Schengen vizesi nedir?

 

Schengen vizesi, 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile doğmuş kısa süreli(90 gün) seyahatleri kapsayan bir vize türüdür. Bu vize türü ile Schengen Bölgesi’ne üye ülkelere serbestçe seyahat edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu seyahatin başladığı ülkedir. Schengen vizesinin alındığı ülkeden Schengen Bölgesi’ne giriş yapılması önemlidir. Söz konusu vize türü ile Schengen Bölgesi’ne giriş yapılmasının ardından diğer ülkelere serbestçe seyahat etme olanağı sağlanmış olur. Örneğin Almanya’ya gitmek üzere alınan vize ile önce İtalya’ya gitmek mümkün olmayacaktır. İlk giriş Almanya’dan yapıldı ise sonraki seyahatlerde bölgeye üye ülkelere rahatlıkla seyahat edilebilir. Schengen’e üye 26 ülke bulunur: Almanya, Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Hollanda, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi AB üyeleri ülkeler. AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç gibi ülkeler de AB üyesi ülkeler ile bir anlaşma imzalamış ve Schengen Bölgesi uygulamalarını benimsemişlerdir.

Tek tip Schengen vizesi ile Schengen Bölgesi’ne girilip orada kısa süreliğine kalınabilir. Vize başvuru gerekçeleri arasında şunlar bulunabilir: Turistik amaçlı başvuru, Ticari amaçlı başvuru, Akraba veya arkadaş ziyareti nedeniyle başvuru, konferans katılımı için başvuru veya Transit geçiş başvurusu. Bu 5 nedenle yapılacak başvurularda söz konusu bölgede 180 gün içinde en fazla 90 gün kalınabilir.

Schengen vizesine Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları başvurabiliyorlar. Vize başvuruları gidilecek ülkenin konsolosluğuna veya büyükelçiliğine doğrudan yapılabildiği gibi, aracı kurumlardan da hizmet alınabilir.

Kimler vize ücreti ödemez?

-0-6 yaş arası çocuklar vize ücreti ödemezler

-Araştırma veya eğitim amaçlı seyahat eden ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri,

yüksek lisans öğrencileri ve onlara refakat eden öğretmenleri vizeden muaf tutulurlar.

-Bilimsel araştırma amacıyla seyahat eden üçüncü ülke vatandaşı araştırmacılar vize ücretinden muaf tutulurlar

-Kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütlerince düzenlenen seminer, konferans, sportif,

kültürel veya eğitim aktivitelerine katılan 25 yaşını geçmemiş temsilcileri

-Birlikte seyahat eden veya seyahat kapsamında birlikte olan AB, Norveç, İzlanda,

Lihtenstayn ve İsviçre vatandaşlarının akrabaları.

Vize muafiyeti konusu güncellenen bir konu olduğundan başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yapacaksanız detaylı ve güncel bilgiyi konusunda deneyimli ülke temsilcilerinden edinebilirsiniz.

Vize başvurusu ne zaman yapılmalıdır?

Schengen ülkelerine seyahat için vize başvurunuzu seyahat edeceğiniz tarihten en az 15 gün en fazla 90 gün önce yapmanız işlemlerin sağlıklı yürütülmesini sağlayacaktır. Seyahatin başlangıç tarihine üç aydan daha uzun bir süre varsa vize başvurusu kabul edilmiyor. Yolculuk tarihine 15 günden az bir süre kaldıysa başvuru yapılabilse de işlemlerin uzama ihtimalinden kaynaklı başvurunun yapılmamasını öneriyoruz. Yukarıdaki uyarıları göz önünde bulundurarak başvuru tarihine başvuru sahibinin kendisi karar verecektir. Konsolosluk/elçilik ek evraklar isteyebileceğinden başvuru süreci uzayabilir.

Schengen vizesi başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Konusunda deneyimli ülke temsilcilerimiz başvuru sürecinin ilk adımından son adımına dek danışmanlık hizmeti vererek sizi yönlendireceklerdir. Vize Merkezi’ne e-posta veya telefon yoluyla erişebilir konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Telefon