Çin Ticari Vize

Çin Ticari Vizesi, Çin M Vizesi

T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 30 günü aşmayan seyahatleri için Çin Halk Cumhuriyeti’nde vize alması gerekmemektedir.  Ancak, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise Çin’e yapacakları kısa süreli de olsa ticari amaçla yapacakları bütün seyahatleri için Çin’e girişlerinden önce vize alması gerekmektedir.

Çin’e ticari amaçlı gitmek isteyen vatandaşlar Çin’in uyguladığı vize tiplerinden Çin ticari vize almaları gerekmektedir. Çin ticari vize Çin m vizesi olarak gruplandırılmaktadır. Bu sebeple, Çin’e ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla gitmeden önce Çin vizesi m kategori için başvuruda bulunmalısınız.

Ticari amaç taşıyan Çin vize başvuruların bütünü yetkili turizm seyahat acenteleri ve vize merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bu sebeple Çin ticari vize için Çin Konsolosluğuna doğrudan başvurma imkanınız olmamaktadır.

Çin ticari vize için bütün vizeler için istenen temel evrakların yanında imza sirküleri gibi evraklar istenmekte olup gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonunu da evrak olarak göstermeniz sizin için yardımcı olacaktır. Vize Merkezi, Çin’e yapacağınız seyahat öncesinde gerçekleştireceğiniz vize işlemleriniz için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Vize Merkezi sizin adınıza Çin M Tipi vize olarak adlandırılan Çin ticari vize başvurusunda bulunup işlemlerinizi takip etmekte ve ticari vizeyi almanıza yardım etmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere iş ve ticari amaçla yapılacak seyahatler için online vize başvurusu ve randevu sistemine geçildiğini bildirdi. Online başvuru işlemleri Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden yapılabilecek.

Son dönemde Çin vize başvurularıyla ilgili yapılan değişikler başvuruda bulunacak kişi ve kurumlarda birtakım karışıklığa sebep olmuştur. Çin ticari vizesi uygulamasında ibraz edilen belgelerde herhangi  bir değişiklik olmayıp sadece davet mektubu ile ilgili aşağıdaki durumlarda değişiklik göstermektedir.

 1. Küçük ölçekli işletmelerin Barkodlu belediye davetiyesi temin etmeleri ve başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Belediye davetiyesi ile yapılan başvurular 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.
 2. Küçük ölçekli işletmelerin belediye davetiyesi temin edememeleri durumunda Çin’deki davet eden firma tarafından alınan davet mektubu ile başvuru yapabilirler. Fakat bu durumda vize başvuru işleminin sonuçlanma süresi belirsiz olacaktır. Vize başvuru fişi TBD (Tarihi Belli Değil) şeklinde kesilecek, Konsolosluk veya Büyükelçilik gerekli incelemeleri yaptıktan sonra vizeyi onaylayacaktır. Bu süreç 2 ay olabileceği gibi 6 aya kadar sürme ihtimali bulunmaktadır.
 3. Başvuru yapacak şirket Türkiye’de büyük bir şirket ise belediye davetiyesi sunmasına gerek kalmayacaktır. Çin’deki davet eden firmadan alacağı davet mektubu yeterli olacaktır. Yine bu şirketlerde çalışan kişiler firma davetiyesi ile başvuru yapabileceklerdir.

Çin Ticaret Vizesi Nasıl Alınır?

Çin ticari vize Çin’e kısa zamanlı kalış sağlayan bir vize tipidir. Bu yüzden Çin ticaret vizesi için vize başvuruları Çin makamları tarafından yetkilendirilmiş turizm seyahat acentaları aracığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Çin ticari vize için Çin İstanbul Başkonsolosluğuna veya Ankara Çin Büyükelçiliğine başvuruda bulunma imkanı olmamaktadır. Türkiye’de ikamet ettiğiniz her ilden kargo yoluyla Vize Merkezi’ne Çin ticari vizesi için gerekli evrakları teslim ederek Vize Merkezi vakit kaybetmeden adınıza vize başvurularını gerçekleştirmektedir.

Çin ticaret vizesini almak için gereken bütün evraklar vize başvurusundan önce eksiksiz ve doğru olarak teslim edilmelidir. Ayrıca Çin Konsolosluğu gerek görmesi durumunda sizi mülakata çağırabilmekte ya da ek evraklar isteyebilmektedir. Vize Merkezi, Çin vize işlemlerinin süreçlerini takip eder ve bir gelişme olması durumunda sizle hemen iletişime geçer.

Çin vize işlemlerinde sadece Çin Konsolosluğu vize sonucu için karar verme hakkına sahiptir. Çin’in uygulamaya koyduğu karışık vize başvuru prosedürüne yönelik daha çok bilgi almak ve Çin ticari vize başvurusunu  doğru olarak yapabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

Önemli Uyarı: Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Çin uyruklu kişilerin ve üçüncü ülke vatandaşlarının Çin ticari vize başvuruları için konsolosluğa şahsen gitmeleri gerekmektedir. Bu kişiler başvurularını firmamız aracılığı ile gerçekleştirseler dahi Çin Konsolosluğunca talep edilen  mülakata gitmeleri gerekecektir.

Çin Ticari Vize Evrakları

Çin Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Çin vize başvuru işlemlerinde 04.12.2017 tarihinden itibaren parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi randevusu tarafımızdan yapılabilmektedir. Parmak izi verildikten sonra 5 yıl geçerliliği vardır. 1 yıllık Çok Girişli Çin Ticari Vizesi için başvuru sahibinin pasaportunda en az 2 Çin vizesinin bulunması zorunludur. Çin ticari vizesi dilekçesinin noter onaylı olması gerekmektedir.

Çin vizesi başvuruları hakkında verilecek kararlar Çin Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Çin vize başvuruları için gerekli davetiye belgesi ve eksik evraklara dair tüm sorularınız için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.

Çin ticari vize için gerekli evraklar aşağıdaki liste olarak belirtilmektedir. Bu evrakları teslim ederek Çin ticari vize için başvuruda bulunduktan sonra Çin Konsolosluğunun vize işlemlerini olumlu değerlendirmesi halinde size verilecek Çin ticari vizesi tek girişli vize olup ticari vizenin geçerlilik süresi 3 aydır.

Çin’de daha uzun süre bulunmak istiyorsanız Çin’e girişinizden sonra Çin’de bulunduğunuz yerin emniyet müdürlüklerine başvurmak zorundasınız. Çin’in yerel emniyet müdürlüğü, başvurunuzu durumunuza göre  kabul veya reddetmekte olup başvuruda tek sorumlu olan uzatım için başvuruda bulunan kişidir.

 • Pasaport. Çin ticari vize için planlanan seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.
 • Davetiye. Çin’deki şirket tarafından e-mail ile gönderilmiş İstanbul Konsolosluğuna hitaben yazılmış davetiye. Çin ticari vizesi için davetiye almanız şarttır. Çin Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmez. Çin ticari vizesi için gerekli olan davetiye Çin'deki valilik tarafından onaylı, barkod numaralı ve konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır. Bu davetiyenin e-mail aracılığı ile iletilmesi gerekmektedir.
 • Ticari Lisans. Çin’deki firmanın ticari lisansı, şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve firmanın ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD. Çin ticari vize için Çin’de bulunan firmanın ticari lisansı istenmektedir. Başvuran kişi Çin ticari vizesine ilk defa başvuruda bulunuyorsa ticari lisansa ek olarak firmanın işletme belgesi ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi de istenmektedir.
 • Fotoğraf. Çin ticari vize için 2 adet 33x48 mm ölçülerinde vesikalık, arka fonu beyaz fotoğraf gerekmektedir. Ticari vize için fotoğrafın güncel olması gerekmektedir. 
 • Kimlik. Çin ticari vize için kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneğinin aslı gerekmektedir.
 • Çin ticari vize dilekçe. Çin ticari vize talebi için özel bir dilekçe gerekmektedir. Bu belge hakkında detaylı bilgi alabilmek için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Vize Merkezi aracılığıyla yapılan Çin ticari vize başvurularunda temsilcilerimiz Çin ticari vize dilekçenin temin edilmesi ve hazırlanmasında  vize başvuru sahiplerine yardımcı olmaktadır.
 • Sabıka kaydı. Çin ticaret vizesi için 2 maddeli sabıka sicil kaydı gerekmektedir. Bu belgeyi e-devlet yoluyla alabilirsiniz.
 • Eski Pasaport. Çin ticari vize için güncel pasaportunuzla birlikte eski pasaportunuz da gereklidir. Eski pasaportunuz yok veya kayıp olması halinde, durumunuzu açıklayan şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe vermelisiniz. Bu dilekçe sadece İngilizce dilinde yazılması halinde kabul edilmektedir.
 • İş durumunuzla ilgili belgeler. Çin ticari vize için iş durumunuzla ilgili birtakım belgeler gerekmektedir. Bu evraklar işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve şirket evraklarıdır. Noter onaylı beyanname (şirket yetkilisi tarafından kişinin çalıştığına dair beyanname) En az 5.000 USD bakiyeli banka hesap dökümü aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı. Çin ticari vize için gerekli güncel tarihli şirket evrakları ise orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ve sicil gazete fotokopileridir. Şirket evraklarınızın güncel olması da gereklidir.

Çin Ticari Vize Evrakları Hakkında

Yukarıda belirtilen Çin ticari vize evrakları Çin makamları tarafından ticari vize için normal şartlarda istenen evraklardır. Çin Konsolosluğu gerekli evrak listesine çok önem verip eksik göndermeniz halinde vize işlem süreciniz olumsuz sonuçlanabilmektedir. Çin Konsolosluğu vize başvuru sonrasında gerektiğinde sizden ek evrak isteyebilmektedir.

Çin ticari vize evrakları, vize ücretleri ve Çin vizesi ile ilgili diğer bütün prosedürler hakkında sorunuz varsa bizimle iletişime geçiniz. Çin ticari vizesini almanız için gerekli olan evrakları Vize Merkezi’ne kendiniz gelerek verebileceğiniz gibi kargo ile de Vize Merkezi’ne göndermeniz yeterli olacaktır.

Hazırladığınız Çin ticari vize evrakları bize geldikten sonra eksik evrak tespiti halinde sizle mümkün olan en kısa sürede iletişime geçilecektir. Bu durumda Vize Merkezi temsilcilerimiz size çözüm üretmeye çalışarak yardımcı olacaktır.  Çin vizesi başvurularınız ile ilgili karar veren tek yetkili kurum Çin Konsolosluğudur.

Çin Ticari Vize Başvuru Formu

Diğer Çin vizelerinde olduğu gibi Çin ticari vize için de vize başvuru formu Çin makamları tarafından istenen temel evraklar arasındadır. Çin, ticari vize başvuru formu konusunda çok hassas olup başvuru formundaki tüm bilgiler eksiksiz, düzgün, net, ve doğru olarak verilmelidir. Çin ticari vize başvuru formu bu kriterlere uymadığı takdirde vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.

Çin ticari vizesi için gerekli olan başvuru formu, evrak listesi hakkında bizimle iletişime geçip bilgi alınız. Vize Merkezi temsilcileri Çin ticari vize başvuru formu doğru olarak doldurmanıza yardımcı olarak Çin ticari vizesini almanıza önemli bir şekilde katkıda bulunmaktadır.

Çin Ticari Vize Dilekçe Örneği

Çin ticari vize dilekçe Çin ticari vize için istenen evraklardandır. Bununla birlikte Çin, ticari vize için her dilekçeyi kabul etmeyip dilekçenin belirli özelliklere uyması gerekmektedir. Bu nedenle Çin ticari vize dilekçe örneği görmek önemlidir. Ayrıca, Çin vizesi için ilk defa başvuruda bulunuyorsanız bu dilekçe şirket sahibi tarafından noter onaylı olmalıdır.

Çin ticari vize başvurusu için vereceğiniz davetiyenin uygun olmaması vize işlem süresinin uzamasına veya başvuru işlemlerinin ret ile sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Çin ticari vize dilekçe örneği ve detayları hakkında bilgi edinip dilekçeyi almanız için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile iletişime geçin.

Çin Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurunuzu sağlıklı olarak gerçekleştirmeniz halinde Çin ticari vize genelde ortalama olarak 7 iş günüde çıkar. Ancak Çin Konsolosluğunun vize başvuruları nedeniyle yoğun olması veya vize işlemleri sırasında sizden ek evrak talep etmesi gibi farklı durumla karşılaşmanız halinde de vize işlem süresi uzayabilmektedir.

Çin Konsolosluğunun çalışmadığı hafta sonları ve Çin Konsolosluğu resmi tatil günleri iş günü olarak sayılmamaktadır. Çin ticari vizenin kaç günde çıkar olması bu nedenlere bağlı olduğundan vize başvurunuzun zamanını doğru belirlemeniz çok önemlidir, aksi takdirde vizeniz Çin’e yapmayı planladığınız seyahatinizden önce çıkamayabilir.

Vize Merkezi evraklarınızı Çin’in belirlediği formata göre ticari vize başvurularınızı adınıza gerçekleştirerek size destek olmaktadır.

Çin Ticari Vize Ücreti

Çin ticari vize ücreti her zaman aynı olmayıp belirli zamanlarda değişebilmektedir. Türkiye ve Çin arasında gerçekleşen sosyal ve ticari ilişkiler gelişmeler de Çin ticari vize ücretini etkileyebilmektedir. Çin ticari vize ücretini belirleme yetkisi Çin Konsolosluğuna aittir fakat başvurular yetkili acenteler tarafından gerçekleştirildiğinden ücret bilgisi hakkındaki bilgiyi ilgili seyahat acentelerinden alabilirsiniz.

Çin ticari vizesi ücretleri hakkında en doğru bilgi için seyahat tarihine yakın bir zamanda iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Çin ticari vize ücreti konusunda çağrı merkezimizi arayarak size yardımcı olabilmekteyiz. Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştireceğiniz Çin ticari vize için ödeyeceğiniz ücret vize ücreti, konsolosluk harç bedelleri, randevu ücreti ve hizmet bedelini içermektedir.

Vize Merkezi, Çin vizesi işlemlerini baştan sona kadar takip etmektedir.

Evraklarınız Çin Halk Cumhuriyeti’nin uyguladığı vize prosedürlerine göre Vize Merkezi’nce değerlendirildikten sonra size başvurunuzu sağlamlaştırmanız için gereken bildirimlerde bulunulur.

Yükleniyor...