İspanya Vize Reddi

İspanya Vize Reddi

İspanya vize başvurusu ret ile sonuçlandığında tekrar başvuru yapma imkanı vardır. İspanya vize reddi ile ilgili olarak İspanya Konsolosluğu açıkma yapma hakkını saklı tutmamaktadır. Bu sebeple İspanya vize başvuru işlemlerinde evrakların eksiksiz, tam ve doğru bir şekilde hazırlanması gereklidir. İspanya Vize Merkezi İspanya vize başvurularında ihtiyacınız olan vizeyi almanızda destek vermektedir. İspanya vizesi reddedildiği takdirde vize ücreti iade edilmemektedir. Vize ücretinin ve hizmet bedelinin iadesi yoktur.

Başvuru sahibi vize başvurusunun reddedilmesi halinde duruma itiraz edebilir. İspanya vize reddi itiraz mektubunda belirtilen koşullara göre yapılmalıdır. İtiraz dilekçesi orijinal imzalı ve redde sebebiyet veren durumların düzeltildiğini ispat eden belgelerle kararın yeniden değerlendirilmesi için konsolosluk randevusu alınarak konsolosluğa sunulmalıdır. İtiraz dosyalarının konsoloslukta veya büyükelçilikteki değerlendirilme süresi değişiklik göstermekle birlikte 1 aydan 3 aya kadar sürebilmektedir.

İspanya Vize Reddi Nedenleri

 1. İspanya Konsolosluğu’nun ret kararına karşı temyize giderek başvuru yapabilirsiniz. İspanya vizesi ret kararları ve ret sebepleri İspanya Konsolosluğu'na yazılı olarak bildirilebilir. İspanya vize başvurusu reddedildiğinde vize harcı vize başvurusunun incelenme giderleri için kullanıldığından vize başvurusu ret ile sonuçlansa da vize ücreti iade edilmez.
 2. İspanya vize başvurusunda hazırlanması gerekli olan ve diğer evrakların da özeti niteliğini taşıyan İspanya vize başvuru formu, belirli bir standart yapıya sahiptir. Beyan edilecek kimlik, adres, sağlık sigortası, seyahat amacı ve diğer doldurulması zorunlu olan bütün bilgiler, sunulacak diğer tüm evraklarla uyumlu olmaları gerekir. Birbirini desteklemeyen, tutarsız bilgiler vize başvuru sürecinin uzamasına veya reddedilmesine sebep olur.
 3. İspanya vize başvurusunda konsolosluk tarafından istenen evraklar başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak hazırlanmış, imzalanmış ve gerekli olduğu durumda kaşelenmiş olmalıdır. Eksik evraklarla yapılan vize başvuruları reddedilir.
 4. Alınan Schengen vizesinin doğru kullanılmaması bir sonraki Schengen vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.
 5. Başvuru sahibinin seyahatini gerçekleştirecek yeterli bakiyenin banka dökümlerinde hiç olmaması veya sadece başvurudan birkaç gün önce gerekli olan bakiyenin yatırılması İspanya vize reddine neden olabilir.
 6. Başvuru sahibinin seyahat edeceği ülkede 1.dereceden akrabasının olması ancak seyahatin turistik yapılması, turistik bir ziyaret için, çalıştığı farklı bir sektörden alınmış davet yazısı ile ticari bir başvurunun yapılmış olması, başvuru türüne uygun evrakların sunulmamış olması (davet mektubu, şirket evrakları, şahsi evraklarda eksiklik), otel ve uçak rezervasyonlarının uyumsuz olması, seyahat sağlık sigortasının, seyahat tarihlerini kapsamaması vizenin ret ile sonuçlanmasının diğer nedenleri arasında yer almaktadır.
 7. Başvuru sahibinin, çalışmayan, ev hanımı, öğrenci olması veya yeni işe girmesi durumunda, kişinin tekrar ülkesine dönmesini kanıtlayıcı belgeleri beyan edememesi İspanya vize reddine neden olabilir.
 8. Sahte veya değiştirilmiş seyahat belgesinin beyan edilmesi vizenin ret ile sonuçlanmasına neden olur.

İspanya Vize Reddi

Daha Önceden Alınan İspanya Schengen Vizesinin Yanlış Kullanılması Sonucu Vize Reddi

İspanya vizesine başvurusu yapılması vize alınmasını garanti etmemektedir. Vizenin kabul edilmesi veya reddedilmesi konusunda tek yetkili makam İspanya Büyükelçiliği ve İspanya Konsolosluğu’dur. İspanya Schengen vizesi ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

Vize bir ülkenin hükümeti tarafından o ülkede oturum hakkı olmayan kişilere kendi topraklarına giriş iznini sağlayan ve ülkeye olan göçü kontrol etmeye sağlayan bir izindir. Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği ve İspanya Konsolosluğu vize sahibine tüm Schengen bölgesinde seyahat edebileceği Schengen vizesi verir. İspanya Konsolosluğu tarafından verilen vize 26 Schengen ülkesine giriş yapılabilir. Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler arasında imzlanan ve 1995 tarihinde yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi bu sözleşmeye taraf ülkeler arasında bir iç sınır oluşturarak taraf ülkelerin vatandaşlarına bu iç sınır içinde vizesiz seyahat etme özgürlüğü tanımaktadır. 

Schenhen Bölgesi’ne üye ülkelerin konsolosluklarına vize başvurusunda bulunan kişler, seyahatlerini vize başvurusunda bulundukları ülkeden başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de aynı vize ile seyahat edebilirler. Vizenin doğru olarak kullanılmaması bir sonraki Schengen vize başvurusunun reddedilmesine neden olur.

Vize başvurusu sırasında verilmiş olan parmak izi, vize ret ile sonuçlandığı takdirde bir sonraki vize başvurusunda yeniden parmak izi verilmesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: İspanya Konsolosluğu 5 Kasım 2018 tarihinden geçerli olmak üzere vize başvuru evraklarını İngilizce talep etmektedir. İngilizce olarak hazırlanması gereken evraklar; vize talep dilekçesi, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonlarıdır. İspanya vize başvuru işlemlerinde bu istenilen evrakların İngilizce olarak beyan edilmesi önem arz etmektedir.

Vizeyi Doğru Kullanmak Nedir?

Vizeyi doğru kullanmak vize alınan ülkeden giriş yapılması ya da vize alınan ülkede seyahat planınızda bulunan diğer ülkelerden daha çok konaklamılması demektir. Vize geçerlilik süresi bitmeden Schengen bölgesinin terk edilmesi vizeyi doğru kullanmak anlamına gelmektedir. Örneğin Portekiz’de 1 gün İspanya’da 6 gün kalacak kişinin bu durumda ilk giriş ülkesi Portekiz olmasına rağmen vize başvurusu İspanya Konsolosluğu'na yapılmalıdır. Vize ile ilk giriş yapılacak ülke Schengen ülkesinin vizesi alındığı ülkeden farklı olmasına rağmen konaklama süresi daha uzun süre olan ülkeden başvuru yapılması gereklidir.

İlk giriş yapılacak Portekiz’de sınır kontrol noktasında herhangi bir sorun yaşamamak için seyahat planının ispat eden uçak ve otel rezervasyonlarının kişinin yanında bulundurması tavsiye edilmektedir. Sınırdaki kontrol esnasında kişinin durumunun ispatlayamaması halinde geçişe iziln verilmeyeceği veya sınır kontrol aşamasında ret edilebileceği dikkate alınmalıdır.

Vize Merkezi İletişim

İspanya ile ilgili sizden gelen sorular

2 sorudan en popüler 2 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • İspanya vize reddi
  B.M., 26 Şub 2018, 22:00

  Merhaba, İspanya vize reddi konusunda yardımcı olabilir misiniz? Uluslararası bir firmada mühendis olarak çalışmaktayım hem Schengen hem de İngiltere vizesi almıştım fakat turistik amaçlı başvuru yaptığım İspanya’dan "Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren belgeler inandırıcı değildir" bahanesiyle reddedildim. Verdiğim tüm belgelerin eksiksiz ve tam olduğunu düşünsem de konsolosluğa yapacağım itiraz başvurusunda götürmemi önerdiğiniz evraklar nelerdir? Teşekkür ederim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • İspanya vizesi olumsuz ise red itiraz dilekçesi nasıl yazılır?
  M.E, 27 Ara 2017, 03:02

  Kolay gelsin Vize başvurusu Red alındığında itiraz dilekçesi nasıl yazılır? itiraza dilekçesi ve itiraz başvurusunu nereye yapmalıyım?

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

İspanya için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp