Çin Konsolosluğu

Çin Konsolosluğu

Çin Büyükelçiliği ve Çin Konsolosluğu diğer devletler ile ticari ve politik ilişkiler kurma, ülkelerin mülki amirlikleri, bunlarla vize işlemleri, ticari paylaşımlar yapma gibi konularda hizmet vererek temsilcilik yapma görevi üstlenmektedirler. Bunun yanında kendi vatandaşlarının diplomatik işlemleri ve diğer ülke vatandaşlarının ülkede dolaşımı için vize işlemlerini yürütmek için Çin Halk Cumhuriyeti Devleti  tarafından görevlendirilmiş bulunmaktadır.

Konsolosluk Nedir?

Devletlerin diğer devletlerin başkentlerinde ve ticari ve turistik hareketliliği olan noktalarına; o ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, diplomatik işlemler ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurulan idari birimlerin ortak adı Konsolosluktur.

Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurması zorunlu değildir. Fakat ülke yönetimleri çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden ya da ülkeye ziyarete gelen vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla dış temsilcilikleri açmaktadır.
Açılan Konsolosluk merkezleri Büyükelçiliklere; Büyükelçiliklerde ilgili ülkenin Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak işlemlerini yürütürler.

Konsolos Kimdir?

Uluslararası ilişkiler kapsamında yürütülecek faaliyetler için ülkede bulundukları şehrin yöneticileriyle temasta bulunarak diplomatik temaslar kapsamında kendisine verilen görevleri yerine getiren kişilere “konsolos” adı verilmektedir. 

Çin Konsolosluğu

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Çin Halk Cumhuriyeti de hem vatandaşları hem de ülkeye kabul edecekleri ziyaretçilerin işlemlerine yönelik dış temsilcilikler görevlendirmiştir. Çin Konsolosluğu da bir Büyükelçiliğe bağlı olarak çalışmaktadır. 

Çin Konsolosluğu İşlemleri

Çin Konsolosluğu; vatandaşların vize ve pasaport işlemleri, dolaşım izinleri, ülkeye giriş çıkış izinlerinin onaylanması, vatandaşların doğum, ölüm, evlilik gibi kişisel durumlarının diplomatik süreçlerini nihayete erdirme görevlerini de üstlenmektedir. 
Aynı zamanda farklı ülkelerde bulunan vatandaşları ile kendi ülkesinde eğitim, sağlık, hukuki konularında çözüm, yol gösterme ve aracılık etme görevlerini de Çin Devleti adına yetkilendirilmiş bulunmaktadır.

Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildirler. Konsolosların görevlerini ifa ettikleri sırada bürokratik konu ve adli kovuşturmalarda belirli ayrıcalıkları bulunabilir. 
Çin Konsolosluğu binasının da diğer konsolosluk binaları gibi dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

Çin Konsolosluğu Görevleri

Çin Konsolosluğu, farklı bir ülkede bulunmanın getirdiği, vatandaşlık ve temsilcilik görevleri ile yetkilendirilmiş bulunmaktadır. 
Çin Konsolosluğu, ülke ikili ilişkileri, ticari hacimleri ölçüsünde anlaşmalar gereği uygulamalar, vatandaşlık işlemleri temsil ve hizmeti gibi görevlerle donatılmıştır. Ayrıca ülkeye giriş çıkış, vize ve pasaport işlemleri, vatandaşlık işlemleri gibi görevler de yine konsoloslukların görevleri arasındadır.

Çin Konsolosluğu görevlendirmelerindeki temel amaç: Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti ticari menfaatlerinin korunması, geliştirilmesidir. Ayrıca pasaport işlemleri ile tıbbi alanda, eğitim alanında menfaatlerin korunması ile yardım sağlanması, bulunulan ülkelerdeki otoriteler ile iletişim ve vatandaşların ölüm, doğum, evlilik, vatandaşlık gibi dünyevi olayları ile ilgilenmektir.

Çin Konsolosluğu Vize Başvuru

Çin Konsolosluğu vize başvuru ofisi akredite vize merkezleri aracılığı ile işlem almaktadır. Başvuru değerlendirmesi tamamıyla Konsolosluk yetkilileri inisiyatifindedir. Çin vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin Konsolosluk taleplerine uyma zorunluluğu vardır.
Çin Konsolosluk yetkililileri ve başvuru dosyalarında öncelikli üç konuyu inceleme altına almaktadır.

 • Vize başvuru dosyasında yer alan belgelerin gerçekliği
 • Her belgenin ana başvuru formu ve diğer evraklarla örtüşüp örtüşmediği
 • Güvenlik soruşturması ve
 • Vize ihlal durumu.

Çin Konsolosluğu’na teslim edilecek belgelerin eksiksiz ve doğru olması şarttır. Aksi takdirde olumsuz sonuç alınabilir. Çin vize işlemlerine dair bilgiye ilgili sayfadan ulaşabilir; daha fazla bilgi için 0212 970 05 53 Çin vize uzmanlarımızı arayabilirsiniz.

Çin Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

1-3 Ocak Yeni Yıl
31 Ocak Çin Yeni Arifesi
12 Şubat Çin Yeni Yılı
8 Mart Dünya kadınlar Günü
3-5 Nisan Kingming Festivali
23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs İşci Bayramı
2-4 Mayıs Ramazan Bayramı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
25 Haziran Duanvu Festivali
1 Temmuz Çin Komunist Partisinin Kuruluşu
9-12 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü
30 Ağustos Zafer Bayramı
1-7 Ekim Ay Festivali ve ayrıca Çin Kuruluş Yıldönümü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Çin Vize İşlemleri Detayları

Çin ile ilgili sizden gelen sorular

1 sorudan en popüler 1 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Çin vizesi randevusu 2021
  C.Şanlı, 29 May 2021, 17:48

  İyi çalışmalar diliyorum Vize Merkezi, vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Çin vizesi randevusu 2021 için son alınan kararlarla ilgili bilgi almak adına bu soruyu oluşturuyorum. Şahsen bulunmam gereken bir süreç söz konusu mu yoksa online olarak yapabilmem mümkün mü? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çin için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp