Çin Vizesi

Çin Vize İşlemlerinde vize evrakları koşullara ve vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak seyahat amacınıza uygun Çin vizesi evraklarının listesini içeren bilgilendirme e-mail’ini talep edin. Evrak listesi tarafınıza gönderilecektir.

Çin Halk Cumhuriyeti Devleti, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili vatandaşlarını vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Çin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Çin Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Çin’e kısa süreli seyahatler için vize müracaatları,  vize başvuru işlemleri için yetkili turizm seyahat acenteleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Çin vize başvuruları için Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Ankara Çin Büyükelçiliğine şahsen gelmenize, başvurunuzu şahsen yapmanıza gerek yoktur. Türkiye'nin neresinde ikamet ederseniz edin Çin vize başvuru evraklarını kargo ile tarafımıza göndermeniz halinde Çin vizesi başvurularınızı vakit kaybetmeden sizin adınıza gerçekleştireceğiz. Vize Merkezi şubelerimizin bulunduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız İstanbul Çin Vize Merkezi veya Ankara Çin Vize Merkezi ofislerimize elden evrak teslimi yaparak da başvuru işlemlerini başlatabileceklerdir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak vize başvurularında evraklar eksiksiz ve size tam belirtildiği şekliyle temin edilmelidir. Çin vizesi başvuruları Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır. 

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi başvurularında ilk olarak başvuru sahibi seyahat amacına uygun vize türü belirlemelidir. Çin vizesi Çin vize makamlarınca verilen Çin’e giriş-çıkış veya Çin’den transit geçiş yapmak isteyenlerden alınan vize türüdür. Çin vize yetkilileri yabancılara kimliklerine, Çin’e gerçekleştireceği seyahat niyetine ve pasaport tiplerine göre vize vermektedir.  

Çin Turistik Vizesi ve Çin Ticari vizesi kapsamında çok çeşitli sayıda Çin vizesi mevcuttur. Bunlar Çin’de kısa süreli kalışları içeren vize türleridir. Uzun süreli Çin vizesi başvuruları Çin’in Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine doğrudan yapılabilmektedir.

Çin vizesi işlemleri için seyahat amacına uygun vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Çin turistik ve ticari vize evraklarına ve bu vize türlerine uygun vize uygulamasına dair bilgileri Çin Vize İşlemleri menüsü altında görebilirsiniz.

Vize Merkezi Çin departmanı uzman temsilcileriyle önceliklerinize uygun Çin vize başvurunuzu yapmanızda size destek olmaktadırlar. Çin vize işlemlerinde şehirlere göre bölge ayrımı olmadığından ve konsoloslukta bulunma zorunluluğu bulunmadığından işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirerek zaman kaybeden doğru evrak takibiyle ihtiyacınız olan vizeyi almanızda yardımcı oluyoruz.

Çin Vize işlemlerinde vize sonucuna dair son karar yetkisi Çin Konsolosluklarına aittir. Vize Merkezi güncel evraklarla başvuru işlemlerinizi sizin adınıza yaparken, size daha iyi hizmet verebilmemiz için durumunuza özel koşulları temsilcilerimizle paylaşmanız işlemlerinizin kolayca sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaportunuz: Çin vizesi işlemlerinde kullanacak olduğunuz pasaportun geçerlilik kriterleri şunlardır; seyahat sonrası en 6 ay geçerlilik, son 10 yıl içinde alınmış olmalı, vize etiketi basılması için en az 2 voş sayfası olmalıdır. Çin vize işlemlerinde eski pasaportlar da ibraz edilmektedir ve eğer eski pasaport yok ise veya kullanılamayacak durumda ise bu durumun bir dilekçe ile bildirilmesi gerekmektedir. Dilekçenin alınacağı kurum vize başvuru sahibinin çalıştığı şirket yetkilisidir. Bu şekildeki dilekçe İngilizce olarak yazılmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Çin’den Alınan Davetiye: Çin’de gidilecek bölge valiliğinden onaylı davetiye barkod numarası ile birlikte ilgili Konsolosluğa mail yolu ile iletilir. Çin ticari vizesi için ilk kez başvuruda bulunuluyorsa Çin’deki firmanın iletişim bilgilerini içermesi gereken davetiye yetkilinin imzasını ve firma kaşesini taşıyarak antetli kağıda basılı olmalıdır.

Fotoğrafınız: 2 adet verilecek olan fotoğraflarınız Çin konsolosluğu vize yetkilerinin belirlediği ebatta yani 33X48 mm olmalıdır. Beyaz fonu olan fotoğrafınızın güncel halinizi yansıtmalıdır.

Şirket evraklarınız: sahibi olduğunuz veya çalışmakta olduğunuz şirkete ait imza sirküleri, firmanın ticari sicil gazetesi, vergi levhası ve faaliyet belgesi başvuru dosyanızda olmalıdır. Faaliyet belgesinin orijinal olması zorunluyken, diğer şirket evraklarının fotokopisi ibraz edilebilmektedir. Çin vizesi işlemlerinde gerekeli olan şirket evraklarının güncel olması gerektiğini unutmayınız.

Vize talep dilekçesi: Bu dilekçe eski pasaportlar hakkında yazılan dilekçeden farklıdır. Şirket sahibi tarafından yazılan dilekçenin noter onaylı olması gerekmektedir.

Çin Vize Evrakları ile ilgili Önemli Not:

Bu evrakların dışında başvuru yaptığınız vize türüne göre kimliğinizin fotokopisi, işe giriş bildirgeniz, SGK Hizmet dökümü, sabıka kaydı, ikametgah belgesi, banka hesap özeti gibi evrakları da Çin vize işlemlerinde başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Durumunuza özel eksiksiz evrak listesini öğrenmek için Vize Merkezi Çin departmanımızı arayın. Çin Konsolosluğunun ek evrak ve mülakat talep etme hakkını saklı tuttuğunu belirtmemizde fayda var. Karışık vize prosedürleri içinde zaman kaybetmemek için Vize Merkezi danışmanlarımızla yapacağınız görüşmeler sürecin sağlıklı ilerlemesine neden olacaktır.

Çin Vizesi Ücreti

Çin vizesi ücreti seyahat amacı, vize türü ve talep edilen Çin’de kalış süresine göre değişmektedir. Çin vize ücretleri dönemsel olarak da güncellenebilmektedir. Çin’e seyahat amacınız turistik, ticari, özel ziyaret, eğitim, konferans katılımı, ticari faaliyetle ilgili görüşmeler, iş görüşmeleri, arkadaş ziyareti biçiminde olabilir. Turistik vize başvuruları seyahat acentelerinin düzenlediği Çin turlarını kapsayabileceği gibi kişisel turistik amaçlı ziyaretleri de kapsayabilmektedir. Çin turistik vizesi tek veya çift girişli alınabilmektedir. Giriş sayısı bittikten sonra yeni bir vize başvurusu yapılarak ülkeye giriş yapılabilmektedir. Çin ticari vize başvuru ücretleri de 3 aylık tek girişli veya 6 aylık tek veya çift girişli vize taleplerine göre farklılık göstermektedir. 1 yıllık çok girişli vize taleplerinde talep edilen evrakların incelenme süresi de göz önünde bulundurulmaktadır. Uzun süreli Çin vize talepleri çalışma vizesi gibi türleri kapsamaktadır ve sürenin uzunluğuna göre Çin vize ücreti farklık göstermektedir. Çin vize ücreti Çin Konsolosluğunun yetkisi dahilinde değişmektedir ancak başvurular yetkili acenteler tarafından kabul edildiğinden ücret bilgisine dair bilgiyi ilgili yetkili seyahat acentelerinden almanız mümkündür. Seyahat tarihte yakın bir tarihte ücretler hakkında bilgi almanız yerinde olur. Çin vize ücretleri konjonktürel olarak da ülkelerin ikili sosyal ve ticari ilişkilerinin durumuna göre de değişebilmektedir.

Çin Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Çin vizesi işlemleri süreci eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde ortalama olarak 7 iş günü sonunda vize sonucu açıklanır ancak Çin vize başvurularındaki tek karar merci olan Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği başvuru dosyasının daha dikkatle incelemek için bu süreyi daha uzun tutabilir veya eksik evrak talebi olduğu durumlarda başvuru evrakları tamamlanmamış sayıldığından vize çıkış süresi uzayabilir. Başvurunun konsolosluğu kapalı olduğu tatil günleri gibi tarihlere denk geldiği günlerde de işlem süresi uzayabilir. Başvurudan önce bunun

 

Çin Vize Türleri

Çin C Vizesi = Taşımacılıkla ilgili görevleri kapsayan C vizesi için havacılık, denizcilik sektöründe uluslararası çalışan mürettebat ve aileleri ve ayrıca karayolu taşımacılığı sektöründeki şoförler başvuru yapabilir.

Çin D Vizesi =  Çin’e sürekli oturum izni başvurusu yapan kişilere verilmektedir.

Çin F vizesi =  İş ve araştırma amaçlı ziyaretlerde kullanılan vize türüdür.

Çin G Vizesi = Transit vize türü

Çin J1 Vizesi = Yabancı basın kurumu temsilcilerinin Çin’de 180 günden fazla kalacakları durumda talep ettikleri vize türüdür.

Çin J2 Vizesi = Yabancı basın kurumu temsilcilerinin Çin’de 180 günden az kalacakları durumda talep ettikleri vize türüdür.

Çin L Vizesi = Çin turistik vize kategorisi

Çin M Vizesi =  Çin ticari vize kategorisi

Çin Q1 Vizesi = Aile Birleşimi ve Çin’de oturum amaçlı vize türüdür.

Çin R Vizesi = Sanatçılara ve hayati aciliyet içeren durumlarda Çin’e gitmesi gerekenlerin başvurduğu vize türü

Çin S1 Vizesi= Çin eğitim ve öğrenim vizesi

Çin Z Vizesi = Çin’de çalışma amaçlı gidenlerin başvurması gereken vize türüdür. 

 

Çin Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize Merkezi Çin Vize Temsilcileri, Çin vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Çin uyruklu yabancıların ve üçüncü ülke vatandaşlarının Çin vize başvuruları için konsolosluğa şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Söz konusu kişiler başvurularını firmamız aracılığıyla gerçekleştirseler dahi Çin Konsolosluğu mülakat talep edecektir.

Çin Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve Çin vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Çin vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Vize Merkezi vize danışmanlarını telefonla arayak temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın.

Çin vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...