Portekiz Vizesi

Vize Merkezi Portekiz vize departmanı, göçmenlik ve göçmen olmayan tüm Portekiz vize türlerinde yani Portekiz vize işlemleri için danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur.

Portekiz Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Portekiz Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Vize Merkezi, Portekiz vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir. Vize Merkezi'nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Portekiz, Schengen üye ülkeleri arasında olup Portekiz vizesi de bir Schengen vize türüdür. Portekiz, ülkesine seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Polonya Schengen vizesi kısa ya da uzun süreli alınabilmektedir. Kısa süreli olan vizeler 180 gün içinde en fazla 90 gün konaklamaya izin vermektedir. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşlar Portekiz vizesinden muaf olmaktadır.

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz’e seyahat etmek isteyen kişilerin aklına gelen ilk soru “Portekiz vizesi nasıl alınır?” sorusu olmaktadır. Bunun yanıtını aşağıdaki yazımızda verebiliriz.

Portekiz vizesi bir Schengen vizesidir. Portekiz Schengen ülkesi olduğu için vizesi de Schengen kurallarına tabidir. Portekiz vizesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmalıdır. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı, eksik ve yırtık sayfası bulunmamalıdır. Sonrasında kişiler seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına göre hangi vize türüne başvuru yapacaklarını net olarak belirlemelidirler. Seyahat amacına göre vize türleri; turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, şoför vizesi, gemici-denizci vizesi, kültürel vize, eğitim vizesi gibi dallara ayrılmaktadır.

Seyahat amacının yanı sıra mesleki duruma göre de Portekiz vizesi almak için başvuruda hazırlanması gereken zorunlu evraklar bulunmaktadır. Kişinin maaşlı çalışma, işveren olma, çalışmama, öğrenci, memur ya da ev hanımı olma, sanatçı ya da esnaf olma durumlarına göre hazırlayacağı farklı evraklar olabilmektedir. Başvuru dosyasında sunulacak evrakların hatasız, doğru ve tam olması çok önemlidir. Eksik ya da hatalı evraklarla başvuru yapılması vize reddine sebebiyet verebilmektedir.

Evraklar hazırlandıktan sonra vatandaşların başvurularını yetkili seyahat acenteleri ve vize danışmanlık şirketleri vasıtasıyla Portekiz Büyükelçilik ve Konsolosluklarına iletmeleri gerekmektedir. Vize Merkezi de bu yetkili kurumlardan biridir. Portekiz vizesi almak üzere başvuru işlemlerinizi Vize Merkezi üzerinden yürütmek istediğiniz andan itibaren evrak ve dosya hazırlama, randevu alma ve randevuda eşlik etme, vize sonuçlanma aşaması gibi tüm süreçlerde uzmanlarımız sizlere profesyonelce ve titizlikle hizmet vermektedir.

“Portekiz vizesi nasıl alınır?” sorusu ile birlikte aklınızdaki diğer tüm sorular hakkında bilgi almak ve zamandan tasarruf ederek vize başvurusu gerçekleştirmek için Vize Merkezi ofislerini ziyaret edebilir ya da telefonla iletişime geçerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2024

Portekiz vizesi başvurusunda bulunacak vizeye tabi T.C. vatandaşları için 90 günden kısa süreli seyahatlerde Portekiz vizesi için gerekli evraklar 2024 yılında da her yıl olduğu gibi günceldir. Vatandaşların Portekiz vize evraklarını hazırlamaları ve vize taleplerinde Schengen vize başvuru formunu doldurmaları zorunludur. Portekiz Schengen vize başvuru formu okunaklı bir şekilde doldurulmalı ve Portekiz vize talebinde bulunan kişinin imzasını taşımalıdır.

Portekiz vize başvuruları için 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Schengen vize başvuru formunda yer alacak fotoğrafın kişinin güncel halini yansıtması gerekmektedir. Portekiz’e bir konferansa veya toplantıya katılım daveti üzerine gidiyorsanız, davet eden kurumdan yetkili imzasını ve kaşesini veya kurumun damgasını taşıyan davetiye almanız gerekmektedir. Davetiyenin orijinal olması şart değildir yani fotokopisi kabul edilebilmektedir ancak davetiyede mutlaksurette katılım yapılacak organizasyona dair yer ve zaman bilgisinin, etkinliğin hangi tarihler arasında gerçekleştirileceğinin bildirilmesi gerekmektedir. Portekiz aile ve arkadaş ziyareti için gereken davetiyenin, davet eden kişinin ikamet ettiği belediyeden onaylı olması gerekmektedir. Ayrıca davet eden kişinin kimlik, pasaport ve oturum izni belgelerinin başvuru için hazırlanması gerekmektedir.

Mesleki Duruma Göre Hazırlanacak Evraklar

Portekiz vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken çalışanların, iş yerlerinden iş yerine ait belgeleri ve aynı zamanda çalıştıkları kurumdan izin yazısı almaları gerekmektedir. Çalışanlar ve şirket sahiplerinin; çalıştıkları veya sahibi oldukları kuruma dair vergi levhası, kurumun imza sirküleri, faaliyet belgesi, resmi sicil gazete fotokopileri gibi evraklarını sunması gerekmektedir. Çalışanların son 3 aylık SGK dökümleri ve maaş bordrolarının Portekiz vize evraklarının arasında olması gerekmektedir.

Portekiz vizesi için gereken evraklardan biri olan banka hesap dökümleri Portekiz’de kalacağınız süre boyunca kendinizi finanse edebilecek miktarda olmalıdır. Benzer şekilde seyahat masrafları birinci dereceden yakınları tarafından karşılanacak olan kişilerin sponsorlarının da Portekiz vize talebinde bulunan kişinin oradaki masraflarını karşılayacak güçte olması beklenmektedir. Portekiz’e eğitim amaçlı giden öğrenciler Portekiz vize evraklarını hazırlarken güncel tarihli öğrenci belgesini sunmalıdırlar. Bununla birlikte öğrencilere sponsor olacak kişilerin sponsorluk yazısı ile birlikte mesleki durumlarına uygun evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Buradaki önemli kriter Portekiz seyahat masraflarının her halükarda karşılanacağını taahhüt eden banka hesap dökümlerinin Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından belirlenen finansal miktarda olması gerektiğidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Portekiz seyahatinizden önce yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır ve Portekiz vizesi evraklarına eklenmelidir. Bütün Schengen bölgesinde geçerli olacak olan seyahat sağlık sigortası seyahat tarihinizden bir gün önce ve seyahatin son tarihinden bir gün sonrayı kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Portekiz vizesi için gereken bütün bu evrakların yanında kimlik fotokopinizve pasaportunuz güncel olmalıdır ve bilgiler tutarlılık arz etmelidir. 10 yıldan eski, yıpranmış pasaportlar işlem görmemektedir.

Portekiz’de birinin yanında konaklayacaksanız, sizi evinde misafir edecek kişinin “Termo de Responsibilidade” formunu doldurması gerekmektedir. Bir davet yazısı niteliğindeki bu formu dolduran kişi formla birlikte son 3 aya ait güncel banka hesap bilgilerinin ve kimlik fotokopisini göndermelidir. Eğer yanında konaklayacağınız kişi Portekiz vatandaşı değilse oturum izni belgesinin fotokopisini size iletmelidir. Davette bulunacak kişinin belgelerinin orijinal olması şart değildir.

Eğer Portekiz seyahatine ailenizle birlikte çıkıyorsanız her aile bireyi için ayrı ayrı form doldurulması zorunludur. 18 yaşından küçüklerin ebeveynlerinin imzasını taşıyan noter onaylı muvafakatnameyi sunmaları gerekmektedir. Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğu gerekli gördüğü koşullardan ek evrak talep etme hakkını saklı tutar.

Portekiz vizesi için gereken evrak listesine Vize MerkeziPortekiz Vize İşlemlerisayfamızda seyahat amacınıza uygun vize türlerinden ulaşabilmekle birlikte,2024 güncel evrak listesinitalep etmek için Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen Portekiz vizesi için gereken evraklar İngilizce tercümeleri ile birlikte sunulmalıdır. Tercüme masrafları Portekiz vize başvuru sahibine aittir ayrıca Portekiz acil vize başvurularında vize danışmanlığı alındığı durumlarda ödenecek olan ek masraflar yine başvuru sahibine aittir.

Portekiz vizesi için gerekli evraklar 2024 yılı güncel bilgisi almak ve Portekiz için Schengen vize başvurusu yapmak isterseniz Vize Merkezi Portekiz vize bölümü uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Portekiz Vizesi Türleri

Portekiz vizesi türleri kişilerin seyahat amacına ve ülkede kalma süresine göre değişiklik gösterir. Portekiz vizesi bir Schengen vizesi türüdür. Başvuru sahibinin tercihine göre kısa ya da uzun süreli olarak verilebilmektedir. Kısa süreli vizeler C tipi vizedir ve 180 gün içinde 90 gün konaklama süresini aşmayacak şekilde verilir. Uzun süreli vizeler ise D tipi vizedir ve Portekiz’e eğitim, çalışma ya da oturum amaçlı, uzun süreli olarak gidilecekse 90 günden daha fazla kalma hakkı tanıyan bu vize türüne başvuru yapılmalıdır.

C tipi olarak adlandırılan kısa süreli Portekiz Schengen vizeleri .

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi,
 • Kültürel-sportif-konferans vizesi,
 • Transit vize ve
 • Gemici vizesi olarak ayrılmaktadır.

schengen vizesi nasıl alnır

Portekiz Vizesi Randevusu 2024

Portekiz vize randevusu 2024 yılında, Portekiz Konsolosluğu ve Büyükelçiliği'nin akredite ettiği vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren diğer Schengen ülkeleriyle birlikte biyometrik bilgi sistemine geçen Portekiz vize başvurularında biyometrik parmak izi talep etmektedir.

Portekiz vize randevusu Vize Merkezi'nin çalışma alanlarından biridir. Portekiz vizesi için gerekli evrakları tarafımıza gönderdikten sonra randevu tarihi tarafınıza bildirilmektedir. Biyometrik verinizin yani parmak izinizin alındığı bu işlem sırasında temsilcimiz size refakatedecektir. Portekiz vize işlemlerinde verdiğiniz bu parmak izi verisi 5 yıl süre ile diğer Schengen vize başvurularınızda da geçerli olacaktır. Ancak Schengen ülkelerinden bazıları kendilerinin aldığı VIS bilgisi dışındaki biyometrik parmak izi verisini tanımadığı için yeniden parmak izi talep edebilmektedir.

Portekiz vize randevusu 2024 yılında Portekiz vize başvurusunu Vize Merkezi aracılığıyla gerçekleştiren vatandaşlarımıza vize uzmanlarımız tarafından alınmakta ve randevuda sizlere tarafımızdan eşlik edilmesi sağlanmaktadır.

Portekiz Vize Başvurusu 2024

Portekiz vize başvurusu 2024 yılı işlemlerini Portekiz Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan Vize Merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. Portekiz, bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarından ülkelerine giriş yaparken Schengen vizesi talep etmektedir.

15 Mart 2011 Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Büyükelçiliği arasında imzalanan anlaşmaya göre Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Portekiz vize başvurularını kabul etmek ve Portekiz vize işlemlerini gerçekleştirmek üzere yetkili duruma getirilmiştir. Bu anlaşma İstanbul ve çevresinden yapılacak Portekiz vize başvurularını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Ankara’dan yapılacak Portekiz vize işlemi başvurularını Portekiz Büyükelçiliği değerlendirmektedir. Bununla birlikte Portekiz vizesi için gereken belgeler diğer Schengen vize başvurularında olduğu gibi vize başvuru merkezlerine teslim edilmektedir. Ancak Portekiz vizesinin sonucu hakkında tek karar yetkisi Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğu'nun inisiyatifindedir. Vize Merkezi, Portekiz Schengen vize işlemlerinin takibinde yetkin bir kurum olarak, vize başvuru sürecinizin sağlık bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bununla birlikte Vize Merkezi ve vize başvuru merkezleri vize sonucuna karar veren kurumlar değillerdir.

14 Temmuz 2010’da Portekiz Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Vize Muafiyeti anlaşmasına göre T.C. hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport hamilleri Portekiz vize işlemlerinden muaf tutularak Portekiz’e girişlerde bu pasaport sahiplerinden vize talep edilmeyeceği duyurulmuştur. Ancak umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Portekiz’e yapacakları 90 günden daha kısa süreli seyahatler için Portekiz Schengen vize talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşmaya göre İstanbul ve çevre illerden yapılacak Portekiz vize başvuruları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmekte, Portekiz vize başvurusu için gereken evraklar Macaristan Başkonsolosluğu'na veya Macaristan Büyükelçiliği'ne teslim edilebilmektedir. Ancak Portekiz vizesi için gerekli belgelerin Türkçe-İngilizce çevirilerinin yapılıp, başvuru evraklarının tercümelerinin Macaristan Konsolosluğu'na yapılacak Portekiz vize başvurularında başvuru evraklarına eklenmesi koşulu vardır.

Portekiz vize başvurusu 2024 yılı güncel evrak listesini öğrenmek, vize ile ilgili bilgi almak ve işlemlerinizi başlatmak için Vize Merkezi'nin tecrübeli vize danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız evrak hazırlama, vize randevusu, vize sonuçlanması gibi tüm aşamalarda sizlere yardımcı olacaktır.

Portekiz Vize Başvuru Formu 2024

Schengen vize kurallarına tabi olan Portekiz’e vize alabilmek için bordo pasaport sahibi vatandaşların yerine getirmesi gereken bazı zorunluluklar vardır. Bunlardan biri de; hazırlanması gereken zorunlu evraklardan olan Portekiz vize başvuru formu 2024 yılı güncel belgesinin doldurulmasıdır.

Portekiz’e vize almak için hazırlanacak başvuru formu; vize başvurusunda bulunan kişiye ait tüm kişisel, mesleki ve genel bilgilerin yer aldığı ve eksiksiz olarak doldurulması gereken bir evraktır. Formda yer alan bilgilerin Portekiz Konsolosluğu’nun talep ettiği şekilde hatasız ve net olarak doldurulması gerekmektedir. Portekiz için vize başvurusu formunda herhangi bir oynama, karalama, yırtılma vb. hatalar olmamalıdır. Portekiz’e vize almak için doldurulacak başvuru formu; Türkçe, İngilizce ya da Macarca dillerinden biri ile hazırlanabilir.

Portekiz için güncel vize formu hazırlanıp konsolosluğa sunulmak üzere başvuru dosyasına eklenmelidir. Portekiz için güncel başvuru formu Vize Merkezi’nin internet sitesinden indirilebilmektedir. Başvuru formu Portekiz Schengen vizesi zorunlu evrakları arasında yer almaktadır ve ibraz edilecek en önemli evraklardandır. Bu nedenle titizlikle doldurulmalı ve herhangi bir vize reddini önlemek için profesyonel yardım alınması avantajlı olmaktadır.

Portekiz Konsolosluk ve Büyükelçilikleri’nin yetkilendirdiği tecrübeli vize danışmanlık firmalarından biri olan Vize Merkezi’nden, Portekiz vize başvuru formu 2024 yılı için temin edilebilmektedir. Portekiz Schengen vizesi başvurusu için Vize Merkezi aracılığıyla ilerlemeye karar vermenizin ardından vize uzmanlarımızdan formu temin edebilirsiniz. Formu eksiksiz ve hatasız doldurarak tüm belgelerle birlikte başvuru dosyanızı son haline getirme konusunda danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

Portekiz Vizesi Reddi

Portekiz vize başvurusu esnasında başvuru sahipleri başvuru aşamalarını en doğru şekilde yerine getirseler de Portekiz vizesi reddi alabilmektedirler. Portekiz Konsolosluğu kendi yetkisini kullanarak vize ret kararı verebilmektedir. Konsolosluğun ret kararında bazı durumlar etkili olabilmektedir. Bu durumlar aşağıda yer almaktadır.

Konsolosluk Portekiz vize ret kararı veriyorsa vize başvurusunda uygun bulmadığı noktalar var demektir. Bunlar;

 • Başvuruda ibraz edilen belgelerin eksik ya da hatalı olması,
 • Başvuru formunun yanlış ya da eksik doldurulması,
 • Seyahat amacının net olarak ifade edilmemesi,
 • Seyahat masraflarının karşılanacağının kanıtlanamaması (yeterli gelir gösterilmemesi, banka hesabındaki bakiye yetersizliği),
 • Seyahat sonrası ikamet edilen ülkeye geri dönüleceğinin şüpheli görülmesi,
 • Otel ve uçak rezervasyonları bulunmaması ya da sistemde görünmemesi gibi nedenlerdir.

Portekiz vizesi reddedilen kişiler her zaman bu karara itiraz etme ve yeniden vize başvurusu yapma hakkına sahiptir. Portekiz vize ret itirazı yazılı olarak konsolosluklar üzerinden yapılmaktadır. Portekiz Konsolosluğu vizeniz hakkında alınan ret kararının nedenlerini açıklayan bir formu tarafınıza gönderir. Yeniden başvuru yaparken bu nedenlerin iyice incelenip, gerekli düzeltmelerin yapılması çok önemlidir. Tüm belgelerin net, doğru ve hatasız olması ret alma olasılığını en aza indirecektir. Vize reddi sonrası yeniden başvuruda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak ret durumunda vize ücretleri iade edilememektedir.

Portekiz vizesi reddi almamak, vize başvurularınızda zaman ve para kaybı yaşamamak, vize sürecine avantajlı başlamak adına tecrübeli bir vize danışmanlık firması olan Vize Merkezi ile ilerlemenizi tavsiye ederiz. Vize Merkezi, Portekiz vizesi için gereken tüm evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlamanıza yardımcı olacak, vize başvuru dosyanızı oluşturacak ve vizenin sonuçlanma aşamasına kadar size eşlik edecektir. Konsolosluk tarafından verilecek ret kararlarında Vize Merkezi’nin herhangi bir etkisi ya da yaptırımı olmadığını hatırlatmak isteriz.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz Schengen vize başvurularının seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte Portekiz Büyükelçiliği ve Portekiz vize işlemlerinde yetkili kılınan Macaristan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. Büyükelçilik ve başkonsolosluğun yoğunluğu ve gerektiği durumlarda ek evrak talepleri gözönünde bulundurularak Portekiz vize başvurusunun en az 15 gün önceden yapılması tavsiye edilmektedir. Portekiz vizesinin ilgili kurumlardan onay alınarak çıkma süresi ortama 7 iş günüdür.

Portekiz Vize Merkezi

Portekiz’e seyahat etmek üzere vize başvurusu yapmak isteyen T.C. vatandaşları konsolosluğa akredite bir kurum olan Portekiz Vize Merkezi aracılığıyla başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Vize Merkezi, baştan sona tüm başvuru aşamalarında size destek olarak işlemlerinizin hızlı ve kolay şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Vize Merkezi ile Portekiz vize başvurusu yapmaya karar verdiğinizde tamamlamanız gereken aşamalar aşağıda yer almaktadır.

Öncelikle Portekiz vize başvurusu işlemlerinizi başlatmak için Vize Merkezi’nin yetkili danışmanlarıyla iletişime geçer ve hazırlamanız gereken zorunlu evrakların listesini uzmanlarımızdan temin edersiniz. Uzmanlarımız evrak listesini mail ya da kısa mesaj yoluyla size iletirler. Liste size ulaştıktan sonra istenen evrakları eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Hazırladığınız evrakları şahsen ya da kargo ile bize gönderdikten ve evraklar uzmanlarımız tarafından incelendikten sonra eksik ya da hatalı noktalar varsa size geri bildirim yapılır. Evraklar son halini aldıktan sonra dosyanız Portekiz vize uzmanlarımızca oluşturulur.

Dosya oluşturulduktan sonraki aşamada biyometrik verilerin kaydettirilmesi gerekmektedir. Schengen kurallarına göre 2021 yılı ve sonrasında Schengen veri tabanına biyometrik bilgilerinizi vermediyseniz, bu bilgilerin ibrazı için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alarak parmak izinizi vermeniz istenecektir. Uzmanlarımız parmak izi randevusunu sizler için alacak ve randevu boyunca sizlere eşlik edecektir.

Tüm verilerin sunulmasının ardından vize sonuçlanma süreci gelir. Bu süreçte yetki tamamen konsolosluğa aittir ve Portekiz Vize Merkezi kararda etkili değildir. Vize sonuçlanma süresi; ek evrak talebi, resmi tatil, yoğunluk gibi durumlarla değişmekle birlikte yaklaşık 30 iş günü arasındadır. Vize işlemleri tamamlandıktan sonra pasaportlarınız Vize Merkezi ofislerinden şahsen verilecek ya da vermiş olduğunuz adrese posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Portekiz Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Portekiz’e seyahat etmek isteyen kişilerin vize alırken uyması gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallar sorunsuz bir şekilde vize almak ve rahat bir seyahat gerçekleştirmek için olmasa olmazlardır. Portekiz vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

Portekiz vizesi bir Schengen vizesidir. Portekiz Schengen vizesi almak için öncelikle geçerli bir pasaporta (10 yıldan eski olmayan, yırtığı ve eksik sayfası bulunmayan) sahip olunmalıdır. Ardından başvurulacak vize türü seyahat amacına, mesleki duruma ve seyahat süresine uygun olarak seçilmelidir.

Seyahat amacına ve süresine göre çeşitli vize türleri bulunmaktadır. Portekiz’de 90 günden az konaklanacaksa kısa süreli (turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vizesi gibi) vize türlerine; eğitim, çalışma, oturum gibi nedenlerle 90 günden fazla konaklanacaksa uzun süreli vize türlerine başvurulmalıdır. Kısa süreli vize başvuruları direk olarak Portekiz Konsolosluğu’na yapılmamakta; konsolosluğun yetki verdiği kurumlar ve acenteler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Uzun süreli vize başvuruları için konsolosluklara müracaat edilebilmektedir.

Portekiz vize başvurularında tüm başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken zorunlu evraklar vardır. Kendi vize türünüze uygun evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlamanız ve başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Schengen kurallarına göre Eylül 2019’dan itibaren başvuru sahiplerinin Schengen veri tabanına parmak izi kaydı yaptırmaları zorunlu olmuştur. 2014 ve sonrasında parmak izi vermeyen kişiler vize başvuru merkezinden randevu aldıktan sonra randevuya bizzat gelerek parmak izlerini vermelidir.

Vize sonuçlanmasında herhangi bir gecikme yaşanmasının ve vize reddinin önüne geçmek için Portekiz vize başvuruları seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapılmalıdır. Başvuru dosyasının doğru ve eksiksiz hazırlanması vizenin olumlu sonuçlanmasını garanti etmemektedir. Vize kararları tamamen konsolosluklara aittir ve Vize Merkezi’nin sonuca etkisi bulunmamaktadır. Vize reddi alınırsa kişiler yeniden başvuru yapma hakkına sahiptir ancak vize ücreti iade edilememektedir.

Vize Merkezi, Portekiz vize işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda tüm aşamalarda yanınızda olarak size zaman kazandırır. Başvuru dosyasının hazırlanmasından parmak izi randevusunda eşlik etmeye ve vize sonuçlanma sürecine kadar her adımda uzmanlarımız sizlere destek olur ve vize sürecini rahatça tamamlamanızı sağlar.

Portekiz Vize Merkezi İletişim

Portekiz ile ilgili sizden gelen sorular

102 sorudan en popüler 5 soru görüntüleniyor. Tüm soruları göster

 • Portekiz Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?
  d. y, 11 Ara 2023, 15:02

  Merhabalar Portekiz’e arkadaşımın yanına gideceğim, başvuru sonuçlanma ile ilgili değişik bilgilere rastladım kafam karıştı. Portekiz vizesi kaç günde sonuçlanır? Çok geç sonuçlandığını duydum, haliyle tedirgin oldum doğruluk payı nedir? Duyduklarımdan dolayı Vize Merkezi'nden destek almak istedim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yapacağım başvurumun türü nedir? Arkadaşımdan bir belge istemeli miyim? Bilgi rica edilir, kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar
  e. i, 11 Ara 2023, 14:52

  Merhabalar, Portekiz vizesi için gerekli evraklar hakkında kontrol sağladığımda kafam fazlasıyla karıştı. Bundan dolayı sizden destek almak isterim. Şirket sahibiyim, turistik seyahatim olacak, banka hesabımı sunmamız gerekir mi? Şahsi evrak kısmında neleri sunmam gerekir, evrak bilgisine nereden ulaşabilirim? Desteğinizi önemle rica edeceğim, iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Portekiz Aile Arkadaş Ziyaret Vize Randevusu
  s. a, 11 Ara 2023, 10:41

  Selamlar vize başvurum olacaktır, Portekiz aile arkadaş ziyaret vize randevusu en yakın verildiği tarih nedir? Gezi planlamamı ona göre yapacağım. Arkadaşım sizle işlem yaptı onun tavsiyesi üzerine aradım sizi, İşleyiş hakkında bilgi rica edeceğim? Güvenilir bir firma arayışındayım, yorumları okudum, size ulaştım uzun zamandır bu işi yapıyormuşsunuz. Bundan dolayı sizi tercih ettim, şimdiden yardımlarınız için Teşekkürler, şimdiden iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Portekiz Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?
  g. d, 11 Ara 2023, 10:36

  Merhaba, Kuzenlerimle birlikte 5 günlüğüne Portekiz'e gitmek istiyoruz orada yaşayan ve okuyan yeğenimizin yanına gitmek için planlama yaptık. Seyahat planımıza daha 2 ay var aslında, şimdiden mi başvuru yapmamız gerekiyor? Portekiz aile arkadaş ziyaret vizesi kaç günde çıkar? Kaç gün önceden başvuru yapmak gerekir? Portekiz aile arkadaş ziyaret vizesi sonuçlanma süresi ne kadardır? Yardımcı olmanızı rica edeceğim iyi çalışmalar dilerim.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle
 • Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti
  c. s, 09 Ara 2023, 13:19

  Mevcutta olan seyahat planlamam için size sormak istediğim birkaç sorum olacaktır? Bu işlemler esnasında sizden hizmet almak isterim. Portekiz'e teyzemin yanına gideceğim. Başvurum tür olarak aile ve arkadaş ziyareti vizesi olarak mı başvuru yapacağım yoksa başka bir vize türüne mi başvurmam gerekir? Teyzem den hangi belgeyi istemeliyim? Ben öğrenciyim babam sponsor olacağı için emekli olduğundan neler sunacaktır. Portekiz aile arkadaş ziyareti vize ücreti ne kadardır? Fiyat bilgisi rica edeceğim nereye ne kadar ödeme yapılıyor.

  Cevabı Görüntüle Yorum Ekle

Portekiz için Soru Sorun

Alanlarında uzman danışmanlarımız sorularınızı en kısa süre içinde cevaplayacaktır.

Hızlı Erişim

Hemen Başvur

Hemen Başvur

Alanlarında uzman danışmanlarımız ile vize başvurularınızı hızlıca tamamlayın.

Whatsapp