Letonya Vatandaşlık Şartları

  • 15 yaşını doldurmak.
  • Letonya Cumhuriyeti süresiz oturum iznine en az 5 yıl süreyle sahip olmak.
  • Letonya Cumhuriyeti oturum iznine sahip olunan süreler içerisinde Letonya sınırlarında daimi olarak ikamet etmek.  5 yıllık süresiz oturum izni içerisinde en fazla 1 yıl yurtdışında geçirilebilir. Yurtdışı Letonya ve AB üyesi ülkeler haricindeki 3. ülkeler olarak tanımlanır.
  • Letonca dilini akıcı şekilde konuşmak, Letonya Cumhuriyeti milli marşı metnini, anayasasını, tarih ve kültür temel ilkelerini bilmek. Bu yeterlilik sınavla tespit edilmektedir.
  • Yasal bir gelir kaynağına sahip olmak.
  • Vatandaşı olduğu ülkenin çifte vatandaşlığa izin veriyor olması gerekmektedir. Çifte vatandaşlığa izin vermeyen ülkelerin vatandaşları ancak sahip olduğu vatandaşlıklarından feragat edip bu durumu Letonya kurumlarına yasal belge ile ispatladıktan sonra başvurusunu ilerletebilirler.
  • Letonya Cumhuriyeti çifte vatandaşlık kanununa göre çifte vatandaşlık başvurusunu yapacak olan kişiler Avrupa Birliği üyesi, Gümrük Birliği üyesi, NATO üyesi ülkelerden birinin vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca  Avustralya, Yeni Zelanda ve Brezilya vatandaşlarıda bu kanundan faydalanabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti NATO üyesi ve çifte vatandaşlığa izin veren bir ülke olduğundan Türk vatandaşları kendi vatandaşlıklarından feragat etmeden Letonya vatandaşlığı başvurusu yaparak çifte vatandaşlık elde edebilirler.

Not: Letonya Cumhuriyeti süresiz oturumuna sahip olmak için Letonya oturma izni alma şartlarından birini yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu yolla geçici oturma iznine sahip olduktan ancak 5 sene sonra süresiz oturma izni başvurusu yapma hakkı doğar. Süresiz oturum izni başvurusu yapmak için 5 yıllık geçici oturum izni süreleri içerisinde en fazla 1 yıl yurtdışında geçirilmeli ve başlangıç düzeyi diyebileceğimiz A2 seviyesinde Letonca dilini bilme yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir. Dilbilgisi kamu kurumu tarafından sınav ile tespit edilmektedir. Süresiz oturum izni 5 yılda bir defa yenilenirken, geçici oturum izni her yıl yenilenmek zorundadır.

 
Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Letonya Vatandaşlık Şartları
Telefon
x