İspanya Turistik Vize

İspanya Turistik Vize İçin Merak Edilenler

İspanya sınırları turistik seyahatlerde Covid-19 artışlarından dolayı kapalı mı?

İspanya sınırları Covid-19 pandemi dolayısı ile uzun süre kapatılmıştı. Sadece acil olabilecek seyahatler için diğer ülke vatandaşlarına gerekçeleri sunmaları halinde seyahat izni hakkı tanınabiliyordu. Şu an için gerçekleştirilecek seyahatlerde her hangi bir sınır kısıtlaması bulunmamaktadır.

İspanya turistik vize randevuları nasıl alınıyor?

İspanya turistik vize randevuları schengen vize kategorisinden alınmaktadır. Randevu oluştururken telefon ve mail adresinizi internet üzerinde yer alan randevu ekranın portalında kayıt oluşturarak tamamlayabilirsiniz. Randevu için pasaport numarası, pasaport son kullanım tarihi, doğum tarihiniz ve isim bilgileriniz girilmelidir.

İspanya turistik vizesi olanlar diğer ülkelere girebilir mi?

İspanya schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Geçerli bir turistik vizeniz bulunuyorsa İspanya dışında diğer schengen ülkelerine seyahat gerçekleştirebilirsiniz. İspanya’dan almış olduğunu turistik vizenizin ilk kullanım yerini İspanya üzerinden gerçekleştirdikten sonra diğer 25 schengen ülkesine giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Seyahat izni, giriş yapacağınız ülkenin yetkili sınır görevlisi memurları tarafından izin verilmektedir.

İspanya turistik vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Merhaba; İspanya turistik vize başvurunuz için kabul edilen aşılar şu şekilde olmaktadır.

  • Pfizer-Biontech
  • Astra-Zeneca
  • Moderna
  • Janson/Jonson
  • Sinopharm
  • Sinovac

*Yukarıda yer alan aşılar 2 doz yapılmış olması istenilecektir.

İspanya turistik vize başvuruları ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İspanya turistik vize başvurunuzu gerçekleştireceğiniz bölge ayrımı söz konusu olabilecektir.

İstanbul - Ankara-İzmir gibi şehirlerden yapılan başvurularda değerlendirme süreleri ve başvuru tarihi, seyahat tarihi arasında olması gereken gün sayılarında farklılıklar bulunmaktadır. Belirlenmiş olduğunuz seyahat başlangıç tarihi ile randevu tarihi arasında 17 gün olması kuralı bulunmaktadır. İstanbul için yapılan başvurular 17 gün diğer illerden yapılacak olan başvurular için bu süreye 2 gün daha eklemeniz ve başvurunuzu bu şekilde gerçekleştirmeniz İspanya Konsolosluğu tarafından istenecektir.

İspanya turistik seyahatlerde Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

İspanya’ya yapacağınız turizm amaçlı seyahatlerde ve turistik vize kategorisinde yapacağınız vize başvurusunda Sinovac marka 2 doz aşı kabul edilmektedir.

İspanya turistik amacı ile seyahat edecek kişiler ülkeye giriş yapmadan önce PCR testi yapmalı mıdır?

Seyahat sırasında aşı kartlarınızı yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Her ihtimale karşı herhangi bir sorun yaşamamanız adına uçuş saatinize 48 saat kala PCR testi yaptırmanız önerilmektedir. Dilerseniz uçuş yapacağınız havayolu ile bu bilgiyi teyit edebilirsiniz.

İspanya turistik yapacağımız seyahatte 2.doz aşının üzerinden kaç gün geçmelidir?

Turistik seyahat edeceğiniz İspanya için yaptırmış olduğunuz 2.doz aşının üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekmektedir. Bu süreden az olması halinde sizi ülkelerine giriş yapmanıza izin verilmeyebilir.

İspanya turistik vize başvuruları için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Vize başvurunuz için sunmanız gereken seyahat sağlık poliçesi teminatı en az 30.000 euro olmalı ve schengen ülkelerini kapsamalıdır. İspanya devleti, seyahat edecek yolculardan ve turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerden Covid-19 kapsamlı sigorta yaptırma zorunluluğu istememektedir.

İspanya turistik vize ile girerken hangi belgeleri yanımda bulundurmalıyım?

İspanya’ya yapacağınız turistik seyahatlerde yanınızda bulunduracağınız belgeler seyahatinizi kanıtlayan belgeleri de oluşturmaktadır. Pasaport, geçerli vizeniz, kimlik kartı, seyahat poliçesi, aşı kartı, otel/airnb rezervasyonları, dönüş uçak rezervasyonunu oluşturmaktadır.

İspanya turistik ziyaret için ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

İspanya seyahatiniz için karantina uygulaması; covid-19 semptomlarını göstermemeniz ve PCR testinizin negatif çıkmasını halinde bulunmamaktadır. Seyahatiniz izni için aşı kartınızı sunmanız gerekecektir.

İspanya turistik vize başvurusunda dilekçe hangi dilde düzenlenmelidir.

İspanya turistik başvurunuz için seyahat bilgilerinizi içeren dilekçeniz İngilizce, İspanyolca dillerinden birini tercih edilerek yazılmalıdır.

İspanya turistik vizesi seyahat acenteleri aracılığıyla bir tura katılma ya da kişinin kendi konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını yaparak turistik amaçlarla İspanya’yı ziyaret etmek ve kültürünü tanımak isteyenler için İspanya Konsolosluğu’nun T.C. vatandaşlarına almasını şart koştuğu  “kısa süreli” bir vize tipidir. İspanya turistik vizesine sahip olan kişiler ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkına sahiptir. İspanya Schengen üyesi olduğu için İspanya turistik vizesine sahip olan kişiler,  seyahatlerini İspanya’dan başlatmaları halinde Schengen’e üye olan diğer ülke veya ülkelere İspanya Schengen vize tarihleri arasında giriş yapabilirler. 

Değerli ziyaretçilerimiz; size uygun vize türünü belirledikten sonra aşağıda bulunan evrak listesini açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyarak hazırlamayı unutmayınız. İspanya vize işlemleriniz sırasında İspanya Konsolosluğu'nun gerekli gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabileceğini gözden kaçırmayınız. İspanya turistik vizesi başvuru dilekçenizde İspanya’ya turistik amaçlı gitmek istediğinizi net olarak belirtmelisiniz. Hazırladığınız başvuru dosyası evraklarınız tam olsa bile İspanya Konsolosluğu’nun onayından geçmeyebilir. İspanya vizesine onay verme yetkisi yalnızca İspanya Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ne aittir.

İspanya turistik vizesi güncel başvuru evraklarına ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizi arayın. 0212 970 05 56 Güncel vize evrakları size e-mail olarak gönderilecektir.

İspanya Turistik Vize

İspanya Turistik Vize Başvurusu

İspanya turistik vize başvurusu İspanya Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği vize danışmanlık firmaları ve seyahat acenteleri üzerinden yapılmaktadır. Vize Merkezi de İspanya Schengen vize başvuruları ve 90 günü aşmayan seyahatleriniz için danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan biridir. İspanya turistik vizesinin mesleki duruma göre hazırlanması çok önemlidir. Vize Merkezi size en uygun olan evrak listesini hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

İspanya turistik vize başvuru dosyasına eklenecek olan maaş bordrosu, tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi gibi belgeler Türkiye’ye geri dönüleceğini destekleyici nitelik taşıdığından İspanya Konsolosluğu için önem arz etmektedir. İspanya vizesi talep dilekçesi İspanya Konsolosluğu’na hitaben hazırlanmalı, pasaport seyahatin sonlandığı tarihten itibaren 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır. İspanya Konsolosluğu’nun; talep ettiği şartlara sahip olmayan turistik vize başvurularını kabul etmediğini göz önünde bulundurarak İspanya turistik vize başvurularında doldurulacak başvuru formunun, çocuklar dahil her başvuru sahibi tarafından ayrı ayrı doldurulmasının gerekliliği gözden kaçırılmamalıdır. Başvuru formunda beyan edilen bilgilerin, başvuru dosyasında sunulan evraklarla tutarlı olmasına özen gösterilmelidir.

İspanya'ya turistik seyahat gerçekleştirecek öğrenciler İspanya turistik vize işlemleri sırasında ibraz edecekleri form ve dilekçelere web sitemizin sol tarafındaki 'örnek formlar' bölümünden ulaşabilirler. Web sitemizden başvuru yapılmak istenen İspanya Schengen vize türüne uygun evrak listelerine erişebilir, sorularınız için iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz. İspanya vize başvuruları gerçekleştirilirken başvuru sahipleri özel ve mesleki durumlarıyla ilgili bilgileri vize temsilcilerimize aktarmayı unutmamalıdır.

Başvuru sahipleri İspanya vize başvurularını en erken 3 ay öncesinden gerçekleştirme hakkına sahiptir. Bu sebeple konsolosluk resmi tatil günlerini ve olası bir yoğunluk göz önünde bulundurularak vize başvuruları mümkün olan en erken sürede gerçekleştirilmelidir. Vize başvurusu sonuçlanmadan ve konsolosluk vize bölümünce talep edilmeden otel ve uçak bileti için ücretli bir rezervasyon yapılmamasını tavsiye ederiz.

İspanya turistik vize başvurusu için beyan edilecek evrakların güncel tarihli olduğundan emin olunmalıdır. Vize Merkezi evrak hazırlama, vize randevusu, vize sonuçlanması gibi süreçlerde yanınızda olmakta ve işlemlerinizi kolayca gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

İspanya Turistik Vizesi için Gerekli Ortak Evrak Listesi

1. Pasaport

Gereklilik süresi dönüş tarihinizden itibaren en az 105 gün ve en az karşılıklı 2 sayfası boş olan pasaport. Hasarlı, yırtık, su lekesi ve imza hanesi boş olmamalı.

2. Fotoğraf

Daha önce kullanılmamış, 3 aydan eski olmayan, gözlüksüz, omuzların gözüktüğü, photoshop veya fotokopi olmamalı. Dini sebeplerden dolayı başörtülü olan resimlerde kaşlar ile yüzün tamamı gözükmeli bone zorunluluğu yoktur. Şapka, gözlük gibi aksesuarlar kullanılmamalı.

3. Vize Formu

Güncel ve İspanya’ya ait güncel vize başvuru formu bilgisayarla veya tükenmez kalemle doldurulmalı. Reşit olmayan başvuruya ait formda anne ve babanın ikisinin de imzası olmalı. Başvuruda anne veya babadan en az biri mutlaka gelmeli.   Diğer ülkelere ait Schengen formu veya eski formlar kabul edilmez.

4. Ulaşım Uçak Rezervasyonu

Seyahat planına göre gidiş, dönüş tarihi ve kişini pasaporttaki isim ile aynı olan uçak veya ulaşım aracına ait belgeler. Uçak bilet rezervasyonunda PNR uçuş kodları olmalı. Satın alınmış uçak bileti satın alınması başvuruyu etkilemeyeceği için vize sonucunun gecikmesi veya ret almanız durumunda maddi zarara uğranabilir. Turizm şirketlerinden alınan turlarda uçak ve konaklama evrakları bir tur programına göre bir paket şeklinde hazırlanır. Vizeniz için bu paketi kullanabilirsiniz. Charter uçaklarda seyahat acentesine ait charter sözleşmesi eklenmelidir. Başka ülke üzerinden planlama yapılıyor ise Türkiye çıkış ve giriş bilet rezervasyonları sunulmalı. İnterrail gibi başka ülkelerde seyahat planı içinde ise ulaşım araçlarına ait evraklar ya da rezervasyonlar gerekmektedir. Tren, Otobüs, araba kiralama, özel tur otobüsüne evraklar (transfer belgeleri, ruhsat, şoför vize-kimliği fotokopisi, araç yeşil sigortası, tur plan, sözleşmesi vb) sunulmalı.

5. Otel, Konaklama Belgesi

Planlanan tüm seyahat süresini kapsayan, tarihlere uygun otel adı ve adresi ile pasaporttaki isim ve soyisime düzenlenmiş İspanyolca veya İngilizce onaylı otel rezervasyonu. İspanya haricinde başka ülkelere de gidilecek ise o ülkelere ait otel, konaklama bilgileri sunulmalıdır. Dönüş uçak kalkış saati ile Otel çıkış (check out) saatleri arasında gün farkı oluşturacak boşluk olmamalı. 

6. Seyahat Sağlık Sigortası

Planlanan tüm seyahat süresini kapsayan, yatarak ve ayakta tüm sağlık tedavi masraflarını karşılayan, ölüm durumunda cenazenin Türkiye’ye naklini sağlayan en az 30.000 Euro teminatlı (Euro haricindeki teminatlar kabul edilmez), imza ve kaşeli olan, sigorta şirketi antetli kağıdına basılmış İngilizce seyahat sağlık sigorta poliçesi.

7. Niyet Dilekçesi

 Seyahat amacınızı, tarihleri ve durumunuzu anlatan İspanyolca veya İngilizce dilinde yazılmış imzalı motivasyon dilekçesi.

8. İşveren Dilekçesi / Mektubu

Çalışan kişilerin işyerinden alacağı kaşeli ve ıslak imzalı, bilgisayarda düzenlenmiş, seyahat amacı ve tarihleri ile masraflar hakkında bilgiler içeren İspanyolca veya İngilizce dilekçe. Devlet, kamu kuruluşları Türkçe haricinde bir yazı veremiyorlar ise çevirisi ile birlikte sunulabilir. Yeminli tercüme veya noter onaylı olması gerekli değil, tercümeyi kendiniz yaptığınızı belirtmeniz yeterlidir. Herhangi bir kalemle düzenleme, müdahale kabul edilmez. Şirket sahibi veya ortağı kişilerde kendi başvuruları içinde böyle bir motivasyon veya niyet dilekçesi sunabilir.

9. İşe Giriş Bildirgesi

SGK işe giriş bildirgesi mutlaka barkodlu olmalıdır. E-devlet uygulaması üzerinden veya SGK kurumunda alınabilir. Çalıştığınız kuruma ait insan kaynakları veya muhasebe gibi birimlerinden de temin edilebilir. Emekli sandığı, BAĞ-KUR ve şirket sahibi-ortağı olanlar için gerekli değildir. Sözleşmeli çalışan kişiler sözleşme ve fotokopisi ile başvurabilir.

10. SGK Tescil Hizmet Dökümü

E-Devlet uygulaması üzerinden ve barkodlu olan başvurunuza yakın 1 hafta içinde alınmış olan detaylı tam döküm olmalı. Devlet memuru ve şirket sahibi olan kişilerde sunmalıdır. Kendi sandığı olan banka ve şirket çalışanları ilgili sandık kurumundan alacakları detaylı dökümü sunabilir.

11. Maaş Bordroları

Başvurunuza yakın son üç aya ait kaşeli, ıslak imzalı, okunabilen maaş bordroları. A4 büyüklüğünde olmayan orijinal belgeler yanında fotokopisi ile sunulabilir.

12. Faaliyet Belgesi Aslı

Başvurunuzdan yakın son bir ay içinde alınmış İş yerinin kayıtlı olduğu sanayi, ticaret, ziraat, esnaf veya mesleki odalara ait imzalı kaşeli orijinal yada doğruluğu kontrol edilebilecek elektronik imzalı faaliyet belgesi. Faaliyet belgesi elektronik imzalı, barkodlu değilse mutlaka aslı ıslak imza ve kaşeli olmalı, fotokopisi veya mail çıktısı kabul edilmez. Avukatlar kendi baro kayıtlarını sunarken yanında çalıştığı avukatlarında baro kayıtlarını sunması mecburidir.

13. Ticari Sicil Gazete Fotokopisi

İşyerine ait ticari sicil gazetesinin A4 normal dosya kâğıdı boyutundaki fotokopisi. Şirket sahibi ve ortak olan kişiler ise bu durumlarını gösteren ilgili ticari sicil gazetesini sunmalıdır. Üniversite çalışanları ve öğretim üyeleri Resmi Gazete sunabilir.

14. İmza Sirküleri Fotokopisi

Şirkete ait olan imza sirküleri fotokopisi, şahıs şirketi ise imza beyannamesinin fotokopisi mutlaka olmalıdır. İş evraklarınızı dilekçe ve bordroları imzalayan kişilerin imzasına ait olan imza sirküsü/ beyannamesi olmasına dikkat ediniz.  

15. Vergi Levhası Fotokopisi

Barkodlu ve güncel tarihli vergi levhası fotokopisi.

16. Emekliler İçin

Emekliği gösteren resmi belge ve son üç aya ait emekli maaşı aldığı banka hesap dökümü. Başvuru tarihine yakın 7 gün içinde düzenlenmiş hesap dökümü aslı, banka antetli kağıdına ıslak imza ve kaşeli olmalı. Hesap cüzdanı kabul edilmemektedir.

17. Öğrenciler İçin

Üniversite öğrencileri mutlaka e-devletten alınan barkodlu öğrenci belgesi almalıdır. Üniversite öğrencileri çalışmıyor ise anne-baba veya eşleri sponsor olabilir. Diğer öğrenciler okuldan aldıkları ıslak imza ve kaşeli belgeyi sunabilir.

18. Çalışmayan Kişiler İçin

Çalışmayan ve öğrenci olan kişiler seyahat masraflarını karşılayacak sponsor sunması gereklidir. İspanya ancak anne, baba yada eşi sponsor olarak kabul ediyor. Oğlu babaya ve kardeşlerin birbirine olan sponsorluğu kabul edilmemektedir. Sponsora ait masrafları karşılayacağını belirten, seyahat tarihlerinin olduğu ıslak imzalı İspanyolca veya İngilizce dilekçe ve güncel bakiyeli banka hesap dökümü. Ayrıca sponsorun iş evrakları ya da emeklilik evrakları eklenmelidir. Yeni mezun kişiler ise mezuniyet belgesi veya diploma fotokopisini mutlaka eklemelidir.

19. Çiftçiler İçin

Ziraat odasından tarafından verilmiş güncel tarihli çiftçilik kazancını belirten çiftçilik belgesinin aslı orijinali sunulmalıdır.

20. Banka Hesap dökümü

Banka antetli kağıdına, ıslak imza ve kaşeli son üç aya ait yeterli bakiyesi bulunan hesap dökümü başvuru tarihine yakın 7 gün içinde alınmalıdır. Hesap cüzdanı imzalı kaşeli de olsa kabul edilmemektedir. Kredi kartı ekstresi ve Türkiye’de bulunmayan banka hesapları dikkate alınmaz. Bankaya ait imza sirküsü istenilmemektedir. Şirketin tek sahibi olan kişilere ait banka hesap dökümü ticari vize başvurularında kabul edilirken turistik başvurularda asla kabul edilmez. Şirket ortakları şahsı banka hesabı vermelidir. Şirket çalışanları ticari vize başvurusunda masrafları şirket tarafından karşılanacağına dair dilekçesi varsa banka hesap dökümü sunmalarına gerek yoktur.

21. Ek Maddi Gelir Evrakları

Zorunlu olmamakla birlikte maddi durumu gösteren araç ruhsatı, tapu, kira kontratları gibi evraklar eklenebilir.

22. Evlilik Cüzdanı

Yeni evli kişiler vukuatlı nüfus kayıt örneğinde evlilik durumu görünmüyor ise evlilik cüzdanı sunulabilir.

23. İkametgâh

Muhtarlık, Nüfus dairesi veya e-devlet uygulamasından alınan barkodlu ve orijinal ikametgâh belgesi. Çalıştığınız yere bağımsız olarak ikamet ettiğiniz şehir İstanbul Başkonsolosluğu çalışma bölgesinde yer alıyor ise İstanbul, Antalya ve İzmir’den başvurabilirsiniz. Yabancı uyruklu başvuru sahipleri içinde ikametgâh belgesi mecburidir. Bebek ve çocuklar yaşına bakılmaksızın kendine ait olan ikametgâh belgesi istenilmektedir.

24. Vukuatlı Nüfus kayıt örneği

Tüm aileyi gösteren, nüfus ve aile dökümü olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini e-devletten barkodlu olarak ya da nüfus müdürlüğünden kaşeli imzalı orijinal belge sunulmalıdır.

25. Pasaport ve Nüfus cüzdan fotokopisi

Pasaportun ilk sayfası ve vize bulunan sayfaların fotokopisi ile eski pasaportta yer alan son 3 seneye ait Schengen vize fotokopileri.
Nüfus cüzdan fotokopisi veya TC kimlik numaralı ehliyet fotokopisi sunulmalıdır.

26. Yabancılar için

Seyahat bitiminden en az 105 gün geçerliliği olan oturum, ikamet izni veya çalışma izni fotokopisi. Bazı durumlarda eski oturum kartlarının fotokopisi istenebilir.

27. Muvafakatname

18 yaş altındaki başvuru sahipleri; yalnız ya da anne ve babadan biri ile yada üçüncü bir şahıs ile seyahat edecekler ise noter onaylı muvafakatname gereklidir. Boşanan çiftlerde yasal vasi ile seyahat etmesi durumunda da diğer ebeveynin izni muvafakatnamesi gereklidir. Muvafakatnamede seyahate eşlik edecek kişilerin adı, soyadı ve TC kimlik numarası ile İspanya’ya seyahat edileceği bilgisi mutlaka olmalıdır. Okul gezisinde grupta refakat eden öğretmenlerin isim, TC kimlik numaraları, İspanya’ya seyahat edileceği ve İspanya’da ziyaret edilecek kurum varsa kurumun tam ismi yer almalıdır. Muvafakatnamede yer alan kişiler ile vizeye başvurulmuyor ise bu kişilerin vize fotokopisi ve uçak-otel rezervasyonları mutlaka dosyada bulunmalıdır.

29. Eşi AB Vatandaşı olanlar

AB Avrupa Birliği vatandaşı ile evli olanlar listesine göre belge hazırlamalıdır.

30. Vize ücreti

Vize Harcı ve başvuru merkezi servis bedeli dolar olarak nakit ödenmektedir.

İspanya vizesine başvurmak isteyen kişiler vize türü ayırmaksızın yukarıdaki ortak evrak listesini eksiksiz temin etmelidir. Vize türünüze göre gerekli diğer evraklar için vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Vize Merkezi Aracılığıyla İspanya Turistik Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1. Adım – Çağrı merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi İspanya vize departmanı çağrı merkezimizi arayarak temsilcilerimizden durumunuza uygun olarak hazırlayacağınız evrakları içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi İspanya vize departmanı çağrı merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapın.

Vize Merkezi İspanya vize departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz şekilde tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi İspanya vize departmanı başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek; eksik evrakı bulunmayan başvuru sahiplerinin ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı

Vize Merkezi İspanya vize departmanı 2015/2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık ederek sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘VİS’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur. 

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi İspanya vize departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcuların işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İspanya turistik vize işlemleri 5 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, İspanya Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

İspanya Turistik Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. İspanya turistik vizesi maksimum 90 gün kalma hakkı tanır fakat İspanya vizesi talebinde bulunan kişinin ilk Schengen vize başvurusuysa 90 gün konaklama hakkı tanınması istisnai durumlar dışında karşılaşılan bir durum değildir. İspanya vizesi başvuru sahibinin daha önce herhangi bir Schengen ülkesini ziyaret etmiş ve vizesinde belirtilen tarihlerdeki giriş çıkışlara dikkat ederek seyahatini tamamlamış olması, bir sonraki Schengen ülkesi seyahatindeki konaklama süresini uzatmasına katkı sağlayabilir. 

2. İspanya Konsolosluğu vize bölümünce durumunuza bağlı olarak yeni evraklar talep edilebilir. Bazı evraklarınızın orijinal hali veya daha önceden talep ettiğiniz evrakların yeniden beyan edilmesi istenebilir. Bu ve benzeri durumlarda söz konusu evrakların talep edildiği şekilde yeninden beyan edilmesi zorunludur. 

3. İspanya vizesinin sonucuyla ilgili karar vermede tek yetkili kurum İspanya Konsolosluğu’dur.

4. İspanya Konsolosluğu gerek duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda tarafınıza gerekli bilgilendirmeler İspanya Vize Merkezi temsilcimiz tarafından yapılacaktır.

5. Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.

6. Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

7. İspanya turistik vize başvurularınız için beyan edeceğiniz evrakların güncel tarihli olması gerektiğini ve vize uyum koşullarını bulundurmayan evraklarla yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini hatırlatırız.

8. İspanya turistik vize başvuruları için evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağını garanti etmez. Vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar tamamen İspanya Konsolosluğu’nun inisiyatifi altında olacaktır. Yine tarafınıza verilecek vize süreleri konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

9. İspanya vize talebi reddedilmiş kişiler için ücret iadesi bulunmamaktadır. İspanya Konsolosluğu'nun vizeyi reddi halinde başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmamaktadır.

10. İspanya vize başvuru işlemleriniz için lütfen konaklama ve ulaşım için ödeme yapmayınız. Konsolosluk vize bölümünce konaklama ve ulaşımın ön rezervasyonları da kabul edilmektedir. Ücret iadesi olmayan biletler ile yapılan vize başvurularında kurumumuzun herhangi bir sorumluluğu bulunmaz.

11. İspanya vize başvuruları sırasında birden fazla kişi ile seyahat edilecek ve seyahat edilecek diğer aile fertlerinin seyahat masraflarını tek kişi karşılayacak olması halinde; banka bilgilerinizde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin yukarıda belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. İspanya vize başvuruları için kullanacak olduğunuz banka bilginizde seyahat edecek tüm başvuru sahiplerini finanse edecek limitte bakiye olmasına özen gösterilmelidir. Gösterilecek hesabın uzun süreli hareketliliğe sahip olması yararınıza olur.

12. İspanya turistik vizesine başvuru yapan kişi reşit değilse başvuru formunda hem kendisinin hem de yasal velisinin imzası bulunmalıdır. 

13. Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi İspanya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. Temsilcilerimiz, başvuru işlemlerinizin sorunsuz gerçekleşmesi için parmak izi alımı sırasında sizlere eşlik edecektir.

14. İspanya vizesi talebi için gerekli olan belgelerin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. İspanya vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar İspanya Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar konsolosluk tarafından verilecektir.

15. İspanya turistik vize başvurunuzun en az 4 hafta önceden yapılması gerektiğini unutmayınız. İspanya turistik vize başvurusu için maksimum süre 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış kişilerin İspanya vizelerinin seyahat tarihlerine yetişemeyebileceğini hatırlatırız. Geç kalınmış veya acil durumlarda gerçekleştirilecek başvurular için lütfen İspanya Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçiniz.  

Acil durumlarda yapılacak olan vize başvurularınız için lütfen Vize Merkezi temsilcilerimizi bilgilendiriniz.

İspanya vize ücreti

Yükleniyor...
Vize Başvuru Merkezi
Vize Merkezi - 2023 Tüm Hakları Saklıdır PAGE_ID : 5247