Letonya Vizesi

Vize Merkezi Letonya vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Letonya vize türlerinde yani Letonya vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Letonya Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Letonya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Letonya Vizesi

Letonya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Letonya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Letonya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. Letonya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile +90 212 9700574irtibata geçin!

Vize Merkezi, Letonya vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Letonya Vize Merkezi, Letonya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Letonya vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız için size danışmanlık eder. Letonya Konsolosluğu, Letonya vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Letonya Konsolosluğu tarafından belirtilen Letonya vize evrak listesine ve Letonya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Letonya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezidir.

Letonya Vizesi

Letonya vizesini Başvuru Merkezi’nden yapabileceğiniz gibi doğrudan Büyükelçilik yoluyla da yapabilirsiniz. Her iki tip başvuru içinde randevu alınması gerektiği akıldan çıkarılmamalı. Başvuru dosyanızı hazırlarken ve randevunuzu oluştururken Vize Merkezi ülke temsilcilerinden de destek alabilirsiniz.

Letonya Schengen Bölgesi’nde olduğundan ülkeye girişler Schengen vizesi ile mümkün oluyor. Schengen vizesi çeşitli kategorilerde düzenlenen bir vize türü. Letonya vizesine başvuru yapıldığında başvurunuz söz konusu bu kategoriler yardımıyla değerlendiriliyor. Başvuru dosyasının hazırlanması aşamasında da yine bu kategoriler altında evrakları teslim etmeniz bekleniyor. Turistik, Ticari, Aile ve Arkadaş ziyareti, Kültürel-Sportif Konferans ve Transit vize başlıkları altında başvuru dosyanızı hazırlıyorsunuz.

Letonya vizesi başvuru dosyanızı hazırladıktan sonra sıra Başvuru Merkezi’nden dosyanızın kabul edileceği randevu saatini almaya geliyor. Randevu saatiniz oluşturulup dosyanızın teslim edilmesinin ardından vize ücretini ödemeniz için yönlendiriliyor olacaksınız. Vize Başvuru Merkezi’ndeki yetkili Euro ve nakit olarak toplam ödenecek tutar hakkında sizi bilgilendirecektir. Burada vize ücreti ile birlikte Başvuru Merkezi’nin hizmet bedelini de ödemiş olacaksınız. Pasaportunuzun Büyükelçilik tarafından değerlendirilmesinin ardından kurye ile teslim seçeneğini kullanmanız durumunda ek ücret ödemeniz gerekecek.

Letonya vize başvurusunu yaparken ikametgâhınıza göre bölge sınırlaması olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Letonya vize başvurusu için bölge sınırlaması bulunmuyor. Başvuru Merkezi’ne yapılacak başvurularda başvuru sahipleri istedikleri başvuru merkezine başvurularını yapabiliyorlar.

Letonya Schengen başvurusunda 0-5 yaş arasındaki çocuklar vize ücretinden muaf tutulmuş. AB vatandaşı eşleri olan üçüncü ülke vatandaşları, Avrupa Parlamentosu 2004/38/EC yönergesi ve 29 Nisan 2004 komisyonu anlaşma koşulları gereğince Avrupa Birliği sınırları içerisinde serbest dolaşım haklarını kullanıyorlarsa, vize ücretinden muaf tutuluyorlar.

Letonya’ya seyahat edecek olan Schengen vizesi başvuru sahipleri pasaport ve gerekli evrakların teslimi ile vize ücretinin ödenmesinin ardından başvuru sonuçlarını beklemeye koyuluyorlar. Letonya tüm başvuruları Ankara’daki Büyükelçilikte değerlendireceğinden sonucun alınması 10 iş gününü buluyor. Bu süre ek evrakların istenmesiyle daha da uzayabileceğinden vize başvurunuzu erken yapmanızı öneriyoruz. Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus gibi yabancı ülke vatandaşları için değerlendirme süresi 3 hafta olarak belirtilmiş. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Vize Merkezi’nin ülke temsilcilerinden alabilirsiniz.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Başvuru Formu: Başvuru formunu online olarak doldurup imzalamanız gerekiyor.
  • Pasaport: Pasaportunuzun geçerlilik süresi seyahatinizi kapsayan süreden en az 3 ay daha fazla bir süre uzun ve verilik tarihinden de 10 yıldan eski olmamalı.
  • Fotoğraf: Fotoğrafınız son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf olmalı. 1 adet biyometrik beyaz fon üzerine basılmış olan fotoğrafın ölçüsü ise 4x5 vesikalık fotoğraf olarak belirlenmiş.
  • Konaklama-Ulaşım: Uçak ve otel rezervasyonunuz seyahat tarihleri ile uyumlu olmalı. Satın alınmış olma koşulu bulunmuyor. Seyahatiniz süresince Schengen Bölgesi’nde birden fazla ülkeye gidecekseniz söz konusu lokasyonlara ulaşım ve buralardaki konaklama ile ilgili belgeleri de başvuru dosyasına eklemeniz gerekecek.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde ve planlanan seyahat süresini 15 gün geçmiş olacak şekilde acil tıbbi müdahale, hastane de müdahale, kaza sonucu ölüm veya hastalık neticesinde kişinin kendi ülkesine geri dönmesi için nakil masraflarını kapsayan, ve en az 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
  • Seyahat giderleri: Seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağına ilişkin belgeleri de başvuru dosyasına eklemeniz gerekecek. Son 3 aylık banka hesap dökümü, düzenli gelirleri gösterir belgeler arasında olan son 3 ayı kapsayan maaş bordroları.
  • Başvuru sahibi çalışan ise: İşverence şirketin antetli kağıdına yazılmış izin onayı belgesinde seyahate dair gidiş dönüş tarihlerinin de bulunduğu ayrıntılı bir yazının dosyaya eklenmesi bekleniyor. E-devletten alınabilen SGK işe giriş bildirgesi ile hizmet dökümü.
  • Şirket sahibi ise: Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin kopyası ile birlikte vergi levhasının da başvuru dosyasına eklenmesi koşulu getirilmiş.
  • Emekli ise: Banka Hesap özeti ve emeklilik cüzdanı gibi belgelerin de ibraz edilmesi gerekiyor.
  • Reşit olmayanlar: Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kendi başına veya bir ebeveyn ile seyahat edecekse ebeveyninden noter tasdikli muvaffakatname düzenlenmesi bekleniyor.

Letonya vize başvurusu adımları

Letonya vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapıyorsanız takip edeceğiniz adımlar şunlar olacaktır:

1. Adım – Letonya vizesi konusunda ülke temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi’nde görevli Letonya Vize Bölümü Müşteri Temsilcilerini arayarak süreci başlatabilirsiniz. Ülke temsilcilerinin sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu mailler mail adresinize gönderilecektir.

2. Adım – Letonya vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi’nde görevli Letonya Vize Bölümü yetkililerimizin mail adresinize gönderdiği bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

3. Adım – Letonya vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden Vize Merkezi temsilcilerine teslim edebilirsiniz.

Letonya Vize Bölümü tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınızı elden teslim yoluyla değil de kargo ile de gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneriyoruz.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında iletişim

Letonya Vize Bölümü, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size bilgi maili gönderilecektir. Eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisini bu mail aracılığıyla sizinle paylaşıyor olacağız. Mailde size süreç hakkında da bilgi verilecektir.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

Letonya Vize Bölümü 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmak izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor. Vize Merkezi yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık edecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

6. Adım – Pasaport teslimi

Letonya Konsolosluğu Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamladıktan sonra 15 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştiriyor. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebiliyor.

Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Letonya vize başvurusu konusunda bilinmesi gerekenler

Letonya turist vize başvurusunda biyometrik fotoğraf ibraz edilmesi gerekiyor

Letonya vize başvurusu için başvuru dosyasına biyometrik fotoğrafın da eklenmesi gerekiyor. Fotoğraf 6 aydan eski olmamalı ve pasaportunuzda bulunan diğer fotoğraflarla benzerlik taşımamalıdır. Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı yapılmış olması koşulu var. Dosyaya eklenecek fotoğrafların ölçüsü 35mm genişlik ve 45mm yüksek olarak belirlenmiş. Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife dönük olmalı. Biyometrik fotoğrafın arka fonu beyaz olmalı ve güneş gözlüğü ile çekilmiş olmamalı. Gözlük takılması halinde gözlük camlarının renkli olmamasına ve yansıma olmamasına dikkat edilmeli. Mimiksiz bir yüz ifadesi ile birlikte ağız kapalı olmalı.

Letonya turist vizesi için başvuru evraklarının eksiksiz olması süreci olumlu etkiliyor

Letonya Schengen vizesi başvurusu için vize başvuru dosyası hazırlanması gerekiyor. Başvuru sahibinin niteliklerine göre hazırlanacak evraklar da çeşitlilik gösteriyor. Başvuru dosyasının eksiksiz hazırlanıyor olması önemli. Letonya turist vizesi başvurusunu Vize Merkezi danışmanlığıyla da yapabilirsiniz. Ülke temsilcilerimiz vize başvurunuza dair detaylı bilgileri sizinle paylaşıyor olacaklar.

Letonya turist vizesi kaç günde çıkar?

Letonya turist vizesi evraklarınızın büyükelçiliğe ulaşması süresi dışarıda tutulursa değerlendirilmesi 10 iş gününü buluyor. Türkiye dışından bir ülke vatandaşı olarak başvuruda bulunuluyorsa bu süre 3 haftayı buluyor. Letonya turist vizesi başvurusunu büyükelçiliğe yapabileceğiniz gibi Başvuru Merkezleri’ne de yapabiliyorsunuz. Başvuru Merkezi’nde kabul edilen evraklar ile pasaportunuz kabulün ardından değerlendirilmek üzere Ankara’ya gönderiliyor. Vize başvurusunun planlaması yapılırken bu bilgiyi de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Letonya turist vizesini şahsen yapmak koşulu bulunmuyor

Letonya turist vizesinin başvurusunu şahsen büyükelçiliğe yapabileceğiniz gibi Başvuru Merkezi’ne de yapabilirsiniz. Evrak takibi ve sürecin sorunsuz halledilmesi konusunda danışmanlık almak isterseniz Vize Merkezi’ne de gelebilirsiniz. Daha önce parmak izi verdiyseniz ofise gelmeden posta aracılığıyla başvuru sürecinizi yönetebilirsiniz. Başvuru değerlendirme süreci tamamen büyükelçiliğin inisiyatifindedir.

Letonya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Letonya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp