Çin Başkonsolosluğu İstanbul

Çin vize uzmanlarımız tarafından hazırlanan Çin Başkonsolosluğu İstanbul bilgilendirme sayfamıza hoş geldiniz.

Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü bir ülke vatandaşı kişilerin, Çin’e yapacak oldukları seyahat vize başvurularını Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, Çin Başkonsolosluğu İstanbul Türkiye’de yaşayan Çin halk Cumhuriyeti vatandaşların vatandaşlık, pasaport, kimlik belgesi ölüm, doğum gibi işlemlerinde de yetkili kurumdur.

Yabancı öğrencilerin okul dışında staj ve çalışmalarına yönelik olarak yeni yönetim getirilirken, yabancı öğrenci alan ilgili kurumların bildirme taahhüdüne yer verildi. Türkiye'de yaşayan Çin vatandaşları pasaport yenileme gibi konsolosluk işlemlerini İstanbul Başkonsolosluğundan yürütebilirler. Çin İstanbul Başkonsolosluğu, Çin’e davetiye yoluyla gitmek isteyen Çin aile birleşimi Q1 ve Q2 vize başvuru sahiplerinin taleplerini de alan kurumdur.

Çin Başkonsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi

Çin İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize ve pasaport işlemleri ile Çin’de eğitim, Çin ile ticari anlaşmalar gereği yapılacak işlemler gibi çeşitli vatandaşlık ve dolaşım işlemlerinde yetkilidir.
Bunun yanında Türkiye’de ikamet eden Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları da Çin İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile vatandaşlık işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu İletişim

Telefon: 0212 299 21 88 - 0212 299 26 34 - 0212 262 27 21

Faks Numarası:0212 299 26 33

Adres: Ahi Çelebi Caddesi, Çobançeşme Çıkmazı Sokak No:4, Tarabya, Sarıyer, İstanbul

Web: www.istanbul.chineseconsulate.org

Konsolosluk Destek Hattı: 0-531 338 9459

Not: Bu hat, sadece Çin vatandaşlara yönelik acil yardım talebi olması durumunda aranır.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru

Çin vizesine başvuru Çin Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize işlem merkezlerinden alınmaktadır. İstisnai durumlarda mülakata çağrulabilirsiniz.
Vize başvurusu sonucunun tek yetkilisi Çin Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu'dur. Vize kategorinize yani seyahat sebebinize göre vize başvuru şartlarını öğrenmek için Çin vize işlemleri sayfamızı tıklayabilirsiniz. Çin vizesi işlemlerine dair diğer sorularınız için ise 0212 970 05 31 numaralı hattımızı arayabilirsiniz.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Çin Halk Cumhuriyeti, ülkeye yapılacak olan seyahatlerin kapsamlarına göre farklı kategorilerde vize türleri belirlemiştir. Ticari, eğitim, turist ya da çalışma gibi başlıklar altında toplanan vize türleri gerekli evrak ve fiyatlandırma noktasında da değişiklik göstermektedir. 
Ülkeye yapılacak giriş çıkış sayısı, ülkede kalma süresi, çalışma ya da barınma koşulları gibi durumlar başvurular vize türü ve ücretlendirmesini değiştirmektedir.

Seyahat acentelerinin turları ile olabileceği gibi kişisel turizm seyahati şeklinde de olabilen Çin turistik vizesi tekli ya da çoklu giriş çıkışı içermektedir. Bunun yanında uzun süreli ya da kısa süreli konaklama gerektiren vize türleri de bulunmaktadır.
Çin İstanbul Başkonsolosluğu da ücret ve prosedürleri belirlenmiş olan ücretlendirmelerin dışına çıkamamakla birlikte bu prosedürler çerçevesinde vize başvurularını kabul etmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Çin İstanbul Başkonsolosluğu, Çin Dışişleri Bakanlığı yetkisiyle Çin’in Türkiye’deki temsilcisi olması dolayısıyla ve aynı zamanda Türkiye’de faaliyet gerçekleştiren resmi kurum sıfatı olduğundan her iki ülkenin resmi tatil günlerinde çalışmamaktadır.

Belirtilen tarihler arasında vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, planladıkları seyahat tarihlerinin aksamaması adına, tatil günlerinden önce vize başvurularını tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği resmî tatil günleri aşağıdaki gibidir:

1-3 Ocak

Yeni Yıl

21-27 Ocak Çin Yeni Arifesi

12 Şubat

Çin Yeni Yılı

8 Mart

Dünya kadınlar Günü

3-5 Nisan

Kingming Festivali

21 - 23 Nisan

Ramazan Bayramı ve Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 - 3 Mayıs

İşci Bayramı

19 Mayıs

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

25 Haziran

Duanvu Festivali

28 Haziran - 1 Temmuz Kurban Bayramı

1 Temmuz

Çin Komunist Partisinin Kuruluşu

15 Temmuz

Demokrasi ve Birlik Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramı

1-7 Ekim 

Ay Festivali ve ayrıca Çin Kuruluş Yıldönümü

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

 

Çin İstanbul Başkonsolosluğu

Yükleniyor...