Polonya Turistik Vize

Polonya Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak Polonya Turistik Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Polonya turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Polonya’ya seyahat etmek isteyen T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Polonya vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Polonya Schengen bölgesi ülkelerinden biridir. Bu ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Polonya’ya uzun süreli; aile birleşimi, oturum veya çalışma izni gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları başvuru işlemlerini direkt Polonya İstanbul Başkonsolosluğuna ve Polonya Ankara Büyükelçiliğine yapmalıdır.

Polonya turistik vizesi ile ülkeye giriş yapanlar Polonya ve Schengen bölgesinde vizelerinin kapsadığı tarihler içerisinde serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadırlar. Polonya turistik vizesi kısa süreli bir vize türü olup vize sahipleri 6 aylık süre içerisinde 90 gün süresince Polonya ve Polonya’nın da dahil olduğu Schengen bölgesinde kalma imkanına sahip olurlar. Sahip olunan Schengen vizesinin tek girişli ve çok girişli olmasına istinaden Schengen bölgesinde kalınabilmektedir. Schengen vizesi kurallarına göre; ilk vize başvurusu hangi ülkeden yapıldıysa ilk olarak o ülkeye seyahat edilmeli, bu ülkeye giriş ve veya çıkış yapılmalıdır. Aksi halde, alınan Polonya vizesiyle ülkeye giriş çıkış yapılmazsa bu durum bir sonraki Schengen vize başvurularını olumsuz etkileyebilmektedir.

Vize Merkezi, Polonya turistik vize başvuru işlemleirnde deneyimli müşteri temsilcileriyle danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize Merkezi, Polonya turistik vize başvuru süresinizi profesyonel olarak ele alıp ihtiyacınız olan vizeyi kolay ve hızlı bir şekilde almanızda yardımcı olur. Vize Merkezi Polonya vize departmanı, deneyimli kadrosu ile vize başvurunuzu sonuca odaklı hazırlamanız için danışmanlık verir.

Polonya Turistik Vize

Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği Polonya turistik vize başvuru işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili makamdır. Polonya turistik vize başvuruları konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezleri, akredite seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Polonya Konsolosluğu tarafından istenen Polonya turistik vizesi evrak listesine ve Polonya vizesi hakkında en güncel bilgilere web sitemiz üzerinden veya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak ulaşabilirsiniz.  Polonya turistik vizesine başvuru yapacak kişilerin başvurularını ikamet ettikleri ilde bulunan veya bu ile en yakın olan Polonya Konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Polonya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak kişiler başvurularından önce işlemlerinin hangi Polonya Konsolosluğunun yetki alanına girdiğini kontrol etmelidirler. İstanbul’da ve İstanbul’a yakın illerde yaşayan kişiler vize işlemlerini Polonya İstanbul Başkonsolosluğuna yapmalıdır. Ankara ve Ankara çevresinde bulunan illerde yaşayan kişiler vize işlemlerini Polonya Ankara Büyükelçiliğine yapmalıdır.

Polonya Vizesi Başvuru Formu

Polonya Schengen vizesi işlemlerinde Polonya vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Polonya vize başvuru formu, Konsolosluk tarafından hazırlanmış Schengen vize başvuru formudur ve Polonya’ya seyahat edecek kişiler başvurdukları vize türü doğrultusunda formu doldurmak durumundadırlar. Formun seyahat amacına göre doldurulması ve ibraz edilen belgelerin formun içeriğini desteklemesi gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirtilen seyahat amacı, şirket yazısı veya şahsi dilekçede yer alan seyahat tarihleriyle uyumlu olmalıdır, bu nedenle dikkat gerektiren bir işlemdir. Form Lehçe, Türkçe veya İngilizce formatta doldurulabilmektedir.

Polonya turistik, Polonya ticari, Polonya aile ziyareti vizesi başvurularında formun doldurulması zorunludur. Polonya vize başvuru formunda verdiğiniz bilgiler diğer vize evraklarınızdaki bilgileri teyit eder nitelikte olmalıdır. Pasaport bilgilerinizden farklı kimlik bilgileri veya seyahat evraklarınızdakinden farklı konaklama bilgileri gibi sorularda yapılabilecek hatalar vize reddi almanız sebep olabilmektedir. Her sorunun mutlaka cevaplanması ve ilgili kutucukların imzalanması gerekmektedir. Form bir kere doldurulup diğer evraklarla birlikte teslim edildikten sonra değiştirilemez. Polonya vize başvuru formunu dolduran başvuru sahibi verdiği bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğunu beyan etmiştir.

Seyahat planınınız Polonya’dan başka Schengen ülkelerini de içeriyorsa bu ülkelerin adlarının da formda yer alması gerekmektedir. Böyle durumlarda gideceğinizi diğer ülkelerdeki konaklama bilgilerinize dair rezervasyon bilgilerinin evrak dosyanızla desteklenmesi gerekmektedir.

Polonya vizesi için başvuruda bulunan kişi eğer reşit değilse form velisi tarafından imzalanmalıdır. Reşit olmayan kişiler, öğrenciler ve ev hanımları gibi kendi geçim kaynağını belgeleyemeyen kişiler sponsor göstererek seyahat etmektedirler. Seyahate sponsor olan birinci dereceden yakınlar vize evraklarını meslek türüne göre ibraz etmelidirler. Başvuru sahibi ve sponsor arasında soyadı farklılığı varsa tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.

Schengen vize başvurunda yer alan ilk gidilecek ülke kısmı eğer Polonya değilse ancak seyahatinizde en uzun ülke kalacağınız ülke Polonya ise, başvurunuzu Polonya Konsolosluğuna yapmak durumundasınız ancak ilk gidilecek ülke kısma eğer varsa o ülkenin adı yazılmalıdır. Polonya vize başvuru formu doldurulurken yanıltıcı herhangi bir bilgi verilmemelidir. Bir Schengen ülkesinden vize reddi almak sonradan yapacağınız başvurulara da olumsuz etki edebilmektedir.

Vize Merkezi danışmanları formun, Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenen kurallara göre doldurulmasında ize destek olabilmektedir. Formda verdiğiniz bilgiler ile evraklarınız arasında tutarsızlık eğer randevudan önce tespit edilirse temsilcilerimiz vize başvuru sahibine gerekli uyarıları yaparak evrakların formda belirtilen seyahat amacına uygun şekilde yeniden hazırlanmasını talep edebilirler. Unutmamanız gereken nokta Vize Merkezini size verdiği tavsiye ve uyarılar vize sonucunuzun olumlu şekilde sonuçlanabilmesi yönündedir.

Polonya Turistik Vize

Polonya Turistik Vize Talep Dilekçesi

Polonya turistik vize talep dilekçesi Polonya Başkonsolosluğuna veya Polonya Büyükelçiliğine hitaben yazılmaktadır. Polonya turistik vize talep dilekçesi başvuru sahibi tarafından yazılacak olup seyahat tarihlerini ve seyahatin amacını içermektedir. Dilekçe vize başvuru sahibinin imzasını taşır. Polonya vizesi işlemlerinde ayrıca şirket yazısı ve eğer varsa sponsor yazısı da talep edilmektedir. Çalışanlar şahsi dilekçeleriyle birlikte şirketlerinden alacakları şirket izin yazısı da dilekçe formatında ancak şirketin antetli kağıdına yazılır ve yetkilinin imzasını taşır. Gelirini belgeleyemeyen kişiler kendi dilekçeleriyle birlikte sponsor yazısını da dilekçe formatında sunmalıdırlar. Her dilekçede seyahat masraflarının ne şekilde ve kim tarafından karşılandığına dair ilgili kişinin adı soyadı yer almalıdır.

Seyahat detaylarını içeren Polonya vize talep dilekçesi seyahat planını da içermelidir. Polonya dışında seyahat edilecek ülkeler varsa bunların isimleri, seyahat masraflarını üstlenen kişinin kimlik bilgileri vize talep dilekçesinde yer alacaktır. Polonya vizesi için hazırladığınız evrakları destekler nitelikteki vize talep dilekçesinde yer alan seyahat tarihleri, sunacağınız otel ve uçak rezervasyonları ile desteklenmelidir. Polonya’yı da kapsayan bir Avrupa seyahati planlıyorsanız ülkelerin adını dilekçe ve başvuru formunda belirtmeniz yeterli değildir.

Polonya turistik vize dilekçesi İngilizce yazılmalıdır. Dilekçenin içeriği seyahatinizin diğer ayrıntıları ile yakından ilgili olduğu için başvuru işleminizi Vize Merkezi danışmanlığında yaparken size özel tavsiyeler verilmektedir.

Polonya Turistik Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Vize Talep Dilekçesi. Şirketin antetli kağıdına yazılmış, şirketinizde imza yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış, şirketin kaşesi vurulmuş Polonya Konsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi. 

2. Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen başvuru formu.

3. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportta kişisel bilgilerin olduğu sayfa ve son 3 yılda alınmış Shengen vizelerinin fotokopileri.

4. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında güncel, arka fonu beyaz, daha önceden vize başvurlarında kullanılmamış biyometrik fotoğraf.

5. Kimlik Fotokopisi. Başvuru sahibini nüfus cüzdanı fotokopisi.

6. Seyahat Sağlık Sigortası. Başvuru sahibi tüm seyahat süresini kapsayan, Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası yaptırmalıdır.

7. Uçak rezervasyonu. Seyahat sürelerine göre düzenlenmiş gidiş, dönüş uçak biletleri rezervasyonu.

8. Otel rezervasyonu. Seyahat süresini kapsayan otel rezervasyou veya seyahat planını gösteren belgeler.

9. Öğrenci Belgesi. Başvuru sahibi öğrenci ise; okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi.

10. Muvaffakatname. Reşit olmayanlar için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.

11. Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise;banka hesabı yoksa, aileden biri ya da başka biri sponsor oluyor ise; o kişideden alınan noter onaylı taahhütname ve o kişinin seyahat masraflarını karşılamaya yetecek bakiyeli, güncel banka hesabı.

12. Başvuran kişi çalışan veya şirket sahibi ise; şirketin ticaret odası kaydı ve sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası, barkodlu SGK hizmet dökümü, şirketinin antetli kağıdına yazılmış imzalı, kaşeli izin onayı.

13. Başvuru sahibi çalışan ise; son 3 ayın maaş bordroları, bankadan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait şahıs hesabı dökümü veya dökümleri veya banka hesap cüzdanının orijinali, SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü.

14. Başvuru sahibi emekli ise; banka hesap özeti veya emekli cüzdanı, emeklilik belgesi,.

15. Oturum kartı. Türkiye’de yaşayan yabancılar, ülkeye dönüşten itibaren 3 ay daha geçerli olan Türkiye’de oturma ve çalışma izni.

Önemli Not: Tüm belgeler 3 aydan daha yeni, güncel olmalıdır, belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır. Konsolosluk gerekli gördüğü durumda ek evrak talep edebilir, başvuru sahibini görüşmeye davet edebilir.

Bioymetrik (VIS) Parmak İzi Uygulaması

Vizeye ilişkin Topluluk Yasasını oluşturan Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Topluluğu Konseyi’nin 13 Temmuz 2009 tarihi kararına istinaden, ilk vize başvurusu esnasında kişiye ait biyometrik kimlik bilgileri alınmaktadır. Taranmış veya o anda çekilen fotoğraf, on parmak izinin dijital olarak alınması anlamına gelir.

Polonya Turistik Vize Başvuru Sahipleri Bulundukları Duruma göre Hazırlamaları Gereken Ek Belgeler Şunlardır;

Kişi Şirket Sahibi ise;

1. Faaliyet Belgesi. Son üç ay içinde bağlı bulunduğunuz ilin Ticaret Odasından çalıştığınız şirket adına düzenlenmiş orijinal Faaliyet Belgesi. Pasaportlarında daha önce Schengen vizesi olan başvuru sahipleri Faaliyet belgesinin fotokopisini kullanabilirler.
2. Ticaret Sicil Gazetesi. Çalıştığınız şirkete ait  bilgilerin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi. Şirketin Kuruluş, sermaye artırımı, adres değişikliği oldu ise, bunlardan sonra - son hali belirten Ticaret Sicil Gazetesi
3. Vergi Levhası. Vergi Levhası fotokopisi. Bulunduğumuz yıldan bir eski yıla ait olmalı.
4. İmza Sirküleri. Şirket adına imza atma yetkisi olan kişilere ait  İmza Sirkülerinin fotokopisi
5. SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü
6. Şahsi hesabınızın son 3 aya ait Banka Hesap Cüzdanı veya  Banka Hesap Dökümü
a. Dilekçenizde masrafları üstlenen kişi kim ise banka hesabı ona ait olup en az 4000 TL bakiye bulunmalıdır.
b. Son hesap hareketi 15 günden eski olmayıp Hesap dökümü alınmış bankadan her sayfanın kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri de olmalıdır.

Kişi Şirket Çalışanı ise;

1. Son 3 ay içinde alınmış faaliyet belgesi. Daha önce Schengen vizesi olanlar için fotokopi kabul edilmektedir.
2. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi (Kuruluş, sermaye arttırımı, adres değişiklikleri olmuşsa belirtilmelidir.)
3. Şirketin İmza Sirküleri fotokopisi
4. Güncel Tarihli Vergi Levhası fotokopisi
5. SGK İşe Giriş Bildirgesi
6. SGK Hizmet Dökümü
7. Son 3 aya ait İmzalı ve kaşeli Maaş Bordroları
8. Evlilik Cüzdanı Aslı ve fotokopisi (Evli olanlar için)
9. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Eşiniz ve çocuğunuzda sizinle birlikte seyahat edecekse gereklidir.)
10. Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi veya son 3 aya ait banka hesap dökümü
a. Son hesap hareketi 15 günden eski olmamalı ve en az 4000 tl bakiyesi bulunmalıdır,
b. Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olup banka imza sirküleride eklenmelidir.

Kişi Devlet Dairesi çalışanı ise;

1. Mesleğinizle ilgili (yaptığınız görevi de içeren) çalışma belgesi
2. Bağlı bulunduğunuz kurumdan ıslak imzalı alınmış görev/izin yazısı
3. Görev kimlik kartı
4. Evlilik Cüzdanı Aslı ve fotokopisi (Evli olanlar için)
5. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Eşiniz ve çocuğunuzda sizinle birlikte seyahat edecekse gereklidir.)
6. Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi veya son 3 aya ait banka hesap dökümü
a. Son hesap hareketi 15 günden eski olmamalı ve en az 4000 tl bakiyesi bulunmalıdır
b. Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olup banka imza sirküleride eklenmelidir

Kişi Emekli ise;

1.Emekliliğinizi gösteren belge
a. Emeklilik kartı ve Emekli olduğunuz kurumdan alınmış emekliliği gösterir yazı
b. Emeklilik maaşınızın yattığı bankadan alınmış son 3 aylık döküm (belgelerin herhangi biri ve aslı sunulmalıdır)
2. Evlilik Cüzdanı Aslı ve fotokopisi (Evli olanlar için)
3.Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Eşiniz ve çocuğunuzda sizinle birlikte seyahat edecekse gereklidir.)
4. Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi veya son 3 aya ait banka hesap dökümü
a. Son hesap hareketi 15 günden eski olmamalım ve en az 4000 tl bakiyesi bulunmalıdır
b. Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olup banka imza sirküleri eklenmelidir
 
Kişi Ev Hanımı ise;

1. Masrafları karşılayan kişinin maddi durum ve gelir evrakları.
a.Banka hesap cüzdanı veya hesap dökümü.
b.Emekli ise emeklilik evrakları
c.SSK'lı çalışan ise gelir belgeleri
d.Şirket sahibi ise şirket evrakları
e.Devlet memuru ise çalıştığı kurumdan gelir belgeleri
f.Varsa tapu fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi, kira sözleşmesi fotokopisi
2. Evlilik Cüzdanı Aslı ve fotokopisi (Evli olanlar için)
3. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Eşiniz ve çocuğunuzda sizinle birlikte seyahat edecekse gereklidir.)
4. Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi veya son 3 aya ait banka hesap dökümü
a. Son hesap hareketi 15 günden eski olmamalı
b. Minimum 4000 TL bakiyesi bulunmalı
c. Hesap dökümü alınmış ise bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olmalı
d. Dökümlere bankanın imza sirküleri de eklenmelidir.
 
Kişi Öğrenci ise;

1. Vize başvurusunda bulunan kişi 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan son 6 ay içinde çıkarılmış noter onaylı muvafakatnamenin aslı
2. Okuldan alınmış asıl öğrenci belgesi
3. Masrafları karşılayan kişinin maddi durum ve gelir evrakları.
a.Banka hesap cüzdanı veya hesap dökümü
b.Emekli ise emeklilik evrakları
c. SSK'lı çalışan ise gelir belgeleri
d.Şirket sahibi ise şirket evrakları
e.Devlet memuru ise çalıştığı kurumdan gelir belgeleri
f. Varsa tapu fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi, kira sözleşmesi fotokopisi
4. Masraflarını karşılayan kişi Anne ve baba ise evli olanlardan evlilik cüzdanı fotokopisi
5. Okuldan alınmış Orijinal öğrenci belgesi (yeni mezunsa ve çalışmıyorsa diplomanın fotokopisi)
 

Polonya Turistik Vize Evrakları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Polonya turistik vize evrakları seyahatiniz turistik amaçlı ise hazırlamanız gereken evraklardır. İş amaçlı veya özel ziyaret amaçlı gidiyorsanız, konaklayacağınız yer bir yakınınızın yanıysa, etkinliğe katılım amaçlı gibi farklı sebeplerle seyahat ediyorsanız başvuru yapacağınız vize türü turistik vize kapsamında olmaz.

Polonya turistik vize evraklarının eksiksiz sunulması gerektiği gibi başvuru sırasında veya evrak tesliminden sonra ek evrak talebi olabilir. Ek evrak talepleri Polonya Konsolosluğu tarafından belirtilir.

Polonya turistik vize başvurunu seyahatinize en fazla 3 ay en az 15 gün kala yapabilirsiniz ancak vize çıkış süresi ortalama 15 iş günü olduğu için seyahat tarihinize uygun bir tarihte vize başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Seyahate 15 günden az zaman kaldığı durumlarda, vize çıkışı seyahat tarihinize yetişmeyeceğini, Konsolosluğun ve ve vize merkezinin bu konuda sorumlu olmadığını unutmayınız.

18 yaşından küçüklerin başvurularında ebeveynlerin her ikisi tarafından imzalanan, noter tasdikli muvaffakaname gerekmektedir.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların vize işlemleri daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon