İspanya Vize İşlemleri

İspanya Vize İşlemleri sayfamıza hoş geldiniz. İspanya Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

İspanya’ya kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir.

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, İspanya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. İspanya vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile irtibata geçebilirsiniz. 

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya’ya seyahat edecek olan T.C. vatandaşları İspanya Konsolosluğu’na direkt olarak değil, konsolosluğun akredite ettiği kurumlar aracılığıyla başvuru yapabilirler. İspanya uzun süreli ve İspanya Erasmus vizesi gibi başvurular direkt olarak İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği’ne yapılabiliyorken, İspanya Schengen vizesi anlaşmalı kurumlar ve anlaşmalı kurum akreditasyonu bulunan seyahat acenteleri üzerinden temin edilmektedir. İspanya vizesi alırken işlemlerinizde kullanacağınız pasaportunuzun son 10 yıldan eski olmamasına, vize etiketi yapıştırılacak en az iki boş sayfasının bulunmasına ve seyahatinizin sonlandığı tarihten itibaren en az 3 ay 15 gün daha geçerliliğe dikkat ediniz. 

Tüm seyahat süresince konaklayacağınız otelin ismini, adresini, beraberinizde seyahat edecek olan kişilerin kimlik bilgilerini başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. Konaklama tarihlerinizin uçak rezervasyon tarihlerinizle uyumlu olması ve konaklama bilgilerinizin seyahatinizin büyük çoğunluğunu İspanya’da tamamlayacağınıza dair kanıt sunması da yararınıza olacaktır. İspanya vizesi alım süreci boyunca geliştirdiği kurumsal firma anlayışıyla İspanya Vize Merkezi, İspanya vizesi başvurusunda bulunan kişiye zaman kaybı yaşatmadan, sonuç odaklı çalışmakta; deneyimli ekibiyle tüm vize işlemleriniz konusunda destek olmaktadır.

İspanya Schengen Vizesi

İspanya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

İspanya Schengen vizesi için gerekli evraklar gerçekleştireceğiniz seyahatin amacına, seyahat masrafınızı dayandırdığınız maddi kaynağın biçimine göre değişmektedir. İspanya’ya kültürel veya tatil amaçlı gidiyorsanız turistik vize; iş için seyahat etmeyi planlıyorsanız ticari vize; üçüncü bir ülkeye seyahat etmek için İspanya’dan geçmeniz gerekiyorsa transit vize; aile veya arkadaş ziyaretiniz için aile ve arkadaş seyahat vizesi başvurusunda bulunmalısınız.  

Başvuru dosyanız için hazırlanması gereken evraklar seyahat amacınıza göre değiştiği gibi iş durumunuza bağlı olarak da farklılık göstermektedir. İş sahibiyseniz İspanya vizesi başvuru dosyanıza gelir belgenizi eklemeyi unutmayınız. Herhangi bir ekonomik geliriniz yok ise (ev hanımı, öğrenci vb.) başvuru dosyanıza size sponsor olacak kişinin İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazacağı dilekçeyi, sponsorunuzun bağlı bulunduğu şirketten alacağı çalışma yazısını, güncel ve yeterli bakiyeli hesap özetini de eklemeyi unutmayınız. 

İspanya vizesi başvurusunda bulunurken potansiyel mülteci olmadığınızı İspanya Konsolosluğu’na kanıtlamalı, İspanya’ya gerçekleştireceğiniz seyahatinizden sonra Türkiye’ye geri dönmenizi gerektiren bağlarınızı net bir şekilde beyan etmelisiniz. Bu sebeple başvuru dilekçenizin net olmasına, dilekçenizle beyan ettiğiniz bilgilerin birbiriyle çelişkili olmadığına da emin olmalısınız. İspanya Schengen vizesini aldığınızda, Schengen bölgesinde bulunan diğer ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz, fakat ziyaret edeceğiniz ülkeler arasında en uzun kalacağınız ülke İspanya ise İspanya Schengen vizesi talebinde bulunmalısınız. İspanya vizesi başvuru dosyanıza diğer ülkelere dair güzergah ve konaklama bilgilerinizi de eklemeyi unutmayınız. 

İspanya vizesi başvurusunda bulunacaksanız Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığıyla parmak izi taraması yaptırmak durumundasınız. İspanya vizesi başvurusu VIS işlemi hakkındaki güncel bilgiyi İspanya Vize Merkezinden edinebilirsiniz. 12 yaşından küçük çocuklardan parmak izi almak fiziki olarak mümkün olmadığı için, biyometri işlemlerinden muaf tutulurlar. Fiziki olarak parmak izi veremeyecek durumdaysanız İspanya Konsolosluğu’na engelinizi destekleyici tıbbi raporunuzu ibraz etmelisiniz. Alınan parmak izi Schengen bölgesine üye ülkeler için 5 yıl geçerliliğini korumaktadır. 

İspanya Konsolosluğu veya İspanya Büyükelçiliği spesifik durumlarda, mesleki pozisyonunuza ve seyahat amacınıza bağlı olarak ek evrakların oluşturulmasını veya İspanyolca tercüme edilmiş evrak talep edebilir. Bu nedenle başvurunuzu kurumumuz üzerinden gerçekleştirdiğinizde temsilcimize mevcut durumunuz hakkında ek bilgileri iletmeyi unutmayınız. Bu gibi durumlar hakkında bilgi almak, başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuru gerçekleştirmek için çağrı merkezi müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

İspanya vize başvuru dosyanızda bulundurmanız gereken evrakların güncel olmasına dikkat ediniz. İspanya seyahat sürenizi içeren konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınızı ve sağlık sigortanızı İspanya vizesi başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. Schengen seyahat vize sağlık sigortası azami 90 gün ile sınırlıdır. Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuru gerçekleştirmek için Vize Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Seyahatinizin amacına ve kişisel durumunuza yönelik detaylı başvuru belge listesine web sayfamızın sol bölümünde bulunan İspanya turistik, ticari, öğrenci, transit, şoför vizesi bölümlerinden ulaşabilirsiniz. 

İspanya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının İspanya Vizesi Almaları Zorunlu Mu?

İspanya Devleti T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. T.C. vatandaşlarından hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ya da diplomatik (kırmızı ve siyah) pasaporta sahip kişiler 90 güne kadar olan İspanya seyahatleri için vize işleminden muaf tutulmaktadırlar. İspanya turist vizesi, İspanya ticari vizesi, İspanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, İspanya öğrenci vizesi, İspanya transit vize, İspanya şoför vizesi, İspanya gemici vizesi gibi seyahat amacınıza göre kategorize edilmiş tüm vize türlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla “kısa süreli” vize talebinde bulunabilirsiniz. 

İspanya Vizesi Başvurularınızda Randevu Alma Zorunluluğu Var Mı?

İspanya vizeniz için randevu almanız gerekmektedir. İspanya vize başvurularında randevular İspanya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilir. İspanya vizesi başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 1 ay önce yapmanız yararınıza olacaktır. İspanya vizesi başvurularınız için seyahat tarihinize uygun randevu saati ve tarihi konusunda İspanya Vize Merkezi müşteri temsilcimizden destek alabilirsiniz.

Vize Merkezi, şahsen hazırlamanız gereken başvuru evraklarınızı bize iletmenizden itibaren vizeniz sonuçlanana kadar bütün vize işlem sürecinizde size destek olmak; İspanya vizesi başvuru dosyanızın alanında tecrübeli temsilcilerimizce en hızlı, güncel ve eksiksiz şekilde tamamlamanız için vardır. Başvurunuzu İspanya Vize Merkezi üzerinden gerçekleştirdiğinizde vize harcınız, zorunlu seyahat sağlık sigortanız, uygun fiyatlı uçak bilet, otel rezervasyonunuz gibi işlemlerinizi de en hızlı şekilde tamamlayabilir; sosyal statünüze, İspanya’da kalacağınız süreye, seyahat amacınıza göre değişen vize ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vize Merkezi İspanya vize departmanı çağrı merkezini arayarak kısa süreli İspanya vizesi evraklarını temsilcilerimizden “bilgi e-maili” olarak isteyebilirsiniz. İspanya vize departmanı hazırlamanız gereken belgelerin güncel durumunu sizinle paylaşacaktır.  İspanya vize başvurunuz web sayfamızda veya göndereceğimiz e-mail ile sınırlı olmayabilir. İspanya Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde sizden ek veya güncel evrak talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda sizden talep edilen evrakları en kısa sürede hazırlayıp başvurunuzu kurumumuz üzerinden gerçekleştirdiyseniz, İspanya Vize Merkezi temsilcimize iletmeniz gerekir.

Değerli ziyaretçilerimiz; Vize Merkezi İspanya vize başvuru işlemlerinizin takip ve idari kısmına destek olmak için vardır. İspanya vizesi başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması tamamen İspanya Büyükelçiliği’nin ve İspanya Konsolosluğu’nun yetki alanı içindedir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvurunuzun sonuçlanması başvuru yaptığınız döneme, İspanya Elçiliği'nin veya konsolosluğun yoğunluğuna, resmi tatil dönemlerine bağlı olarak değişebilir. İspanya vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 ila 10 iş günüdür. Ancak söz konusu süre İspanya Konsolosluğu’nun resmi tatil günlerinde kapalı olacağı, İspanya Konsolosluğu’nun vize başvurularını değerlendirme süresinde ek süreye ihtiyaç duyabileceği gibi faktörler göz önünde bulundurulmadan belirtilmiştir. İspanya Vize Merkezi’nin görevi temel olarak idaridir. İspanya vizenizin tam olarak kaç günde verileceği, vize süresinin ne kadar olacağı ve vizenizin sonucu hakkındaki tek karar merci İspanya Büyükelçiliği ve İspanya Başkonsolosluğu’dur.

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya Schengen vizesi başvuru formunuzu şahsen, eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış olarak yetkililere teslim etmeniz gerekmektedir. İspanya vizesi başvuru formunda beyan etmiş olduğunuz bilgilerin başvuru dosyanızda bulunan diğer belgelerle çelişecek belgeler olmamasını, çelişkili ve doğru olmayan ifadeler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Reşit olmayan kişilerin vize formu anne/babası tarafından doldurulmalı ve her ikisi tarafından da imzalanmalıdır.

İspanya vizesi başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz fotoğraf Schengen biyometrik standartlarına uygun olmalıdır. (Alına ve yüze saç ya da örtü gelmemeli, fotoğraf net olmalı ve fon beyaz olmalıdır). İspanya kısa süreli vize işlemleri İspanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği seyahat kurumları üzerinden gerçekleştirilebiliyorken, konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda kişiyi mülakat için çağırabilir.

İspanya vizesi başvurusunda çalışmayan kişinin İspanya Konsolosluğu’na sponsor sunması gerekmektedir. Seyahat edecek kişiye anne, baba veya eşi sponsor olabilir. İspanya vize başvuru dosyanızda masraflarınızı karşılayacak kişinin şahsen yazdığı, orijinal ıslak imzalı dilekçesi de bulunmalıdır. Ayrıca masraflarınızı karşılayacak kişiyle aile bağlarınızı kanıtlamak için vukuatlı nüfus kayıt örneğini de başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

İspanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımızın içeriğinde, başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken hususları maddeler halinde paylaşacağız.  İspanya konsolosluğu başvurularında genel olarak yaşadığımız sorunları sizlere aktaracağız. Bunun yanı sıra başvuru gerçekleştiremediğimiz durumlar da maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir. Vize başvurusunda bulunacak kişinin özellikle bu hususlara dikkat etmesini rica ederiz.

  1. İspanya vize başvurularında; çalışanlar için şirket dilekçelerinde, iş veren kişinin ad ve soyad bilgisi bilgisayar ortamında yazılmalıdır. Kaşe ve ıslak imzalı olarak orijinal belgeler sunulmalıdır. Dilekçelerde el ile yazılan ad- soyad bilgisi kabul görmemektedir.

  2. İspanya vizesi için gerekli evraklar arasında olan banka hesap dökümü, kişinin güncel olarak kullandığı banka hesabı ile aynı olmalıdır. Banka yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş halde sunulmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin banka hesabında, Konsolosluğun belirttiği miktarda bakiyenin bulunması gerekmektedir. Hesap bakiyesi 1-9 gün için minimum 870 Euro olmalıdır.  İmza sirküsü zorunlu değildir.  
  3. Muvafakatname gereken başvurularda anne ve babanın kimlik görseli başka bir sayfada değil, muvafakatname kağıdının arka yüzünde olmalıdır. Sonradan eklenmeli seyahat edecek ebeveyn için gidiş- dönüş bilgisi, gideceği ülke ya da şehir detaylı bir şekilde yazılı olarak sunulmalıdır. Sunulan belge noter onaylı olmalı ve İngilizce, İspanyolca olarak tercüme edilmelidir.
  4. İspanya ticari vize alarak fuar organizasyonlarına gidecek kişiler, stant kurulumu yapacaksa; fuar alanı krokisi ve kişilerin fuar yaka kartları da belgeler arasına eklenmelidir. Bankadan fuar alanı için ödemesi yapılan ücretin dekontu (ıslak imzalı ve kaşeli olarak) da belgeler arasında olmalıdır.
  5. Üniversite öğrenci belgelerinde karekod bulunmalıdır. Gerekli belgeler İngilizce olmalıdır. Türkçe belgelerin yeminli tercümesi, ıslak imza ve kaşeli olarak sunulmalıdır.
  6. Beraber gideceğiniz kişilerin; isimleri, otel ve uçak rezervasyonları başvuru belgeleri arasında bulunmalıdır. Son olarak ismi yer alan kişilerin ise vize görseli dosyanıza eklenmelidir.

İspanya vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler ve İspanya vize başvurusu ile ilgili tüm sorularınız için Vize Merkezi’nin, alanında uzman danışmanlarını arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Bize mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Veya 0212 970 05 56 telefon numarasından arayabilirsiniz. 

İspanya Vize Ücreti

İspanya vize ücretleri seyahatinizin amacına ve mesleki durumunuza göre kategorize edilmiş vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İspanya vizesi ücreti İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenen harç ücreti ve Vize Merkezi koordinasyon bedellerini içermektedir. İspanya vize ücreti seyahatinizin amacına göre farklılık göstermektedir. Kısa süreli C tipi Schnegen vize türleri ile uzun süreli D tipi vize türlerinin ücretleri kalış süresi dikkate alındığında değişmektedir. Ayrıca vize ücretleri dönem koşullarına göre güncellenebilmektedir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik gösteren vize ücretlerini öğrenmek için Vize Merkezi temsilcimizle irtibata geçebilirsiniz. Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekontun başvuru belgeleri arasında bulunması zorunludur. Dekontun orijinalinin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

İspanya Vize Reddi

İspanya Konsolosluğu’nun ret kararına karşı temyize gidebilirsiniz. İspanya vizesi başvurusu ret kararları ve ret nedenleri İspanya Konsolosluğu’nca yazılı olarak bildirilir. İspanya vize başvurunuz reddedildiğinde, vize harcınız vize başvurunuzun incelenme giderleri için kullanıldığından vize başvurunuz reddedilse de vize ücretiniz iade edilmez.

İspanya Vize İşlemleri için Vize Merkezi uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. 

İspanya vize ücretleri

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 4622