Çin Vizesi

Vize Merkezi Çin vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Çin vize türlerinde yani Çin vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Vize Merkezi Çin Web Sayfasına Hoş geldiniz. Çin vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman Vize Merkezidir.

Çin Vizesi

Çin Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti, ülkeye yapılacak olan ziyaretler için vize uygulamasını zorunlu tutmaktadır. Çin vizesi ülkeye yapacak olduğunuz seyahatin amacı, ülkede kalış süresine göre sizden istenecek olan vize türü açısından değişiklik göstermektedir. Farklı vize kategorilerine göre istenecek olan evraklar da çeşitlilik göstermektedir.

Çin vize başvurunuzu şahsen gerçekleştirebileceğiniz gibi Vize Merkezi aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Çin vizesi gerekli evrak listesini tarafınıza iletmemizin ardından kargo aracılığı ile ya da şahsen ofislerimize gelerek tamamladığınız evraklar ile sizler adına işlemlerinizi gerçekleştirebilmektedir.

Konsolosluğa gitmek zorunda kalmadan tüm evraklarınızı danışmanlarımızın yönlendirmesi ile tamamlayabilir sorunsuz bir şekilde başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Çin Vizesi Hong Kong

Çin vizesi Hong Kong’a yapılacak olan seyahatlerde de geçerli olmaktadır. Dolayısıyla Çin vizesi sahibi kişiler ekstra bir vizeye gerek duymadan seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ancak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Çin vizesi sahibi olsalar dahi, Hong Kong’a yapacakları seyahat için de vize almak zorundadırlar.

30 günü aşan durumlarda vizeye tabi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu süre dışında Hong Kong’a yapacak oldukları seyahatler için vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Hususi, hizmet ya da diplomatik hangi vize türü olduğu fark etmeksizin 30 günü aşan durumlar ve vize gerektiren seyahatlerde Hong Kong’a yapılacak seyahatler vize uygulamasına tabi olmaktadır.

Çin vizesi gereken başka bir durum ise Hong Kong’a yapılan seyahatlerde, Hong Kong’dan Çin’ e yapılacak geçişler içindir. Almış olduğunuz Çin vizesi tek girişli ise, Çin’den Hong Kong’a yapılan seyahatin dönüşünde tekrardan Çin vizesi almanız gerektiği de unutulmaması gereken diğer bir detaydır.

Vize Merkezi temsilcilerimizden e-mail veya telefon ile iletişime geçmeniz halinde bilgi alabilmektesiniz. Temsilcilerimiz size uygun olan Çin vizesi için gerekli olan evraklar hakkında en son durumu e-mail adresinize size detaylı olarak bildirmektedir.

Çin Vizesi Türleri

Çin vizesi, Çin’e yapmayı planladığınız seyahatin kapsam ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Çin Devleti ülkeye yapılacak olan girişlerin kontrol ve denetimini sağlamak için bu uygulama biçimini geliştirmiştir. Vize türlerinin çeşitliliği yanında her vize türü için gerekli evraklar da çeşitlilik göstermektedir. 16 farklı kategoriden oluşan Çin vizesi türleri şu şekildedir:

Çin Mürettebat Vizesi (C)

Uluslararası ulaşım araçlarını kullanan, bunlarda çalışan mürettebat için uygulanan vize türüdür. Uçak, tren, sınır ötesi ulaşım çalışanları, denizcilik uluslararası mürettebatı ile aileleri ve yine uluslararası karayolu taşımacılığı çalışanlarının başvurması gereken vize türüdür.

Çin Oturma İzni Vizesi (D)

Çin’de sürekli olarak oturum izni almak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize türü ile Çin’e giriş yapıldıktan sonra ilk 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulması gerektiği unutulmamalıdır.

Çin Ziyaret Vizesi (F)

İş ya da araştırma amaçlı Çin’ e seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Daha çok kısa süreli, değişim ya da araştırma gibi nedenleri ile Çin’e gidilme durumlarında başvurulması gerekmektedir.

Çin Transit Vize (G)

Çin’den transit olarak yapılacak geçişlerde istenen vize türüdür.  Çin transit vize gerektiren durumlar, Çin dışında başka bir ülkeye giderken Çin güzergahında bulunan uçuşlar için geçerli olmaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta; Çin Halk Cumhuriyeti, bu tür uçuşlarda, Çin’de 24 saati aşmayan durumlarda yolculardan transit vizesini istememesidir. Bu da ancak havaalanından çıkmama şartına bağlanmış durumdadır.

Çin üzerinden başka bir ülkeye yapılacak olan yolculuklarda, 24 saati aşan bir süre Çin’de bulunmanızı gerektiren bir durum oluşacak ise Çin transit vizesi almanız gerekmektedir.

Çin transit vize gerektiren bir durumda vizenizin olmaması durumunda kontrol noktalarında farklı sorunlar ve yaptırımlar ile karşılaşmanız muhtemeldir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için seyahat planınızı önceden belirlemeli, yapacak olduğunuz uçuşun rota ve saatlerini kontrol etmeniz tarafımızca tavsiye edilmektedir.

Çin Basın Mensubu Vizesi (J1)

Çin’de bulunan yabancı ülke basın kuruluşu çalışanlarının 180 günden fazla kalmaları durumunda kendilerinden istenecek olan vize türüdür. BU vize türüyle ülkeye giriş yapacak olan kişilerin, ülkede bulundukları yerin yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü Giriş ve Çıkış İdare Şubesi’ne başvuruda bulunması gerekecektir. Bunun yanında Dışişleri Bakanlığı vize bildirim yazısı ile çalışılan medya kurumundan da yazı istenmektedir.

Çin Basın Mensubu Vizesi (J2)

Basın çalışanlarının başvuracağı bu vize türü, J1 vizesinden farklı olarak ülkede 180 günden az süre için ülkeye seyahat etmek durumunda olan gazetecilerin başvuracağı vize türüdür. Bu vize türüyle ülkeye yapılacak olan girişlerde, Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan vize yazısı ya da çalışılacak olan basın kuruluşundan alınacak olan resmi yazı istenmektedir.

Çin Turistik Vize (L)

Turizm amaçlı Çin seyahatinde bulunmak isteyen vatandaşların başvurması gereken vize türüdür. Bunun yanında 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren Çin Devleti bireysel turist vize başvurusu kabul etmemektedir. Çin turist vizesi başvurusu için turist grup başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Çin Ticari Vize (M)

Ticari faaliyette bulunmak isteyen kişilerin Çin seyahati için başvurmak zorunda olduğu vize türüdür.

Çin Aile Birleşimi Vizesi (Q1)

Çin’de oturum almak ve aile birleşimi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin almak zorunda olduğu vize türüdür.

Çin Akraba Ziyareti Vizesi (Q2)

Çin’e kısa süreli, 180 günden az seyahat amaçlı ziyaret için verilen vize türüdür.

Çin Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi (R)

Sanatçı, ya da Çin’e hayati önem taşıyan durumlarda gitmek zorunda olan kişiler için tanımlanmış vize türüdür.

Çin Mesleki Eğitim Vizesi (S1)

Ziyaret amacıyla Çin’de 180 günden fazla kalmak üzere Çin’de ikameti bulunan aile bireylerinin yanına giderek 180 günden uzun süre kalmak isteyen kişilerin alması zorunluolan vizedir.

Çin Eğitim Vizesi (S2)

S1 vizesi ile aynı kategoriye sahip vize türü, Çin’ de 180 günden az kalmak istenmesi durumunda başvurulması zorunlu olan vizedir.

Çin Öğrenci Vizesi (X1)

Çin’de öğrenim görmek isteyen ve 180 günden fazla ikamet etmeyi amaçlayan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Çin Öğrenci Vizesi (X2)

Çin’de öğrenim görmek amacıyla bulunup, 180 günden daha kısa sürede ikamet etmeyi amaçlayan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Çin Çalışma Vizesi (Z)

Çin’e çalışmak amacıyla gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Yapılacak olan çalışma vizesi gerekli evrakları arasında çalışılacak olan kurumdan yazı istenmesinin yanında, ülkeye giriş yapıldıktan sonraki ilk 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunmak zorunludur.

Gri Pasaport Çin'de Geçerli mi?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin uygulamış olduğu vize politikası gereği farklı türde pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, sahip oldukları pasaportlara göre farklı vize kategorilerinde değerlendirme yapılmaktadır.

Gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin’e yapacak oldukları seyahatler için 30 günü aşmaması kaidesi ile Çin vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Gri pasaport sahiplerinin 30 gün için Çin vizesinden muaf olmalarının yanı sıra sundukları pasaportların, Çin seyahati dönüşünden itibaren en az 6 ay süreyle geçerliliklerinin olması gerekmektedir.

30 günü aşan seyahatler için ise gri pasaport sahipleri de dahil vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Gri pasaport dışında pasaport sahibi olan kişilerin Çin vizesi almaları zorunludur. Bunun için web sitemizde yer alan vize türleri ve alım koşullarını inceleyebilirsiniz.

Hususi Pasaport Çin'de Geçerli mi?

Çin vize rejiminde hususi pasaport sahibi kişiler de hizmet ve diplomatik pasaport sahibi kişilerle birlikte 30 günü aşmayan seyahatler için Çin vizesi almalarına gerek yoktur. Çin vize rejiminde hususi pasaport sahibi kişilerin de vizesiz olarak seyahat edebilmeleri için pasaportlarının geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.

Yeşil Pasaport Çin’de Geçerli mi?

30 günü aşan seyahatler içinse yeşil pasaport olarak da adlandırılan hususi pasaport sahiplerine Çin vize uygulamakta olup seyahat amaçlarına uygun Çin vizesi türü için başvuruda bulunması gereklidir. Hususi pasaportla Çin vize başvurusunun olumlu olarak sonuçlanabilmesi için pasaportun geçerlilik süresi yine planlanan seyahat sonrası en az 6 ay olmalıdır.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi nasıl alınır? sorusunun cevabı, Çin’e yapılması planlanan seyahat kapsamına göre çeşitlenmektedir. Yapmayı planladığınız seyahat doğrultusunda farklılaşacak olan vize türlerinin evrakları da değişmektedir. Çin vizesi başvurularınızı şahsen, konsolosluklara yapabileceğiniz gibi Vize Merkezi aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Merkezi Çin vize danışmanlarımız, yapacak olduğunuz seyahatin gerektireceği vize kategorisini belirleyerek bunun için gerekli olan evrak listesini tarafınıza iletecektir.

Çin Konsolosluğu, uzun ya da kısa süreli Çin seyahatleri için farklı vize kategorileri belirlemiştir. Bunun yanında Çin’e yapılacak olan seyahatin amacı, medeni durumunuz, ülkede ne kadar süre kalacağınız gibi kriterler doğrultusunda da vize kategoriniz değişiklik gösterecektir. Farklı vize kategorileri çerçevesinde vize gerekli evrakları da değişiklik gösterecektir.

Çin vizesi nasıl alınır yanında vize başvurusuna yönelik birçok ek bilgi de talep edilenler arasındadır.  Vize Merkezi aracılığı ile Çin Vizesi başvurunuzu gerçekleştirebilir, yorulmadan ve sorunsuz bir şekilde vizenizi elde edebilirsiniz. Vize gerekli evrakları ve diğer detaylar için uzman vize danışmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti devleti tarafından konsolosluklar, ülkeye giriş işlemleri, vize verme ve diğer dış temsilcilik işlemlerini gerçekleştirmek üzere görevli bulunmaktadır. Vize Merkezi aracılığı ile sizin adınıza vize başvurusunda bulunabilir, tüm vize işlem ve takip süreçlerini gerçekleştirebilmekteyiz.

Çin vize başvurusu, gerekli evrak listesi ve seyahat planınız doğrultusunda başvuru yapmanız gereken vize türünün belirlenmesi konusunda vize danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaklardır. Detaylı bilgi ve evrak listesine web sitemizden ulaşabileceğiniz gibi, uzman Çin vize danışmanlarımızdan da tüm detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çin’e yapmayı planladığınız seyahatinizin gerektirdiği vizenin belirlenmesi ardından uzman vize danışmanlarımız, başvurusunda bulunmak zorunda olduğunuz vize türü gerekli evraklarını tarafınıza iletecektir. İletilen liste doğrultusunda tamamladığınız evrakların tarafımıza iletilmesi ile sizin adınıza vize başvurusunda bulunulacaktır. Vize başvurunuzda bulunarak tüm süreci yürüten danışmanlarımız, sorunsuz ve hızlı bir şekilde alınacak olan vizenizi tarafınıza ileterek süreci tamamlayacaktır.

Çin Vize Başvurusu 2024

Çin vize başvurusunda bulunmak için öncelikle seyahatinizin gerektirdiği vize kategorisinin belirlenmesi gerekmektedir. Turizm, ticaret, eğitim, aile ziyareti gibi farklılaşan vize kategorileri içerisinde seyahat planınıza uyan vize kategorisini belirlemek, vizenizin onaylanması açısından önemlidir.

Vize türlerine göre farklılaşan vize evrakları, gidiş amacınız doğrultusunda sunacağınız, seyahat planınızı destekleyecek olan belgeleri içermektedir. Uzun süreli bir seyahat için davetiyenizin bulunmaması ya da konaklama planınızın uzun vadeli olmaması vizenizin ret almasını olası kılacaktır. Dolayısıyla vize evraklarınızın birbiriyle çelişmemesi, eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir.

Çin vizesi başvurusunda bulunurken unutulmaması gereken önemli detaylardan biri de davetiyedir. Çin turistik vizesi, Çin aile ziyareti vizesi ve Çin ticari vizesi için davetiyenizin bulunması zorunludur. Çin turistik vizesi için Çin’de bulunan bir turizm acentesinden alınabilmektedir. Aile ziyareti ve ticari vize başvurusu için gerekli olan davetiye türleri ise, aile ziyareti için Çin’de bulunan aile üyesi tarafından yollanması gerekirken, ticari vize davetiyesi ise ticari ortak tarafından yollanmak zorundadır.

Davetiyelerin, Çin’e gitme amacını açık ve net bir şekilde ifade etmeli. Ayrıca Çin’de ne kadar süre kalacağınız, masraflarınızın nasıl karşılanacağı gibi detaylar da konsolosluğun dikkat edeceği diğer hususlar arasındadır.

Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu resmî sitesi üzerinden alınacak randevu sonrası vize türünüzün gerektirdiği evrakların toparlanması ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Standart vize evrakları yanında vize türünüze göre farklılaşabilecek olan ekstra evraklar ile pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunması gerektiğini unutmayınız. Tüm bu prosedürleri sizin adınıza gerçekleştirmek, vizenizin sorunsuz bir şekilde tarafınıza ulaştırılması için uzman vize danışmanlarımızın her zaman sizlerle olduğunu unutmayınız.
Çin vize başvurunuzun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi ve sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2024

Çin vizesi için gerekli evraklar listesi, başvuru yapılacak olan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Ülkeye gidiş amacınız başta olmak üzere birçok farklı kriter doğrultusunda başvurmanız gereken vize türü değişmektedir. Bu doğrultuda vize için hazırlamanız gereken evraklar da farklılaşmaktadır. Başvuracak olduğunuz vize türü ne olursa olsun, genel olarak konsolosluğa sunulması gereken genel evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Çin vize başvuru formu
 • En az 6 ay geçerliliği olan ve boş vize sayfası olan pasaport ve pasaporttaki bilgi kısmının fotokopisi
 • Fotoğraf (önden çekilmiş, başı açık, renkli, arka fonu açık, son zamanlarda çekilmiş)
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiye’de ikamet iznine olduğuna dair belge
 • Önceden Çin vatandaşı olup sonradan başka ülkenin vatandaşlığına geçen kişiler için eski Çin pasaportu (ilk defa Çin vizesine başvurulması halinde) veya eski Çin vizesi (daha önce Çin vizesi varsa)

Bununla birlikte Çin öğrenci vizesi, Çin turist vizesi, Çin çalışma vizesi gibi en çok başvurulan vize türleri çerçevesinde: Öğrenci vizesi için kabul alınan okulla ilgili evraklar, barınma ve yaşam masraflarını belgeleyen evraklar, bitirilen okul durumunu belgeleyen evraklar gerekli olacaktır.

Çin vizesi için gerekli olan evraklar listesini hazırlarken uzman vize danışmanlarımız ile irtibata geçerek, seyahat planınıza en uygun vize türünün belirlenmesi ve bunun için gerekli evrakların listesini talep edebilirsiniz.

Çin vizesi için gerekli olan evraklar konusunda daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Çin vizesi fotoğraf ölçüsü konsolosluk tarafından belirlenmiş olup istenilen ölçü ve özellikler dışındaki fotoğraflı başvurular kabul edilmemektedir. Yanlış formattaki fotoğraflı başvuruların reddedileceğini belirtir, diğer evraklarda da gösterilmesi gereken özenin gösterilmesini tavsiye ederiz. Çin vizesi fotoğraf ölçüsünün, vize başvurusunda dikkat edilen ilk ve en önemli kriter olduğunu belirtmek isteriz.

Çin vizesi fotoğraf ölçüsü 33*48 mm olmalıdır. Bunun yanında fotoğraf alanında yer alan yüzünüzün oran ve ölçüsü de önemlidir. Fotoğrafın genel alanı ile orantılı, kafanızın genişliği 15-22 mm arasında yer almalıdır. Kafanızın yer aldığı alan uzunluğu ise 29-33 mm arasında olmak zorundadır. Başınızın bittiği nokta ile fotoğrafın bittiği alan arası 3-5 mm arasında olması gerekmektedir.

Çin vizesi fotoğraf ölçüleri yukarıda belirtildiği gibi olmak zorundadır. Elektronik sisteme işlenmesi dolayısı ve belirli bir standart sağlanması zorunluluğu gereği bu ölçülerin dışındaki fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Çin vizesi fotoğraf ölçüleri yanında çekilecek olan fotoğrafın arka fonu beyaz ve genel fotoğrafın renkli olması gerekmektedir. Çin vizesi fotoğraf ölçüsü, tüm vatandaşlar için geçerli olup başın sadece dini gerekçeler ile kapatılabileceği bunun ise yalnızca kafa ile sınırlı olduğu, yüzün hiçbir yerinin kapatılamayacağını belirtmek isteriz.

Çin Vize Randevusu 2024

Çin vize randevuları 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlanan yeni prosedür gereği internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Ayrıca randevularda parmak izi beyanı zorunlu tutulmuştur. 14 yaş altı ve 70 yaş üstü vatandaşların muaf tutulduğu parmak izi uygulaması, 2018 yılı öncesi Çin vizesi sahibi kişilerin de yeni başvurularında parmak izi beyanını zorunlu kılmıştır.

Çin vizesi başvurusu kişi tarafından bizzat yapılacak ise, internet üzerinden şahsen yapılmak zorundadır. Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu resmî sitesi üzerinden alınabilecektir. Başvurunuzu sizin adınıza yapıp, tüm süreci yürütmemiz durumunda vize randevu başvurunuz sizler adına vize danışmanlarımızca yapılmaktadır.

Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahibi T.C vatandaşları ile parmak izi veremeyecek durumda olan bedensel engelli vatandaşlarımız parmak izi uygulamasından muaf tutulmaktadırlar.

Tüm süreç hakkında detaylı bilgi almak, vize türünüzün belirlenmesi ve gerekli evrak listesi için uzman Çin vize danışmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Çin Vize Başvuru Formu 2024

Çin vize başvuru formu ve diğer evrakların eksiksiz ve çelişkili olmaması Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğunun, vize başvurusunda bulunan vatandaşların başvurularında dikkat ettikleri aşamaların başında gelmektedir. Çin vize başvurunuzu gerçekleştirirken tamamlamanız gereken evrakların başında Çin vize başvuru formu gelmektedir. Online Form için tıklayınız.

Çin vize başvuru formu, sizin ve seyahat planınız hakkında en net ve özet bilgileri içerdiğinden doğruluğu önem arz etmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu, bu form ile seyahat ve vize talebiniz ile sizin hakkında ilk izlenimi edinecektir. Başvuru formundaki herhangi bir eksiklik ya da çelişen ifade ya da evrak beyanı vize başvuru talebinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Çin vize başvuru formu, ülkeye neden seyahat etmek istediğinizi, ülkede ne kadar süre kalmayı planladığınızı, ülkede geçireceğiniz süre içerisinde neler yapmayı planladığınız gibi bilgilerin özet halini vermektedir. Başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgileri destekleyen evraklar da ekte yer almak zorundadır.

Ülkeye yapılacak olan ziyaretin içeriği ve sebebi tam ve net bir şekilde beyan edilmek zorundadır. Bu gibi detayların vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması açısından önem arz ettiği için konu hakkında uzman vize danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Çin vize başvuru formu eksiksiz ve doğru tamamlandıktan sonra başvurmak durumunda olduğunuz vize türü gerekli evraklarını tamamlamanız gerekmektedir. İstenen evrakların başvuru formunda beyan edilen bilgileri destekleyici nitelikte olması da yine önemlidir.

Çin vize başvuru formu ve vize gerekli evrakları listesi ile bunların hazırlanması konusunda uzman vize danışmanlarımız sizin adınıza tüm bu süreçleri yönetmektedir. Çin vize başvuru formunun doldurulması ve evrak listesi talebi ile başvuru gerçekleştirmek için bizlerle müşteri hizmetleri Çin vize hattından  0 212 970 05 31 irtibata geçiniz.

Çin Vize Ücreti 2024

Çin vize ücreti, başvuru yapmak istediğiniz vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu, ülkeye yapılacak olan ziyaretleri farklı kategorilerde değerlendirerek, bu doğrultuda vize türleri belirlemiştir. Seyahat içeriklerine göre değişen vize türleri de kategorilerine göre farklı fiyatlandırmalara tabi tutulmaktadır.

Çin turistik vize başvurusunda ülkeye giriş çıkış süreleri ve sayıları bu fiyatlandırmayı belirlerken uzun süreli Çin vizelerinde alınmak istenen oturum izni süreleri yine fiyatlandırmada belirleyici etken olmaktadır.

Çin vize ücreti yanında vize evrakları da bu farklı kategoriler çerçevesinde değişmektedir. Çin vize ücretlerini belirlemek yetkisi Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin vize ücretleri, Çin vize başvurunuzu şahsen gerçekleştirmeniz durumunda bizzat yatırmanız gereken bir prosedürler arasındadır.

Çin vize başvurunuzu tarafımızca gerçekleştirmeniz durumunda konsolosluğun talep ettiği ücret ve hizmet bedellerini Vize Merkezi’ne yatırarak, konsolosluğa gitmeden vize alma sürecini tamamlayabilirsiniz.

Çin vize ücretleri, vize başvurusu ve konsolosluk evrak işlemleri için alındığından vizenizin reddedilmesi durumunda iade edilmemektedir. Çin vize ücreti hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vizesi başvurusu ve vize türünüze göre farklılaşabilen evrakların konsolosluğa teslimi ile tamamlanmaktadır. Bu aşamadan sonra konsolosluğun başvuru evrakınızı değerlendirmesi aşaması devreye girmektedir. Bu aşamada vizenizi onaylama, reddetme yetkisi Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu’na aittir.

Vize başvurunuzu değerlendirmeye alan konsolosluğun, sunduğun evrakların ve vize türünüzün içeriğine göre sizlerden ek evrak isteme hakkı olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Çin vizesi sonuçlanma süresi, eksik evrakların tamamlanması ya da ekstra evrak talebinin doğması gibi durumlarında uzayabilmektedir.

Sunulan evrakların yeterli olması halinde ortalama olarak 7 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanmaktadır. Ancak vize başvurusunun yapıldığı dönemlerde yaşanabilecek muhtemel yoğunluklar ya da resmi tatiller gereği, bu sürenin uzama ihtimalinin olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Çin vizesinin kaç günde sonuçlanacağı yukarıda belirtilen muhtemel durumlardan ötürü net olmamaktadır. Bu nedenle planlanan seyahat planınızdan önce başvurunuzu tamamlamanızı, seyahat planınızın aksamaması adına tavsiye etmekteyiz.

Çin vizesi kaç günde çıkar sorusu, vize gerekli evrakları, seyahatinize uygun vize türünüzün belirlenmesi gibi tüm detaylar için uzman Çin vize danışmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Çin Vize Reddi 2024

Çin vize reddi, Çin vize başvuru formunda sunmuş olduğunuz bilgiler ile formun ekinde sizden istenecek olan gerekli evrakların uyuşmaması durumunda karşılaşılabilecek bir durumdur. Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğu, başvuru dosyanızdaki bilgilerin tutarlı olması ve doğru bilgiler içermesine önem vermektedir.

Uluslararası seyahat gerçekleştirmenizden ötürü de ayrıca, sunacağınız yanlış bilgi ve beyanların cezai yaptırımlarının olacağının da unutulmaması gerekmektedir. Çin vize reddi, planladığınız seyahat süresinin dışında konaklama rezervasyonu sunmanız, seyahat amacınız dışında talepler içerecek planların ifadesi ve evrak sunumunda bulunmak ya da bu konularda tereddüt yaratmanız durumunda gerçekleşebilir.

Sunacağınız evrakların resmi ve doğru olmaması durumunda da yine vizenizin reddedilme ihtimali vardır. Çin vizesi başvurusunun reddi ancak konsolosluk yetkisinde gerçekleşebilecek resmi bir işlemdir. Bu konuda Vize Merkezi olarak bir kararda bulunmamız söz konusu olmamaktadır. Ancak vize başvurunuzun en hızlı ve sorunsuz şekilde tamamlanarak, vizenizi almanız konusunda uzman vize danışmanlarımız ile resmi bir şekilde sizlere yönlendirme yapabilmekteyiz.

Çin vize reddi durumlarında konsolosluk tarafından istenen başvuru ve harç ücretlerinin iade edilmeyeceğinin belirtilmesi de önemli bir husustur. Çin vize reddi gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve seyahatinizi sorunsuz ve istediğiniz tarihte gerçekleştirebilmeniz için uzman Çin vize danışmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Çin Vize Acenteleri

Çin vize başvurusunda bulunurken planladığınız seyahat planını kapsamında farklı vize türü uygulamalarına tabi olmaktasınız. Her seyahat planı kendi içerisinde farklı evrak gerektireceğinden bunların eksiksiz tamamlanması vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına önemlidir.

Vize Merkezi uzman Çin vize danışmanlarımız aracılığı ile seyahatinize en uygun vize türünü belirleyebilir, gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz.  Çin’e yapacak olduğunuz seyahat planı doğrultusunda, konsolosluğun belirlemiş olduğu kriterler gereği size ne uygun vize türünüzü belirledikten sonra gerekli evrak listesi sunmaktayız.

Tamamlayacağınız evrakların tarafımıza iletilmesi ile kurumumuz uzman vize danışmanları sizin adınıza vize başvurusunda bulunmaktadır.

Evraklarınızın tamamlanması ile konsolosluğa sunularak vize onayınız beklenmektedir. Yaklaşık olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanan vize başvurunuz neticesinde vizeniz tarafınıza sorunsuz bir şekilde iletilmektedir.

Çin Vizesi İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çin vizesi işlemlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok husus söz konusudur. Vize çeşitliliği ve evrakların niteliği sebebi ile dosyanın eksiksiz olarak başvuruya verilmesinde dikatli olunması gerekmektedir.

Çin vizesi için gereken evraklar nelerdir?

Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluklar aracılığı ile ülkeye girişlerde, ziyaret amaçları doğrultusunda çok farklı kategorilerde vize türleri geliştirmiştir. Bu şekilde ülkeye yapılacak olan giriş ve çıkışların kategorilere ayrılarak hem vize işlemlerinin hızlı ve eksiksiz tamamlanması hedeflenmektedir. Her vize kategorisine ait belgeler farklı olailmekte ve kişinin özellikleri de bu belgelerde belirleyici olmaktadır. Bu nedenle uzmanlarımızdan evrak listenizi temin ederek işlemlerinizi başlatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Çin turist vizesi için istenilen davetiye ile ticari vize davetiyesi aynı mı?

Çin turist vizesi için gerekli olan davetiye yazısı, ticari amaçlı seyahatlerde istenen davetiye yazısından çok farklıdır. Eğitim için ülkeye yapılacak olan vize türü, uzun süreli konaklama için ülkeye girişte kullanılan vize türünden farklıdır dolayısıyla kişiden istenen evraklar da farklılık gösterecektir. Bu doğrultuda kişi, planlamış olduğu seyahatin mahiyetini, kalış süre ve amacını net bir şekilde belirlemelidir. Aksi durumda tutarsız beyanlardan ötürü vize başvurusunun reddi bile mümkün olabilmektedir.

Çin vizesi için aranan şartlar nedir?

Çin vizesi için aranan şartlar seyahat sebebinize göre değişecektir. Vize başvurusunda bulunurken pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfanın bulunması ve pasaportunuzun geçerlilik süresinin de dönüş tarihinden itibaren devamlılığı olması atlanmaması gereken bir detaydır. 2018 yılında başlanan parmak izi uygulaması gereği, eskiden vize alınmış olsa dahi konsolosluk tarafından kişiden parmak izi uygulamasının isteneceği unutulmamalıdır. Uzun süreli vize başvurularında ülkeye girişten sonraki ilk 30 gün içerisinde ülke emniyet ve dış ilişkiler ofisinden oturum başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Çin turist vizesi, eğitim vizesi, Çin çalışma vizesi ya da Çin ticari vizesi gibi farklı kategorilerdeki vize türlerinden seyahat planınıza en uygun olanını belirlenmesi konusunda da uzman Çin vize danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

Çin Vizesi Ofisleri

Çin ile ilgili sizden gelen sorular

60 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Çin Aile Ziyareti Vize Randevusu
  N. K, 01 Ara 2023, 14:57

  Eşim Shanghai de özel bir hastanede doktor olarak çalışmakta. Onu ziyaret edeceğim. 3 ay kalacağım. Benim yeşil pasaportum var. Çin aile ziyareti vizesi almam gerekiyor mu? Çin aile ziyareti vize randevusu nereden ve nasıl alabilirim? Randevu alırken istenen bilgiler ve evraklar nelerdir? Bu vize ne kadar süre için geçerlidir? Ne kadar sürede çıkar?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin Aile Ziyareti Vize Ücretleri
  y. t, 01 Ara 2023, 14:51

  Çok kısa bir süre sonra Çin’de çalışan babamı ziyaret edeceğim. Çin aile ziyareti vizesine başvuruda bulunacağım. Çin aile ziyareti vize ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim? Çin konsolosluğunu aradım ama cevap alamadım.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin Aile ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  z. s, 01 Ara 2023, 14:44

  Kız kardeşim Çin vatandaşı ile geçen yıl evlendi ve orada yaşıyor. Ben ve annem kendisini ziyaret edeceğiz. Ziyaret süresince kardeşimin evinde kalacağız. Çin aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunacağız. Çin aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Kardeşimin eşi Çin vatandaşı olduğu için evrakları o mu göndermeli?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin Aile Ziyareti Vize Başvurusu
  z. s, 01 Ara 2023, 14:38

  Kızım geçen yıl Çin’deki bir özel okuldan iş teklifi aldı ve kabul etti. Şu anda Pekin’de yaşamaktadır. Ben ve eşim kızımızı ziyarete gideceğiz. Çin aile ziyareti vize başvurusu yapmamız mı gerekiyor? Bu vize başvurusunu nasıl ve nereye yapabiliriz?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin Ticari Vize Randevusu
  k. z, 01 Ara 2023, 14:30

  Çin’den almış olduğumuz makinelerin kurulumu için fabrikamızdan 5 teknik elemanımızı eğitime Çin’e göndereceğiz. Bu kişiler için Çin ticari vize başvurusu yapacağız. Ticari vize başvurusu yaparken randevu almamız gerekiyor mu? Çin ticari vize randevusu nasıl ve nereden almalıyız? Randevu alırken istenen bilgiler ve evraklar nelerdir? Bu vize ne kadar süre için geçerlidir? Ne kadar sürede çıkar?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çin için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp