İspanya Aile Ziyareti Vizesi

İspanya aile ve arkadaş ziyareti Schengen vize evrakları koşullara göre değişebilmektedir. Güncel evrak listesine ulaşmak için temsilcilerimizi arayın. Vize Merkezi temsilcimiz İspanya Schengen vizesi evraklarının güncel listesini size e-posta yoluyla ulaştıracaktır.

İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İspanya’daki ailenizi, arkadaşınızı, akrabanızı kısa süreli ziyaret etmeyi planlayan T.C. vatandaşlarının sahip olması gereken vize türüdür. İspanya aile, arkadaş, akraba ziyareti için vize başvurusunda bulunacaksanız sizi davet eden yakınınızdan davet (istek) yazısını başvuru evrakları arasında bulundurmanız gerekmektedir. Ziyaret etmek istediğiniz kişi (aile, arkadaş, akraba) İspanya’da ikamet ettiği bölgenin yetkili kurumundan onaylattığı davet yazısını orijinal haliyle tarafınıza göndermelidir. Arka yüzünde 3 aylık olduğu belirtilen davet yazısına sahip başvuru sahipleri seyahat tarihlerinden bir gün önce başlayan ve bir gün sonra sona eren 3 aylık uluslararası geçerli seyahat sağlık sigorta poliçesini İspanya’da kaldığınız süre boyunca yanınızda bulundurmalısınız. Uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortasını İspanya Vize Merkezimizden temin edebilirsiniz. İspanya’dan alınan davet yazısı bir vize değildir. Davet yazısı, İspanya aile ziyareti vize başvuru dosyanızda bulunması gereken, bilgi beyanınızı destekleyen bir belgedir.

İspanya Vize Ücreti

İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesinde İspanya’ya olan seyahat tarihinizden en az 4 hafta önceden başlamaya özen gösteriniz. Schengen vizeleri için başvuru yapılabilecek maksimum süre ise; 90 gündür (3 ay). Seyahat tarihine 2 haftadan daha az süre kalmış yolcularımızın vizelerinin seyahat tarihine yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

İspanya aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvuru formunu vize başvuru sahibinin, büyük harflerle, eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir. İspanya’ya ailenizi, arkadaşınızı veya akrabanızı ziyaret etmek için gidiyorsanız başvuru dilekçenizin içeriğiyle beyan ettiğiniz evrakların birbirleriyle tutarlı olmasına özen göstermeyi unutmayınız.  Başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır, forma e-mail adresinizi ve cep telefon numaranızı eklemeyi unutmayınız.

İspanya Aile Ziyareti Vizesi

Önemli! Vize başvuru işlemleri sonuçlanmamış kişilerin İspanya’da konaklamanız ve ulaşımınız için vizeniz çıkmadan önce ödeme yapmamanızı öneririz, fakat konaklama ve ulaşım ön rezervasyonlarınızı başvuru dosyanıza ekleyiniz. Bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı rica eder, aksi durumlarda kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmadığını dikkatinize sunarız.

İspanya aile ziyareti vizesi başvuruları için hazırlamanız gereken evrakların listesini ziyaret etmekte olduğunuz sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Değerli ziyaretçilerimiz, İspanya aile/arkadaş/akraba ziyareti başvurularınız konusunda yetkililerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız. 

İspanya Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Belgeler


1. Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, imzalı)
2. Pasaport (İspanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
3. 2 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon arkalı)
4. Gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren)
6. Kimlik fotokopisi
7. İkametgah ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve adres bilgileri içeren) - Nüfus Müdürlüğü'nden temin edilebilir-
8. Davetiye (Davet eden kişinin İspanyol kimliği, oturum kartı, polis merkezinden onaylı orijinal davetiye)
9. Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 Euro teminatlı, Vize Merkezi danışmanlığında alabilirsiniz)

İspanya Vizesi Gerekli Evraklar

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgeler 
Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK / Bağ-Kur hizmet dökümü
 • Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 4000 TL  bakiyeli, kaşe, imzalı ve banka imza sirküleri ile)

Kişi şirket çalışanı ise;

 • Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve kaşeli)
 • Banka hesap dökümü (güncel, son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyeli, kaşe,imza ve imza sirküleri ile)

Kişi Devlet dairesi çalışanı ise;

 • Çalışma belgesi (bağlı bulunulan kurumdan alınmış)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 • Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile)

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi (güncel, orijinal, ingilizce)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı,aslı)

Öğrenciler ve Ev hanımları için sponsor olacak birinci dereceden yakınların hazırlaması gereken evraklar:

İşveren ise;

1- Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş kaşe ve imzalı)
2- SGK 4B hizmet dökümü 
3- Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
4- Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)

Çalışan ise;

1- İşveren yazısı (Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına Almanca veya İngilizce olarak yazılmalı, kaşe ve ıslak imzalı olmalı)
2- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, Almanca veya İngilizce  olarak yazılmalı, ıslak imzalı)
3- Güncel tarihli şirket evraklarınız (Orjinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri)
4- SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (kaşeli ve ıslak imzalı)
5- Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
6- Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

Devlet Memuru ise;

1- Çalışma ve resmi izin belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış)
2- Görev kimlik kartı fotokopisi (Ön ve arka yüz)
3- Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
4- Banka hesap özeti (En az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
5- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı, Almanca veya ingilizce olarak yazılmalı)

Emekli ise;

1- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı, Almanca veya İngilizce olarak yazılmalı)
2- Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
3- Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
4- Emeklilik kartı fotokopisi 

İspanya Aile Ziyareti Vizesi

Vize Merkezi Aracılığıyla İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?


