Polonya Transit Vize

Polonya Transit Vize

Polonya üzerinden aktarma yaparak farklı bir ülkeye seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları Polonya transit vize başvurusu yapmalıdır. Geçici yani A tipi bir Schengen vize türü olan transit vize havaalanlarının transit bölümlerinde geçerlidir.

Polonya üzerinden seyahat edecek kişiler gidecekleri diğer ülkeye geçiş esnasında Polonya’daki havaalanından (Schengen alanından) ayrılmayacaklarsa transit vizeye gerek duyulmamaktadır. Ancak Polonya havaalanından ayrılmaları söz konusu ise transit vizeye başvurmalıdırlar. Polonya transit vizesi ile uluslararası sınırlara girilme hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca transit alandan izinsiz olarak çıkıldığında tekrar giriş yapılamamaktadır.

Transit vize Polonya geçici bir vize olsa da Schengen kuralları çerçevesinde değerlendirilir. Polonya transit vizesi için hazırlanacak evraklar da bu noktada çok önemlidir. Hazırlanacak evraklar seyahatin hangi amaçla ve nereye gerçekleştirileceği, seyahatin zaman aralığı, başvuru sahibinin kişisel ve mesleki durumu gibi koşullara göre değişebilmektedir.

10 yıldan eski olmayan ve en az 2 boş sayfası bulunan (yırtığı olmayan ve yıpranmamış) bir pasaport başta olmak üzere, kimlik fotokopisi, başvuru formu, dilekçe, seyahat sağlık sigortası, uçak bileti rezervasyonu gibi tüm evraklar eksiksiz ve doğru olacak şekilde hazırlanmalıdır. Transit vize Polonya için başvurular, konsoloslukların yetkilendirdiği vize danışmanlık kurumları ve seyahat acenteleri üzerinden yapılmaktadır. Konsolosluklar şahısların direk başvurularını kabul etmemektedir.

Transit vize Polonya başvuruları seyahatten en az 15 gün öncesine kadar yapılmış olmalıdır. Konsoloslukların vize kararlarında bazı sebeplere bağlı olarak gecikmeler yaşanabileceği için vize sonuçlanma süresinde ve dolayısıyla seyahat planında aksama olmaması adına bu sürelere uyulması gerekmektedir. Konsolosluğun vize karar süresini etkileyen sebepler arasında ek evrak ve mülakat isteği, yoğunluk dönemi ve resmi tatiller gibi durumlar yer almaktadır.

Polonya transit vize başvurusu ile ilgili yetkin danışmanlık kurumlarından biri olan Vize Merkezi, tüm vize işlemlerinde başvuru sahiplerine yardımcı olarak süreci rahatça tamamlamalarını sağlamaktadır. Polonya vizesi ile ilgili tüm sorularınızı yöneltmek ve başvuru işlemlerinizi başlatmak için Polonya vize yetkililerimizle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Polonya Transit Vizesi için Gerekli Evraklar

  1. Asıl gideceği ülkenin vizesi veya oturma izni
  2. Uçak bileti veya havayolu şirketinin rezervasyon teyidi
  3. Uçak bileti veya havayolu şirketinin rezervasyon teyidi
  4. Seyahat sağlık sigortası Polonya Başkonsolosluğu'na hitaben İngilizce vize talep dilekçesi
  5. Güncel, biyometrik 2 adet fotoğraf 
  6. İş evraklarınız ve şahsi evraklarınız - tapu, araç ruhsatı (fotokopileri)
  7. Konsolosluk; pasaportunuzun ilk 4 ve temdit yapılan sayfalarının fotokopilerini ve 60. sayfanın (kimlik sayfası) fotokopilerini istemektedir.
  8. Pasaport 
  9. Evli olanlardan evlenme cüzdanı aslı ve fotokopisi

Vize Merkezi Aracılığıyla Polonya Transit Vizesi

Uzun süren ve yorucu vize işlemleri ile kendileri uğraşmak yerine Vize Merkezi aracılığıyla Polonya transit vizesi almak isteyen vize başvuru sahipleri bazı şartları yerine getirerek bu süreci rahatlıkla tamamlayabilmektedir. Polonya transit vize başvurusu yaparken yerine getirilmesi gereken bu şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Polonya transit vize başvurusu yapmak üzere Vize Merkezi Polonya vize uzmanlarımızla iletişime geçtiğinizde öncelikle seyahat planınız, seyahatinizin süresi ve mesleki durumunuz göz önünde bulundurularak hazırlamanız gereken evrak listesi belirlenir.

Hazırlayacağınız evraklar belirlendikten sonra tarafınıza e-posta ve kısa mesaj yoluyla iletilir. Listeyi aldıktan sonra yapmanız gereken, listedeki tüm evrakları güncel, tam ve doğru olacak şekilde hazırlayıp dosya haline getirmektir.

Hazırladığınız vize başvuru dosyasını; Vize Merkezi ofislerini ister şahsen ziyaret ederek, isterseniz de kargo yoluyla uzmanlarımız tarafından incelenmek üzere gönderebilirsiniz. Dosyanızı kargo yoluyla iletecekseniz kargo takip numaranızı not etmenizi öneririz.

Dosyanız Polonya vize uzmanlarımızın eline ulaştıktan sonra kontrol edilerek herhangi bir eksiklik ya da hata olup olmadığı incelenir. Hem evraklarınızın ulaşması hem de eksiklik olup olmadığının bilgisi tarafınıza mail yoluyla bildirilir. Evraklarınızdaki eksik, hatalı ya da güncel olmayan bilgileri düzelterek yeniden temin etmeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir sorun yoksa uzmanımız sizin için yetkili başvuru merkezinden parmak izi randevusu alacak ve onayınızı isteyecektir.

Onay verdiğiniz randevu günü ve saatinde yetkili vize başvuru merkezine şahsen giderek, daha önce (ilk kez ya da son 5 yıl içinde) vermediyseniz parmak izi bilginizi vermeniz gerekmektedir. Bu aşamada tüm işlemler esnasında Vize Merkezi’nden bir yetkilimiz yanınızda olacaktır. 12 yaşından küçük çocukların bu randevuda bulunmalarına gerek yoktur.

Biyometrik işlemlerin ardından vize sonuçlanma aşaması gelmektedir. Vize Merkezi aracılığıyla Polonya transit vizesi işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık 7-15 iş gününü bulabilmektedir. Vize konusunda karar veren tek yetkili kurum Polonya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’dir. Vize Merkezi’nin kararda bir etkisi bulunmaz. Vizeniz sonuçlandığında pasaportunuz dilerseniz ofislerimizde şahsınıza teslim edilir; dilerseniz ise kargo ile teslimatı tercih edebilirsiniz.

Polonya vize ücretleri

Polonya ile ilgili sizden gelen sorular

0 sorudan en popüler 0 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

Polonya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp