Portekiz Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Portekiz Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Portekiz Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,
Vize Merkezi, Portekiz vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Portekiz Vize Başvurusu

15 Mart 2011 Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Büyükelçiliği arasında imzalanan anlaşmaya göre Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Portekiz vize başvurularını kabul etmek ve Portekiz vize işlemlerini gerçekleştirmek üzere yetkili duruma getirilmiştir. Bu anlaşma İstanbul ve çevresinden yapılacak Portekiz vize başvurularını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ankara’dan yapılacak Portekiz vize işlemi başvurularını Portekiz Büyükelçiliği değerlendirmektedir. Bununla birlikte Portekiz vizesi için gereken belgeler diğer Schengen vize başvurularında olduğu gibi vize başvuru merkezlerine teslim edilmektedir. Ancak Portekiz vizesinin sonucu hakkında tek karar yetkisi Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Vize Merkezi, Portekiz Schengen vize işlemlerinin takibinde yetkin bir kurum olarak, vize başvuru sürecinizin sağlık bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bununla birlikte Vize Merkezi ve vize başvuru merkezleri vize sonucuna karar veren kurumlar değillerdir.

14 Temmuz 2010’da Portekiz Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Vize Muafiyeti anlaşmasına göre T.C. Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport Hamilleri Portekiz vize işlemlerinden muaf tutularak Portekiz’e girişlerde bu pasaport sahiplerinden vize talep edilmeyeceği duyurulmuştur. Ancak Umuma Mahsus (Bordor) pasaport sahiplerinin Portekiz’e yapacakları 90 günden daha kısa süreli seyahatler için Portekiz Schengen vize talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşmaya göre İstanbul ve çevre illerden yapılacak Portekiz vize başvuruları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmekte, Portekiz vize başvurusu için gereken evraklar Macaristan Başkonsolosluğuna veya Macaristan Büyükelçiliğine teslim edilebilmektedir. Ancak Portekiz vizesi için gerekli belgelerin Türkçe-İngilizce çevirilerinin yapılıp, başvuru evraklarının tercümelerinin Macaristan Konsolosluğuna yapılacak Portekiz vize başvurularında başvuru evraklarına eklenmesi koşulu vardır.

Portekiz Vizesi Evrakları

Portekiz vizesi başvurusunda bulunacak vizeye tabi T.C. vatandaşlarının 90 günden kısa süreli seyahatler için Portekiz vize evraklarını hazırlamaları ve vize taleplerinde Schengen vize başvuru formunu doldurmaları zorunludur. Portekiz Schengen vize başvuru formu okunaklı bir şekilde doldurulmalı ve Portekiz vize talebinde bulunan kişinin imzasını taşımalıdır. Portekiz vize başvuruları için 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Schengen vize başvuru formunda yer alacak fotoğrafın kişinin güncel halini yansıtması gerekmektedir. Portekiz’e bir konferansa veya toplantıya katılım daveti üzerine gidiyorsanız, davet eden kurumdan yetkili imzasını ve kaşesini veya kurumun damgasını taşıyan davetiye almanız gerekmektedir. Davetiyenin orijinal olması şart değildir yani fotokopi versiyonu kabul edilebilmektedir ancak davetiyede mutlaka surette katılım yapılacak organizasyona dair yer ve zaman bilgisinin, etkinliğin hangi tarihler arasında gerçekleştirileceğinin bildirilmesi gerekmektedir. Portekiz aile ve arkadaş ziyareti için gereken davetiyenin, davet eden kişinin ikamet ettiği belediyeden onaylı olması gerekmektedir. Ayrıca davet eden kişinin kimlik, pasaport ve oturum izni belgelerinin başvuru için hazırlanması gerekmektedir.

Portekiz vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken çalışanların, iş yerlerinden iş yerine ait belgeleri ve aynı zamanda çalıştıkları kurumdan izin yazısı almaları gerekmektedir. Çalışanlar ve şirket sahipleri çalıştıkları veya sahibi oldukları kuruma dair vergi levhası, kurumun imza sirküleri, faaliyet belgesi, resmi sicil gazete fotokopileri gibi evrakların sunulması gerekmektedir. Çalışanların son 3 aylık SGK dökümleri ve maaş bordrolarının Portekiz vize evraklarının arasında olması gerekmektedir.

Portekiz vizesi için gereken evraklardan biri olan banka hesap dökümleri Portekiz’de kalacağınız süre boyunca kendinizi finanse edebilecek miktarda olmalıdır. Benzer şekilde seyahat masrafları birinci dereceden yakınları tarafından karşılanacak olan kişilerin sponsorlarının da Portekiz vize talebinde bulunan kişinin oradaki masraflarını karşılayacak güçte olması beklenmektedir. Portekiz’e eğitim amaçlı giden öğrenciler Portekiz vize evraklarını hazırlarken güncel tarihli öğrenci belgesini sunmalıdırlar. Bununla birlikte öğrencilere sponsor olacak kişilerin sponsorluk yazısı ile birlikte mesleki durumlarına uygun evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Buradaki önemli kriter Portekiz seyahat masraflarının her halükarda karşılanacağını taahhüt eden banka hesap dökümlerinin Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından belirlenen finansal miktarda olması gerektiğidir.
Portekiz seyahatinizden önce yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır ve Portekiz vizesi evraklarına eklenmelidir. Bütün Schengen bölgesinde geçerli olacak olan seyahat sağlık sigortası seyahat tarihinizden bir gün önce ve seyahatin son tarihinden bir gün sonrayı kapsayacak şekilde düzenlenmelidir.

Portekiz vizesi için gereken bütün bu evrakların yanında kimlik fotokopinizin ve pasaportunuz güncel olmalıdır ve bilgiler tutarlılık arzetmelidir. 10 yıldan eski yıpranmış pasaportlar işlem görmemektedir.
Portekiz’de birinin yanında konaklayacaksanız, sizi evinde misafir edecek kişinin “Termo de Responsibilidade” formunu doldurması gerekmektedir. Bir davet yazısı niteliğindeki bu formu dolduran kişi formla birlikte son 3 aya ait güncel banka hesap bilgilerinin ve kimlik fotokopisini göndermelidir. Eğer yanında konaklayacağınız kişi Portekiz vatandaşı değilse oturum izni belgesinin fotokopisini size iletmelidir. Davette bulunacak kişinin belgelerinin orijinal olması şart değildir.

portekiz vize evrakları

Eğer Portekiz seyahatine ailenizle birlikte çıkıyorsanız her aile bireyi için ayrı ayrı form doldurulması zorunludur. 18 yaşından küçüklerin ebeveynlerinin imzasını taşıyan noter onaylı muvafakatnameyi sunmaları gerekmektedir.

Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğu gerekli gördüğü koşullardan ek evrak talep etme hakkını saklı tutar.

Portekiz vizesi için gereken evrak listesine Vize Merkezi Portekiz Vize İşlemleri sayfamızda seyahat amacınıza uygun vize türlerinden ulaşabilmekle birlikte, 2019 güncel evrak listesini talep etmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen Portekiz vizesi için gereken evraklar İngilizce tercümeleri ile birlikte sunulmalıdır. Tercüme masrafları Portekiz vize başvuru sahibine aittir ayrıca Portekiz acil vize başvurularında vize danışmanlığı alındığı durumlarda ödenecek olan ek masraflar yine başvuru sahibine aittir.

Portekiz Vizesi Randevusu

Portekiz vize randevusu, Portekiz Konsolosluğu ve Büyükelçiliğinin akredite ettiği vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren diğer Schengen ülkeleriyle birlikte biyometrik bilgi sistemine geçen Portekiz vize başvurularında biyometrik parmak izi talep etmektedir. Portekiz vize randevusu Vize Merkezinin çalışma alanlarından biridir. Portekiz vizesi için gerekli evrakları tarafımıza gönderdikten sonra randevu tarihi tarafınıza bildirilmektedir. Biyometrik verinizin yani parmak izinizin alındığı bu işlem sırasında temsilcimiz size refakate edecektir. Portekiz vize işlemlerinde verdiğiniz bu parmak izi verisi 5 yıl süre ile diğer Schengen vize başvurularınızda da geçerli olacaktır. Ancak Schengen ülkelerinden bazıları kendilerinin aldığı VIS bilgisi dışındaki biyometrik parmak izi verisini tanımadığı için yeniden parmak izi talep edebilmektedir.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz Schengen Vize başvuruları seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte Portekiz Büyükelçiliği ve Portekiz vize işlemlerinde yetkili kılınan Macaristan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. Büyükelçilik ve Başkonsolosluğun yoğunluğu ve gerektiği durumlarda ek evrak talepleri gözönünde bulundurularak Portekiz vize başvurusunun en az 15 gün önceden yapılması tavsiye edilmektedir. Portekiz vizesinin ilgili kurumlardan onay alınarak çıkma süresi ortama 7 iş günüdür.

 

Portekiz ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Tümünü GörüntüleSoru/Yorum Yaz

Cevabı Görüntüle
F. ünal 28/09/16, 13:09
Vize başvurum sırasında 2 aylık maaş bordrosu beyan etsem kabul edilir mi?
Çünkü işe başlama tarihim 10/07/2016. İkinci bir sorum ise davetiye mektubu alabiliyorum.

Bunun turistik misafir vizesi için faydası olur mu?
Cevabı Görüntüle
H. DİRİCAN 02/11/16, 12:12
500.000 EURO karşılığı yatırım ile Portekiz'de oturma izni veriliyor diye bir bilgi var. Kişinin sadece kendisine mi Portekiz oturum izni veriliyor yoksa ailesi için de geçerli mi? Örneğin eşim ve 9 yaşındaki çocuklarım için. Ayrıca Madeira adası özerk bölge olarak görünüyor. Buraya yapılan yatırım da Portekiz için geçerli oluyor sanırım. Son olarak bu yatırımı tek seferde mi yapmak gerekiyor? Örneğin bu yıl 200.000 EURO'luk gayrimenkul aldım 300.000 EURO'da 2 yıl sonra yatırım yaptım. bu durumda ne oluyor. Saygılarımla..
Cevabı Görüntüle
a. doğan 21/12/16, 21:41
Merhaba, yılbaşını Portekiz'de geçirmek istiyorum, gerekli evrak listesini ve dilekçe örneğini gönderirseniz çok sevinirim ... saygılar....
Cevabı Görüntüle
Özgül 25/07/16, 15:46
Merhaba, Yeşil pasaporta sadece İngiltere'nin vize istediğini biliyorum, ancak geçen sene İspanya'ya giden yeşil pasaportlu birileri Portekiz'e gidemediğini zira yeşil pasaporta bile vize istendiğini yazmış. Yeşil pasaportla Portekiz'e vizesiz seyahat edebilir miyim?
Cevabı Görüntüle
D. Orkun Sal 16/10/16, 15:21
Tekirdağ da oturuyorum Portekiz schengen vizesi için nereden başvuru yapmalıyım?
Telefon
x