Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin Ankara Büyükelçiliği

Çin Ankara Büyükelçiliği görevlendirmesi gereği, Çin’e yapılacak olan kısa süreli seyahatler için gerekli olan vize başvuruları, yetkilendirilmiş olan acenteler ve firmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Burada karıştırılmaması gereken en önemli detay; vize başvuruları değerlendirmelerinin yine Çin Büyükelçiliği bünyesinde yine konsolosluklar tarafından yapıldığıdır.

Çin Ankara Büyükelçiliği vize başvurularının alınması, değerlendirilmesi ve diğer konsolosluk işleri için diğer illerde yer alan konsoloslukları görevlendirmiş bulunmaktadır. Vize başvuruları yetkilendirilmiş olan acenteler aracılığı ile yapılırken, acenteler tüm başvuruları vize başvuru sahipleri adına konsolosluklara iletmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin vize işlemleri ve Türkiye’de yaşayan Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri yani; pasaport ve kimlik belgesi işlemleri, doğum ve ölüm gibi işlemlerini yürütmekle yetkili tek kurum ve temsilcidir.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Vize Bölümünün çalışma saatleri, Çin'in resmi tatil ve Elçiliğin açılamayacağı özel günler dışında her Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri 09:30 - 12:00 arasındadır. Vize müracaatları ile ilgili gerekli tüm değerlendirmelerin yapılabilmesi için vize başvurusunun planlanan seyahat tarihinden en bir ay önce yapılması gerekmektedir.

Çin Büyükelçiliği Vize Bölümü normal şartlar altında başvurudan sonra bir hafta içerisinde işlemi sonuçlandırmaya çalışmaktadır.

Çin Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki dış temsilcilik görevi ile yetkilendirilmiş bulunmaktadır. Bunula birlikte konsolosluk görevi de üstelnmiş bulunmaktadır. Bu doğrultuda: Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının vatandaşlık işleri ile sorumludur. Aynı zamanda Ankara ve çevresinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının konsolosluk işleri de Ankara Büyükelçiliğince yürütülmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği Mesai Saatleri 2021

Çin Ankara Büyükelçiliği, yoğun iş temposu nedeniyle, başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile kendi vatandaşlarının taleplerine daha iyi hizmet vermek amacıyla Nisan 2018 tarihinden itibaren çalışma gün ve saatlerinde güncellemeye gitmiştir.

Standart bir şekilde belirlenen çalışma gün ve saatleri yanında her iki ülke resmî tatillerinin konsolosluğun izinli olduğu, bu tarih aralığında vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların, seyahat planlarının aksamaması adına önceden başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği çalışma gün ve saatleri şu şekildedir:
Pazartesi-Salı-Perşembe 09:00-12:00 saatleri arasında vize başvurusu.

Pazartesi-Salı-Perşembe 15:00-17:00 saatleri arasında vize gerekli evrak ve pasaport teslimi.

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport, seyahat belgesi başvurusu, belge tasdik, evlilik işlemleri ve benzeri başvuruları ise Pazartesi-Salı-Perşembe günleri saat 15:00-17:00 arasında yapılmaktadır.

Belirtilen gün ve saatler dışında belirtilmiş olan işlem talebiyle gidilmesi halinde işlemlerin yapılmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği Ankara 2021 Tatil Günleri

Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin Dışişleri Bakanlığı yetkisiyle Çin’in Türkiye’deki temsilcisi olması dolayısıyla ve aynı zamanda Türkiye’de faaliyet gerçekleştiren resmi kurum sıfatı olduğundan her iki ülkenin resmi tatil günlerinde çalışmamaktadır.

Belirtilen tarihler arasında vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, planladıkları seyahat tarihlerinin aksamaması adına, tatil günlerinden önce vize başvurularını tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri

1 Ocak 

Yeni Yıl

12 Şubat

Çin Yeni Yılı

8 Mart 

Dünya kadınlar Günü

04 Nisan 

Kingming Festivali

23 Nisan 

Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs 

İşci Bayramı

4 Mayıs 

Gençlik Günü

19 Mayıs 

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

13-14-15  Mayıs 

Ramazan Bayramı

25 Haziran 

Duanvu Festivali

1 Temmuz 

Çin Komunist Partisinin Kuruluşu

15 Temmuz 

Demokrasi ve Birlik Günü

19-20-21-22-23 Temmuz

Kurban Bayramı

30 Ağustos 

Zafer Bayramı

1 Ekim 

Ay Festivali ve ayrıca Çin Kuruluş Yıldönümü

29 Ekim 

Cumhuriyet Bayramı

 

 

Çin Vizesini Güvenilir Kanallardan Sorunsuz Alın

Yükleniyor...