Çin Turistik Vize

Çin Konsolosluğu Çin turistik vizesi için gerekli evraklar hakkında değişiklik yapabilmektedir. Gerekli evrakların güncel haline Vize Merkezi’nin temsilciliklerini arayıp e-mail olarak size gönderilmesini isteyerek ulaşabilirsiniz. Evraklarınızı hazırlayıp bize teslim ettikten sonra Çin turistik vizesi işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.

Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşları için uyguladığı vize rejimi pasaport türüne göre değişmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları her bir sene için 30 günü aşmaması koşuluyla Çin Halk Cumhuriyeti’nde vizesiz gidebilmektedir. Fakat, umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları ise Çin’e yapacakları turistik seyahatler için de Çin’e girişlerinden önce vize alması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Çin Halk Cumhuriyeti turistik amaçla Çin'e seyahat etmek isteyen kişiler için turist vizesinin kaldırıldığını duyurmuştur. Buna göre Çin’e turistik vize yerine grup vizesi alınması zorunluluğu getirilmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 15 Şubat 2016 tarihinde yaptığı açıklamayla bireysel turistik vize başvurularını kaldırdığını duyurmuştur.

Çin’e turistik amaçla seyahat edecek kişilerin turistik vize başvurusu yerine, Çin grup vizesi başvuru yapmaları gerekmektedir. Çin grup vizesine başvurusu için en az 5 kişi gereklidir. 

Çin’e turistik amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler Çin’in uyguladığı vize türlerinden Çin turistik vizesi almaları gerekmektedir. Çin turistik vizesi L vizesi olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple, Çin’e yapılacak turistik geziler için L kategorisinden başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Haziran 2007 tarihi itibariyle Çin Konsolosluğu, turist vizesi başvuruları altındaki ziyaret, kısa süreli öğrenim ve gezi amaçlı başvuruların bütününü yetkili turizm seyahat acenteleri ve vize merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. Bu sebeple Çin turist vizesi için Çin Konsolosluğuna doğrudan başvurmanız mümkün değildir.

Çin turistik vize için bütün vizeler için istenen temel evrakların yanında sabıka kaydı gibi evraklar istenmekte olup gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonunu ibraz etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Vize Merkezi, Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacağınız ziyaretleriniz öncesinde vize işlemleriniz için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Vize Merkezi sizin yerinize vize başvurusunda bulunup işlemlerinizi takip etmekte ve Çin turistik vizesi almanıza yardımcı olmaktadır.

Çin Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Çin turist vizesi Çin’e kısa süreli kalış sağlayan bir vize türüdür. Bu sebeple Çin turistik vizesi için vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş turizm seyahat acentaları yoluyla yapılabilmektedir.

Çin turistik vize için başvurular Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Ankara Çin Büyükelçiliğine yapılmamaktadır. Türkiye’de yaşadığınız her yerden kargo yoluyla Vize Merkezi’ne Çin turist vizesi için gerekli evrakları göndermeniz halinde Vize Merkezi zaman kaybetmeden sizin adına vize başvurularını gerçekleştirmektedir.

Çin Vizesi Gerekli Evrak Listesi

Çin turistik vizesini almak için, vize için istenen bütün evraklar vize başvurusundan önce eksiksiz ve doğru olarak verilmelidir. Bununla birlikte Çin Konsolosluğu gerekli görmesi halinde size mülakata çağırabilmekte veya ek evraklar talep edebilmektedir.

Vize Merkezi, Çin vize işlemlerini baştan sona kadar takip eder ve bir gelişme olması halinde sizle mümkün olan en kısa zamanda iletişime geçer. Çin vize işlemlerinde vize sonucu belirleyen tek kurum Çin Konsolosluğudur.

Çin’in uyguladığı karmaşık vize başvuru prosedürü hakkında daha fazla bilgi almak ve vize başvurusunu  doğru olarak gerçekleştirebilmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

Önemli Not: Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden Çin uyruklu vatandaşların ve üçüncü ülke vatandaşlarının Çin turistik vize başvuruları için konsolosluğa şahsen başvuruda bulunmalıdır. Bu kişiler başvurularını firmamız yoluyla gerçekleştirseler bile Çin Konsolosluğunca talep edilen  mülakata gitmeleri gerekecektir.

Çin Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Çin turistik vizesi başvuruları için gereken evrak listesi aşağıda yer almaktadır. Bu evrakları hazırlayıp Çin turistik vize başvurusunda bulunduktan sonra Çin Konsolosluğunun vize işlemlerini olumlu sonuçlandırması halinde size verilecek Çin turist vizesi tek girişli vize olmaktadır. Size verilecek Çin turistik vize süresi kısa süreli vize olup Çin turist vizesinin süresi sadece Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin’de daha uzun süre kalmak istiyorsanız Çin’e giriş yaptıktan sonra Çin’deki yerel emniyet müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Çin’deki yerel emniyet müdürlüğü başvurunuzu durumunuza göre  kabul veya reddetmekte olup başvurudaki tek sorumluluk başvuran şahsa aittir.

 1. Davetiye: Çin turistik vize başvurusu için davetiye gerekmektedir. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Çin turist vizesi için vermeniz gerek davetiye Çin'de yer alan turizm şirketi tarafından hazırlanmış olup, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Çin Konsolosluğu bu davetiyenin aslını vize başvurusu için kabul etmektedir.
 2. Pasaport: Çin turist vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportun iki boş sayfasının olması gereklidir.
 3. Fotoğraf: Çin turistik vize için istenen 2 adet fotoğraf 33x48 mm ölçülerinde vesikalık olup, fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Turist vizesi için fotoğrafın güncel olması da gerekmektedir. 
 4. Sabıka kaydı: Çin turist vizesi için adli sicil ve arşiv kaydı ile ilgili belge almanız gerekmektedir. Bu belgenin üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısının olması gerekip belgede arşiv kaydı yoktur ibaresi de olmalıdır.
 5. İkametgah Belgesi: Çin turistik vize için ikametgah belgesi muhtarlıktan alınmış olup belge ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
 6. Geçim durumunuzla ilgili belge: Çin sizden geçim durumunuzla ilgili olarak banka hesap özetini istemektedir. Çin turistik vizesini alabilmeniz için hesap özetinizde olması gereken asgari bakiye miktarını Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilmektesiniz. Banka hesap özetinde gereken miktarda bakiye ile birlikte kaşe, imza ve imza sirküleri de olmalıdır.
 7. Vergi levhası fotokopisi.
 8. Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.
 9. Limited şirket veya anonim şirket ise ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 10. Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.
 11. Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK dökümü, çalışan ise e-devletten alınan 4A SGK hizmet dökümü.
 12. Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.
 13. Kimlik: Çin turistik vize için sizden nüfus cüzdanı fotokopisini istenmektedir.
 14. Eski Pasaport: Çin turistik vize için güncel pasaportunuzun yanında eski pasaportunuzu da vermelisiniz. Eğer eski pasaportunuz yoksa veya kayıpsa, durumunuz ile ilgili şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Vereceğiniz bu dilekçe ise sadece İngilizce dilinde olması hallinde kabul edilebilmektedir.

Çin Turistik Vizesi İçin Gerekli Belgeler Hakkında Önemli Notlar

Çin Konsolosluğu vize başvuru formuna çok önem vermekte olup başvuru formundaki bütün bilgiler eksiksiz, düzgün, net ve doğru olarak verilmelidir. Çin turistik vize başvuru formu bu kriterlere uymazsa vize başvurunuz reddedilmektedir.

Çin Konsolosluğu Çin turistik vizesi için gerekli belgeler hakkında da çok hassas olup eksik göndermeniz halinde vize işlem süreciniz olumsuz sonuçlanabilmektedir. Çin Konsolosluğu vize başvuru sonrasında gerektiğinde sizden ek evrak isteyebilmektedir.

Çin turist vizesi için gerekli olan davetiye, başvuru formu, evrak listesi, vize ücretleri ve Çin vizesi ile ilgili diğer bütün prosedürler hakkında sorularınız için bizimle iletişime geçiniz. Çin turistik vize başvurunuz için gerekli olan belgeleri Vize Merkezi’ne bizzat gelerek teslim edebileceğiniz gibi kargo ile de Vize Merkezi’ne göndermeniz yeterli olacaktır.

Evraklarınız bize ulaştırdıktan sonra eksik evrak tespiti halinde sizle hemen iletişime geçilecektir. Bu durumda Vize Merkezi temsilcilerimiz çözüm üretmeye çalışarak size yardımcı olmaktadır. Çin vizesi başvurularınız ile ilgili verilecek kararlar Çin Konsolosluğunun yetkisi altındadır.

Çin Turistik Vize Çıkış Süresi

Çin turistik vize çıkış süresi evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi ve vize işlemleri sırasında özel bir durum olmaması halinde ortalama 7 iş günüdür. Çin Konsolosluğuna Çin turistik vize başvurularını gerçekleştirebilmek için başvurular Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yapılmaktadır.

Çin Konsolosluğunun vize başvuruları nedeniyle yoğun olması veya vize işlemleri sırasında sizden ek evrak talep etmesi gibi farklı durumla karşılaşmanız halinde de vize işlem süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzun tarihini doğru belirlemeniz önem taşımaktadır, aksi takdirde vizeniz Çin’e gidiş tarihinden önce çıkamayabilir.

Vize Merkezi evraklarınızı Çin’in belirlediği formata göre turist vize başvurularınızı yaparak size destek olmaktadır.

Çin Turistik Vize Ücreti

Çin turistik vize ücreti sabit olmayıp belirli dönemlerde değişebilmektedir. Çin turistik vize ücreti iki ülke arasındaki sosyal ve ticari ilişkiler hakkındaki gelişmelere göre de değişebilmektedir. Çin Konsolosluğu Çin turist vizesi ücretini değiştirmekle yetkilidir ancak başvurular yetkili acenteler tarafından kabul edildiğinden ücret bilgisi hakkındaki bilgiyi ilgili seyahat acentelerinden almanız mümkündür.

Çin turistik vize ücreti başvuran şahsın seyahat planındaki seyahat acentelerinin düzenlediği Çin turlarını kapsamasına veya kişisel turistik amaçlı ziyaretler gerçekleştirmenize göre değişmektedir. Seyahat tarihine yakın bir zamanda Çin turistik vizesi ücretleri hakkında bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

Çin turist vizesi ücretleri güncel hakkında çağrı merkezimizi arayarak size yardımcı olabilmekteyiz. Vize Merkezi aracılığıyla yapacağınız Çin turistik vizesi için ödeyeceğiniz ücret konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, randevu ücreti ve hizmet bedelini içermektedir. Vize Merkezi, Çin vizesi işlemlerini baştan sona kadar takip etmektedir.

Evraklarınız Çin Halk Cumhuriyeti’nin belirlediği vize prosedürlerine göre tarafımızdan değerlendirildikten sonra size başvurunuzu sağlamlaştırmaya yarayacak gerekli bildirimlerde bulunulur.

Yükleniyor...