İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya Konsolosluğu koşullara göre vize evraklarında değişiklik yapabilmektedir. Sağlıklı bir vize başvurusu yapmak ve İspanya Öğrenci vizesi güncel evrak listesini Vize Merkezi temsilcimizi arayarak talep edin.

Öğrencilerin İspanya’ya öğrenci vize başvurusunda bulunurken izleyecekleri adımlar ve İspanya öğrenci vizesi için gereken güncel evrak listesini sayfamızda bulabilirsiniz. Temsilcilerimize başvurarak bu konuda destek alabilirsiniz. İspanya vizesinin çıkıp çıkmayacağı konusunda son kararın konsolosluk tarafından verildiği unutulmamakla beraber, firmamız öğrenciler için kolay İspanya öğrenci vizesi konusunda gereken işlemleri sizin için takip edebilmektedir.

İspanya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İspanya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar (90 Güne Kadar)

1. Vize başvuru formu. Eksiksiz, tam olarak doldurulmuş, imzalanmış başvuru formu. Reşit olmayan başvuru sahiplerinin imza kutuları hem anne hem baba tarafından imzalanmış olmalıdır. Yasal vasi ebeveynlerden biri olsa dahi, diğer ebeveynin de imzası gereklidir. İmzalanmamış formlar geçersiz sayılmaktadır.
2. Vize talep dilekçesi. İngilizce veya İspanyolca yazılmış seyahat amacınızı açıklayan dilekçe. 
3. Pasaport: Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay süresi, vize basılabilecek en az karşılıklı 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport.
4. Fotoğraf. Arka fon beyaz ve 3 aydan eski olmayan 3,5 x 4,5 cm ebatlarında gözlüksüz biyometrik 2 adet fotoğraf.
5. Kimlik fotokopisi. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi.
6. Öğrenim kurumu tarafından kurs başlangıç-bitiş tarihleri ve haftalık ders saatlerini gösteren belge.
7. Eğitimin tamamının ödendiğine dair banka tarafından kaşeli ıslak imzalı orijinal dekont ve okuldan eğitim masraflarının ödendiğine dair yazı. Bankadan alınan dekontta öğrencinin ismi geçmelidir.

İspanya Öğrenci Vizesi

8. Erasmus Programlarına katılan başvuru sahiplerinin; “Agreement” sunması gerekmektedir ve karşı taraf, gönderen kurum ve başvuru sahibi tarafından mutlaka kaşelenip imzalanmış olması gereklidir. Hibe alınıyorsa, alınan hibe mikrtarı gönderen kurumdan alınan resmi yazıda mutlaka görünmelidir. (İngilizce veya İspanyolca olmalıdır). Davet mektubu, gönderen kurum yazısı ve AGREEMENT olmadan başvuru yapılmamaktadır.

9. Vize başvurusu yapanın, bir AB programı kapsamında destekleniyorsa bunu gösteren, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup, hibe alınıyorsa alınan hibe miktarı resmi yazıda görünmelidir. (İngilizce veya İspanyolca olmalıdır)

10. Uçak veya ulaşım rezervasyonu. Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler.Uçak rezervasyonlarında PNR kodunun olması gereklidir. Türkiye’den çıkış ve dönüşü göstermelidir. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler sunulmalıdır. Grup geçişlerinde otobüs şoförünün ehliyeti ve araç bilgileri de eklenmelidir. Charter uçuşlarda seyahat acentesi charter sözleşmesini sunmalıdır. Mail çıktısı ya da ekran görüntüsü kabul edilmemektedir. (İngilizce veya İspanyolca olmalıdır)

11. Otel veya konaklama rezervasyonu. Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin,  kampüsün, evin adı adresi ve yolcuların tümünün isimlerinin yer aldığı onaylı rezervasyonu. Diğer Schengen ülkelerine geçiş yapılacak ise orada ki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Seyahat planında en uzun süre kalınacak ülkenin İspanya olması gereklidir. Mail çıktısı ya da ekran görüntüsü kabul edilmemektedir. (İngilizce veya İspanyolca olmalıdır)

12. Seyahat sağlık sigortası.Tüm seyahat süresini kapsayan, ayakta ve yatarak tüm tedavi masraflarını karşılayan, vefat halinde cenazenin ülkeye naklini içeren minimum 30.000 Euro teminatlı (diğer para birimleri kabul edilmemektedir), antetli kağıda basılmış kaşeli imzalı poliçe. (İngilizce veya İspanyolca olmalıdır)

13. İkametgah. Başvuru sahibinin yaşı farketmeksizin (bebekler ve çocuklar dahil) sunulması gerekir. Bu belge sadece muhtardan alınmış orijinal belge ya da e-devlet hesabından alınmış barkodlu belge olarak kabul edilir. Yabancı başvuru sahiplerinin de sunması şarttır. İkametgah sunulmadan başvuru alınmaz.

14. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. E-devletten ve ya nufüs müdürlüğünden alınması gereklidir (orijinal)

15. Muvafakatname. 18 yaş altı başvuru sahipleri yalnız ya da yanlarında anne ve babanın her ikisi de olmadan (yanlızca bir ebeveyn ya da üçüncü bir şahıs ile) seyahat ediyorlar ise noterden muvafakatname gereklidir. Yasal vasi olan ebeveyn ile seyahat ediyor olsalar dahi diğer ebeveynin muvafakatnamesi gereklidir. Birlikte gidecek ebeveyn veya kişilerin geçerli vizeleri varsa, başvuru sahibinin dosyasına, birlikte gidilecek kişilerin geçerli vize fotokopileri ve otel - uçak rezervasyonları da eklenmelidir. Muvafakatnamede seyahat ettiği kişilerin adı ve TC numarası olmalı, İspanya ülkesine seyahat edecekleri mutlaka belirtilmelidir. Okul gezilerinde öğrenci gurubuna eşlik edecek öğretmenlerin isimeri ve TC no’ları belirtilmeli, bu kişiler o sırada başvuru yapmıyor ise geçerli vize fotokopileri dosyaya eklenmelidir. Ziyaret edilecek İspanyol kurumu var ise muvafakatnamede kurumun ismi de geçmelidir.

16. Öğrenci belgesi. Üniversite öğrencilerinin yalnızca e-devletten aldığı barkodlu öğrenci belgeleri kabul edilmektedir. Çalışmayan öğrenciler başvuru yapabilmek için sponsor sunmalıdır. (Sadece anne-baba ya da eş sponsor olabilir, diğer kişilerin sponsorluğu kabul edilmez) Sponsor dilekçesi mutlaka İngilizce veya İspanyolca olmalıdır.

17. İşveren mektubu. Başvuru sahibinin yada sponsorunun iş vereni tarafından, iş yerinin antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı ve kaşeli, kişinin seyahat edeceği tarihleri içeren dilekçe. Uçak otel rezervasyonları ile bu dilekçedeki tarihlerin birbirini tutuyor olması gerekmektedir. Mektubun bilgisayarda düzenlenmiş olması gerekir, el yazısı ile müdahale edilemez. (İngilizce veya İspanyolca olmalıdır)

18. İşe giriş bildirgesi. Başvuru sahibinin yada sponsorunun SGK işe giriş belgesi barkodlu olmalıdır ve üzerindeki iş yeri adresi İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı olan şehirlerden birine ait olmalıdır, merkez ofisiniz bu şehirler dışında ise durumu izah eden şirket yazısı sunulmalıdır.

19. SGK Hizmet Dökümü. Başvuru sahibinin yada sponsorunun E-devletten barkodlu versiyonu son bir haftada alınmış bu belgenin detaylı tüm döküm olması gereklidir. Barkodsuz belgeler kabul edilmemektedir. (Şirket sahipleri ve memurların da sunması gereklidir)

20. Maaş Bordrosu. Başvuru sahibinin yada sponsorunun Son üç aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları. Son 3 sene içerisinde Schengen vizesi olanların maaş bordrolarında ıslak imza ve kaşe olması zorunlu değildir.

21. Faaliyet Belgesi. Başvuru sahibinin yada sponsorunun İş yerininin sanayi, ticaret ya da mesleki odalara bağlı olduğunu gösteren bu belgenin mutlaka orijinali ya da elektronik imzalısı sunulmalıdır. Avukatların kendi baro kayıtlarının yanı sıra, yanında çalıştığı kişi ya da kişilerin baro kayıtlarını da sunması gereklidir.

22. Resmi Gazete. Başvuru sahibinin veya sponsorunun iş yerininin resmi gazetesi sunulmalıdır, bu belge fotokopi olabilir. İşyeri sahibi iseniz bunu göstermek için resmi gazetede ortak olarak geçtiğiniz sayfanın sunulduğundan emin olunuz.

23. İmza Sirküleri. Başvuru sahibinin veya  sponsorunun iş yeri adının geçtiği ilk sayfa ve başvuru sırasında iş evraklarınızı imzalayan kişilerin imzalarının olduğu bölüm sunulmalıdır. Bu belge fotokopi olabilir.

24. Vergi Levhası. Başvuru sahibinin ya da sponsorunun sunması gereken bu belgenin güncel olması gerekir mutlaka barkodlu bölüm görünmelidir.

25. Emekliler için; Sponsor emekli ise, fotoğraflı emekli kartı var ise fotokopisi ya da e-devletten alınmış emekli olduğunu gösteren belge ve emekli maaşının yattığı bankanın son 3 aylık banka hesap dökümü (bankanın antetli kağıdına kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır ve mutlaka son 15 gün içinde alınmış ve dökümün alındığı tarihin görünmesi gereklidir)

26. Çiftçiler için; Sponsor çiftçi ise bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş orijinal çiftçi belgesi sunulmalıdır.

27. Banka Hesabı. Şirket hesabı kabul edilmemektedir, yalnızca Türk bankaları kabul edilir. Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Banka hesap cüzdanı beyanı kabul edilmez. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Bankada seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli bakiye olması gerekmektedir, kredi kartı beyanı kabul edilmez.

28. Ek Maddi Durum. Başvuru sahibinin istemesi halinde maddi durumu gösterir diğer belgeler (araç ruhsatı, tapu vs) dosyaya eklenebilir. Bu evraklar A4 boyutlu fotokopi olmalıdır.

29. Oturum İzni. Yabancılar için oturum izni veya çalışma izni. Yabancı başvuru sahiplerinin ikamet izni ya da çalışma izni belgelerinin fotokopisini sunmaları şarttır ve seyahatinin dönüşünden itibaren 3 ay geçerliliği olması gerekmektedir.

Başvuru sahibi, sponsor olacak velisine ait aşağıda belirtilen evraklardan uygun olanları sunmalıdır.
A - İşveren ise:
1- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına  sponsor olacağı kişinin yakınlık derecesini ve seyahat tarihlerini belirten, ıslak imzalı vize talep dilekçesi)
2- 4B detaylı Hizmet dökümü veya BAĞ-KUR hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
3- Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi 3 aydan eski olmamalı, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
4- Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)

B -  Çalışan ise:
1- Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına, kaşe ve ıslak imzalı olmalı, çalışanın görev başlangıç tarihi, şirketteki pozisyonu)
2- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olacağı kişinin yakınlık derecesini ve seyahat tarihlerini belirten, ıslak imzalı vize talep dilekçesi )
3- Güncel tarihli şirket evraklarınız (Orjinal faaliyet belgesi 3 aydan eski olmamalı, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
4- SGK işe giriş bildirgesi ve BARKODLU 4A hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz)
5- Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak imza ve kaşeli)
6- Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

C - Devlet Memuru ise;
1- Çalışma belgesi (Meslek ve görev bilgilerinizi içeren, kaşe ve ıslak imzalı)
2- Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak imza ve mühürlü veya e-imzalı)
3- Banka hesap özeti (En az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
4- Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olacağı kişinin yakınlık derecesini ve seyahat tarihlerini belirten, ıslak imzalı vize talep dilekçesi )
5- Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz) 

D – Emekli ise: 
1-  Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olacağı kişinin yakınlık derecesini ve seyahat tarihlerini belirten ıslak imzalı vize talep dilekçesi )
2-  Emekli maaşının yattığı banka hesap dökümü ve diğer banka hesap dökümü (Son 3 aylık, emeklilik maaşının yattığını gösterecek şekilde, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
3- Emekli kart fotokopisi veya e-devletten alınmış Emekli olduğunuzu gösterir belge 

İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya Öğrenci Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

1. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren İspanya Schengen vizesi başvurusu için biometrik bilgilerini beyan etmemiş vatandaşlarımızın biometrik bilgilerini beyan edebilmeleri için istedikleri gün ve saatte randevular alınacaktır. Biometrik verilerin beyan edilmesinin ardından kurumumuz tüm işlemlerinizi sürdürecek, başvuru işlemlerinizi tamamlayacak ve pasaportunuzun teslimi gerçekleşir gerçekleşmez güvenilir ve sorunsuz bir şekilde pasaportunuzun size ulaşmasını sağlayacaktır.
2. Web sitemizin İspanya vize işlemleri bölümünün ziyaret edilmesi halinde şubelerimiz başlığının altında toplanmış Türkiye'nin farklı şehirlerinden kurumumuza nasıl ulaşılabileceği konusunda şubelerimizin bilgileri bulunmaktadır. İspanya vize işlemlerinde bulunacak öğrencilerin İspanya Konsolosluklarının görev bölgesine göre açılmış şubelerimizi arayarak ikamet etmekte oldukları şehirden İspanya turistik öğrenci vizesi üzerine hizmet alabilir.

İspanya Öğrenci Vize Reddi

3. Dikkat! İspanya turistik öğrenci vize işlemleri için Gaziantep, Ankara ve çevre illerden başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımızın hazırlaması gereken evraklarda birtakım değişiklikler bulunabilmektedir. Lütfen temsilcilerimizi arayarak bu konu hakkında kapsamlı bilgi edininiz.
4. Öğrenciler için İspanya turistik vize işlemleri başvurusu gerçekleştirmek için sitemizin İspanya vize işlemleri bölümüne giriş yaparak, meslek ve iş yerlerinde sahip oldukları görev ve konuma uygun İspanya turistik vizesi için gerekli evrak listesi bilgilerine ulaşabileceklerdir.
5. Örnek Formlar başlığı altında ise İspanya Konsolosluğuna hitaben yazılması gereken turistik, ticari, aile ziyareti vizesi talebinin belirtileceği dilekçenin sahip olması gereken içeriği ve örneği, İspanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış ve başvuru işlemleri sırasında doldurulması zorunlu olan İspanya Schengen vize başvuru formu, işlemlerin yürütülmesini 3. bir kişiye devredilmesini sağlayacak vekaletname belgesinin örneği görülebilecektir.
6. 24 Eylül 2015 tarihi itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Bu sebeple 2015 tarihinden Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde temsilcimiz sizlere eşlik edecektir.
7. Biometrik verilerini beyan etmiş yolcularımız verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan edecektir. Vize işlemlerinizle ilgili her türlü adım tarafımızdan takip edilecek olup parmak izi beyanı dışında bizzat bulunmanız gereken başka bir işlem bulunmamaktadır.
8. İspanya vize işlemleriniz sırasında kullanacağınız kargo ve kurye hizmet bedeli vize danışma ücretine dahil değildir. Kargo ve kurye takibi ek hizmetler kategorisine dahil edilmiştir.
9. Tüm bilgileriniz vize bilgi sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır. Son 5 yıl (59 ay) içinde parmak izi vermiş olan yolcularımızın bir dahaki vize başvurusunda parmak izi beyan etmesine gerek yoktur. Parmak izleriniz henüz kayıt altına alınmadıysa sizleri parmak izi beyanında bulunmaya davet edeceğiz. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur.
10. Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırır. Biometrik fotoğraf çektirdiğinizde dini sebeple başınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız biometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.
11. İspanya vize işlemlerinizin onay sürecinde kesin ve yam yetkim İspanya Konsolosluğu’na aittir. Vize Merkezi olarak görevimiz evraklarınızı hızlı ve doğru bir şekilde konsolosluk onayına sunmaktır. Vize başvuruları için ödenen vize işlem ücreti başvurunun reddi halinde iade edilmeyecektir.
12. İspanya vize işlemleriniz sırasında ikamet etmekte olduğunuz adresi temsilcilerimize mutlaka bildiriniz. Evrak listesi ve parmak izi randevunuz ikamet bilginize göre şekillenecektir.
Vize Merkezi patentiyle hizmet veren vize danışmanlık merkezimiz şubeleri dışında hiçbir kurum ve kuruluşa veya şahsa bağlantılı hizmet vermemektedir. Logomuzun bulunmadığı hiçbir mecraya ve 3. Şahıslara itibar etmeyiniz.

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon