Transit Vize

Portekiz'i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de en az dönüş tarihi itibari ile 2 ay geçerli yasal oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin, Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Schengen vizesi her 180 günlük dönemlerde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı verir. Pasaportun dönüş tarihi itibari ile en az 90 gün geçerli olması gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaportları 90 güne kadar olan kalışlarda vizeden muaftır.

Portekiz transit vizesi, Portekiz üzerinden başka ülkelere seyahat edecek olan yolcuların terminal değişikliğı nedeniyle uluslararası transit alanını terk edip pasaport kontrolünden geçmesi gerekiyorsa alması gereken Schengen vizesidir.

Portekiz Transit Vize Başvurusu

Portekiz transit vizesi, Portekiz ülkesi üzerinden aktarma yaparak başka ülkelere seyahat edecek vatandaşların başvurması gereken kısa süreli bir vize türüdür. Bir Schengen vizesi olan Portekiz transit vize başvurusu konsoloslukların yetkisi altında olan vize danışmanlık kurumları ve seyahat acenteleri üzerinden yapılmaktadır. Bordo pasaport sahibi vatandaşların bu vizeyi alması gerekirken; yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar bu vizeden muaf tutulmaktadır.

Peki, Portekiz transit vizesi nasıl alınır? En çok merak edilen sorulardan biri olan bu sorunun cevabını aşağıda verebiliriz.

Portekiz transit vizesi almak için seyahat amacınızın ve planınızın bu vizeye uygun olması gerekmektedir. Portekiz üzerinden farklı ülke ya da ülkelere seyahat edecek ve uluslararası transit alanından çıkarak pasaport kontrolüne yeniden girecekseniz Portekiz Schengen transit vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Portekiz transit vizesi C tipi kısa süreli bir vize türü olup, başvuruların herhangi bir gecikme yaşanmaması adına en az 1 ay öncesinden yapılması başvuru sahipleri açısından daha sağlıklı olacaktır. Transit vize başvurusunda da diğer vize türlerinde olduğu gibi zorunlu evrakların hatasız ve eksiksiz şekilde hazırlanarak başvuru dosyasında sunulması beklenmektedir. Vize reddi riskini en aza indirmek açısından bu konuya özen göstermek oldukça önemlidir.

Portekiz transit vizesi için de biyometrik veri ibrazı zorunludur. Parmak izi vermeyen başvuru sahipleri vize başvuru merkezlerinden randevu alarak belirlenen gün ve saatte şahsen parmak izi vermelidir. Vize Merkezi uzmanları her aşamada olduğu gibi randevu aşamasında da sizlere eşlik edecektir.

Portekiz transit vizesinin sonuçlanma süresi yaklaşık 7-15 iş günüdür. Tüm belgelerin eksiksiz olması vizenin olumlu sonuçlanmasını garanti etmeyecektir. Ayrıca tüm vize kararlarının konsolosluğa ait olduğunu ve Vize Merkezi’nin konuya bir etkisi bulunmadığını hatırlatırız. Transit vize ücretleri diğer vizelere ödenen ücretlerle aynıdır ancak vize reddi durumunda yeniden başvuru yapıldığında önceki başvuruda ödenen vize ücreti iade edilmeyecektir.

Portekiz transit vize başvurusu ve diğer tüm Portekiz vize işlemleri hakkında detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa Vize Merkezi’nin deneyimli müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilir ve aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

Portekiz Transit Vize Evrak Listesi

 • Pasaportun aslı: 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal velinin) imzası gerekmektedir.
 • Bir adet biyometrik fotoğraf: Standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş (6 aydan daha eski olmayan), fon beyaz bir adet biyometrik fotoğraf (35x45 ebat)
 • Vize ücreti: Vize ücreti nakit olarak ödenmektedir. 0-6 yaş arası ücretsizdir.
 • Acente/Firma Yetkilendirme Yazısı: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır. (Başvuru şahsen yapıldığında gerek yoktur.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında olmalıdır. Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.
 • Ziyaret edilecek üçüncü ülke için vize
 • Gidilecek ülkeye vize gerekmiyorsa: Seyahat amacınızı gösteren evraklar; gidilecek ülkeye ait davetiye, otel rezervasyonu, tapu v.b. ve mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar: banka hesap dökümleri, tapular, ruhsatlar, kira kontratları, maaş bordroları vb.
 • Uçak bileti rezervasyonu: (Satın alınmış) Türkiye’ye geri dönme durumunda gidiş dönüş.
 • Muvafakatname: Reşit olmayan başvuru sahipleri için gerekli noter onaylı yazı. Anne veya babası ya da her ikisi olmadan seyahat edecek çocuklar için yeni tarihli ve noter tarafından onaylanmış orijinal muvafakatname. Ebeveyn(ler)in kimlik fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri: Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.) varsa eski Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri.
 • Yabancılar için ikamet belgesi: Türk vatandaşı olmayanlardan oturum izni.

Portekiz Vize Ücretleri

Vize Merkezi Aracılığıyla Portekiz Transit Vizesi

Vize Merkezi aracılığıyla Portekiz transit vizesi almak, diğer vize türleri için vize almak ile aynı işlemleri kapsamaktadır. Portekiz transit vizesini Vize Merkezi Portekiz vize bölümünün tecrübeli danışmanları aracılığıyla almaya karar verdiğiniz andan itibaren vize süreciniz titizlikle yürütülecektir. Portekiz transit vize adımları aşağıdaki gibidir.

 1. Vize Merkezi Portekiz vize bölümü uzmanlarımızla iletişime geçerek size uygun vize türü belirlenir ve buna uygun evrak listesi mail ya da sms yoluyla ayrıntılı olarak paylaşılır.
 2. Liste elinize ulaştıktan sonra eksiksiz ve doğru şekilde tüm evrakları hazırlayarak başvuru dosyası haline getirip Vize Merkezi’ne şahsen ya da kargo aracılığıyla ulaştırmanız gerekmektedir. Kargo yolunu kullanmanız halinde kargo takip numaranızı not almanızı tavsiye ederiz.
 3. Dosyanız Vize Merkezi Portekiz vize uzmanımıza ulaştıktan sonra detaylı kontrolü yapılarak eksiklik veya hata olup olmadığı kontrol edilir ve tarafınıza bir bilgi maili gönderilir. Eksik ve hatalı evraklar varsa yine bu mailde belirtilir ve bu evrakları hazırlayıp yeniden Vize Merkezi’ne ulaştırmanız gerekir. Evraklar tam ve doğruysa uzmanımız vize randevusu için gün ve saat belirleyecek ve onayınıza sunacaktır.
 4. Bu adımda randevu işlemi gelmektedir. Vize uzmanımız biyometri merkezine parmak izinizi kaydettirmeniz amacıyla sizin adınıza bir randevu alır. Daha önce parmak izi vermediyseniz bu randevuda şahsen bulunmanız ve parmak izi kaydı yaptırmanız gerekmektedir. İşlem esnasında bir uzmanımız sizlere eşlik edecektir.
 5. Son adımda vizeniz sonuçlanır ve pasaportunuzun teslimi yapılır. Pasaportunuzu ofislerimizden şahsen teslim alabilir ya da kargo/kurye yoluyla size teslim edilmesini talep edebilirsiniz. Vize sonuçlanma süresi ortalama 7-15 gündür. Bu süre çeşitli konsolosluk talepleri dolayısıyla değişebilmektedir. Vizeniz hakkında çıkacak karar konsolosluğa aittir ve Vize Merkezi’nin karara bir etkisi bulunmamaktadır. Vizenizin reddedilmesi durumunda ödediğiniz vize ücreti iade edilmemektedir.

Vize Merkezi aracılığıyla Portekiz transit vizesi almak yorucu ve karmaşık olabilen bu süreci kolay ve rahat şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Detaylı bilgi almak için ofislerimizi ziyaret edebilir ve müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Vize Merkezi İletişim

Yükleniyor...
ALT MENÜ
× Turistik Vize
Ticari Vize
Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi
Kültürel-Sportif- Konferans Vizesi
Transit Vize
Gemici Vizesi
Vize Evrakları
Vize Ücretleri
Vize Reddi
Telefon
x