İspanya Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın İspanya Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

İspanya Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi İspanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasında Vize Merkezi, uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

Tüm dünya ülkeleri ile ilgili farklı vize işlemeleri için hizmet veren Vize Merkezi, İspanya’ya farklı amaçlarla seyahat edecek olanlara da sunduğu geniş hizmetlerle yardımcı olmaktadır. Kısa süreli İspanya vize müracaatlarını, konusunda uzman profesyonel ekibiyle değerlendiren ve sürecin ilerlemesini sağlayan Vize Merkezi, ihtiyaç duyulan vizenin en sorunsuz şekilde alınmasını sağlar.     

İspanya vize işlemleri departmanımızın deneyimli kadrosu, İspanya Konsolosluğu’nun vize başvuru dosyası için talep ettiği evrakların hazırlanma sürecinde verdiği danışmanlık hizmetiyle talebin en kısa sürede sonuçlanması için çalışır. Ayrıca dosyanın takibini yapar ve sorun oluştuğu zaman çözümü hakkında bilgilendirme de yapar.

ÖNEMLİ NOT: İspanya Konsolosluğu 5 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere vize başvuru evraklarını İngilizce talep etmektedir. İngilizce olarak hazırlanması gereken evraklar; vize talep dilekçesi, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarıdır. İspanya vize başvuru işlemlerinde bu istenilen evrakların İngilizce olarak beyan edilmesi önem arz etmektedir.

İspanya vizesi ile ilgili karar verme yetkisine sahip olan ülkenin Türkiye’deki temsilciliklerinin talepleri ile ilgili hazırlanan Vize Merkezi’nin web sitesi ihtiyaç duyulan temel bilgileri paylaşırken, daha da güncel ayrıntıları merak edenler çağrı merkezimize ulaşabilir. Vize Merkezi, İspanya vizesi başvurusu konusunda tüm sorulara cevap alınabilecek en doğru adrestir.

Avrupa Kıtası’nın Güneybatı bölgesinde bulunan İspanya Krallığı, ülke sınırları içerisine girmek isteyen bazı ülkelerin vatandaşlarından vize talep edebilmektedir. Uyguladığı vize politikası nedeniyle umuma mahsus, yani normal pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya gidebilmek için vize talebinde bulunmaları gerekir. Daha önce belirlenen evrakların hazırlanması, içeriklerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması ile sunulan İspanya vize başvuru dosyası, Türkiye’deki resmi ülke temsilciliği tarafından değerlendirmeye alınır ve tek karar yetkisi bu kuruma aittir.

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan İspanya, ayrıca Schengen Anlaşmasını da imzalayan ülkelerden biri konumunda bulunur. Tarihi, kültürü, doğası ve iş potansiyeli yüksek olan ülkeye gidişler için en çok ilgi gören vizeler de turistik ve ticari vizeler olarak öne çıkar. Ancak ülkeye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, önce seyahat amaçlarını belirleyip vize hazırlığını ve başvurusunu buna göre yapmalıdır. Schengen Anlaşması'nı imzaladığı için İspanya’ya yapılan vize başvuruları sonucunda talep edilen türde bir İspanya Schengen vizesi verilir.

İspanya Vize Merkezi

İspanya Vize Merkezi ile bir Schengen vize türü olan İspanya vizesine başvuru yapabilirsiniz. Vize Merkezi başvuruda gereken tüm aşamalarda yanınızda olarak süreci hızlı ve kolay şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır.

İspanya vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla yapmaya karar verdiğinizde İspanya vize departmanı müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Kendinizle ilgili tüm kişisel bilgiler, seyahat amacınız ve hangi tarihler aralığında seyahat edeceğiniz gibi detayları danışmanlarımızla paylaştığınızda size en uygun vize türü ve bunun için gereken evrak listesi belirlenir.

İspanya vize başvurusu için gerekli evrak listesi tarafınıza mail ya da sms yoluyla iletilir. Liste size ulaştıktan sonra eksiksiz ve doğru şekilde tamamlayarak dosya haline getirmeniz gerekmektedir. Tüm belgeleri tamamladıktan sonra başvuru dosyanızı tarafımıza ofislerimize gelerek şahsen ya da kargo yoluyla iletebilirsiniz.

Dosyanız Vize Merkezi İspanya vize bölümümüz uzmanlarına ulaştıktan sonra bilgilendirilirsiniz. Ardından dosyanızın kontrolleri yapılarak herhangi bir eksik ya da hata varsa bilgilendirilerek bu eksikleri tamamlayıp yeniden tarafımıza göndermeniz beklenmektedir. Dosyanızda eksik veya hata yoksa adınıza vize randevusu alınması için onayınız istenmektedir.

İspanya vizesinde önemli adımlardan biri de biyometrik randevusudur. 2014 ve sonrasında Schengen sistemine parmak izini vermemiş olan başvuru sahipleri bu bilgiyi ibraz etmek üzere şahsen vize başvuru merkezlerine gelmelidir. Uzmanlarımız sizin adınıza parmak izi randevunuzu alır ve randevu günü/saatinde sizlere eşlik eder.

Parmak izi verildikten sonra en son aşama vize sonuçlanma aşamasıdır. İspanya vizesi ortalama 7-15 iş gününde sonuçlanır. Bu süre İspanya konsolosluklarının ek evrak talepleri, resmi tatil günleri ve yoğunluk durumlarına göre değişebilmektedir. Bu nedenle başvurular en az 1 ay öncesinden yapılmalıdır.

Başvuru aşamalarının eksiksiz yerine getirilmesi vize almayı garanti etmemektedir. Vize kararları konsolosluklara aittir; Vize Merkezi’nin bir yaptırımı bulunmaz. Vizeniz sonuçlandığında pasaportunuz tarafınıza teslim edilmektedir. Pasaportlarınızı ofislerimize gelerek alabilir ya da tarafınıza kargo ile gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Vize reddi aldığınızda yeniden başvuru yapabilirsiniz ancak ödediğiniz vize ücreti iade edilmemektedir. İspanya vizesi ile ilgili tüm sorularınızı İspanya Vize Merkezi uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

"İspanya vizesi nasıl alınır?" sorusunun cevabı için öncelikle başvuru sahibinin belirli koşulları karşılaması gerekir. Bu şartların en öncelikli ve önemli olanlarından biri geçerli bir pasaporta sahip olmaktır. Geçerli bir pasaport olmadan hiçbir ülkeye vize başvurusu yapılamaz. Bir diğeri ise 18 yaşından büyük olmaktır. Bu yaşın altında olan ve yalnız seyahat edecek kişiler için ailesinin bu yolculuğa izin vermiş olması istenir. Tabii İspanya vizesi başvurusunun başlayabilmesi için tüm evrakların da eksiksiz ve doğru olarak hazırlanması gerekmektedir. Örneğin, yolculuk veya konaklamayla ilgili olarak dönüş/bitiş tarihinin belirli olmaması başvurunun yapıldığı konsoloslukta şüphe uyandırır ve vize talebi olumsuz sonuçlanabilir. Bir suça karışmamış olmak veya yurt dışına çıkış yasağının olmaması da İspanya vizesi almanın en önemli şartları arasında yer alır.

Vize Merkezi İspanya vize işlemleri sürecinin takibini İspanya Konsolosluğu'nun belirlediği prosedürler çerçevesinde yapmaktadır. İspanya vize işlemlerinizi Vize Merkezi aracılığıyla yapmak için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Güncel evrak listesi e-posta yoluyla size gönderildikten sonra İspanya vizesi için gereken evrakları kargo veya kurye yoluyla tarafımıza iletebilirsiniz. 

İspanya Vizesi için Gerekli Evraklar 2021

Ülkelere giriş yapabilmek için başvurusu yapılan vize türleri, hazırlanması gereken evrakların ne olacağını da belirler. Talep edilen şekilde çekilen biyometrik fotoğraflar ve geçerliliği devam eden bir pasaport başvurunun yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan vazgeçilmez şartlardan ikisiyken İspanya vizesi için gerekli evraklar 2021 yılı için temel olarak iki ana gruba ayrılabilir.

Zorunlu evraklardan ilki kimlik bilgilerini belirten belge, ülkeye gidiş ve dönüş tarihleri ile konaklamanın yapılacağı yerden alınan bilgiler ve seyahat için yeterli ekonomik güce sahip olunduğunu kanıtlayan genel evraklardır. Bunlar her başvuru türünde talep edilebilir. İkinci grupta istenenler ise daha çok şahsın durumunu doğrulayan ve destekleyen belgelerdir. Bunlar emeklilik durumunu gösteren, sigortalı çalışan veya şirket sahibi olunduğunu kanıtlayan evraklardır. Aile ziyareti veya iş amaçlı görüşme gibi durumlarda davet edilmek de şartlar arasında yer alır.

Sunulacak olan belgeler gerekli yerler tarafından imzalanmış, doğru bir şekilde hazırlanmış ve gerektiği durumlarda kaşelenmiş de olmalıdır. Eksiklerde vize talepleri reddedilir. Taleplerin eksiksiz şekilde karşılanması için Vize Merkezi’nin müşteri temsilcileri yardımcı olmaktadır.

İspanya Vize Türleri

Her seyahat amacı farklı vize talep edilmesini gerektirir. İspanya’ya yapılacak yolculuklar öncesinde de bu durum geçerliliğini korur. İspanya vize türleri de seyahat amacına, süresine ve mesleki duruma göre değişiklik göstermektedir.

Tatil amaçlı bir gezi yapılacaksa İspanya turistik vize başvurusu yapılmalıdır. Şirketler arası görüşme veya fuar gibi bir etkinliğe katılım olacaksa İspanya ticari vize talep etmek en doğru tercih olur. İspanya'da yaşayan yakınlarını ziyaret edecek olan kişilerin İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için İspanya'dan davetiye gönderilmesi önemlidir. 90 güne kadar geçerliliği olan İspanya Schengen vize türleri kısa süreli vize olarak tanımlanır.

Ülkede daha uzun bir süre kalması gereken kişilerin ise uzun süreli vize için başvurmaları istenir. Uzun süreli - D tipi veya ulusal vize olarak da adlandırılan vize talepleri doğrudan İspanya Büyükelçiliği ve İspanya Konsolosluğu'na yapılmaktadır. İspanya çalışma vizesi, İspanya Erasmus vizesi ve aile birleşimi vizesi uzun süreli vize çeşitleridir.

İspanya Vize Randevusu 2021

Her yıl olduğu gibi İspanya vize randevusu 2021 yılında da başvuru sahipleri tarafından yetkili vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır. İspanya vize başvurularını Vize Merkezi aracılığıyla yapan kişiler Schengen kuralları gereği biyometrik verilerini ibraz etmek zorundadır. Bunun için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak belirlenen gün ve saatte şahsen bulunulmalı ve parmak izi kaydı yaptırılmalıdır.

İspanya vize başvuru adımlarından biri olan vize randevusunda parmak izi bilgisi ibraz etme, Schengen üye ülkelerinin aldığı kararlar doğrultusunda zorunlu hale gelmiştir. Bu kurala göre 25 Eylül 2014 yılı ve sonrasında Schengen veri tabanına parmak izi kaydını yaptırmamış olan başvuru sahipleri vize başvuru merkezlerine gelerek bu kaydı yaptırmalıdır. Parmak izi bilgileri sistemde 5 yıl boyunca saklı tutulmaktadır. Bu nedenle 2014 ve sonrasında parmak izi verildiyse yeniden verilmesine gerek kalmamaktadır.

Biyometrik kayıtların gerçekleştiği vize başvuru merkezleri İspanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Kayıt işlemi için mutlaka randevu alınması gerekmektedir. Bazı istisnai durumlar dışında randevusuz işlem yapılması mümkün olmamaktadır. Eğer başvuru sahipleri verilen gün ve saatte randevuda şahsen bulunamazlarsa işlemleri iptal olmakta ve yeniden randevu almaları gerekmektedir.

Konsolosluklarda yoğunluk olması ya da resmi günler/tatiller gibi nedenlerle verilen randevularda değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi vize randevusu İspanya için de en az 1 ay ve en fazla 3 ay öncesinden alınmalıdır. Bu süre gecikmeleri önlemeye yardımcı olacaktır. 12 yaşın altındaki çocuklar vize randevu işlemlerinden muaf olmakla birlikte 18 yaş altındaki başvuru sahipleri randevuya yasal velileri ile birlikte gelmelidir.

İspanya vize randevusuna gitmeden önce tüm zorunlu evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca başvuru sahiplerinin bağlı bulundukları bölgede kendilerine en yakın vize başvuru merkezinden randevu alması gerekmektedir.

Vize Merkezi İspanya vize randevusu 2021 yılı işlemlerinizi seyahat tarihlerinize en uygun şekilde yapmaktadır. Randevu günü ve saatinde bir uzmanımız sizlere tüm süreçte eşlik etmekte ve işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapmanıza yardımcı olmaktadır.

İspanya Vize Başvurusu 2021

İspanya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ülkeye giriş hakkına sahip olabilmeleri için İspanya vizesi almalıdır. İspanya vize başvurusu 2021 yılında da İspanya Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği vize firmaları ve seyahat acenteleri üzerinden yapılmaktadır. Seyahat amacına göre verilen vizelere sahip olunmadan bu Avrupa ülkesinin topraklarına giriş hakkı tanınmamaktadır. Vizenin türü ise seyahat boyunca yapılabilecek eylemleri belirler. Örneğin İspanya turistik vizesi ile İspanya’ya gidildiğinde bir iş bulup çalışılamaz. Bu hakkı kazanmak için İspanya çalışma vizesi almak gerekir. Vizeler belirli süreler için verilir ve bitiş tarihi geldiğinde ülkeden çıkış yapılması istenir. Aksi takdirde tekrar bu ülkeye yapılacak vize başvuruları değerlendirmeye alınmaz. Schengen Anlaşması imzalandıktan sonra bu vizenin adı İspanya Schengen vizesi olmuştur.

İspanya Vizesi Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Vize başvurusu yapılırken sonucun olumlu olabilmesi için takip edilmesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır.İspanya vize başvurusu

İspanya Vizesine Bireysel Başvuru Yapılabilir mi?

Vize talep eden kişilerin, başvurularını bireysel olarak yapmaları gerekir. Ancak bu noktada başvurunun yapılabileceği yer önem kazanır. Zira İspanya vizesi için hazırlanan belgeler doğrudan bu ülkenin Türkiye’deki ilgili temsilciliğine iletilememektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için yetkilendirilmiş bir kurumdan hizmet alınması gerekir. Verimlilik kaybı yaşanmaması için tercih edilen bu yöntem ile başvuru sahibi tüm gerekli evraklarını resmi olarak onaylanan acente veya seyahat şirketine iletir ve bu kurumlar da başvuru sahibi adına İspanya Konsolosluğu'na iletir. Olumlu veya olumsuz sonuçlanan vize işlemleri ile ilgili sonuçlar veya teslimatlar da bu şirketler tarafından yapılır. Başvuru yapmak için bir diğer seçenek de bu alanda hizmet veren kurumlardır. Vize Merkezi sunduğu danışmanlık hizmeti ile kişilerin gözden kaçırabileceği ayrıntıları takip ederek tüm süreci müşterisi adına takip eder veya gerekli durumlarda onu yönlendirir.

İspanya Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vize başvuruları aracı kurumlar tarafından yapılsa da kişiler tarafından süreç takip edilebilir. Bu işlem çalışılan bir vize danışmanlık şirketinin bilgilendirmeleri ile de sağlanabilir. Ancak başvuru sahiplerine internet ortamı üzerinden bilgi edinme fırsatı da sunulur. Hizmet alınan resmi acente tarafından sağlanan hizmet ile ilgili web sayfasına gerekli bilgiler girilerek vize başvurusunun hangi aşamada olduğu öğrenilebilir.

İspanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya’nın Türkiye’de iki temsilciliği bulunur ve ikisine de başvuru yapılabilir. Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun sorumlu oldukları farklı görev bölgeleri vardır. Bu nedenle kendi idari bölgeleri dışından gelen vize başvurularını kabul etmemektedirler. Ayrıca çalışma saatleri de daha önce belirlenir ve bunların dışına çıkılmaz. İspanya’nın Türkiye’deki temsilcilikleri resmi bayramlarda görev yapmaz. İspanya vize başvuruları doğrudan temsilciliklere yapılamasa da vize başvurusu için hizmet alınacak resmi acente doğru şehirden seçilmelidir.

İspanya Schengen Vizesi Nedir?

Ekonomik açıdan daha fazla serbesti sağlanması amacıyla kurulan Avrupa Birliği (AB) üyelerinden olan İspanya, daha sonra bu birlikteliği destekleyen ve topluluk dışı başka ülkelerin katılımıyla genişlemesini sağlayan Schengen Anlaşmasına da dâhil oldu. Bu anlaşma kapsamında üye ülkelerin diğerlerinde vize gerektirmeden serbest dolaşımı, oturumu ve çalışması sağlanmaktadır. Schengen vizesi ortak bazı kurallar dâhilinde verilse de üye ülkeler kendi yasalarına uygun zorunluluklar da getirebilir. İspanya Schengen vizesi ise bu anlaşma çerçevesinde, anlaşmanın dışında kalan ülkelerin vatandaşlarına verilir. Alınması için seyahat amacına uygun vize başvurusu yapılması gerekir. Türkiye Schengen Anlaşması'nda yer almadığı için, İspanya’ya gitmek isteyen T.C. vatandaşlarının seyahat amaçlarına ve mesleki ve/veya sosyal durumlarına uygun İspanya Schengen vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.  

İspanya Vizesi için Dilekçe

Vize başvurularında hazırlanması gereken evrakların dışında başvuru sahipleri bir dilekçe de sunmaları gerekir. İspanya Konsolosluğu'na turistik veya ticari amaçlarla seyahat edeceklerin bu amaçlarının belirtilerek yazılmasının gerektiği dilekçe Türkiye’deki ilgili İspanya Konsolosluğu'na hitaben olmalıdır. Amaç belirtilirken, örneğin bir tur ile seyahat edecek kişi turun ismini belirtmesi veya gidilecek konferans ile ilgili bilgi vermesi vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında etki eder. Benzer şekilde ülkeye giriş ve çıkış yapılacak günler, başka bir ülkeye geçiş yapılacaksa bu değişikliğin tarihi ve gezinin masraflarının nasıl karşılanacağı gibi bilgiler de açık bir şekilde ifade edilmelidir. Vize talep dilekçesinde belirtilen bilgiler, vize başvurusu için hazırlanacak diğer belgelerin içerikleri ile aynı olmalı ve birbirlerini doğrulamalıdır.

İspanya Vizesi Başvuru Formu 2021

İspanya Schengen vize başvurusunda hazırlanması gereken pek çok belgenin özeti niteliğini taşıyan İspanya vize başvuru formu 2021 yılı güncel belgesi belirli standart bir yapıya sahiptir. Sunulacak olan kimlik, sigorta, çocuk sayısı, adres, seyahat amacı ve diğer doldurulması zorunlu olan tüm bilgiler, sunulacak diğer tüm evrakların içerikleri ile uyumlu olmaları gerekir. Birbirini desteklemeyen bilgiler vize başvuru sürecinin uzamasına veya reddedilmesine neden olur. Resmi bir belge olduğu için içeriğinin doğru olması gereken vize başvuru formunda sahte bilgilere yer verilmesi suç olarak kabul edilir ve yaptırımları olabilir. Belgenin büyük harflerle doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekir. Ayrıca talep edilen dillerde yazılması talep edilir. Form üzerine yerleştirilmesi gereken fotoğraf da belirtilen özelliklerde çekilmiş olmalıdır. Bu belgeye Türkiye’deki İspanya temsilciliklerinin internet sayfalarından veya vize hizmeti alınan kurumlardan ulaşılabilir.

İspanya Vizesi Fotoğraf Boyutu

İspanya vize başvurusu için kullanılacak olan fotoğraf başvuru sahibini yansıtmalıdır. Bu nedenle üç aydan daha yeni çekilmiş olmalıdır. Baskısının normal fotoğraf kâğıdında olması istenen fotoğrafın boyutu ise 35x45 milimetre olarak ayarlanmalıdır. Fotoğraf gereksinimleri arasında şahsın ifadesinin de önemi bulunmaktadır. Bu nedenle bakış açısı doğrudan karşıya, düz ve nötr olmalıdır.  Ayrıca teknik olarak yüzün boyutunun çenenin altından alına kadar, saçlar da dâhil olmak üzere 30 ile 36 mm arasında olması gerektiği belirtilmektedir. Güneş gözlüğü takmamak, fiziksel gereklilik sebebiyle takılması halinde camlarının renksiz olması, beyaz fon ve dini nedenler hariç başın açık olması ise diğer dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bulunur.

İspanya Vizesi Parmak İzi Verme İşlemi

İspanya Schengen vizesi müracaatlarında Vize Bilgi Sistemi (VIS) veritabanı için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları parmak izi vermeleri gerekir. Beş yıl geçerliliği olan parmak izi taramalarının 12 yaşından küçükler, bu işlemin yapılması imkânsız olan fiziki engelliler ve devlet düzeyinde resmi olarak davetli olanlar dışında herkes tarafından verilmesi istenir. İşlem, dijital bir tarayıcı aracılığıyla yapılır. Ayrıca kişisel hakların korunması amacıyla kimseyle paylaşılmaz.

İspanya Çalışma Vizesi

İspanya’ya ekonomik gelir sağlamak amacıyla gidilmesi gerektiğinde, bu hakkın elde edilmesi için farklı vize başvurusu yapılması gerekir. Başka bir şahıs veya bir şirket adına ülkeye gidecek olanlar uzun süreli bu ülkede konaklayacakları için doğrudan ilgili İspanya Konsolosluğuna başvurmaları gerekir. Bu hakka sahip olmak için 18 yaşın üzerinde ve bu istekleri çalışacakları şirketin sunacağı belgelerle desteklenmelidir. Vize alındıktan sonra İspanya’da çalışabilmek için ayrıca oturum ve çalışma izni de alınması gerekir.

İspanya’da Erasmus Eğitimi Başvurusu

Eğitiminin bir kısmını İspanya’da yapmak isteyen öğrenciler, bu kapsamda Erasmus projesinden yararlanabilir. Avrupa Birliği tarafından başlatılan proje ile programa dâhil olan ülkelerin vatandaşları olan öğrenciler belirli koşullar altında seçtikleri ülkede eğitim görebilmektedir. Türkiye’de eğitim gördükleri okuldan alacakları evraklar, davet edildikleri İspanya’daki eğitim kurumundan temin edecekleri evraklarla ve diğer koşulları karşılamak şartıyla, başvuru yapacak olan öğrenciler uzun süreli İspanya Erasmus vizesi alabilir.

İspanya Vizesi Ücreti 2021

İspanya vizesi ücreti 2021 yılı için günceldir ve her vize türü için farklı bir şekilde ücretlendirilebilir. İspanya için alınacak kısa süreli vizelerde 12 yaşından küçükler ve bu yaşın üstündeki başvuru sahipleri için farklı fiyatlar talep edilir. Bunun dışında bazı ek harcamalar da olabilmektedir. Uzun süreli vize taleplerinin fiyatları genel olarak daha yüksek olur. Evrakları konsolosluğa iletecek olan acente ve danışmanlık hizmeti alınan şirketlere ayrı ücret ödenir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize çıkış süreleri yapılan vize başvurusunun türüne göre değişiklik gösterebilir. Eksik belge, yanlış bilgi veya ek evrak talebi olmadığı zaman İspanya için yapılan başvurular kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Ancak tavsiye edilen başvuru süresi seyahat tarihinin en geç 30 gün öncesinde yapılması yönünde olmaktadır.  İspanya Konsolosluğu ek görüşme talebinde de bulunma hakkını da kullanabilir. Vizenin veriliş süresi ile ilgili tek karar veren kurum başvurunun yapıldığı İspanya Konsolosluğu'dur.

İspanya Vizesi ile Hangi Ülkelere Seyahat Edilebilir?

Bu ülkeye alınacak vize ile başvuru sahibi tüm Schengen bölgesine seyahat hakkı da kazanır. Ancak bu hakkın belirli koşullar altında karşılanması gerekir. Vizeyi alan kişi birden fazla ülkeye seyahat edecekse önce İspanya’ya gitmeli, gezisi boyunca bu ülkede en uzun süre boyunca kalmalı, geçiş yapılacak olan ülke seyahat sebebiyle bağlantılı olmalı ve gidilecek her ülkede kalış süresi aynı olmalıdır.

İspanya Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Farklı türlerdeki İspanya Schengen vizelerinin geçerlilik sürelerinin ne olacağını başvurunun yapıldığı Türkiye’deki Konsolosluk/Büyükelçilik karar verir. Başvuru sahibine süre kadar, kaç giriş hakkı verileceği hakkında da tek yetki sahibi bu temsilciliklerdir. Ülkeye ilk seyahatlerde yapılan başvurular daha kısa süreli olurken, daha önce ülkeye girişlerde sorun yaşanmamışsa ve vize doğru şekilde kullanılmışsa tekrarlayan seferlerde İspanya temsilcilikleri daha esnek davranabilmektedir.

İspanya Vizesi Reddi

İspanya vize başvurusu ret ile sonuçlandığı taktirde yeniden başvuru yapma imkanınız vardır. İspanya vizesi reddi ile ilgili olarak İspanya Konsolosluğu açıklama yapmak hakkını saklı tutar. Bu nedenle ispanya vize başvurularında evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir. İspanya Vize Merkezi İspanya vize işlemlerinde uzman kadrosuyla ihtiyacınız olan vizeyi almanızda size kayda değer derecede destek verir.

İspanya Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen vizesine tabi tüm ülkeler gibi İspanya’nın da ülkesine seyahat edeceklere uyguladığı bazı kurallar bulunmaktadır. İspanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve yapılması zorunlu olan maddeler bulunmaktadır. Bunlar özetle aşağıdaki şekildedir.

İspanya’ya vize başvurusu yapabilmek için 10 yıldan eski olmayan, en az 2 boş sayfası bulunan, yırtık ve eksik sayfası bulunmayan, geçerli bir pasaporta sahip olunmalıdır. Bordo pasaporta sahip Türk vatandaşları İspanya’ya seyahat edebilmek için Schengen vizesi almalıdır. Siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleriyse vizeden muaftır.

Vizeye başvurmadan önce seyahat amacı ve süresi netleştirilmelidir. Turistik, ticari, aile ziyareti gibi 180 gün içinde en fazla 90 gün konaklamaya izin veren kısa süreli vize türleri C tipi vizedir. Çalışma, eğitim, oturum gibi 90 günden daha uzun kalınması gereken durumlarda uzun süreli D tipi vizeye başvurulmalıdır. C tipi vize başvuruları direk olarak konsolosluklara yapılamamakta; konsolosluğun yetkilendirdiği vize danışmanlık firmaları ve seyahat acenteleri üzerinden yapılmaktadır. D tipi vizeye ise konsolosluklar üzerinden başvurulabilmektedir.

İspanya vize başvurusu yaparken hazırlanacak evraklar seyahat amacına, süresine ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişebilmektedir. Başvurulan vize türüne uygun zorunlu evraklar eksiksiz ve hatasız olarak sunulmalıdır. Aksi durumda vize reddi alma olasılığı artabilmektedir.

Daha önce parmak izini vermemiş başvuru sahipleri Schengen kurallarına göre parmak izlerini vize başvuru merkezlerinden kaydettirmekle yükümlüdür. Parmak izi kaydı başvuru merkezinden randevu alınarak yapılmaktadır. Randevu günü ve saatinde merkezde şahsen bulunulmalıdır. 12 yaş altı çocukların başvuru merkezinde şahsen bulunmaları şartı aranmamaktadır.

İspanya’ya seyahat etmek üzere başvuru yapan 18 yaş ve altındaki kişilerin yalnız ya da yasal velileriyle seyahat etme durumunda her iki ebeveyni tarafından imzalanmış muvafakatname belgesini ibraz etmesi zorunludur.

Vize başvuruları 7-15 iş günü içinde sonuçlanmakta; bu süreyi konsolosluk evrak talepleri, resmi tatil gibi durumlar etkileyebilmektedir. İspanya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasında, gecikmeler yaşanmaması için başvuruların en az 1 ay önce yapılması da yer almaktadır. Vize kararları konsolosluğa aittir ve Vize Merkezi’nin bir etkisi bulunmamaktadır.

İspanya Vize Merkezi İletişim

Vize Merkezi Personel

İspanya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Panodaki Son Yazılar Tümünü Görüntüle Soru/Yorum Yaz

2 Yorum Altunizade İspanya vizesi K.L 17/06/21, 17:35
Altunizade İspanya vizesi başvuruları için belli bir yer var mı başvuru yapabileceğimiz? Anadolu yakasında yaşıyoruz ama her defasında vize başvurularımızı yapmak için Avrupa yakasına gitmek durumunda kalıyoruz. Vize başvuruları için Anadolu yakasında başvuru yapabileceğimiz bir yer var mı yok mu? Bunu merak ediyoruz. Vize başvurusu yapabilememiz için ne tür ecraklar sunmamız gerekiyor? Covit 19 aşısı olma zorunluluğumuz var mı? Planlanan seyahatimiz temmuz ortasında başlıyor. Bu tarihi referans aldığımızda vize başvurumuzu ne zaman yapmamız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi değiliz açıkcası. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum Anadolu yakası İspanya vizesi U.L 17/06/21, 17:27
Anadolu yakası İspanya vizesi konusunda danışmanlık alabileceğimiz bir kurum var mıdır? Vize başvurusu yapacağız ama vize başvurumuzu nereye nasıl yapacağımız konusunda bir bilgi sahibi değiliz. Siz vize verilmesi konusunda danışmanlık veriyor musunuz? Vize başvurumuzu ne zaman yapmamız gerekiyor? Ben hali hazırda şu an bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorum. Kendim ve eşim için vize başvurusu yapacağız ama vize başvurusunu yaparken ‘’Eşimin de çalışan veya farklı bir vasıfa sahip olup olmaması konusunda’’ bilgi sahibi değiliz. Benim hali hazırda kendi adıma kayıtlı gayrimenkullerim ve bir adet arabam var. Sahibi olduğum varlıklar ile ilgili evrak sunmam vize başvurusu yaparken işime yarayacak mı? Bunlarla ilgili ek evrak sunmam gerekyor mu? Konu hakkında geri dönüşleriniz olursa çok memnun olurum. Bilgi için şimdiden teşekkürler.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İspanya vize işlemleri Altunizade E.K 17/06/21, 12:54
İspanya vize işlemleri Altunizade şubesinizde yapılabiliyor mu? Vize işlemelerimizi yapmamız için özellikle bizim gelmemizi gerektiren bir durum var mı? Biz hali hazırda İstanbulda ikamet ediyoruz ama şu an için tatil amaçlı farklı bir şehirde bulunuyoruz. Tatilden döndükten sonra İspanya ülkesine turistik bir seyahatte bulunmak istyoruz ve biz tatiden dönene kadar vizelerimiz elimizde oldun istiyoruz. Bu mümkün müdür? Biz olmadan, gelmemize gerek kalmadan vize başvurumuzu yapabiliyor musunuz? Vize başvurularında gerekli evrakları aşağı yukarı biliyoruz. Şirket İnsan Kaynaklarıyla iletişime geçip gereken tüm evraklar konusunda size yardımcı olacak bir arkadaşımı ayarlayabilirim. Sadece tatilimiz yarıda kalmasın ve dödüğümüzde vizelerimiz hazır olsun istiyoruz. Konu ile ilgili geri dönüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İspanya Vizesi Nasıl Alınır? M. K 18/05/21, 17:12

2021 yılında İspanya vizesi nasıl alınır bilgi verebilir misiniz? Bu sonbaharda akrabamızın düğününe ve Valensiya’yı gezmek için İspanya’ya gitmek istiyoruz. Ben ve eşim ikimizde emekliyiz. Pfizer-BioNTech aşısını olduk, pandemiden etkilenir miyiz? 2017 ve 2019 yılında da çok girişli İspanya vizesi alarak Barselona ve Madrid’de bulunduk. Biz daha önce vizeleri şahsen giderek almıştık. Artık vizenin başka alma yolları varsa biz gelmeden başvurumuzu yapıp vizemizi alabilir misiniz?
Cevabı Görüntüle
2 Yorum İspanya Turistik Vize 2021 K.K 25/01/21, 12:11
İspanya turistik vize 2021 yılı istenen evrak ve ücretler nelerdir? Daha önce Ankara merkezli bir şirkette çalışıyordum. Şimdi Bursa’da ikamet ediyor ve çalışıyorum. İstanbul’a başvuruya gelmem gerekiyor mu?
Cevabı Görüntüle