Çin Vize Merkezi Web Sayfasına Hoşgeldiniz. Çin vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman Vize Merkezidir.

Çin Vizesi

Çin vize politikası olarak umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk Vatandaşlarına vize prosedürüne tabi tutulmaktadır. Bu nedenle Çin’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının bu ülkeye yapacakları kısa ya da uzun süreli seyahatlerinin öncesinde Çin vizelerinin olması gerekmektedir. Çin vize politikası olarak Hususi, hizmet ve diplomatik  pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 30 güne kadar Çin’e yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf olup daha uzun süreli seyahatler için vize almaları gerekmektedir. Çin vize politikası olarak Türk vatandaşlarına kapıda vize verilmeyip Türk vatandaşları Çin vizesini Çin’e gitmeden önce Çin’in yetkili resmi dış temsilciliklerine başvurmalıdır.

Çin Vizesi

Çin vizesi Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat edebilmeniz için bu ülkenin makamlarından izin aldığınızı gösteren bir belgedir. Çin vizesi alması gereken Türk vatandaşlarının Çin vizesi almak için uyması gereken prosedürler başvurmak istedikleri Çin vizesinin çeşidine göre değişmektedir. Çin’e kısa süreli seyahatler için gereken vizelere başvurular Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş turizm seyahat acenteleri yoluyla yapılmaktadır. Uzun süreli seyahatler için gereken vizelere ise şahsen Çin Konsolosluğuna başvurulabilmekte olup bu şekilde başvuru yapılması zorunlu değildir. Dolayısıyla kısa ve uzun süreli Çin vizesi için Çin Başkonsolosluğu İstanbul’a veya Çin Büyükelçiliği Ankara’ya gidip şahsen başvuru yapmanıza gerek yoktur.  

Türkiye'de ikamet ettiğiniz yer fark etmeksizin Çin vizesi için hazırladığınız evraklarınızı elden veya kargoyla Vize Merkezi’ne göndererek Çin vize başvurularınız zaman kaybetmeden sizin adınıza gerçekleştirilir. Çin vize başvurusunu evraklarınızı size bildirilen şekilde eksiksiz gönderip Vize Merkezi aracılığıyla yapmanız başvuru işlemlerinizin daha kolay ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunmaktadır. Ancak, unutulmaması gerekir ki Çin vize başvurusunun sonucuna, Çin vizesinin süresine ve ülkeye giriş sayısında karar veren tek kurum Çin Konsolosluğudur. Çin turistik vize, Çin ticari vize, Çin öğrenci vizesi ve Çin çalışma vizesi sık başvurulan vize türleri olmakla birlikte web sitemizin bu vizeler için özel hazırlanan sayfalarını ziyaret ederek bilgilere ulaşabilir ve Vize Merkezi temsilcilerimizle telefon veya e-mail ile irtibat kurarak Çin vize türleri hakkında bilgilere detaylı olarak ulaşabilirsiniz. 

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesinin nasıl alınır olduğu başvuruna Çin vize türüne göre değişmektedir. Buna ek olarak, Türkiye’de bulunan Çin Konsoloslukları Çin vizesini Türk vatandaşlarına vermekle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlara da farklı evraklar getirmesi halinde vermektedir.

Çin turistik vize ve Çin ticari vize de dahil kısa süreli kalışlar için verilen vize türlerine başvuru yetkili seyahat acentaları aracılığıyla yapılmaktadır. Uzun süreli Çin vizesi başvuruları içinse Çin’in Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine doğrudan yapılabilmektedir. Vize Merkezi kurumumuz kısa veya uzun süreli Çin vizesinin alınabilmesi için başvuruları sizin adınıza yapabilmektedir. Çin vize başvurusu için evraklarınızı eksiksiz göndererek Vize Merkezi aracılığıyla yaparsanız başvuru işlemleriniz daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak, Çin vize başvurunuz hakkında karar yetkisine sahip tek kurum Çin Konsolosluğudur.

Çin Vizesi

Çin vizesinin nasıl alınır olduğunu bilmek için evrak konusunda uygulanan proesdürler de bilinmelidir. Hazırlamanız gereken evrakların listesi başvuracağınız Çin vizesinin türüne göre değişmekte olup seyahat amacına uygun olan vize türü için gereken evrakları hazırlamalısınız. Normal şartlarda istenen evrakların dışında özel bir durumunuz olmanız halinde veya başvurunuz sonrasında Çin konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak talep etme yetkisine sahiptir. Bu da vize başvurunuzun işlem süresini uzatıp zaman kaybetmenize neden olmaktadır. Vize Merkezi temsilciliklerimizle irtibat kurarak durumunuzla ilgili olarak size tavsiyelerde bulunup gereken evrak listesini e-mail yoluyla sunmaktadır. Evraklarınız bize ulaştıktan sonra eksik evrak tespit edilirse sizle e-mail veya telefon yoluyla iletişime geçilir. Vize Merkezi temsilciliklerimiz başvurunuzun gerçekleşmesinden sonra da Çin vize başvurunuzu baştan sona kadar takip etmektedir. Çin konsolosluğu sizden ek evrak istemesi durumunda da Vize Merkezi sizle hemen iletişime geçmekte ve çözüm üretmeye çalışarak size en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Böylece Vize Merkezi başvuru işlemlerinizin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunmaktadır.

Çin Vize Acentaları

Kısa süreli Çin vizesi için başvurular şahsi olarak Çin Konsolosluğuna gerçekleştirilmeyip yetkili Çin vize acentaları aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir. Çin vize acentaları bulabilmek için fazla zaman harcamanıza gerek olmayıp Vize Merkezi aracılığıyla Çin vizesine başvurabilmektesiniz. Vize Merkezi Çin vizesi için başvurunuzu sizin adınıza gerçekleştirebilmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla başvuru yaparak Çin vize acentaları bulabilmekle uğraşmamakla birlikte profesyonel danışmanlık hizmeti alarak gerçekleştireceğiniz Çin vize başvurusu daha sağlıklı olur. Başvurunuzu daha sağlıklı olarak gerçekleştirip vize alma ihtimalinizin daha fazla olması için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile e-mail veya telefon aracılığıyla iletişime geçiniz.

Çin Vize Tipleri

Çin vizesi, Çin’e seyahat etmek veya Çin’den transit geçiş yapmak için yetkili Çin makamları tarafından alınan vize türüdür. Çin vizesinin verilmesi kişilerin kimliklerine, Çin’e gerçekleştireceği seyahat niyetine ve pasaport tiplerine bağlıdır. Çin vizesi kapsamında bulunan Çin vize tipleri ise çok çeşitli olup kişiler Çin vizesi başvurularından önce kendilerine uygun vize tipini belirlemelidir. Çin vize tipleri karşılayacakları seyahat amacına ve kalış süresine göre belirlenmekte olup bu vize tipleri Çin M vizesi, Çin X vizesi (Çin X1 Vizesi ve Çin X2 vizesi), Çin Q1 vizesi, Çin Q2 vizesi, Çin L vizesi, Çin Z Vize gibi farklı harflerle isimlendirilmektedir. Çin vize tipleri farklı seyahat amaçlarına göre verilmekle birlikte bu vizeler için istenen gerekli belgeler farklı olup bu vizelerin karşılayacakları seyahat amacını kanıtlayıcı evraklar istenmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimiz karmaşık olan Çin vize tipleri konusunda size danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Çin’e gerçekleştirmek istediğiniz seyahat amacı ve içeriği için uygun olan Çin vize tipi ve bu vize için gerekli evraklar konusunda bilgi sahibi olabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimizi arayınız. Çin vizesi için başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapmanız halinde uzman temsilcilerimizden alacağınız desteklerle hem başvurunuz daha kolay olur hem de daha sağlıklı olur.

Çin Transit Vize

Çin’in transit yolculuklara ilişkin uyguladığı vize politikası yolculuk şartlarına bağlı olarak değişir. Çin üzerinden başka bir ülkeye yapılacak yolculuklarda 24 saate kadar Çin havaalanı sınırlarının içinde olunduğu sürece Çin transit vize almanıza gerek olmayıp bu şartın dışında kalan transit yolculuklarda Çin transit vize alınması gerekmektedir. Çin’deyken transit yolculuk konusunda bir sorunla karşılaşmamak için yolculuk öncesinde seyahat planınızı net olarak belirlemeli ve uçuş tarihlerinizi kontrol etmelisiniz. Bu belirleme ve kontrol doğrultusunda transit vize almanız gerektiren bir durum varsa Çin transit vize için başvuruda bulunmalısınız. Çin transit vize için başvurunuzu Vize Merkezi olarak sizin adınıza yapabilmekteyiz.

Çin Vizesi için Gerekli Evraklar

Tarafımıza ulaştırılması gereken Çin vizesi için gerekli evraklar ile ilgili liste aşağıdadır:

1- Çin vize başvuru formu

2- En az 6 ay geçerliliği olan ve boş vize sayfası olan pasaport ve pasaporttaki bilgi kımının fotokopisi

3- Fotoğraf (önden çekilmiş, başı açık, renkll, arka fonu açık, son zamanlarda çekilmiş)

4- Yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiye’de ikamet iznine olduğuna dair belge

5- Önceden Çin vatandaşı olup sonradan başka ülkenin vatandaşlığına geçen kişiler için eski Çin pasaportu (ilk defa Çin vizesine başvurulması halinde) veya eski Çin vizesi (daha  önce Çin vizesi varsa)

Çin Vizesi için Gerekli Belgeler ile İlgili Önemli Bilgiler

Listede yer alan belgeler Çin konsolosluğu tarafından bütün vizeler için istenen temel belgeler olup farklı vize türleri için farklı ek belgeler istenmektedir. Bu ek belgeler Çin için yapmak istediğiniz seyahatin kalış süresine ve amacına göre değişiklik göstermektedir.  Çin’in vermiş olduğu vize türleri çok çeşitli olup sizden istenen ek belgeler arasında işe başvuru amacınıza uygun davetiye, gidiş dönüş bileti, vergi levhası, işe giriş bildirgeniz, SGK Hizmet dökümü, ikametgah belgesi, sabıka kaydı banka hesap defteri gibi belgeler olabilmektedir.

Çin turist vizesi, Çin ticari vize, Çin öğrenci vizesi ve Çin çalışma vizesi en sık başvurulan vize türleri olup Vize Merkezi sitemizde yer alan Çin vizesi sayfasından bu vizelerle  ilgili sayfayı ziyaret ederek ayrıntılı bilgiye ve gerekli belgeler listesine ulaşabilirsiniz. Çin vizesi konusunda özel durumunuz olduğunda Vize Merkezi temsilciliklerimizle iletişime geçerek sizin için uygun olan Çin vize türü ve bu Çin vizesi için gerekli belgeler listesi e-mail aracılığıyla size gönderilecektir. Başvurunuz sonrası Çin Konsolosluğunun sizden ek belgeler talep etme hakkı olmaktadır. Bu sebeple Çin vizesi için uygulanan karmaşık prosedürlerden dolayı zaman kaybetmemek için Vize Merkezi yetkilileriyle yapacağınız görüşmeler başvuru işleminizin sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Çin Vizesi

Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Çin vizesi için yapılacak başvurularda istenen fotoğraf özelliğine önem verilip  vereceğiniz her vesikalık fotoğrafla yapılan başvurular işleme konmamaktadır. Çin vize başvurusu için gerekli olan fotoğrafla ilgili en önemli kriterlerin başında Çin vizesi fotoğraf ölçüsü gelmektedir. Çin vizesi için gerekli olan vesikalık fotoğrafınız önden çekilmiş olmakla birlikte Çin vizesi fotoğraf ölçüsü 33x48 mm olmalıdır. Ayrıca vesikalık fotoğrafınızdaki yüzünüzün ölçüsü de önemlidir. Fotoğrafta kafanızın genişliği 15 ile 22 mm arasında olmalıdır. Kafanızın uzunluğu ise 29 ile 33 mm arasında olmalıdır. Kafanızın tepesi ile fotoğrafınızın tepesi arasındaki yatay uzunluk 3 ile 5 mm arasında olmalıdır. Çin vizesi fotoğraf ölçüsü ile ilgili belirlenen şartların karşılaması gerekliliğine ek olarak fotoğrafınızın renkli olması ve arka fonunun beyaz olması gerektiği de unutulmamalıdır. Fotoğrafta başınızın kapalı olması sadece dini gerekçeler durumunda kapatılmış olması ve yüzün hiçbir tarafını kapatmaması durumunda izin verilmektedir.

Çin Vizesi Davetiye

Hemen hemen tüm Çin vize tipleri için davetiye istenmekte olup Çin vizesi davetiye seyahat amacınızı kanıtlayıcı en önemli evrak arasında yer almaktadır. Bu sebeple başvuracağınız Çin vize tipinde davetiye istenmesi halinde davetiyeyi mutlaka teslim etmeniz gerekli olup davetiyeyi teslim etmediğiniz sürece Çin vizesi alma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Çin vizesi davetiye için aranan koşullar ise başvuracağınız Çin tipine göre değişmekte olup başvuracağınız Çin vizesi için aranan koşullara uyan davetiyeyi getirmeniz gereklidir. Örneğin Çin turist vizesi için davetiye Çin’deki turizm şirketi tarafından hazırlanmış olmalı, Çin ticari vize için davetiye valilik onaylı olmalıdır. Çin vizesini Vize Merkezi aracılığıyla başvurmanız durumunda temsilcilerimiz Çin vizesi davetiye konusunda size yardımcı olmaktadır. 

Çin Vize Ücreti

Çin vizesi ücreti olarak Vize Merkezi’ne yapılan müracaatlarda Çin Konsolosluğu için ödenmesi gereken vize başvuru ücretinin dışında servis ücreti ve hizmet bedeli talep edilmektedir. Turistik vize için ücretler seyahatinizin planına göre seyahat acentelerinin gerçekleştirdiği turlara veya kişisel olarak gerçekleştireceğiniz ziyaretlere göre değişmektedir. Çin ticari vizesi ücreti ise başvurmak istediğiniz vizenin süresine veya giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Uzun sureli Çin vizelerinde ise Çin vize ücreti başvuracağınız vizenin geçerlilik süresinin uzunluğuna göre değişmektedir.

Çin vize ücreti Çin Konsolosluğunun yetkisi dahilinde değişmektedir ancak başvurular yetkili acenteler aracılığı ile gerçekleştirilebildiğinden bu seyahat acentelerinden vize ücret bilgisini öğrenebilirsiniz. Çin Konsolosluğu Çin vize ücretini istediği zaman değiştirme hakkına sahip olup Türkiye ve Çin arasında gerçekleşen resmi görüşmeler sonrasında da vize ücretlerinde değişme olabilmektedir. Bu sebeple Çin Vizesi hakkında en güncel bilgiyi öğrenebilmek için yetkili seyahat acentalarıyla vize almayı planladığınız tarihe yakın bir tarihte iletişime geçiniz.

Çin Vizesi Kaç Günde Alınır?

Çin vizesi işlemleri süreci eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülüp vize başvurusuna ilişkin kararın vize onayı olması halinde Çin vizesi ortalama 7 iş gününde alınır ancak Çin vize başvurularındaki tek karar merci olan Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği başvuru dosyasının daha dikkatle incelemek için bu süreyi daha uzun tutabilir veya eksik evrak talebi olduğu durumlarda başvuru evrakları tamamlanmamış sayıldığından vize çıkış süresi uzayabilir. Başvurunun konsolosluğu kapalı olduğu tatil günleri gibi tarihlere denk geldiği günlerde de işlem süresi uzayabilir. Bu sebeple Çin vizesinin seyahat tarihinizden önceki günde alınır olabilmesi için Çin vizesine 1 ay önceden başvurmanız uygun görülmektedir. Ayrıca Çin vizesi alındığında Çin’e giriş için verilen geçerlilik süresi 3 ay olacağından başvuruyu 3 aydan daha önce bir sürede başvuruyu yapmamalısınız.

Çin Vizesi

Çin Vize Gri Pasaport

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türk vatandaşları için uyguladığı vize rejimi vatandaşların sahip olduğu pasaport türlerine göre değişir. Çin vize rejiminde Gri pasaport sahibi kişilerin 30 günü aşmayan seyahatler için vize almalarında gerek yoktur. Bu süredeki seyahatler için gri pasaport sahiplerinin Çin vize başvurusunda bulunmalarına gerek olmasa da bu kişiler pasaportlarının seyahat sonrası 6 ay geçerlilik süresine sahip olup olmadıklarını kontrol etmelidirler. 30 günü aşan seyahatler içinse Çin vize alımı gri pasaport sahibi kişiler için gereklidir. Gri pasaportla Çin vize alımının gerçekleşebilmesi için pasaportun olması gereken geçerlilik süresi yine planlanan Çin seyahati sonrası en az 6 ay olması gerekmektedir.

Çin Vize Hususi Pasaport

Çin vize rejiminde hususi pasaport sahibi kişiler de hizmet ve diplomatik pasaport sahibi kişilerle birlikte 30 günü aşmayan seyahatler için Çin vizesi almalarına gerek yoktur. Çin vize rejiminde hususi pasaport sahibi kişilerin de vizesiz olarak seyahat edebilmeleri için pasaportlarının geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. 30 günü aşan seyahatler içinse yeşil pasaport olarak da adlandırılan hususi pasaport sahiplerine Çin vize uygulamakta olup seyahat amaçlarına uygun Çin vizesi türü için başvuruda bulunması gereklidir. Hususi pasaportla Çin vize başvurusunun olumlu olarak sonuçlanabilmesi için pasaportun geçerlilik süresi yine planlanan seyahat sonrası en az 6 ay olmalıdır.

Çin Vizesi Hong Kong

Hong Kong Türk vatandaşları için 90 güne kadar vize uygulamayıp Çin vizesi ile Hong Kong Çin üzerinden Hong Kong seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Çin bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamakta olup bu kişiler Çin’e Hong Kong dahil hangi ülkeden giderse gitsin Çin seyahatleri öncesinde Çin vizesi almaları gerekmektedir. Aynı durum Çin’e yapılacak seyahatin 30 günü aşması halinde Çin vizesine tabi olan hizmet, hususi veya diplomatik pasaport sahibi kişiler için de geçerli olmaktadır. Çin vizesi Hong Kong üzerinden Çin’e yapılacak girişler için de alınması gerektiğinden Çin’e gitmeden önce planladığınız Çin seyahati için uygun olan Çin vizesini almalı ve size verilen Çin vizesinin sağladığı kullanım haklarına göre Çin seyahatinizi gerçekleştirmelisiniz. Çin’e giriş yaptıktan sonra Hong Kong’a gidip Çin’e geri dönüş yapabilmek için çok girişli Çin vizesi almalısınız. Aldığınız Çin vizesi tek girişli bir vize olup bu vize ile Çin sonrasında Hong Kong’a giriş yaparsanız yeniden Çin’e girebilmek için bir kez daha vize almanız gerekecektir. Çin vizesi Hong Kong sınırları içinde alınamamaktadır. Çin vizesi için Türkiye’deyken başvuruları Vize Merkezi aracılığıyla yapabilmektesiniz. Çin vizesini Vize Merkezi aracılığıyla başvurmanız halinde temsilcilerimizin size sunacağı profesyonel hizmetlerle Çin vizesini alma şansınız daha yüksek olmaktadır.

Çin Vizesi Son Durum

Çin vizesi konusunda son durum olarak umuma mahsus pasaportu olan Türk vatandaşları Çin seyahati için vizeye tabi olup hususi, hizmet ve diplomatik pasaportu olan Türk vatandaşları 30 günü aşmayan Çin seyahatleri için vizeden muaftır. Çin vizesi son durum olarak Çin vize türleri çok çeşitli olarak sunulmaya devam edilmekte ve bu vizelerden seyahat amacına uygun olan Çin vize türünün alınması gerekmektedir. Çin vize türleri için gerekli olan evraklar farklı olmakta olup başvurulmak istenen Çin vizesi için gereken evraklar hakkında en son durumu Vize Merkezi temsilcilerimizden e-mail veya telefon ile iletişime geçmeniz halinde alabilmektesiniz. Temsilcilerimiz size uygun olan Çin vizesi için gerekli olan evraklar hakkında en son durumu e-mail adresinize size detaylı olarak bildirmektedir.

Çin Vize Başvuru Merkezi

Çin vize başvuru merkezi olarak Vize Merkezi kurumumuz, Çin vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Çin vize türleri ile ilgili evrakların detaylı listesi ve Çin vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgi için web sitemizin Çin bölümünde yer alan ilgili sayfalarını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Çin vize türleri hakkında daha fazla bilgi, soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi’ne gelerek, ya da Vize Merkezi’nin Çin vize başvuru merkezi danışmanlarını telefonla arayarak, ya da e-mail atarak temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Çin vizesine yönelik başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaşmanız sonra, lütfen hazırlamış olduğunuz evraklarınızı Çin vize başvuru merkezi olan kurumumuza gelerek ya da  adresimize kargo veya kurye aracılığı ile göndererek teslim ediniz.

Çin vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda kargo veya kurye yolu ile size en kısa sürede teslim edilecektir.

Çin ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

2 Yorum Çin vizesi İzmir
T. Bahçeci 03/06/20, 13:02
2 Yorum Çin Çalışma Vizesi
C. Yücelik 11/04/20, 20:13
2 Yorum Çin Grup Vizesi 2020
M. Can 11/04/20, 19:23
2 Yorum Çin vize ret itirazı
C. K. 11/04/20, 18:21
4 Yorum Çin Vizesi Ankara
F. P. 11/04/20, 14:08
Telefon
x