Vatandaşlık

Vatandaşlık

Çin vatandaşlık başvuruları direkt Konsolosluklar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Vize Merkezi uzmanlarımız Çin vatandaşlığı üzerine henüz işlem gerçekleştirmemektedir. Çin vizesi ya da Çin oturum izni konusunda bilgi almak için 0212 970 05 31 numaralı hattan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.Yazımızda kısaca şartlar ve dikkat etmeniz gerekenleri kısaca sıralayacağız.

Çin Vatandaşlık İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasası, bu devletin Halk Meclisinin 10 Eylül 1980 tarihinde yapmış olduğu 3. oturumunda kabul edilmiş ve yasanın 18. maddesine göre aynı gün yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Çin vatandaşlığı bu yasada en belirgin olarak kan esasından hareketle kazanılabilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasası Çin vatandaşlığının kan esasından kazanılmasını, hem ana veya babadan birisinin Çin vatandaşı olması olabilmektedir. Çin daimi oturum izni de yabancı uyruklu vatandaşlara bir Çin vatandaşı gibi çeşitli haklardan faydalanabilmenin yolunu açmıştır. Çin vatandaşlığını kazanmak için ÇHC Daimi İkamet için Yabancılar Belgesi (Çin yeşil kart)’ne sahip olmak gerekiyor. Sertifika için Çin Göçmenlik ve Vatandaşlık Ofisi’nin talep ettiği başvuru koşullarının sağlanması şartı bulunmaktadır. Şartlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Çin Vatandaşlık Başvuru Şartları

  • Çin’de nispeten üst düzey bir görevde bulunmak
  • Çin’de doğrudan ve istikrarlı yatırım yapmak
  • Alanında uzman olan ve Çin vatandaşlarına iş istihdamı sağlayacak kişiler
  • Yukarıdaki koşullardan en az bir tanesini sağlayan başvuru sahibinin 18 yaşının altındaki çocuğu ve eşi de daimi ikamet talebinde bulunabilir.
  • Aile Birleşimi kapsamında bir Çin vatandaşıyla evli olan kişiler Çin daimi oturum izni başvurusuna bulunabilir.
  • Anne-babası Çin vatandaşı olan 18 yaşının altındaki bekar çocuk Çin daimi ikamet izni başvurusunda bulunabilir.
  • 60 yaşının üzerinde olan Çin’de daimi ikamet izni sahibi 1. Dereceden yakını olanlar daimi ikamet izni başvurusunda bulunabilir.

Yukarıdaki koşulların dışında tüm başvuru sahiplerinin sabıka kaydının temiz olması gerekliliği bulunmaktadır.

Çin Hükümeti bu sertifikaların çoğunu her yıl vermemektedir. Başvuru sahibi gerekli koşulları sağlasa bile Çin Yeşil Kart vermek inisiyatifi tamamen Çin Hükümeti vatandaşlık ve göçmenlik kanunlarına dayanmaktadır. Çin Hukuku, Çince'nin zorluğundan kaynaklanan nedenlerle batılı hukukçular ve Türk Hukukçuları tarafından çok az tanınan bir hukuk sistemidir. Bu sebeple detaylı ve en güncel bilgi Çin’deki ilgi birimden alınabilmektedir.

Çin ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Çin için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp