlarını telefonla arayarak, ya da e-mail atarak temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bu vizelere yönelik başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaşmanız sonra, lütfen hazırlamış olduğunuz evraklarınızı bize gelerek ya da  adresimize kargo veya kurye aracılığı ile göndererek teslim ediniz.

Çin vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda kargo veya kurye yolu ile size en kısa sürede teslim edilecektir.

daha fazla göster

Çin ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
O. Can 27/09/17, 13:11
Merhaba,

Hong Kong'da ikamet etmekteyim. İşim sebebiyle çok sık Çin'e gitmem gerekiyor, şu ana kadar 12 vize ve 50'nin üzerinde girişim olmasına rağmen artık her seferinde tek girişlik iş vizesi veriyorlar. Türkiye'den başvuru yapmam durumunda çok girişli vize almam mümkün müdür ?

Tesekkurler
Cevabı Görüntüle
U. Yurtbaşı 17/09/17, 19:48
Merhabalar 2009'dan beri Çin'e gidip geliyorum. Ögrenci, tercüman vs. olarak pasaportlarımda Cin öğrenci oturumu, 1 yıllık ve asgari 20 kez giriş çıkışım var. Şimdi, Çin'den yeni açılan bir firma bana danışman ve tercüman olarak bir iş teklifi yaptı, Z vizesi için bana hangi belgeleri yollaması lazım, hangi makamlardan temin etmesi lazım bu belgeleri, bilgi verebilir misiniz? Ve halihazırda bir Çn vizem var 15 günlük, bununla Çin'e gittiğimde o şirketle işlerimi ayarlayarak Turkiye'ye gelmeden çalışma izni almam mümkün mü?
Cevabı Görüntüle
D. Ünsür 05/09/17, 15:37
Express vize başvurusu yapmak istiyorum. Verilen numaradan defalarca aramama rağmen bekleme müziği çalarken hattın kendi kendine düşmesi dışında bir sonuç elde edemedim. Mümkünse bugün 05.09.2017 değilse yarın 06.09.2017 tarihi için randevu talep ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.
Cevabı Görüntüle
C. Gürkök 05/09/17, 12:20
Merhaba, ben Çin'e ögrenci olarak 6 aylık ögrenci vizesi başvurusunda bulunmak üzereyim. Fakat, evrakların ne oldugunu tam olarak yazmıyor hiçbir yerde, her sitede farklı şeyler yazıyor. Ben X2 vizesine başvuru yapacağım. Tüm evrak listesi nedir öğrenenebilir miyim?
Cevabı Görüntüle
Neda 25/08/17, 20:54
Merhaba
Ben İran vatandaşıyım ama İstanbul'da yaşıyorum, 1.5 senelik de oturma iznim var , buradan turistik vize alabiliryım?