Polonya Vizesi

Vize Merkezi Polonya vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Polonya vize türlerinde yani Polonya vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Polonya Schengen Vize başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Polonya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi İçin Merak Edilenler

Polonya vizesi kaç günde çıkar?

Polonya Schengen vizesi, Polonya Uzun dönem eğitim vizesi ve Polonya çalışma izni vizeleri için işlem süresi başvuru yapılan tarihten itibaren 15 Takvim gününe kadar sonuca varılır. Ek evrak veya soruşturma gerektiğinde bu süre 30 – 60 takvim gününe kadar çıkabilir. Polonya konsolosluğu iş yükü veya yoğunluğuna göre 1 haftada da sonuçlanabilmektedir.

Polonya vizesi sonuçlanınca nasıl alabilirim?

Sonuçlanan Polonya vizelerini başvuru merkezine mesai günleri dağıtım saatleri olan 15:00 ile 17:00 arasında kimlik ve başvuru fişi ile giderek teslim alabilirsiniz. UPS kurye zorunluluğu olmamakla birlikte başvuru esnasında 60 TL karşılığı bu hizmet satın alınmaktadır. Vize merkezi ile yapılan başvurularda sonuçlanan başvurunun takibi ve teslim alınma sürecini sizi adınıza tarafımızdan yapılmaktadır.

Polonya Schengen vizesi olanlar diğer ülkelere girebilir mi?

Polonya Schengen vize sahipleri Schengen bölgesine üye 26 ülkeye giriş çıkış yapabilir. Geçerli Schengen vizenizin olmasına rağmen güvenlik ve şüpheli durumlarda gümrük - polis memurları sizi ülkeye almama hakkı vardır.

Polonya vizesi için otel ve uçak satın almalı mıyım?

Polonya Schengen vizesi başvurularında planlanan seyahat için tarihleri uygun olan uçak bilet rezervasyonu yeterli olup satın alınma zorunluğu yoktur. Vizenin gecikmesi veya olumsuz sonuçlanması durumunda mağdur olmamanız için uçak bileti satın alınmaması tavsiye edilir. Konaklama yapılacak yer otel ise rezervasyonun vize tarihine kadar geçerli olmasına dikkat ediniz. Aile Arkadaş ziyaretlerinde Resmi davetiyede olsa otel sunulması gerekebilir. “the inviting person provides the foreigner with accommodation in his/her dwelling” yani davet eden kişi davet edileni konutunda ağırlayacağını belirtmemiş ise yine bir otel rezervasyonu sunulmalıdır.

Polonya vize başvurusunda hangi şirketten seyahat sigortası yaptırmalıyım?

Uzun dönem; öğrenim, kurs, bilimsel çalışma, Erasmus + Gönüllü hizmeti ve Çalışma vizeleri başvurusunda seyahat sigorta poliçesi 30.000 Euro teminatlı ve planlanan kalış süresini bütününü kapsamalıdır.

Uzun dönem 90 günden fazla kalışlı Vize başvurusunda gerekli olan sigortaları yaptırabileceğiniz şirketler şunlardır:

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Polonya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Polonya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir.Polonya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcileri ile irtibata geçin!

Polonya vizesi işlemlerinde uzman kadrosuyla profesyonel danışmanlık hizmeti verir. Polonya Vize Merkezi departmanıPolonya vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size yardımcı olur. Vize Merkezi’nin Polonya vizesi işlemleri departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamanız içinsize danışmanlık eder. Polonya Konsolosluğu, Polonya vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Polonya Konsolosluğu tarafından belirtilen Polonya vize evrak listesine ve Polonya vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Polonya vizesi başvurusuna dair tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz en doğru adres, vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi'dir.

Polonya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaportsahibi Türkvatandaşları Polonya vizesi alarak Schengen bölgesi devletlerinden biri olan Polonya’ya giriş yapabilirler. Polonya Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapanlar Polonya ve Schengen bölgesinde vizelerinin kapsadığı tarihler arasında serbest dolaşım hakkına sahip olacaklardır. Polonya Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olup, sahibi olanlara 6 aylık süre içinde 90 gün boyunca Polonya ve Polonya’nın da dahil olduğu Schengen bölgesinde konaklama imkanı verir. Ancak 90 günlük sürede genellikle ilk vize alımlarında belli tarihler arasında Polonya’da kalabilirsiniz. Aldığınız Schengen vizesinin tek girişli ve çok girişli niteliğine göre Schengen bölgesinde kalabilirsiniz.

T.C. diplomatik, hususi ve hizmet resmi pasaportuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya vize muafiyetinden faydalanabilmektedir ancak umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize başvurusu yaparak Schengen vizesi almaları zorunludur.

Polonya Vize Merkezi

Polonya vizesi almak isteyen ve Schengen vize başvurusu yapacak olan bordo (umumi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya Vize Merkezi ile kolaylıkla başvurularını gerçekleştirebilirler.

Konsolosluklara akredite bir kurum olan Vize Merkezi; Polonya vize başvurusu için gereken evrak hazırlama, dosya oluşturma, vize randevusu alma, biyometrik veri kaydı, vize evraklarının çevirisi, vize sonuçlanması gibi tüm işlemlerde başvuru sahiplerine yardımcı olmaktadır.

Polonya Schengen vize başvurusunu Vize Merkezi ile yapmak istediğinizde izleyeceğiniz adımları maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle mesleki ve kişisel durumunuz, Polonya’ya seyahat amacınız, seyahat tarihleriniz gibi bilgilere göre hangi tür vizeye başvurmanız gerektiğini Polonya vize uzmanımız ile görüşerek netleştirmeniz gerekmektedir.

Başvuracağınız vize türüne karar verdikten sonra ilgili vize için Polonya vize başvurusu evrakları tarafınıza mail ve kısa mesaj olarak gönderilir. Size gönderilen evrak listesini eksiksiz ve hatasız olarak hazırlamanız ve dosya haline getirerek Vize Merkezi’ne ulaştırmanız gerekir.

Evraklarınız Vize Merkezi Polonya vize uzmanlarımıza ulaştıktan sonra size maille bilgilendirme yapılır. Yine uzmanlarımızca kontrol edilen evraklarınızda herhangi bir eksik ya da hata varsa bilgilendirilirsiniz. Eksik ve hatalı evraklarınızı yeniden temin etmeniz ve Vize Merkezi’ne göndermeniz gerekmektedir.

Evraklarınız tamamlandıktan sonra kurumumuzun yetkilisi tarafından vize başvuru merkezinden vize randevunuz alınmak üzere onayınız istenir. Eğer daha önceden parmak izi vermediyseniz alınan randevu günü ve saatinde merkeze giderek, bu bilgiyi beyan etmeniz gerekecektir. Bu işlem esnasında bir Vize Merkezi yetkilisi sizlere eşlik edecektir.

Parmak izinizi de verdikten sonra en son aşama vize sonuçlanma aşamasıdır. Polonya Vize Merkezi bu süreci baştan sona sizinle birlikte takip edecektir. Polonya vize başvurusu sonuçlanma süresi konsolosluğun özel durumlarına (resmi tatil, yoğunluk, evrak ve mülakat talebi v.b.) göre değişebilmekle beraber ortalama 7-10 gün arasındadır. Vize Merkezi’nin konsolosluğun aldığı vize kararlarında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

“Polonya vizesi nasıl alınır?” sorusu Polonya vize başvurusu yapacak olan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Polonya, Schengen üye ülkeleri arasında yer aldığı için kısa süreli vize başvurusu yapmak isteyen bordo pasaporta sahip T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatleri için Schengen vizesi almak zorundadırlar.

Polonya vize başvurusu yapacak vatandaşların pasaportları 10 yıldan eski olmamalı, en az 2 boş sayfaya sahip olmalı ve pasaportların yırtık/yıpranmış sayfası bulunmamalıdır. Başvuru sahipleri Polonya’ya seyahat amaçları ve seyahat tarihlerine göre başvuracakları vize kategorisini net olarak belirlemeli ve buna uygun evraklarla başvuru yapmalıdır. Seyahat 180 günlük süre içinde 90 günden az olacak şekilde yapılacaksa kısa süreli C tipi; 90 günü aşacak şekilde olacaksa uzun süreli D tipi vizeye başvurulmalıdır.

Polonya’ya sadece gezi amacıyla gidilecekse turistik; iş görüşmesi, toplantı ya da fuar amacıyla seyahat edilecekse ticari vize türlerine başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra Polonya’da yaşayan bir akraba, aile üyesi ya da arkadaş ziyaret edilecekse Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi; kısa süreli eğitim ya da araştırma amaçlarıyla gidilecekse Polonya eğitim ve araştırma vizesi türlerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Polonya’ya aile olarak seyahat edilecekse her bir aile üyesi için ayrı ayrı başvuru yapılmalı ve ayrı başvuru dosyası oluşturulmalıdır. Hazırlanacak evraklar eksiksiz, doğru ve tutarlı olmalıdır. Polonya vize başvuru formu, vize talep dilekçesi gibi zorunlu belgeler hatasız şekilde doldurulmalıdır. Başvurulan vize türüne uygun doldurulmayan formlar geçersiz olabilmekte ve Polonya vize reddine neden olabilmektedir.

Vize Merkezi, “Polonya vizesi nasıl alınır?” sorusu ve diğer tüm vize konularında eksiksiz, hızlı ve kolay hizmet alabileceğiniz tecrübeli bir kurumdur. Polonya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan Vize Merkezi; tüm vize işlemlerinizde uçtan uca hizmet vererek süreci rahat geçirmenizi amaçlamaktadır. Polonya ya da farklı ülkeler için detaylı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak istiyorsanız uzmanlarımızı her zaman arayabilir ya da dilerseniz ofislerimize gelerek ziyaret edebilirsiniz.

Polonya Vize Evrakları

Polonya Schengen vizesi için Polonya vize evraklarının hazırlanması zorunludur. Polonya Schengen vize başvurusunda bulunduğunuz pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır ve pasaportun kimlik bilgilerinin bulunduğu ve eski vize etiketlerinin olduğu sayfaların fotokopisi ibraz edilmelidir. Ayrıca varsa eski pasaportlardaki vize sayfaları da Polonya Konsolosluğu'nun dikkatine sunulmalıdır. Pasaportun seyahat sonrası 3 ay geçerliliğe sahip olması gerekir. Reşit olmayan çocuklar ebeveynleri ile birlikte seyahat ediyorlarsa fotoğrafları ebeveynlerinin pasaportuna yapıştırılacaktır.

Polonya Schengen vize başvuru formu pasaport ve kimliğe dair diğer bilgileri içeren evraklardakilerle çelişecek şekilde olmamalıdır. Tutarsız ve yanlış bilgilendirmelerde vize reddi kati surette verilmektedir ki bu sonraki vize başvuruların da vize alınmasını zorlaştırmaktadır. Polonya vizesi için gereken evrakların hazırlanma aşamasında özellikle pasaport numaraları, kimlik numarası gibi ayrıntılara dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bu bilgiler Polonya vize başvuru formunda ilgili kutu içine yazılır. Polonya Schengen vize başvuru formu Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanan ve sizin hakkınızda daha detaylı bilgi edinilmesini sağlayan bir formdur. Polonya seyahatine ne amaçla çıktığınız, hangi tarihler arasında Polonya’da olacağınız, varsa Polonya’dan sonra gideceğiniz diğer ülkeler ve seyahat rotanıza dair bilgiler de bu form dâhilindedir.

Polonya vizesi için gereken evraklar arasında 2 adet biyometrik fotoğraf bulunmaktadır. Biyometrik fotoğraf 3,5x4,5 cm. ölçülerinde, fonu beyaz ve yüzünüzü net bir şekilde gösteren ve güncel halinizi yansıtan formatta olmalıdır.

Polonya Schengen vizesi alırken, tüm Schengen vizeleri için geçerli olan 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasının yaptırılması zorunludur. Bu seyahat sağlık poliçesi konaklama sırasında sağlıkla ilgili her türlü sorunun önüne geçmek amacıyla yaptırılmak zorundadır.

Çalışan statüsündeki başvuru sahipleri çalıştıkları kurumdan aldıkları izin yazısı ve SGK hizmet dökümüyle ilgili tüm belgeleri Polonya vize başvuru evrakları arasına eklemelidirler. Şirket çalışanları ve sahipleri ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi ve şirketin vergi levhası gibi evrakları ibraz etmelidirler.

Polonya vize başvurusu için gereken evraklardan biri de banka hesap dökümleridir. Son 3 aylık hesap hareketlerini yansıtan bu belge kişinin ülkeye döneceğinin garantisini Polonya Konsolosluk yetkililerine göstermek açısından önem arzetmektedir.

Ev hanımı veya öğrenci gibi kendi gelir kaynağı olmayan kişiler seyahat masraflarını karşılayacak sponsorun bilgilerini ve sponsorluk yazısını ibraz etmelidirler.

Polonya vizesi evraklarının en güncel haline ulaşma ve Polonya vize başvurusu yapmak için Vize Merkezi temsilcimizle görüşebilirsiniz. Siz en kısa zamanda yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Polonya’ya davet üzerine gidecek olan T.C. pasaport hamileri davet eden kişinin kimlik ve pasaport bilgilerini de başvuru sırasında ibraz etmelidirler. Davetiye Polonya’da ikamet edilen bölgenin valiliğinin onayını taşımalıdır. Eğer davetiyeyi gönderen kişi Polonya vatandaşı değilse oturum izni belgesini ibraz etmelidir. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gereken davetiye ülkeye ziyarette bulunacak kişinin bazı durumlarda konaklama ve ülkeden ayrılırken yapacağı harcamaları karşılamak için gerekli finansal güce sahip olunduğunun belgelendiği bir doküman niteliği de taşıyabilir. Davetiye, davet eden kişiye ziyarette buluna kişinin Polonya’da kaldığı süredeki tüm masraflarını karşılama yükümlülüğü de getirebilmektedir.

Polonya Vizesi Türleri

Polonya vizesi türleri; yapılacak Polonya seyahatinin amacına, tarih aralığına ve başvuran kişinin mesleki/kişisel durumuna göre farklılık gösterir. Polonya Schengen ülkesidir ve Schengen vize kuralları geçerlidir.

Vize türleri Polonya ve diğer Schengen ülkeleri için ikiye ayrılmaktadır. Bunlar kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) vizelerdir. C tipi kısa süreli vize, 6 aylık süre içinde en fazla 90 güne kadar olan konaklamada geçerlidir. Bordo pasaportu (umumi pasaport) olan T.C. vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde bu vize türüne başvurmalıdır. Siyah, yeşil ve gri pasaportu olan vatandaşlar ise kısa süreli vizeden muaf tutulmaktadır.

Kısa süreli vize kategorileri; turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, kültürel ve sportif, eğitim ve araştırma, transit, şoför vizesi olarak ayrılmaktadır. Polonya’ya sadece turistik gezi amaçlı gidilecekse turistik; toplantı, fuar ve iş görüşmesi gibi ticari amaçlarla gidilecekse ticari vize kategorilerine başvurulmalıdır. Vize Merkezi web sitesinde yer alan Polonya vize işlemleri bölümünden konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Kısa süreli vize başvuruları direk olarak konsolosluklara yapılmamaktadır. Konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu vize firmaları ve seyahat acenteleri üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Uzun süreli yani D tipi vize ise 6 aylık sürede 90 günden fazla kalınacak seyahatlerde alınması gereken vize türüdür. Uzun süreli çalışma, oturum, eğitim, aile birleşimi gibi amaçlarla yapılacak uzun konaklama gerektiren seyahatlerde bu vizeye başvurulmalıdır. D tipi vize başvuruları için direk olarak konsolosluklara müracaat edilir.

Vize türleri Polonya seyahati gerçekleştirmek isteyen başvuru sahipleri için çok önemlidir. Seyahat amacı net olarak belirlendikten sonra Polonya vize evrakları da buna göre eksiksiz ve hatasız olarak hazırlanmalıdır. Vize Merkezi, deneyimli uzman kadrosuyla, Polonya vizesi türleri ve Polonya vize başvurusunun tüm adımları ile ilgili vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Danışmanlarımızla iletişime geçerek, sormak istediğiniz tüm soruları sorabilir ve ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Polonya Vize Başvurusuve Polonya Vize Randevusu

Polonya vizesi başvuruları Polonya Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Polonya vize başvuru evraklarının teslimi ilgili vize başvuru merkezine yapılır ve ayrıcaPolonya vize randevusuve buna bağlı olarakparmak izi alma işlemi de burada gerçekleştirilir. Schengen vize prosedürleri gereği, Schengen vize başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşları yani Schengen bölgesinde olmayan ülkelerden Polonya’ya seyahat edecek olan kişiler için parmak izi verme yükümlülüğü vardır. Daha önceden başka bir Schengen vizeniz olsa bile, Polonya Konsolosluğu'ndan aksi bildirilene kadar Polonya’dan Schengen vizesi almak istiyorsanız parmak izi ibrazı yapmanız gerekir.

Polonya vize başvuru işlemleri vize merkezleri aracılığıyla yürütülmekle birlikte Polonya Schengen vizesinin sonucu konusunda tek karar mekanizması Polonya Başkonsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği'dir. Schengen vizesi her ne kadar Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı verse de Schengen vize başvurunuzun sonucuna başvuruda bulunduğunuz ülkenin Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri olan Konsolosluk, Başkonsolosluk ve Büyükelçilikler karar verebilir. Bir ülke yetkisi dahilinde olmayan bir başka ülke için Schengen vizesi veremez. Ancak Polonya Schengen vizesi aldıktan sonra seyahat planınızda belirttiğiniz şekilde diğer Schengen ülkelerine geçebilirsiniz. Ancak bu noktada aldığınız vizenin tek girişli veya çok girişli olması önemli rol oynar. Polonya tek girişli Schengen vizesi ile Polonya’dan çıkış yaptıktan sonra yeninden oraya dönülemez. Bu tip karışık durumlardan kaçınmak ve sorularınız ve başvurularınız Vize Merkezi temsilcilerimize danışabilirsiniz.

Polonya vizesi ve diğer Schengen vize başvurularınızın takibi Vize Merkezi Polonya departmanının görevleri arasındadır. Başvurunuzu Vize Merkezi'nin uzman temsilcileri aracılığıyla gerçekleştirmek için "İletişim"veya "Şubelerimiz" bölümlerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Polonya vizesiiçin gereken evrak listesinin en güncel hali ve Polonya vize ücretleri e-mail olarak size gönderilecektir. Vize asistanlarımız Polonya vize randevusunda da sizi yalnız bırakmayarak refakat edeceklerdir. Polonya vizesi için randevu alımı,Schengen vize başvuru formunun doldurulması, seyahat amacınıza uygun vize türüne yönlendirmelerin yapılması ve evrak kontrolü ve takibi Vize Merkezi'nin çalışma alanı içindedir.

Polonya vize başvurularında seyahat amacının belirlenmesi önemlidir. Seyahat amacınız seçtiğiniz vize türüyle paralellik içerir. Polonya vize başvurularında eksik evrak vererek, tutarsız bilgiler içeren bilgiler sunarak vize reddi alınabildiği gibi pozisyonunuza uygun olmayan vize başvurusu yapmanız da vize reddine neden olabilir. Örneğin Polonya’dan davetiyeniz olmadan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almanız mümkün olmaz veya ticari amaçla seyahat edecekseniz turistik vize başvurusu yapmamanız gerekir. Vize türleri arasında evraklar da benzerlik olsa da mesleki durum, statü, çalışıyor olmanız veya çalışmıyor olmanız gibi birçok parametre vize evraklarının hazırlanmasında ve başvuru sırasında dikkatle göz önüne bulundurulması gereken unsurlardır.

Polonya vize başvurusu içinaile ve arkadaş ziyareti vizesi,ticariiş gezisi vizesi,turistik vize, konferans veyakültürel etkinliğekatılım gibi vize türlerinde durumunuza uygun olanı alma talebinde bulunabilirsiniz. Bu vize türleri için gereken evrak listesini Vize Merkezi Polonya sayfamızda bulunan Vize İşlemleri alt menüsünde görüntüleyebilirsiniz. Ancak daha güncel bilgi ve evrak listesi için Vize Merkezi müşteri temsilcilerimizle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formu, hazırlanması zorunlu olan en önemli Polonya vizesi evrakları arasında yer almaktadır. Polonya’ya kısa süreli vize başvurusu yapacak olan bordo pasaport sahibi vatandaşlar Schengen vizesi almalıdır ve Schengen vize başvurusunda hazırlanması gereken zorunlu evraklar bulunmaktadır. Başvuruda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması ve vize reddine sebebiyet vermemek için hazırlanacak evraklar eksiksiz, hatasız, güncel ve tutarlı olmalıdır.

Başvurulacak vize türü; mesleki duruma, seyahat amacına ve süresine bağlı olarak değişmektedir. Ancak vize türünden bağımsız olarak hazırlanması gereken temel Polonya vize evrakları bulunmaktadır. Bunlar; vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, biyometrik fotoğraf ve parmak izi bilgisi, nüfus cüzdanı gibi ortak evraklardır. Evraklar hakkında detaylı bilgiyi, Vize Merkezi yetkililerimizle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Polonya vizesi için doldurulması gereken form, seyahatinizin amacıyla uyumlu ve hazırlayacağınız diğer belgelerle tutarlı olmalıdır. Başvuru formu güncel ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Lehçe (Polonya dili), İngilizce ya da Türkçe doldurulabilen formda yer alan pasaport, konaklama, vize türü, iletişim, çalışma, seyahat amacı ve tarihleri gibi bilgilerin hatasız ve titizlikle doldurulması çok önemlidir. Aile olarak seyahat edilmek isteniyorsa tüm aile bireyleri için seyahat amacına göre ayrı ayrı form doldurulmalıdır.

Polonya vizesi için vize randevusu alınmasında ve vize sonuçlanma süresinde herhangi bir gecikme ya da problem yaşanmaması adına başvuru formu ve diğer zorunlu belgelerin seyahat tarihinden en az 20 gün önce Vize Merkezi’ne teslim edilmesi çok önemlidir. Vize Merkezi; Polonya vize başvuru formu ve diğer tüm Polonya vize evraklarının hazırlanmasında sizlere yardımcı olarak, hızlı ve özenli hizmet vermektedir. Bilgi almak istediğiniz tüm konular için müşteri hizmetleri bölümümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Polonya Vize Ücreti ve Polonya Vize Çıkış Süresi

Polonya vizesi ücreti başvuru yaptığınız vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.Polonya vize ücreti Euro üzerinden ödenmektedir. En güncel vize ücretlerini öğrenmek için temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. Polonya vize işlemlerinde vize danışmanlık, acente destek ve kargo-kurye bedelleri ekstra hizmete tabi olduğundan ücretler değişiklik gösterebilir. Polonya vizesinin çıkış süresi 15 iş gününü bulabilir. Polonya vize başvuruları sırasında Polonya Konsolosluğu'nun ve Büyükelçiliği'nin yoğunluğu ve tatilden dolayı kapalı olduğu günlerin de dikkate alınması gerekmektedir.

Polonya Vizesi Reddi

Schengen vizesi almak üzere vize başvurusu yaptıktan, tüm belgelerinizi eksiksiz hazırladıktan ve biyometrik verilerinizi doğru şekilde kaydettirdikten sonra tüm aşamaları tam olarak yerine getirseniz dahi Polonya vizesi reddi ile karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. Vize reddi nedenlerini, ret alma olasılığını en aza indirebilmek için yapılması gerekenleri ve Polonya vize ret itirazı ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Konsoloslukların, başvuru sahiplerinin vizeleri hakkında olumsuz karar vermelerinin ardında bazı nedenler bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; seyahat amacının net olarak belirtilmemesi, başvuru evraklarındaki eksiklikler, başvuru formundaki bilgilerle seyahat amacı ve tarihlerinin çelişmesi, seyahat sonunda ülkeye geri dönüleceğine dair sağlam kanıtlar sunulmaması, seyahat masraflarının karşılanması için gereken maddi kaynakların yeterli olduğunun kanıtlanamaması gibi nedenlerdir.

Yukarıdaki nedenlere ek olarak; Schengen ülkesine girişle ilgili daha önceden bir yasak kararı bulunması, seyahat sağlık sigortasının hatalı ya da eksik yapılmış olması, 6 aylık sürede maksimum kalma süresi olan 90 günlük sürenin aşılmış olması gibi nedenler de vize reddi kararı alınmasına neden olabilmektedir. Vizenizin olumsuz sonuçlanmaması için bu konulara dikkat ederek başvuru yapmanız çok önemlidir.

Başvurusu olumsuz sonuçlanan vatandaşların Polonya vize ret itirazı hakkı bulunmaktadır. Ret durumuyla karşılaşan başvuru sahipleri reddi almalarından itibaren 14 iş günü içinde; konsolosluğun mektubunda yer alan ret sebeplerini göz önünde bulundurarak yeniden evrak hazırlayıp karar itiraz edebilirler. Polonya vize ret itirazı başvuru sahibi tarafından direk olarak konsolosluklardan randevu alarak yapılmalıdır. Konsolosluk randevu tarihinden itibaren başvuru sahiplerinin itirazlarını 7 iş günü içinde incelemektedir. Vize reddi itirazı sonrası beklemeden yeni vize başvurusu yapılabilir. Ancak daha önce ödenen vize ücretlerinin iadesi yapılamamaktadır.

Vize Merkezi, Polonya vizesi reddi ile karşılaşan başvuru sahiplerine her aşamada yardımcı olmaktadır. Yeniden evrak hazırlanması, randevu alınması, evrakların kontrolü, itiraz dilekçesi yazılması ve daha birçok konuda Vize Merkezi’nin Polonya vize uzmanlarıyla iletişime geçerek süreci rahat ve kolay şekilde tamamlayabilirsiniz.

Polonya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize başvurusunda herhangi bir sorunla karşılaşmamak ve vize reddi almamak adına Polonya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler çok önemlidir. Bunları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

Polonya için vize işlemlerinde en önemli nokta 10 yıldan eski olmayan, geçerli bir pasaporta sahip olmaktır. Polonya Schengen ülkesidir ve kısa süreli seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından ülkeye girişte Schengen vizesi talep etmektedir. Pasaportlar ayrıca en az 2 boş sayfaya sahip olmalı, herhangi yırtık ya da yıpranmış sayfası bulunmamalıdır.

Polonya vize başvurusu esnasında hazırlanması zorunlu olan bazı evraklar bulunmaktadır. Hazırlanacak ortak evrakların yanı sıra; bazı evraklar Polonya seyahatinin amacına, süresine ve başvuran kişinin mesleki ya da kişisel durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; turistik amaçlarla yapılacak seyahatlerde hazırlanacak evraklar ile iş, toplantı gibi ticari amaçlarla gidilecek durumlarda hazırlanacak evraklar farklıdır.

Polonya Schengen vizesi başvuruları direk konsolosluğa yapılamamakta; konsolosluğun yetkilendirdiği vize kurumları ve acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir. Konsolosluk hazırlanan evrakların dışında ek evrak veya mülakat talep edebilir. Bu nedenle başvuruların seyahat tarihine en fazla 3 ay, az 15 gün kala yapılması vizenin zamanında sonuçlanması adına oldukça önemlidir.

18 yaşından küçük kişiler vize başvurusu yaparken her iki yasal ebeveyni ya da yasal velisi tarafından imzalanan, noter tasdikli muvafakatname belgesini sunmalıdır. Tüm aile seyahat edecekse tüm aile bireylerinin ayrı ayrı başvuru dosyası hazırlaması gerekmektedir.

Vize evrakları dışında diğer önemli konu da vize randevusu ve biyometrik verilerin beyanıdır. Schengen kuralları çerçevesinde, son 5 yıl içerisinde yetkili vize başvuru merkezine gelerek parmak izini vermeyen başvuru sahipleri bu bilgiyi vermelidir. Belirlenen randevu günü ve saatinde bizzat merkezde bulunamayan başvuru sahipleri yeniden randevu almakla yükümlüdür. 12 yaşından küçük başvuru sahiplerinin bu işlem için merkezde bulunması gerekmemektedir.

Son olarak alınan vize kararlarının sadece konsolosluklara ait olduğunu ve vize reddi durumunda itiraz hakkı bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Vize Merkezi, Polonya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve merak ettiğiniz diğer konularda danışabileceğiniz tecrübeli bir kurumdur.

Polonya vizesi şubeler

Polonya ile ilgili sizden gelen sorular

77 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Arkadaş daveti ile Polonya ziyaret vizesi alınır mı?
  E.E., 07 Kas 2022, 16:27

  2- 3 günlük Polonya'da kız arkadaşımı ziyaret etmek istiyorum. Beni davet edecek ama tam olarak neler lazım bilmiyorum ne yapılması gerekiyor? Kız Arkadaş daveti ile Polonya ziyaret vizesi alınır mı?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Polonya Ticari Ziyaret Vize İşlemleri
  T.Ö., 10 Eki 2022, 18:25

  Merhaba, Merkezi Norveç’te Fabrikası Polonya'da olan şirketimizin Polonya tesislerini ziyaret ve iş toplantısı için çalışanlarımızın vize alması gerekmektedir. Polonya’dan davet mektupları ve diğer dokümanlar bulunmaktadır. Polonya ticari ziyaret vize işlemleri için nasıl yardımcı olabilirsiniz? Teşekkürler

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Polonya uzun süreli şoför vizesi almak
  K.G, 19 May 2022, 15:45

  Merhabalar, Polonya uzun süreli şoför vizesi almak için hangi belgeleri sunmam gerekiyor? Ben Türkiye’de bir nakliye firmasında şoför olarak çalışıyorum. Daha önceden Macar ve Almanya’dan alınmış şoför vizelerim mevcut şimdide Polonya’dan vize almam gerekiyor. İşlem süresi ve evraklar hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Ayrıca uzun alabilmek için ne yapmam gerekiyor? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder güzel çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Polonya şoför vizesi ret geldi
  L.H, 19 May 2022, 15:34

  Merhabalar, Polonya’ya şoför vizesi başvurusunda bulundum. Polonya şoför vizesi ret geldi sebebini anlayamadım bana bir ret kağıdı verildi ve itiraz hakkımın olduğu söylendi. Çalıştığım firma ise bu itirazda bulunmamı söyledi ama durum çok karışık itirazı nereye yapmam gerekiyor? Bu konuda siz bana danışmanlık sağlayabilir misiniz? Ya da tekrar bir başvuru yapmam daha mı mantıklı tekrar bir vize başvurusu yaparsan yaklaşık kaç günde sonuçlanır? Ya da itiraz durumlarında işlem süresi ne kadar olur? Detaylı bilgi ve danışmanlık rica ediyorum. Benim vizeyi en kısa sürede alıp gitmem gerekiyor. Bilgi alabilirsem çok sevinirim, teşekkürler.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Polonya ticari davetiyem var ailemi de götürebilir miyim?
  Z.U, 19 May 2022, 15:24

  Merhabalar, Polonya’dan gelen bir davetiyem mevcut bu seyahatte yanımda 19 yaşındaki kızımı da götürmek istiyorum. Polonya ticari davetiyem var ailemi de götürebilir miyim? Bu başvuru esnasında Davetiye ile birlikte karşıdaki firmadan almam gereken belge var mı? Bu davet ile kızımı da ticari olarak götürebilir miyim? Bu arada kızım öğrenciliği devam ediyor. Fakat 15 günlük tatilde bana eşlik etmesi hem de karne hediyesi olarak onu da götüreceğim bu konuda ne yapabiliriz? Bilgi rica ediyorum, kolay gelsin.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Polonya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp