Yatırımcılar İçin Oturma İzni

Yatırımcılar İçin Oturma İzni


Yeni göçmen tüzüğüne göre Letonya Cumhuriyeti’ nde geçici ikamet için gerekli koşullar şunlardır:

Yabancıların 5 yıla kadar geçici oturum izini hakkına sahip olabilmeleri için;

-  Bir şirketin sermayesine en az 36.000 Euro katkıda bulunarak veya bu tutardaki ana sermayeye sahip bir şirket kurarak başvurabilirler. Ancak bu şirketin ödeyeceği yıllık minimum vergi tutarı40.000 Euro’ nun altında olmamalıdır.

-  Bir şirketin sermayesine 150.000 Euro katkıda bulunarak başvurabilirler. Bu durumda minimum vergi tutarı ödeme kotası yoktur.

-  Bir Letonya bankasına en az 300.000 Euro  ikincil sermaye yatırımı yaparak ( ikincil kredi veya ikincil bono şeklinde) başvurabilirler.

Yabancılar Riga’da veya Letonya’nın diğer şehirlerinde bir gayrimenkul satın alarak oturum izni elde edebilirler.

-  1 Eylül 2014 tarihinde yapılan kanun değişikliğine göre Letonya Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan herhangi bir büyük şehir veya kırsal kesimde satın alınacak gayrimenkulün değeri 250.000 Euro ve daha yüksek bir meblağda olmalıdır, ayrıca bu gayrimenkulun kadastro değeri 80.000 Euro’nun altında olmamalıdır.

1 Eylül 2014 öncesi var olan eski kanun ise; Letonya' nın büyük şehirlerinde satın alınacak gayrimenkulün değeri 143.000 Euro’ dan büyük, bu gayrimenkulün kadastro değeri 43.000 Euro’ dan büyük olmalı şeklindeydi. Letonya’ nın kırsalında alınacak gayrimenkuller içinse kanun, satın alınacak gayrimenkulün değeri 72.000 Euro’ dan büyük, ayrıca bu gayrimenkulün kadastro değeri14.500 Euro’ dan büyük olmalı şeklindeydi. 

 

Letonya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Letonya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp