Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin vizesi için gerekli evraklar bilgilendirme sayfamıza hoş geldiniz.

Çin vizesi için gerekli evraklar, başvuru yapılacak olan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Çin Halk Cumhuriyeti, Çin’e yapılacak olan seyahatleri farklı kategorilere ayırarak vize başvurularını bu kategorilerde değerlendirmeye almaktadır. Örneğin; turistik seyahat amacıyla Çin’e giriş yapmak isterseniz, Çin’de bulunan bir seyahat acentesinden alınan davetiyeyi sunmanız gerekmektedir.

Ticari amaçla Çin’e ziyaret söz konusu ise, ticari ortak tarafından yollanacak olan davetiye vize başvuru evraklarıyla birlikte sunulmaktadır. Ülkeye gidiş amacınız başta olmak üzere birçok farklı kriter doğrultusunda başvurmanız gereken vize türü değişmektedir. Bu doğrultuda vize için hazırlamanız gereken evraklar da farklılaşmaktadır.

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Başvuracak olduğunuz vize türü ne olursa olsun, genel olarak konsolosluğa sunulması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Çin vize başvuru formu
  • En az 6 ay geçerliliği olan ve boş vize sayfası olan pasaport ve pasaporttaki bilgi kısmının fotokopisi
  • Fotoğraf 
  • Yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiye’de ikamet iznine olduğuna dair belge
  • Önceden Çin vatandaşı olup sonradan başka ülkenin vatandaşlığına geçen kişiler için eski Çin pasaportu (ilk defa Çin vizesine başvurulması halinde) veya eski Çin vizesi 

Bununla birlikte öğrenci vizesi, turist vizesi, çalışma vizesi gibi en çok başvurulan vize türleri çerçevesinde ek ve alternatif evraklar talep edilecektir. Çin vize işlemleri sayfamızdan seyahat sebebinize uygun olan vize türüne göre listelere ulaşabilirsiniz.

Çin Vize Başvuru Formu 2022

Çin vize başvuru formu 2022 yılı formları aynı sistem üzerinden kabul edilir.  Form doldurulurken formatta dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi seyahat süreniz, sebebiniz v tüm kişisel bilgilerinizin talep edilecek diğer evraklarla örtüşür olmasıdır.
Diğer bir dikkat edilmesi gereken husus elektronik fotoğraf yükleme kısmıdır. Çin başvuru formunda kabul edilen ölçütlerde ve şekle uyan  elektronik ortamda hazırlanmış bir fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Çin Başvuru Formu İçin Fotoğraf Özellikleri

  • Fotoğraf daha önce kullanılmamış olmalı
  • 33x48 mm ölçülerinde, 
  • Beyaz fon üzerinde çekilmiş olmalıdır.

Başvuru formunuz ile verilmesi gereken diğer evraklar içinde tutarlılık ön planda olmalıdır. Başvuru sırasında vermiş olduğunuz bilgiler ile başvuru merkezine getirdiğiniz evraklarınız arasında güncellediğiniz evraklar olursa form geçersiz sayılacaktır. Tüm başvuru evraklarınızın başvuru günü yanınızda hazır bulundurmanız gerekir. Eğer evraklarınızın arasında güncellenmiş, değiştirilmiş veya çıkarılmış dokümanlarınız varsa online başvuru formunuz evraklarınıza göre yeniden doldurulması gerekmektedir.

Çin vize başvuru formu konusunda dikkat etmeniz gereken bazı sizlerle paylaştık. Vize Merkezi Çin vize uzmanlarına davetiyenizi iletmeniz durumunda başvuru formu doldurma ve diğer işlemlerde yanınızda olacağız.

Çin vizesi için gerekli olan evraklar listesi kişisel özellikleriniz, seyahat amacınız, süreniz sebebi ile değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle Vize Merkezi uzmanları ile iletişime geçerek size özel listenizin tarafınıza yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. 

Çin Vizesi Gerekli evraklar

Yükleniyor...