Çin Mürettebat Vizesi

Çin Mürettebat Vizesi

Çin mürettebat vizesi bilgilendirme sayfamıza hoş geldiniz.

Çin ‘in vize uygulaması gereği T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Çin’e seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşları ise 30 güne kadar Çin’e yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır fakat uzun süreli seyahatler için vize almaları gerekmektedir.  

Kısa süreli Çin vizesi başvuru işlemleri Çin Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize merkezleri, seyahat acenteleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla Çin vizesine başvuru yapabilirsiniz. Vize Merkezi Çin vizesi için başvurunuzu sizin adınıza yapabilir. 

Çin Mürettebat Vizesi C tipi vize olarak da adlandırılır. Çin mürettebat vize başvurunuzu gerekli evrakları eksiksiz olarak hazırlayıp Vize Merkezi’ne göndererek başvuru işlemleriniz daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Çin vize başvurunuz hakkında karar yetkisine sahip tek kurum Çin Konsolosluğu'dur. 

Çin Mürettebat Vizesi Başvurusu

Çin vize türleri arasında bulunan Çin mürettebat vizesi (C vize) uluslararası ulaşım araçlarını kullanan yabancı mürettebat için verilmektedir. Uçak, tren, gemi, sınır ötesi ulaşım faaliyetlerinde bulunan motorlu taşıt sürücüleri ve gemi personelinin birlikte seyahat ediyorlarsa aile bireylerine verilir.

Başvuru sahibi randevu günü şahsen gelmek zorundadır. Eğer Ocak 2018 tarihinden itibaren alınan Çin vizesi var ve vize üzerinde bulunan fotoğrafın alt kısmında ‘’Y’’ ibaresi mevcut ise parmak izi tekrarı için başvuru sahibinin gelmesine gerek bulunmamaktadır.

Çin Vizesi Parmak İzinden Muaf Olanlar

Çin kanun ve yönetmeliklerine göre, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Türk vatandaşları dahil olmak üzere tüm vize işlemlerinde, başvuru sahiplerinden 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere parmak izi almaya başlamıştır. Aşağıdaki belirtilen kişiler parmak izinden muaf tutulacaktır:

 • 14 yaşın altındaki ve70 yaşın üzerindeki kişiler;
 • Diplomatik pasaportu, hususi pasaportu ve hizmet pasaportuna sahip kişiler;
 • 5 yıl içinde aynı pasaportla, aynı büyükelçiliğe veya konsolosluğa vize başvurusu yapan ve parmak izi alınmış kişiler;
 • Parmak izi alınamayacak derecede bedensel engelli bulunan kişiler.

Çin Mürettebat Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin mürettebat vizesi yani Çin C vize için gerekli evraklar aşağıda bilginize sunulmuştur.

 • Pasaport. Başvuru tarihi itibari ile geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan, ve en az iki boş vize sayfası bulunan yeni tip çipli bordo pasaportun aslı. 
 • Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz, ön cepheden çekilmiş, kulaklar görünür, beyaz kıyafet ve gözlük olmayan, mat kağıda basılmış fotoğraf. 
 • Dilekçe. Şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı vize dilekçesinin aslı. 
 • Bilgi formu
 • İş sözleşmesi. Eğer kişi görev aldığı şirkette resmi olarak SGK’lı değil ise; noterden şirket ile işçi arasında iş sözleşmesi yapılması gereklidir.
 • Gemi Adamı Cüzdanı. Mürettebat vizesine başvuru yapacak olan kişi gemi personeli ise Gemi Adamı Cüzdanı'nın aslını sunmalıdır.
 • Davet Mektubu: Mürettebat vizesine başvuracak kişi için mevcut yabancı nakliye firması tarafından teminat mektubu veya Çin'deki ilgili birimden bar kodlu resmi davetiyenin temin edilmesi gerekmektedir. 

Şirket Evrakları

 • Faaliyet Belgesi: Deniz Ticaret Odası'ndan son 6 ay içerisinde alınmış olan Faaliyet Belgesinin Aslı.
 • Vergi Levhası: Yeni yılı onaylı, şirketin vergi levhasının fotokopisi.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş bildirgesi
 • Barkodlu güncel SGK hizmet dökümü
 • Son 3 aylık maaş bordrosu kaşeli imzalı 
 • Şirket davetiyesi kaşeli imzalı 

Çin Mürettebat Vize Ücreti

Çin vizesi kategorilerinden bir olan C Tipi Mürettebat vizesi ücreti seyahat süresi ve diğer değişkenlere göre belirlenecektir. 
Vize Merkezi uzmanlarına 0 (212) 970 05 31 iletişim numarasından ulaşarak seyahatinize ilişkin bilgileri paylaştığınızda vize harç ödeme tutarınız tarafınıza bildirilecektir.

Çin vizesi başvuru işlemleri için acente ücreti ve diğer ücretlendirmeler ayrıca hesaplanır. Olası bir seyahat iptali ya da ret durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Bu nedenle dosyanızın Çin Konsolosluk yetkilileri tarafından talep edilen şekle göre başvuru dosyası eksiksiz hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. 

Çin Mürettebat Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin mürettebat vizesi için hazırlanan evrakların eksiksiz olarak teslim edilip Çin vize işlemlerinin başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra; Çin Konsolosluğunun vize işlemini olumlu sonuçlandırması durumunda Çin vizesi ortalama olarak randevudan sonraki 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat vize işlemlerinin Çin Konsolosluğunun resmi tatillere ya da hafta sonuna denk gelmesi halinde, konsolosluğun ek evrak talep etmesi gibi durumlarda vize işlem süresi uzayabilmektedir.

Çin Mürettebat Vizesi Reddi

Çin vizesi reddi Çin C Vizesi için de olası sonuçlardan biridir. Evrakların eksik teslimi, bilgilerin birbirini teyit etmemesi veya önceki seyahatlerde gösterilen performans etkili olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz üzere vize reddi durumunda ödemesi yapılan vize ücreti iade edilmez. Bu nedenle vize başvurusunda profesyonel yardım almak gerekir.

Çin mürettebat vizesi başvurusuna ret cevabı geldiğinde, sebebe ilişkin bir evrak verilecektir. Bu evrakta redde sebep olan madde tarafınıza bildirilecektir. Bu madde eğer çözümlenebilir bir durum ise yeniden başvurunuzu sorunu çözümledikten sonra yapabilirsiniz.

Eğer redde ilişkin itirazınız var ise evrakta sunulan birime itiraz dilekçenizi sunabilirsiniz. Çin mürettebat vizesi ya da diğer Çin vize işlemleriniz için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Çin Vizesi En Yakın Şubesi

Çin ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Çin için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp