Çin Transit Vize

Çin vize uygulamasına istinaden T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Çin’e seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. Bu sebeple Çin’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının Çin’e yapacakları kısa veya uzun sürecek seyahatlerinden önce Çin vizesi almaları gereklidir.

Çin ile Türkiye arasındaki vize yönetmeliğine göre hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 30 güne kadar Çin’e seyahatlerinde vizeden muaftırlar ancak uzun süreli seyahatler için vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. Çin Türk vatandaşlarına kapıda vize vermeyip Türk vatandaşlarının Çin’e seyahatlerinden önce Çin’in dış temsilciliklerine vize başvurunda bulunarak vize almaları gereklidir.

Çin Transit Vizesi (G vizesi)

Çin vize türleri arasında bulunan Çin transit vizesi (G vizesi); Çin’den transit geçiş yapacak kişilere verilen bir vize türüdür. Çin üzerinden herhangi bir üçüncü ülkeye geçişlerde havalimanı sınırlarından çıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek yoktur. Havalimanından çıkılması ya da 24 saatten daha uzun bir süre konaklama gerektiren durumlarda transit vize alınması gerekmektedir.

24 saatten az kalınması durumunda Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.Beijing ve Shanghai’de uygulanan 45 ülkenin vatandaşlarına transit geçişlerinde 72 saatlik vize muafiyeti 1 Ocak 2013 tarihten geçerli olmak üzere başladı. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak şartıyla aşağıda belirtilen ülke vatandaşları için:

Beijing Capital International, Shanghai Pudong International ve Shanghai Hongqiao International Havalimanlarında transit geçiş yapacak olan yolcular, mevcut geçerli olan pasaportları, gidecekleri ülkelerin geçerli vizeleri, uçak biletlerini yanlarında bulundurmak şartıyla 72 saatten az kalmak şartıyla Pekin ve Şanghay’da vizesiz olarak kalabilirler.

Arjantin, Avusturya, Avustralya, Belçika, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

Sadece Pekin, Şanghay Pudong Uluslararası Havaalanı ve Şanghay Hongqiao Uluslararası Havaalanı Pekin Capital Uluslararası Havaalanı üzerinden  geçiş yapan yolcular için geçerlidir. Hedef ve yer ayrılırken aynı olamaz.

  • Bu uygulama tren, gemi veya diğer ulaşım araçlarıyla seyahat eden yolcular için geçerli değildir .  
  • Yolcuların 72 saat süresince, Pekin veya Şangay dışında diğer şehirlere gitmelerine izin verilmez. Geldiğiniz şehirden ayrılmanız gerekir. Örneğin, Şangay Pudong Havalimanı'na iniş yaptıysanız yine Şanghay'dan hareket etmelisiz, Pekin Uluslararası Havaalanı'ndan veya diğer havaalanlarından hareket edilemez.
  • 72 saat vizesiz bulunma sürei transit izin belgesi alınan saatte başlamaktadır, uçağın iniş saati dikkati alınmamaktadır.

Çin vizesi için pasaport süresi Çin seyahati sonrası için en az 6 ay geçerli olmalıdır. Aynı zamanda 30 günü geçmeyen seyahatler için Çin vizesi alamaya ihtiyacı olmayan hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahiplerinin Çin seyahati için pasaport süresi organize edilen Çin seyahati sonrası için en az 6 ay olmalıdır.

Çin seyahati ya da Çin vizesi için pasaport süresi konusunda harekete geçmeden önce kontrol yapılması tavsiye edilmektedir. Türk vatandaşlarının vizelerinin tek girişli mi çok girişli mi olduğunu Çin’e seyahatlerinden önce kontrol etmeleri Çin’e giriş yaptıktan sonra vize sürelerini geçirmemeye dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.

Vize ihlalinde bulunan yabancılara cezai yaptırımlar uygulanmakta ve Çin’e giriş yasağı konulabilmektedir. Çin vizesini değerlendirilme ve sonuçlandırma yetkisi Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

Çin Transit Vizesine Ofisinden Başvur

Yükleniyor...