1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.
Vize Merkezi- İspanya Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak temsilcilerimizden  durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı Merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.
Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.
Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.
Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme
Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı
Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi
Vize Merkezi –  İspanya Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri 5 ile 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, İspanya Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.


İspanya Aile ve Arkadaş Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.İspanya vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum İspanya Konsolosluğu’dur.

2. İspanya Konsolosluğu vize bölümünce durumunuza bağlı olarak yeni evraklar talep edilebilir. Bazı evraklarınızın orijinal hali veya daha önceden talep ettiğiniz evrakların yeniden beyan edilmesi talep edilebilir. Bu ve benzeri durumlarda söz konusu evrakların talep edildiği şekilde yeninden beyan edilmesi zorunludur. 

3. Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

4. İspanya aile ve arkadaş vizesi İspanya’ya seyahat edecek olan kişiye maksimum 90 gün kalma hakkı tanır. İspanya vizesi talebinde bulunan kişinin ilk Schengen vize başvurusuysa 90 gün konaklama hakkı tanınması istisnai durumlar dışında karşılaşılan bir durum değildir. İspanya vizesi başvuru sahibinin daha önce herhangi bir Schengen ülkesini ziyaret etmiş ve vizesinde belirtilen tarihlerdeki giriş çıkışlara dikkat ederek seyahatini tamamlamış olması bir sonraki Schengen ülkesi seyahatindeki konaklama süresini uzatmasına katkı sağlayabilir. 

5. Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.

6. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi İspanya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır.

7. Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir.

8. Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. İspanya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar İspanya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar konsolosluk tarafından verilecektir.

9. İspanya Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler İspanya Vize Merkezi temsilcimiz tarafından yapılacaktır.

10. Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.

11. Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (hotel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

12. İspanya aile ve arkadaş vizesi başvurularınız için beyan edeceğiniz evrakların güncel tarihli olması gerektiğini ve vize uyum koşullarını bulundurmayan evraklarla yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini hatırlatırız.

13. İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağını garanti etmez. Vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar tamamen İspanya Konsolosluğu’nun inisiyatifi altında olacaktır. Yine tarafınıza verilecek vize süreleri konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

14. İspanya vizesi başvurusu ret ile sonuçlanmış kişiler için ücret iadesi bulunmamaktadır. Konsolosluk harçları peşin olarak ödenirken vize reddi halinde başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmamaktadır.

15. İspanya vizesi başvuru işlemleriniz için lütfen konaklama ve ulaşım için ödeme yapmayınız. Konsolosluk vize bölümünce konaklama ve ulaşımın ön rezervasyonları da kabul edilmektedir. Ücret iadesi olmayan biletler ile yapılan vize kurumumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmaz.

16. İspanya vizesi başvuruları sırasında birden daha fazla kişi ile seyahat edilecek ve seyahat edilecek diğer aile fertlerinin seyahat masraflarını tek bir kişi karşılayacak olması halinde; Banka bilgilerinizde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin yukarıda belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. İspanya vize başvuruları için kullanacak olduğunuz banka bilginizde seyahat edecek tüm başvuru sahiplerini finanse edecek limitte bakiye olmasına özen gösterilmelidir. Gösterilecek hesabın uzun süreli hareketliliğe sahip olması yararınıza olur.

17. İspanya aile ve arkadaş vizesine başvuru yapan kişi reşit değilse başvuru formunda hem kendisinin hem de yasal velisinin imzası bulunmalıdır. 

18. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi İspanya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir.

19. Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. İspanya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar İspanya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar Konsolosluk tarafından verilecektir.

20. İspanya aile ve arkadaş vizesi başvurunuzu en az 4 hafta önceden yapılması gerektiğini unutmayınız. İspanya aile ve arkadaş vizesi başvurusu için maksimum süre 90 gündür.  Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış kişilerin İspanya vizelerinin seyahat tarihlerine yetişemeyebileceğini hatırlatırız. Geç kalınmış veya acil durumlarda gerçekleştirilecek başvurular için lütfen İspanya Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.  

Acil durumlarda yapılacak olan vize başvurularınız için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi bilgilendiriniz.

 

İspanya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçmek için tıklayın.

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon