İspanya Öğrenci Vizesi

o. K 12/01/21, 13:30
İspanya öğrenci vizesi alarak 80 günlük bir eğitime gideceğim. Öğrenciler için İspanya vize evrakları orijinal mi olmalı hangi belgeleri hazırlamalıyım? Sponsor ve hibe durumlarını açıklar mısınız?
Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Vize Merkezi

İspanya’daki eğitim programına ve İspanyada kalış süresine göre hazırlamanız gereken evraklar değişmektedir.

Öğrenci vizesi İspanya için; Öğretim kurumundan(dil okulu, kurs vb) ücretli alınan bir eğitim,  Erasmus öğrenci değişim projesi ve staj eğitimi gibi amaçlar ile başvurulmaktadır. İspanya’daki eğitimin süresi 90 günden fazla ise öğrenim vizesi başvurusubaşkonsolosluk ve büyükelçiliklerden yapılması zorunludur. Ayrıca kalış süresine bakılmaksızın tüm İspanya Staj amaçlı vize başvuruları başkonsolosluk veya büyükelçilikten gerçekleştirilir. İspanya’da 90 güne kadar olan kalışlar için vize başvuruları İstanbul, Ankara, İzmir, Antep ve Antalya’daki İspanya makamlarının yetkilendirdiği vize başvuru merkezinden yapılmaktadır. İspanya Öğrenci Oturum İzni, uzun dönem vize ve ulusal vizeler90 günden fazla ispanyada ikamet etmeniz amacıyla çalışma, araştırma veya eğitim almanızı sağlayan vizelere verilen isimdir.

İspanya öğrenci vizesi nasıl alınır?

İspanya’da eğitimin gerçekleşeceğine dair kanıtı güçlendirmek için öğrenim kurumuna tüm eğitim ücretinin ödendiğini gösteren bankadan alınan kaşeli, ıslak imzalı dekontun aslı. Banka dekontunda öğrencinin tam isim, soyismi belirtilmeli ve bankanın açıklama kısmına bunun yazmasını talep edebilirsiniz. Okul veya kurstan alınacak yazıda, kurs başlama ve bitiş tarihleri, haftalık ders programı ve saatleri, eğitim masraf ve giderlerinin alındığı mutlaka belirtilmeli. Evraklarda bu belirtilen hususların tümü yerine getirilmeli, aksi durumda vize başvurusu yapılamamaktadır.

Erasmus vizesi ve Erasmus Plus programı ile İspanyada 90 güne kadar olan bir eğitime katılacak iseniz “Leaning Agreement: öğrenme anlaşması” ve “Mandate: ilgili üyelerinin her birinden imzalı olarak ortaklık yetki belgesi” gibi belgeler gerekli olup gönderen kurum (üniversite, lise), karşı taraftaki üye kurum ve başvuru sahibi tarafından kaşe ve imza edilmiş olmalı. Bu belgelerde kaşeler okunamıyor veya unutulabiliyor buna dikkat edilmeli. Hibe alınması durumunda bu hibe miktarı mutlaka gönderen kurumdan resmi yazı olarak alınmalıdır. İspanya Erasmus ve Erasmus + vize başvurularında Davet Mektubu, Agreement ve gönderen kurum yazıları sunulmadan yapılamaz.

AB Programı ile desteklenen TÜBİTAK, Türkiye Ulusal Ajansı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından verilen İngilizce veya İspanyolca mektup sunulmalı ve hibe alınıyorsa hibe miktarı resmi yazıda mutlaka belirtilmeli.

Hibe, Erasmus, Erasmus Plus ve Mevlana gibi öğrenci değişim programları çerçevesinde ülkesine göre değişen her ay 300- 600 euro aralığında verilen bir geri ödemesiz bağıştır. Sponsor ise çalışmayan kişilerin öğrenci vizesi İspanya için gidiş, gelişleri ile seyahat masrafını karşılayacak kişilerden (anne baba ve eşlerden) alınan destektir. Sadece İspanya’ya özel tüm vize başvurularında birinci derece akrabadan anne, baba ve eşlerin sponsorluğu kabul edilmekte olup haricindeki partner ve akrabalardan kardeş, dede, amca ve yetişkin çocuklar sponsor olmaz.

İspanya eğitim ve öğretim amaçlı 90 güne kadar kalışlı vize başvurusunda yukarıdakilere ek olarak İspanya Schengen vize başvurusu evrakları yani uçak bilet rezervasyonu, öğrenci belgesi e devletten,  niyet ve motivasyon dilekçeleri, sponsorunuzun evrakları, banka hesap dökümü, ikametgah, vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgeler gerekecektir. Bu evrakların tam listesini Vize Merkezinden ücretsiz olarak anında SMS veya mail olarak talep edebilirsiniz.

İspanyaya Staj hareketliliği ile gidecek kişiler okumakta olanlar veya staj programı hakkı bulunanlar için staj kontratları 180 güne kadar olan PCA vize türüne, 180 günden fazla olanlar ise PCP isimli vize türüne başvurarak İispanya Öğrenci Oturum İzni alabilirler. PCA ve PCP vize türü için öğrenci ile staj sözleşmesi, staj anlaşması veya staj kontratı(Traineeship Agreement, Convenio de Practicas etc.) imzalayan kurum veya şirket en yakındaki yabancılar ofisine başvurarak stajyerler için Staj Oturum İzni Belgesi   (Autorızación De Residencia Para Prácticas) almalıdır.

İspanya öğrenci vizesi 2021 yılı için çok karmaşık olan bu başvurunuzda Vize Merkezi ülke uzmanlarından destek ve bilgi alarak sorunsuz tamamlamak isterseniz ofislerimize gelebilir,  +90 (212) 970 05 56 (Şişli) ve  +90 (216) 706 01 60 (Altunizade) numaralı telefonları arayabilirsiniz. Başvurunuza özel gerekli evrak bilgisi ve randevu detaylarını SMS ve e-mail ortamında hızlıca elde edebilirsiniz.

Vize Merkezi 

İspanya öğrenci vizesi

Bu yorumu faydalı buldunuz mu ?
Cevap Ver
Lütfen bu mesajın spam amaçlı olmadığını anlayabilmemiz için yandaki doğrulamayı yapınız.
Telefon
x
POI