Aile Birleşimi

Letonya Aile Birleşimi Destek Hattı

İstanbul  0212 970 05 18
Ankara  0312 970 05 18
İzmir  0232 970 05 18
Edirne  0850 460 15 18
Adana  0850 241 13 82
Gaziantep  0850 241 18 35

 

Letonya’ya uzun süreli (aile birleşimi, çalışma, eğitim, vb.....) sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya'da 90 günden fazla konaklamayı mecbur kılan vize çeşitleri için müracaat etmelidir.  Bu kişiler başvurularını birebir Letonya Konsolosluğu'na ve Letonya Büyükelçiliği'ne yapmalıdır.(Bu bilgi vize başvurusu öncesinde Letonya Konsolosluğu aranarak teyit edilmelidir.)

Biyometri (parmak izi) İşlemi

Letonya Konsolosluğu’na yapılacak vize başvurularında talep edilen ve ilk olarak 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanmaya başlayan Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) , sonrasında dünya çapında tüm Avrupa Birliği (AB) Schengen ülkeleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır.  Kimlik sahteciliğinin önüne geçmek ve vize başvuru sürecini kolaylaştırmak amacıyla başlatılan biyometri işlemi ile ilgili veriler parmak izi merkezlerinde tespit edilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusunda bulunan kişilerin kendilerinden alınması zorunlu olan biometrik veri( 10 parmak izi) için işlem esnasında hazır bulunmalıdır. 

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de de kullanılmaya başlanan ve her gün biraz daha yaygınlaşan biyometri işlemi, İtalya,  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılmaktadır. 

Kimler parmak izi vermez? 

- Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonlar tarafından resmi nedenlerle davet edilen kişiler parmak izi işlemine tabi tutulmazlar.  

- 12 yaşından küçük çocuklar şahsen başvuru yaptıkları takdirde biyometri işleminden muaf tutulurlar.  

- Kraliyet ailesinin birinci derece mensupları ile hükümdarlar, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda parmak izi taraması yaptırmazlar.

- Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler bu işlemden muaftır. (10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak bu engel durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir.) 

Biyometri prosedürü

Parmak izi alma işlemi gizlilik çerçevesinde yapılan bir işlemdir. Dijital bir parmak tarayıcıyla 10 parmak ile parmak izi taraması yapılır. Konsolosluk temsilcilerinin gerek duyması halinde, başvuru esnasında canlı dijital bir fotoğraf çekilebilir ya da elektronik imza talep edilebilir. 

Biyometri işlemleri yaptıracak başvuru sahibi, yapılacak işlemlerde sıkıntı yaşamamak adına parmaklarında kesik, hasar ya da kına olmamasına dikkat etmelidir.

Fiziksel olarak parmak izi taraması veremeyecek durumdaki kişilerin durumu destekleyen tıbbi rapor göstermeleri gerekmektedir.  

Letonya vizesi başvurusunda dikkat edilecek hususlar

- Letonya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Aksi durumda vize başvurusunda bulunan kişi yeni pasaport çıkartmalıdır.

Letonya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurusunun Letonya ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) tarihlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Çünkü resmi tatiller vize işlemlerinin normalden uzun sürmesine neden olabilmektedir. 

- Reşit olmayan (18 yaşından küçük) kişiler vize başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte yapmalıdır. 

-Letonya Büyükelçiliği vize başvurusuyla ilgili herhangi bir durumda başvuru sahibini ek görüşmeye ya da mülakata çağırabilir. 

Yükleniyor...