Letonya Turistik Vize

Letonya Turistik Vize

Letonya Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Letonya Turistik Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Letonya turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Letonya turist vizesi

Baltık ülkelerinden biri olan Letonya’nın başkenti Riga’dır. Letonya, Schengen Bölgesi’nde olan ülkelerinden biri olduğundan ülkeye bölge dışından seyahat edenler için Schengen vizesi alma zorunluluğu getirilmiş. Letonya Schengen vizesi, kısa süreli vize türü olarak değerlendiriliyor. 2 milyona yakın nüfusa sahip ülkenin para birimi Euro. Bavulunuzu hazırlayıp yola çıkmadan önce yapacağınız seyahat planına bizim de katkımız olsun.

Başkent Riga Letonya gezisi için seyahat planına eklenmesi gereken şehirlerden biri. 600 bine yaklaşan nüfusu ile Art Nouveau isimli mimarinin dikkat çekici örneklerine ev sahipliği yapıyor. Kent ayrıca sosyo-kültürel çeşitliliği ve yüksek yaşam standartları ile önde çıkıyor.

Positivus Müzik Festivali Letonya’nın en bilinen müzik festivalleri arasında yer alıyor. Riga’ya 110 km uzaklıktaki Salacgriva şehrinde gerçekleştirilen festivalde ünlü müzik gruplarına da yer veriliyor.

Letonya’ya turist olarak gideceğiniz zamanı yaz dönemi olarak belirlediyseniz, Baltık denizinde yüzmeden geri dönmemenizi öneriyoruz. Güneşin tadına varmak için Riga'ya yarım saat uzaklıktaki Jurmala sahilini seçenekler arasına konumlandırabilirsiniz.

Letonya’ya Türkiye’den turist olarak gidiliyorsa her şeyden önce Letonya turist vizesine başvuru yapılması bekleniyor. Başvurunuzu şahsen yapabileceğiniz gibi Vize Merkezi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Ülke temsilcileri Letonya turist vizesi başvurunuz için size danışmanlık veriyor olacaklar. Daha önce alınmış parmak iziniz varsa başvuru sürecinizi ofise gelmeden posta yoluyla yönetebilirsiniz. Evraklarınız ile pasaportunuzu bize göndermenizin ardından dosya teslimi için randevunuzu oluşturuyor olacağız.

Letonya turist vizesi için gerekli evraklar:
-Başvuru formu:
Gerekli yerleri doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu. Form online ve İngilizce doldurulması gerekiyor.
-Pasaport: Vize bitim tarihinden sonra 3 ay geçerliliğini koruyacak, iki sayfası boş bırakılmış ve son 10 yıl içinde alınmış olan bir pasaport geçerli olarak değerlendirilir.

- Fotoğraf: 4.7 cm x 3.6 cm ölçülerinde arka fonu beyaz, son altı ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi koşulu var.

-Seyahat Sağlık Sigortası: Asgari 30,000 Euro teminatlı, istenilen vizenin başlangıcı ile bitim   tarihinden 15 gün sonrasını da kapsayan, kaza veya ani  hastalık risklerini, tıbbi nakil ve vefat halinde cenazenin menşei  ülkesine naklini kapsayan seyahat sağlık sigortasının aslını ve kopyasının da dosyaya eklenmesi gerekiyor.

Konaklama ve ulaşım: Otel ve Uçak rezervasyonlarını belirtir belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi bekleniyor. Her iki belgedeki seyahat tarihlerinin başvuru formundaki seyahat tarihleri ile uyumlu olması gerekiyor.

Seyahat giderlerinin karşılanması: Mali yeterlilik belgeleri içinde sayılan bankadan onaylı son 3 aylık hesap dökümü.

Hizmet dökümü: SGK hizmet dökümü,  Son 3 aylık maaş bordroları kaşeli ve imzalı asılları, limit gösteren son kredi kartı ekstresi de ibraz edilecek belgeler arasında yer alıyor.


Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgeler;

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 • Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, en az 25.000 bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

Kişi şirket çalışanı ise;

 • Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, en az 25.000 bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

 
Kişi Devlet Dairesi çalışanı ise;

 • Çalışma Belgesi (Bulunduğunuz kurumda çalıştığınıza dair yazı, mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev Kimlik Kartı (Ön ve arka yüz fotokopisi)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Banka Hesap Özeti (Güncel, son 3 aylık, en az 25.000 bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

 
Kişi Emeki ise;

 • Emeklilik Kartı Fotokopisi
 • Emekli Maaş Dökümü (Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, en az 25.000 bakiyeli, kaşe, imza ve imza sirküleri ile) Tek Kalemde yüklü miktar yatırımlar gelir kaynağı ispatlanamama durumunda vize başvurunuzda sorun teşkil edebilmektedir.

 
Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi (Orijinal, güncel)
 • Orijinal Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba imzalı, noter onaylı)

 

Letonya Turistik Schengen Vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar
 

24 Eylül 2015 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Bu sebeple 2015 tarihinden Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde temsilcimiz sizlere eşlik edecektir.

Biometrik verilerini beyan etmiş yolcularımız verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan edecektir. Vize işlemlerinizle ilgili her türlü adım tarafımızdan takip edilecek olup parmak izi beyanı dışında bizzat bulunmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.

Letonya vize işlemleriniz sırasında kullanacağınız kargo ve kurye hizmet bedeli vize danışma ücretine dahil değildir. Kargo ve kurye takibi ek hizmetler kategorisine dahil edilmiştir.

Tüm bilgileriniz vize bilgi sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir dahaki vize başvurusunda parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.

Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırır. Biometrik fotoğraf çektirdiğinizde dini sebeple başınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız biometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

Letonya vize işlemlerinizin onay sürecinde kesin ve yam yetkim Letonya Konsolosluğu’na aittir. Vize Merkezi olarak görevimiz evraklarınızı hızlı ve doğru bir şekilde konsolosluk onayına sunmaktır. Vize başvuruları için ödenen vize işlem ücreti başvurunun reddi halinde iade edilmeyecektir.

Letonya vize işlemleriniz sırasında ikamet etmekte olduğunuz adresi temsilcilerimize mutlaka bildiriniz. Evrak listesi ve parmak izi randevunuz ikamet bilginize göre şekillenecektir.

Vize Merkezi patentiyle hizmet veren vize danışmanlık merkezimiz şubeleri dışında hiçbir kurum ve kuruluşa veya şahsa bağlantılı hizmet vermemektedir. Logomuzun bulunmadığı hiçbir mecraya ve 3. Şahıslara itibar etmeyiniz.

Letonya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Letonya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp