Çin Turistik Vize

Çin Turistik Vize

Çin Halk Cumhuriyeti’ne turistik ziyarette bulunmak isteyen diğer ülke vatandaşları Çin turistik vize kategorisinden başvuru yapmalıdır.
Çin Devleti, Türk vatandaşları için uyguladığı vize rejimi pasaport türüne göre değişmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları her bir sene için 30 günü aşmaması koşuluyla Çin Halk Cumhuriyeti’nde vizesiz gidebilmektedir. Fakat, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Çin’e yapacakları turistik seyahatler için vize alması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti turistik amaçla ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler için turist vizesinin kaldırıldığını duyurmuştur. Çin’e tekil turistik vize yerine grup vizesi alınması zorunluluğu getirilmiştir. Çin yönetimi 15 Şubat 2016 tarihinde yaptığı açıklamayla grup vize başvuruları konusunda değişiklikleri de kamuoyuyla paylaşmıştır.

Çin Turistik Vize Başvurusu

Çin turistik vizesi L vizesi olarak adlandırılmaktadır. Çin grup vizesine başvurusu için en az 5 kişi gereklidir.
Haziran 2007 tarihi itibariyle Çin Konsolosluğu, turist vizesi başvuruları altındaki ziyaret, kısa süreli öğrenim ve gezi amaçlı başvuruların bütününü yetkili turizm seyahat acenteleri ve vize merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. Bu sebeple Çin turist vizesi için Çin Konsolosluğuna doğrudan başvuru yapmanız mümkün değildir.

Çin turistik vize için bütün vizeler için istenen temel evrakların yanında sabıka kaydı gibi evraklar istenmekte olup gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonunu ibraz etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Vize Merkezi olarak, Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacağınız ziyaretleriniz için vize işlemlerinizde yardımcı olmaktayız.

Çin Grup Vizesi Nasıl Alınır?

Çin turist vizesi diğer adı ile grup vizesi Çin’e kısa süreli kalış sağlayan bir vize türüdür. Bu sebeple Çin turistik vizesi için vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş turizm seyahat acenteleri yoluyla yapılabilmektedir. Beş kişilik gruplar halinde başvuru yapılabilmektedir. Bireysel başvuru ne yazık ki yapılamamaktadır.

Çin Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin turist vizesi için gerekli evraklar Çin Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve Büyükelçilik nezdinde belirlenmiştir. Talep edilen evrakların başvuruda eksiksiz ve bilgilerin teyit edilebilir olması gerekir. Çin Konsolosluğu gerekli görmesi halinde size mülakata çağırabilmekte veya ek evraklar talep edebilmektedir.

Çin’in uyguladığı karmaşık vize başvuru prosedürü hakkında daha fazla bilgi almak ve vize başvurusunu doğru olarak gerçekleştirebilmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle 0212 970 05 31 numaralı hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden Çin uyruklu vatandaşların ve üçüncü ülke vatandaşlarının Çin turistik vize başvuruları için konsolosluğa şahsen başvuruda bulunması gerekir. Bu kişiler başvurularını danışmanlığımızda gerçekleştirseler bile Çin Konsolosluğu tarafından talep edilen mülakata şahsen gitmeleri gerekecektir.

Aşağıda belirttiğimiz evrakları hazırlayıp Çin turistik vize başvurusunda bulunan başvuru sahipleri, vize işlemlerinin olumlu sonuçlanması halinde tek girişli vize alacaklardır.

Size verilecek Çin turistik vize süresi kısa süreli vize olup Çin turist vizesüresi sadece Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin’de daha uzun süre kalmak istiyorsanız Çin’e giriş yaptıktan sonra Çin’deki yerel emniyet müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Çin’deki yerel emniyet müdürlüğü başvuru durumunuza göre kabul veya reddetmekte olup başvurudaki tek sorumluluk başvuran şahsa aittir.

 • Davetiye: Çin turistik vize başvurusu için davetiye gerekmektedir. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Çin turist vizesi için vermeniz gerek davetiye Çin'de yer alan turizm şirketi tarafından hazırlanmış olup, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Çin Konsolosluğu bu davetiyenin aslını vize başvurusu için kabul etmektedir.
 • Pasaport: Çin turist vizesini alabilmeniz için pasaportunuzun seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır. Pasaportun iki boş sayfasının olması gereklidir.
 • Fotoğraf: Çin turistik vize için istenen 2 adet fotoğraf 33x48 mm ölçülerinde vesikalık olup, fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Turist vizesi için fotoğrafın güncel olması da gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: Çin turist vizesi için adli sicil ve arşiv kaydı ile ilgili belge almanız gerekmektedir. Bu belgenin üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısının olması gerekip belgede arşiv kaydı yoktur ibaresi de olmalıdır.
 • İkametgah Belgesi: Çin turistik vize için ikametgah belgesi muhtarlıktan alınmış olup belge ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
 • Geçim durumunuzla ilgili belge: Çin sizden geçim durumunuzla ilgili olarak banka hesap özetini istemektedir. Çin turistik vizesini alabilmeniz için hesap özetinizde olması gereken asgari bakiye miktarını Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilmektesiniz. Banka hesap özetinde gereken miktarda bakiye ile birlikte kaşe, imza ve imza sirküleri de olmalıdır.
 • Vergi levhası fotokopisi: Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (Limited şirket veya anonim şirket ise)
 • Dilekçe: Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.
 • SGK Dökümü: Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK dökümü, çalışan ise e-devletten alınan 4A SGK hizmet dökümü.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 40.000 TL bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.
 • Kimlik: Çin turistik vize için sizden nüfus cüzdanı fotokopisini istenmektedir.
 • Eski Pasaport: Çin turistik vize için güncel pasaportunuzun yanında eski pasaportunuzu da vermelisiniz. Eğer eski pasaportunuz yoksa veya kayıpsa, durumunuz ile ilgili şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Vereceğiniz bu dilekçe ise sadece İngilizce dilinde olması hallinde kabul edilebilmektedir.

Çin Vizesi Gerekli Evrak Listesi

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin turistik vize çıkış süresi evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi ve vize işlemleri sırasında özel bir durum olmaması halinde ortalama 7 iş günüdür. Çin Konsolosluğuna Çin turistik vize başvurularını gerçekleştirebilmek için başvurular Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri yapılmaktadır.
Çin Konsolosluğunun vize başvuruları nedeniyle yoğun olması veya vize işlemleri sırasında sizden ek evrak talep etmesi gibi farklı durumla karşılaşmanız halinde de vize işlem süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzun tarihini doğru belirlemeniz önem taşımaktadır, aksi takdirde vizeniz Çin’e gidiş tarihinden önce çıkamayabilir. Vize Merkezi evraklarınızı Çin’in belirlediği formata göre turist vize başvurularınızı yaparak size destek olmaktadır.

Çin Turistik Vize Ücreti

Çin turistik vize ücreti sabit olmayıp belirli dönemlerde değişebilmektedir. Çin turistik vize ücreti iki ülke arasındaki sosyal ve ticari ilişkiler hakkındaki gelişmelere göre de değişebilmektedir. Çin Konsolosluğu Çin turist vizesi ücretini değiştirmekle yetkilidir ancak başvurular yetkili acenteler tarafından kabul edildiğinden ücret bilgisi hakkındaki bilgiyi ilgili seyahat acentelerinden almanız mümkündür.

Çin turistik vize ücreti başvuran şahsın seyahat planındaki seyahat acentelerinin düzenlediği Çin turlarını kapsamasına veya kişisel turistik amaçlı ziyaretler gerçekleştirmenize göre değişmektedir. Seyahat tarihine yakın bir zamanda Çin turistik vizesi ücretleri hakkında bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

Çin turist vizesi ücretleri güncel hakkında çağrı merkezimizi arayarak size yardımcı olabilmekteyiz. Vize Merkezi aracılığıyla yapacağınız Çin turistik vizesi için ödeyeceğiniz ücret konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, randevu ücreti ve hizmet bedelini içermektedir. Vize Merkezi, Çin vizesi işlemlerini baştan sona kadar takip etmektedir.

Evraklarınız Çin Halk Cumhuriyeti’nin belirlediği vize prosedürlerine göre tarafımızdan değerlendirildikten sonra size başvurunuzu sağlamlaştırmaya yarayacak gerekli bildirimlerde bulunulur. Çin vize ücretine dair detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Çin Turistik Vize Reddi

Çin vize reddi başvuru sonucu olasılıklarından biridir. Çin Konsolosluk yetkilileri tarafından talep edilen evrak dosyasında eksik evrak olması ya da verilen bilgilerin teyit edilememesi olumsuz sonuç sebeplerinden bazılarıdır.

Vize reddi durumunda ödenen vize işlem ve harç ücretleri iade edilmemektedir. Aynı zamanda seyahat planlarınızı değiştirmeniz söz konusu olacaktır. Bu nedenle evrakların doğru şekilde, doğru sebebe ilişkin hazırlanıp talep edilen kurallara uygun olarak teslim edilmesi büyük önem taşımaktadır. Vize Merkezi Çin turist vizesi konusunda uzman müşteri danışmanlarımız bu konuda sizi yönlendirecek; risklerinizi asgari ölçüde tutacaktır.

Çin Vize Reddi İtirazı

Çin vize başvurunuza ret cevabı aldığınızda itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak öncelikle vize başvurunuzun neden reddedildiğine dair belgenizi edinmeniz gerekecektir.

Vize reddi evrakınızdaki ret maddesine itirazı da ancak söz konusu kararda gerçekten sorun olduğunu düşünüyorsanız itiraz etmeniz yerinde olacaktır. Aksi takdirde zaman kayı bu noktada da karşınıza çıkacaktır. Vize reddi sonrasında eksiklerinizi tamamlayarak ya da hatalarınızı düzelterek yeniden başvuru yapmanız mümkündür.

Çin Konsolosluğu vize başvuru formuna çok önem vermekte olup başvuru formundaki bütün bilgiler eksiksiz, düzgün, net ve doğru olarak verilmelidir. Çin turistik vize başvuru formu bu kriterlere uymazsa vize başvurunuz reddedilmektedir.

Çin Konsolosluğu Çin turistik vizesi için gerekli belgeler hakkında da çok hassas olup eksik göndermeniz halinde vize işlem süreciniz olumsuz sonuçlanabilmektedir. Çin Konsolosluğu vize başvuru sonrasında gerektiğinde sizden ek evrak isteyebilmektedir.

Çin turist vizesi için gerekli olan davetiye, başvuru formu, evrak listesi, vize ücretleri ve Çin vizesi ile ilgili diğer bütün prosedürler hakkında sorularınız için bizimle iletişime geçiniz. Çin turistik vize başvurunuz için gerekli olan belgeleri Vize Merkezi’ne bizzat gelerek teslim edebileceğiniz gibi kargo ile de Vize Merkezi’ne göndermeniz yeterli olacaktır.

Evraklarınız bize ulaştırdıktan sonra eksik evrak tespiti halinde sizle hemen iletişime geçilecektir. Bu durumda Vize Merkezi temsilcilerimiz çözüm üretmeye çalışarak size yardımcı olmaktadır. Çin vizesi başvurularınız ile ilgili verilecek kararlar Çin Konsolosluğunun yetkisi altındadır.

Çin ile ilgili sizden gelen sorular

6 sorudan en popüler 6 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Çin turistik vize
  K. Öztürk, 26 Eyl 2023, 11:13

  Çin turistik vizesi nasıl alınır? Gerekli olan belgeler nelerdir? Ne kadar sürede sonuçlanır?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin turistik vize 2021
  U.Alp, 29 May 2021, 17:38

  Öncelikle iyi günler, Çin’e yaklaşık bir hafta sürecek bir gezi planım mevcut. Bordo pasaport sahibiyim ve bu durumda sanırım vizeye başvuruda bulunmam gerekiyor. Çin turistik vize 2021 başvuru şartlarına dair bilgi sahibi değilim. İlk olarak ne yapmam gerekiyor ve sonrasında yapılması gereken adımlara dair bilgi almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin vize 2021
  F.Ülkü, 28 May 2021, 18:22

  İyi günler, ben umuma mahsus pasaport sahibi bir t.c. vatandaşı olarak turistik gezi sebebiyle Çin’e seyahat etmek istiyorum. Çin vize 2021 başvurularının güncel detayları hakkında sizden öncelikle bilgi sonrasında da danışmanlık desteği almak istiyorum. Bu durumda adım adım yapılması gerekenlere dair bana bilgi verebilirseniz memnun olurum. Şimdiden dönüş için teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin Grup Vizesi 2020
  M. Can, 11 Nis 2020, 19:23

  Merhaba, yaklaşık 2 ay sonra ailecek Çin’e turistik seyahat etmeyi planlıyoruz. 6 kişilik bir aileyiz ve İstanbul’da yaşıyoruz. İnternette araştırdım ve Çin grup vizesi 2020 diye vize türü gördüm. Turistik seyahat için turistik vize var mı? Grup vizesi ne anlama geliyor? Yardımlarınızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Çin turist vizesi
  A. Candaş, 10 Nis 2020, 01:06

  Merhaba, Ağustos Ayı ağabeyim ve eşimle birlikte Çin’e turistik olarak seyahat etmeyi planlıyoruz. Başvuruyu ne kadar süre önce yapmalıyız ve evraklar olarak ne hazırlamalıyız? Çin turist vizesi almak zor mudur? Açıkçası Çin’e ilk vizemiz olacak ve yanlış işlem yapmak istemiyoruz. Yardımlarınızı rica ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • çin vizesi hakkında
  E.H, 21 Şub 2019, 14:24

  Merhaba bu soruyu Çin vizesi hakkında bilgi almak için oluşturuyorum. Davetiyesiz vize alınabilir mi? Ya da davetiye ayarlanabilir mi? 2 kez Çin'e gittim. 1 ay sonra yeniden gitmem gerekir. Yardımcı olabilir misiniz? Kaç para istiyorsanız vereyim. Piyasada bunu yapan yok!

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Çin için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp