Ticari Vize

İspanya vize evrakları İspanya Konsolosluğu tarafından koşullara göre değişiklik gösterebilir. İspanya Turistik Vizesi güncel başvuru evraklarına ulaşmak için lütfen Vize Merkezi temsilcimizi arayın. Güncel vize evrakları size e-mail olarak gönderilecektir. 

ispanya ticari vizesi için hazırlanması gereken evraklar aşağıda dikkatinize sunulmaktadır. Evrak hazırlık aşamasında evraklarla ilgili detaylara özellikle dikkat edilmelidir. 

İspanya Ticari Vizesi için gerekli evraklar

1. Vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve ıslak imzalı)

2. Pasaport (İspanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)

3. 2 adet biyometrik fotoğraf (güncel, 3,5x4,5 cm ölçülerin de, beyaz fon arkalı)

4. Ticari Davetiye (İspanya şirketinin antetli kağıdına, davet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopileri ile birlikte)

5. Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi. sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)

6. SGK / BAĞ-KUR hizmet dökümü

7. Şirketin banka hesap özetİ (son 3 aylık, en az 4.000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

8. Gelir belgeleri (kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

9. Kimlik fotokopisi

10- İkametgah ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve adres bilgileri içeren) - Nüfus Müdürlüğü'nden temin edilebilir-
 

İspanya Ticari vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise yukarıdaki belgelere ek olarak hazırlaması gereken belgeler;

1. İşveren mektubu (şirketin antetli kağıdına, kişinin şirketteki pozisyonu, seyahat amacı, seyahat tarihleri)

2. SGK işe giriş bildirgesi

3. Maaş bordrosu (son 3 aylık, imza ve kaşeli)

İspanya Ticari Vize Başvurusu

İspanya Konsolosluğu, İspanya’ya ticari faaliyette bulunmak için seyahat etmeyi planlayan T.C. vatandaşlarını vize işlemlerine tabi tutmaktadır. İspanya ticari vize talebinde bulunan kişinin İspanya seyahatinin mesleki gerekliliği çalışanı veya sahibi olarak bağlı bulunduğu şirket tarafından konfirme edilmiş; bir iş organizasyonuna (kongre, fuar, eğitim, seminer vb.) dahil olmak üzere veya katkı sağlamak amacıyla ya da İspanya’ya ticari bir faaliyette bulunmak için seyahat etmeyi planlayan yolcuların başvurduğu vize türüdür. İspanya ticari vize talebinde bulunan kişinin mesleki durumuna göre hazırlayacağı, sahibi veya çalışanı olduğu şirket bilgilerini içeren ek evraklar mevcuttur.

İspanya’ya mesleki bir amaçla seyahat etmeyi planlıyorsanız İspanya’da geçici bir süreliğine dahil olacağınız şirketten gelecek davet mektubunu başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız. Eğer bir şirket çalışanı olarak İspanya ticari vize başvurusunda bulunacaksanız davet mektubuna ek olarak; bağlı bulunduğunuz şirketten temin edeceğiniz antetli kağıda, yurt dışına hangi sebeple seyahat edeceğinizi açık bir şekilde belirttiğiniz metni de İspanya vizesi başvuru dosyanıza eklemeniz gerektiğini hatırlatırız.

Şirket sahibi yazacağı dilekçede İspanya’ya seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihleri ve personelin Türkiye’deki işine devam edeceğini belirtmeli, belgeyi kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlamalıdır.

Şirket sahibiyseniz; İspanya Konsolosluğu’na hitaben şirketin antetli kağıdına hazırlayacağınız dilekçe metninde seyahat amacınızı, tarihlerinizi belirtmeyi; kağıdı ıslak imzalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklemeyi unutmayınız.

İspanya ticari vizesiyle İspanya’yada konaklamadan doğrudan Schengen bölgesindeki bir ülkeyi ziyaret edemezsiniz. Seyahatinize İspanya’dan başlamanız ve en uzun konaklamanızı İspanya’da gerçekleştirmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Ticari amaçla İspanya’ya gerçekleştireceğiniz seyahatinizin devamında diğer Schengen ülkelerini de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, diğer ülkelerin rezervasyon bilgileri hakkındaki detayları da başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

İspanya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda İspanya ticari vize talebinde bulunan kişileri mülakata çağırmaktadır. İspanya ticari vize talebinizi kurumumuz üzerinden gerçekleştirmeniz durumunda İspanya Vize Merkezi yetkilimiz mülakat sürecinde size eşlik edecek ve gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Mülakatın olumsuz değerlendirilmesi durumundan kurumumuz sorumlu değildir.

İspanya ticari vize talep dilekçesi İspanya Konsolosluğu veya İspanya Büyükelçiliği’ne hitaben hazırlanmalıdır.  Çalışansanız bağlı bulunduğunuz yetkili tarafından, antetli kağıda başvuru bağlı bulunduğunuz şirketteki görevinizi ve Türkiye’de çalışmaya devam edeceğinizi belirten, şirket yetkilisinin imzasının bulunduğu dilekçeyi de başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Vize talep dilekçenizi İspanya Konsolosluğu’na hitaben, ıslak imzalı olarak hazırlamanızı; pasaportunuzun İspanya’dan dönüş tarihinizden sonra en az 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Değerli ziyaretçilerimiz, İspanya ticari vizesi için başvuru dosyanıza Schengen standartlarında çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafınızı da eklemeyi unutmayınız. 

İspanya ticari vize başvurunuz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım için ödeme yapmak, vize alım sürecinizin uzaması veya seyahat öncesi karşılaşılabileceğiniz olası bir sorunda sizi zor duruma sokabilir. İspanya Konsolosluğu tarafından ek olarak talep edilmediği sürece ulaşım ve konaklamada iadesi bulunmayan ödemelerle ilgili sorunlardan kurumumuzun sorumlu değildir.

İspanya vize başvuru işlemlerinize İspanya’ya olan seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı tavsiye ederiz. Seyahat tarihine 2 haftadan daha kısa bir süre kalmış kişilerin vizelerinin seyahat tarihine yetişememe riski bulunmaktadır.

 

Vize Merkezi Aracılığıyla İspanya Ticari Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız.

Vize Merkezi- İspanya Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak temsilcilerimizden  durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı Merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı

Vize Merkezi – İspanya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık ederek sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘VİS’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi –  İspanya Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İspanya ticari vize işlemleri 5 ile 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, İspanya Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

 

İspanya Ticari Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

* İspanya Vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum İspanyaKonsolosluğu’dur.

* İspanya ticari vize kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Vizeleriniz geçmiş Schengen vizelerinizin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artacaktır.

* İspanya ticari vize başvuruları için beyan edilecek davet yazıları bir vize olmayıp sadece vize başvuru işlemleri için kullanılacağı unutulmamalıdır.

* İspanya ticari vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan hotel ve uçak bileti  satın alımları yapmamanız yararınıza olacaktır. İspanya vize başvuruları 5 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanırken söz konusu süreler; İspanya Konsolosluğu’nun resmi tatil günlerini, yabancı pasaportların uzun sonuçlanma sürelerini ve ön görülen tarihleri dışında ki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.

* İspanya ticari vize başvuru işlemlerinize seyahat tarihinizden 3 ay önce başlama hakkına sahipsiniz. İspanya ticari vize başvuru işlemlerinize ülkeye seyahat tarihinizden en geç 4 hafta önce başlamış olmanızı tavsiye ederiz.

* İspanya Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Başvurunuzu kurumumuz üzerinden gerçekleştirdiğinizde ek evrak talebi ve benzeri durumlar tarafınıza gerekli bilgilendirmeler temsilcimiz tarafından yapılacaktır.

* İspanya ticari vize başvuru sürecinizde seyahatinizi ispat eden diğer belgeler de (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. İspanya Vize Merkezi’nin kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.

* Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.

* Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi İspanya Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. İspanya vize başvurunuzu kurumumuz danışmanlığıyla gerçekleştirmeniz halinde vize başvuru sürecinde İspanya Vize Merkezi temsilcimiz parmak izi alımı sırasında size eşlik edecektir.

* Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. İspanya vize başvurularınız hakkında tek karar yetkisi İspanya Konsolosluğu’na aittir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar konsolosluk tarafından verilecektir.

 

 
İspanya Ticari Vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçmek için tıklayın.

 

 

 

 

 

daha fazla göster

Yükleniyor...
Telefon