Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin Büyükelçiliği Ankara görevlendirmesi gereği, Çin’e yapılacak olan kısa süreli seyahatler için gerekli olan vize başvuruları, yetkilendirilmiş olan acenteler ve firmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Burada karıştırılmaması gereken en önemli detay; vize başvuruları değerlendirmelerinin yine Çin Büyükelçiliği bünyesinde yine konsolosluklar tarafından yapıldığıdır.

Çin Ankara Büyükelçiliği vize başvurularının alınması, değerlendirilmesi ve diğer konsolosluk işleri için diğer illerde yer alan konsoloslukları görevlendirmiş bulunmaktadır. Vize başvuruları yetkilendirilmiş olan acenteler aracılığı ile yapılırken, acenteler tüm başvuruları vize başvuru sahipleri adına konsolosluklara iletmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği İşlemleri

Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin vize işlemleri ve Türkiye’de yaşayan Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri yani; pasaport ve kimlik belgesi işlemleri, doğum ve ölüm gibi işlemlerini yürütmekle yetkili tek kurum ve temsilcidir.

Çin Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki dış temsilcilik görevi ile yetkilendirilmiş bulunmaktadır. Bunula birlikte konsolosluk görevi de üstelenmiş bulunmaktadır. Bu doğrultuda: Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının vatandaşlık işleri ile sorumludur. Aynı zamanda Ankara ve çevresinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının konsolosluk işleri de Ankara Büyükelçiliğince yürütülmektedir.

Ankara Çin  Büyükelçiliği  İletişim Bilgileri 

Adres: Gölgeli Sok. No: 34 Gaziosmanpaşa / Ankara

Telefon: 0 (312) 436 06 28

Fax: 0 (312) 446 42 48

E-Mail: [email protected]

Web: http://tr.china-embassy.org/tur  

Çin Ankara Büyükelçiliği Mesai Saatleri 2024

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Vize Bölümünün çalışma saatleri, Çin'in resmi tatil ve Elçiliğin açılamayacağı özel günler dışında her Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri 09:30 - 12:00 arasındadır. Vize müracaatları ile ilgili gerekli tüm değerlendirmelerin yapılabilmesi için vize başvurusunun planlanan seyahat tarihinden en bir ay önce yapılması gerekmektedir.

Çin Büyükelçiliği Vize Bölümü normal şartlar altında başvurudan sonra bir hafta içerisinde işlemi sonuçlandırmaya çalışmaktadır.
Çin Ankara Büyükelçiliği, yoğun iş temposu nedeniyle, başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile kendi vatandaşlarının taleplerine daha iyi hizmet vermek amacıyla Nisan 2018 tarihinden itibaren çalışma gün ve saatlerinde güncellemeye gitmiştir.

Standart bir şekilde belirlenen çalışma gün ve saatleri yanında her iki ülke resmî tatillerinin konsolosluğun izinli olduğu, bu tarih aralığında vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların, seyahat planlarının aksamaması adına önceden başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği çalışma gün ve saatleri şu şekildedir:

 • Pazartesi-Salı-Perşembe 09:00-12:00 saatleri arasında vize başvurusu.
 • Pazartesi-Salı-Perşembe 15:00-17:00 saatleri arasında vize gerekli evrak ve pasaport teslimi.
 • Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport, seyahat belgesi başvurusu, belge tasdik, evlilik işlemleri ve benzeri başvuruları ise Pazartesi-Salı-Perşembe günleri saat 15:00-17:00 arasında yapılmaktadır.

Belirtilen gün ve saatler dışında belirtilmiş olan işlem talebiyle gidilmesi halinde işlemlerin yapılmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

Çin Büyükelçiliği Ankara 2024 Tatil Günleri

Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin Dışişleri Bakanlığı yetkisiyle Çin’in Türkiye’deki temsilcisi olması dolayısıyla ve aynı zamanda Türkiye’de faaliyet gerçekleştiren resmi kurum sıfatı olduğundan her iki ülkenin resmi tatil günlerinde çalışmamaktadır.
Belirtilen tarihler arasında vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, planladıkları seyahat tarihlerinin aksamaması adına, tatil günlerinden önce vize başvurularını tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri

1-3 Ocak Yeni Yıl
21-27 Ocak Çin Yeni Arifesi
12 Şubat Çin Yeni Yılı
8 Mart Dünya kadınlar Günü
3-5 Nisan Kingming Festivali
21 - 23 Nisan Ramazan Bayramı ve Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 - 3 Mayıs İşci Bayramı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
25 Haziran Duanvu Festivali
28 Haziran - 1 Temmuz Kurban Bayramı
1 Temmuz Çin Komunist Partisinin Kuruluşu
15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü
30 Ağustos Zafer Bayramı
1-7 Ekim Ay Festivali ve ayrıca Çin Kuruluş Yıldönümü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Çin Vizesini Güvenilir Kanallardan Sorunsuz Alın

Çin ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • 1 Haftalık Çin Turist Vizesi
  Y.K., 11 Şub 2023, 00:43

  Merhabalar pasaportum yeni ama birçok ülkeyi turistik amacı ile gezmek istiyorum Çin'i her zaman merak etmişimdir. Turist olarak en fazla 1 hafta gibi Çin de gezmek istiyorum. Bunun için yapmam gerekenler nelerdir? 1 haftalık Çin turist vizesi alabilir miyim?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin vizesi nasıl alınır 2021
  E.M., 29 May 2021, 17:53

  Selamlar, Çin vizesi nasıl alınır 2021 yılı için başvuru şartları arasında bir değişiklik söz konusu mu? Kısa süreli başvurularda ayrıca yapılması gereken bir şey var mı? Daha önce vize başvurusunda bulunmadığım için sürece nasıl ve nereden başlanması gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda sizden nasıl bir danışmanlık ve destek alabilirim öğrenmek istiyorum. İyi çalışmalar.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çin için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp