Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi

Vize Merkezi, Polonya vize başvuru işlemlerinde deneyimli müşteri temsilcileriyle danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi Polonya vize departmanı vize başvuru dosyanızı doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız için destek olmaktadır. Polonya Konsolosluğu, Polonya vizesinin sonucu hakkında değerlendirme yetkisine sahip tek yetkili makamdır. Polonya Konsolosluğu tarafından istenen Polonya vize evrak listesine ve vize hakkında en güncel bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilir, Vize Merkezi temsilcilerimi arayabilirsiniz.

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi için T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gereklidir. T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftırlar.
Polonya Eğitim ve Araştırma vizesi için başvuru sahibinin bir Avrupa Birliği (AB) programı kapsamında desteklendiğini gösteren Türkiye Ulusal Ajansı veya TÜBİTAK tarafından verilmiş davet mektubunu beyan etmesi gerekmektedir. Vize için pasaportun güncek, en az 2 boş sayfasının bulunması ve seyahat sonrası için en 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Otelde ya da evde kalacağını belirten konaklamaya dair belgele, otel rezervasyonu başvuru evrakları arasında bulunmalıdır. 

Polonya Eğitim ve Araştırma vizesi için şahsen başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Vize başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri, seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Polonya Eğitim ve Araştırma vizesi için değerlendirme yetkisi sadece Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliğinin inisiyatifinde bulunmaktadır.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler başvuru yapılan vize türünün dışında olmamalıdır. Polonya Schengen vizesi başvuru işlemlerinde Polonya vize başvuru formunun doğru eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Polonya vize başvuru formu Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup Polonya’ya seyahat edecek kişilerin vize türlerine göre doldurması zorunlu olan bir belgedir. Vize başvuru formunun seyahat amacına istinaden eksiksiz doldurulması ve beyan edilen evrakların formun içeriğini desteklemesi gereklidir. Polonya vize başvuru formunda ibraz edilen seyahatin amacı, şirtket yazısı ya da şahsi dilekçe belirtilen seyahat tarihleriyle uyumlu olmak zorundadır.  Polonya vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler diğer belgelerdeki bilgileri teyit etmelidir. Pasaportta yer alan bilgilerden farklı kimlik bilgileri ya da seyahat belgelerinden farklı konaklama bilgileri vizenin ret ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Vize başvuru formunu dolduran başvuru sahibi verdiği tüm bilgileri doğru ve tam olarak ibraz etmiş olur.

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi

Polonya vize başvuru formu doldurulurken hatalı veya yanlış herhangi bir bilgi verilmemelidir. Bir Schengen ülkesinden vize reddi almak bir sonraki vize başvurularını olumsuz olarak etkilemektedir. Vize Merkezi temsilcilerimiz Polonya vize başvuru formunun doğru, tam ve konsolosluğun isteği şekilde doldurulması için başvuru sahibine yardımcı olmaktadırlar. Polonya vize başvuru formu, Latin harfleri ile bilgisayarda ya da el yazısıyla okunaklı ve bir düzeltme yapmadan ve yazının üzerini çizmeden doldurulması, forma girilen bilgilerin pasaportta yer alan bilgiler ile örtüşmesi gerekir.

Formdaki bütün soruların cevaplandırılması gereklidir. Başvuru sahibi ile ilgili olmayan soruların ilgili boşluğa çizgi çekmek suretiyle cevaplandırılması gerekir. İstenen belgelerin tamamının beyan edilmemesi, formun hatalı veya eksik doldurulması, form üzerinde düzeltme yapılması ya da hataların üzerinin çizilmesi halinde başvuru kabul edilmez. Vize başvurusunda bulunan kişiye ait pasaportun Polonya’da planlanan son kalış günü itibariyle en az 3 ay daha geçerli olması gerekir. Geçerlilik süresi daha kısa olan pasaportlar konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Polonya Vizesi için Davet Mektubu

Polonya vizesi için davetiye, bir kişinin Polonya'ya girişi, ülkede ikamet süresince yapacağı harcamaları karşılamak için gereken mali kaynağa sahip olduğunu kanıtlamak amacıyla yasaların öngördüğü imkanlardan ve haklardan biridir. Davetiye, o kişiyi davet eden kişiye, yabancının Polonya'da konaklama, yeme ve içme, olası bir tedavi ve Polonya’dan uzaklaştırılması da dahil olmak üzere, ülkede kaldığı zaman içerisinde bütün harcamalarını karşılanacağına istinaden belge özelliği taşımaktadır.

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi için Gerekli Evraklar

1Vize başvuru formu. Dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen formu.

2Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan pasaport ve kişisel bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda alınmış Shengen vizelerinin fotokopisi.

3. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında güncel arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.

4. Uçak rezervasyonu. Seyahat sürelerinde düzenlenmiş gidiş dönüş uçak biletleri rezervasyonu.

5. Otel rezervasyonu.Kalınması planlanan süre için konaklamaya ilişkin belge

6.Seyahat sağlık sigortası.Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını içeren 30000 € tutarında Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası.

7. Davetiye. Başvuru yapan kişinin AB programı kapsamında desteklendiğini gösteren Türkiye Ulusal Ajansı veya TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup.

8. Makbuz. Eğitim masraflarının ödendiğini gösteren ödeme makbuzu.

9 .Başvuran kişi öğrenci ise; okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi.

10. Muvaffatname. Reşit olmayanlar için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.

11. Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise; ve kendi banka hesabı yoksa, aileden biri ya da başka biri sponsor oluyor ise; o kişideden alınan noter onaylı taahhütname ve o kişinin seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli, güncel banka hesabı.

12. Başvuran kişi öğretmen veya öğretim görevlisi ise; işveren mektubu ve izin onayı, SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü ve üniversitenin evrakları(vergi levhası, tic.sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi) Son 3 ayın maaş bordroları.

13. Gelir durumunu gösteren belgeler: Bankadan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait şahıs hesabı dökümleri veya banka hesap cüzdanının orijinali.

14. Oturum kartı. Türk vatandaşı olmayanlar için ülkeye dönüşten itibaren 3 ay daha geçerli olan Türkiye’de oturma ve çalışma izni.

Önemli Not: Polonya eğitim ve araştırma vizesi için istenen evrakların 3 aydan yeni olması, belgelerin aslının ve 1 adet fotokopisinin sunulması gereklidir.
Konsolosluk gerekli görmesi halinde yukarıda belirtilen evrakların dışında başka evrak ibraz edilmesini isteyebilir ve başvuru sahibini bizzat mülakata çağırabilir.

Polonya Vizesi için Finansal Kaynaklar

Polonya’ya seyahat planı olan kişinin yanında bulundurması gerekli finansal kaynak miktarı ile buna sahip olduğunu kanıtlayan belgeler istenmektedir. Polonya’ya giriş yapan kişinin, ülkede geçim, seyahat ve çıkış masraflarını karşılamak amacıyla yanında bulundurması gereken günlük para miktarı 75 Polonya Zlotisi veya karşılığı yabancı döviz olmalıdır.

Polonya’ya 4 günü aşmayan kalış için giriş yapan yabancının, masrafları karşılamak amacıyla yanında bulundurması gereken para miktarı en az 300 Polonya Zlotisi veya karşılığı yabancı döviz olmalıdır.
Polonya’da kalışın esas amacını oluşturmayan yaz çalışmasına olanak sağlayan program katılımcısı yabancı, geçim masraflarını karşılamak amacıyla 100 Polonya Zlotisi veya karşılığı yabancı dövizden az olmamak üzere günlük en az 20 Polonya Zlotisi bulundurmak zorundadır.

Polonya üzerinden geçen ya da  buradan çıkış yapan yabancı, yanında Polonya’ya geldiği biletin değeri tutarında mali kaynak bulundurmak zorundadır. Ancak, bu mali kaynak yabancı: Polonya ile komşu bir devletten geldiyse 200 zloti’den az, Polonya ile komşu olmayan bir AB üyesi devletten geldiyse 500 zloti’den az AB üyesi olmayan bir devletten geldiyse 2500 zloti veya karşılığı dövizden az olamaz.

Polonya Eğitim ve Araştırma Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Polonya eğitim ve araştırma vizesi başvuru değerlendirme süresi vize kararı, başvuru tarihinden sonraki yaklaşık 15 iş günü içinde verilmektedir. Vize başvurusu, ziyaretin planlandığı tarihten en az 15 iş günü öncesinde yapılmalıdır. Ziyaretin baslangıç tarihine 3 aydan daha uzun bir süre varsa basvuru yapılamaz.

Polonya vizesine sahip olmak, Polonya sınırlarına girişi garanti etmemektedir. Giriş izni her durumda Sınır Güvenliğine bağlıdır. Polonya Schengen vize sahibi kişi, vizesinin geçerliliği ve kalış gün sayısı bitmeden Polonya’dan ayrılmak zorundadır.
Polonya’da kalmakta olan kişinin gerekçeli durumlarda kalış süresini uzatmak istemesi halinde, ikamet yeri itibariyle bağlı bulunduğu valiliğe en geç vizenin veya geçici oturum izninin son geçerlilik günü başvurmak zorundadır. Polonya’da  kalış sırasında pasaportun kaybedilmesi durumunda kişi bu durumu derhal güvenlik güçlerine bildirmelidir.

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon