Letonya Vizesi Reddi

Letonya Vizesi Reddi

Letonya Konsolosluğu’na ve Letonya Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği durumlarda reddedilmektedir. Letonya vizesi için yapılan başvurularda sahte ya da yıpranmış seyahat belgelerinin ibraz edilmesi, seyahat amacının kanıtlanmaması, başvuru sahibinin herhangi bir Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olması gibi durumlarda Letonya konsolosluğu vize başvurusunu reddetmektedir. 

Letonya Vizesi Ret Sebepleri

Seyahat Belgelerinden kaynaklı Letonya Vize reddi

Letonya Konsolosluğu sahte ya da yıpranmış seyahat belgeleri ile yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Letonya vizesi başvurusunda sunulan seyahat belgeleri güncel, orijinal, geçerliliği devam eder nitelikte olmalıdır. Letonya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Letonya vize reddi ile karşılaşmamak için ibraz ettikleri seyahat belgelerinin Letonya Konsolosluğu tarafından talep edilen niteliklere uygun olduğundan emin olmalıdır. 
Eksik evrak ile yapılan Letonya vizesi başvuruları da Letonya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. 

Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı Letonya Vizesi reddi

Letonya Vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Letonya’ya yapacakları seyahatin amacını ve seyahat için gerekli şartları taşıdıklarını belgelemekle yükümlüdür. Örneğin; Letonya’ya Aile ziyareti amacıyla seyahat ediyorsa Letonya’da ikamet eden yakınlarına ve yapacağı seyahatin şekline ilişkin belgeler sunmalıdır. Letonya seyahat şartları ve seyahat amacına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunamayan başvuru sahipleri Letonya vize reddi ile karşı karşıya kalabilmektedir. 

Kişinin seyahat amacı ve şartlarına ilişkin sunduğu belgelerin inandırıcı bulunmaması durumunda da Letonya vizesi reddi söz konusu olabilmektedir. 

Ekonomik durumdan kaynaklı Letonya Vize reddi

Letonya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Letonya  seyahatleri süresince ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik koşullara sahip olduklarını ve sahip oldukları gelirin yasal yollarla elde edildiğini gösterir belgeler sunmalıdır. Letonya  Konsolosluğu Letonya  vizesi başvurusunda bulunan kişinin seyahat için yeterli maddi imkana sahip olmadığını ya da sahip olduğu maddi olanaklara yasal yollarla kavuşmasının mümkün olmadığına kanaat getirmesi durumunda, bu kişilerin Letonya  vize başvurularını reddetmektedir. 

Schengen vizesi süresinden kaynaklı Letonya Vizesi reddi

Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı veren bir vizedir. Letonya  Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi son 6 ay içerisinde Schengen Bölgesi’nde 90 gün konaklamış ise, kişi Letonya vize reddi ile karşılaşabilmektedir. 

Schengen Giriş yasağından kaynaklı Letonya Vize reddi 

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi birinin Schengen vizesi konusunda aldığı karar Schengen Bölgesi’ne üye diğer ülkeler açısından da bağlayıcı olabilmektedir. Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) üye ülkelerden herhangi birine girişi yasak olduğuna dair kayıt bulunan kişilerin başvuruları Letonya  vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. 

Kamu Güvenliği nedeniyle Letonya Vizesinin reddedilmesi

Letonya Vizesi başvurusunda bulunan kişinin belirlenen yasal çerçevede Schengen bölgesine üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni, kamu sağlığı, güvenlik gibi konularda tehlikeli bulunması durumunda Estonya vizesi talebi reddedilir. 

Sağlık sigortası sebebiyle Letonya Vizesinin reddedilmesi 

Letonya’ya seyahat edecek kişiler seyahat sürelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Geçerli ve istenen standartlara uygun seyahat sağlık sigortası sahibi olduklarını kanıtlayan belgeler sunamayan kişilerin Letonya vizesi başvuruları Letonya vizesi reddi ile sonuçlanabilmektedir. 

Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı Letonya Vizesi reddi

Letonya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin Letonya vize sürelerinin sona ermesi ile birlikte ülkelerine geri döneceklerini kanıtlayan belgeler sınması gereklidir. Kişilerin Letonya  vize süresi sonunda ülkeden ayrılma niyetinde olmadığı anlaşıldığı takdirde kişilerin Letonya vize başvurusu reddedilir. 

Letonya Vize reddine itiraz

Letonya vize başvuruları ret ile sonuçlanan kişilerin karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Letonya vize ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Letonya  Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuruda bulunabilmektedir. İtirazlar yazı ile bildirilmelidir

Letonya vizesi başvurunuz reddedildiğinde bu kararı açıklayan resmi bir mektup gönderilir. Daha sonra bu karara yazılı olarak itiraz etmek için 4 haftanız bulunmaktadır. Nasıl itiraz edeceğinizi öğrenmek için size gelen mektubu okuyun. İtirazınızı göndermeniz gereken adres mektupta yazılı olacaktır.

Letonya vizesi reddine itiraz etmek için başka bir kişiye yetki verebilirsiniz. Sizin adınıza itirazda bulunacak başka bir kişiye yetki verdiğinize dair bir mektup yazabilirsiniz. 

Vize reddi durumunda vize başvuru ücretleri iade edilmez

Vize başvurunuz reddedilirse, ödediğiniz başvuru ücreti size iade edilmez.

Letonya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Letonya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp